Noční směna

Příznivci mistra hrůzy, amerického spisovatele Stephena Kinga, dobře vědí, že tento autor nevyniká jen svými proslulými romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích této sbírky to dokazuje s takovou virtuozitou, že už k tomu není mnoho co dodávat. A protože po Kingově nenas... celý text

Příznivci mistra hrůzy, amerického spisovatele Stephena Kinga, dobře vědí, že tento autor nevyniká jen svými proslulými romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích této sbírky to dokazuje s takovou virtuozitou, že už k tomu není mnoho co dodávat. A protože po Kingově nenasytném vypravěčství a jeho nezkrotné fantazii často sahají filmaři, i v této sbírce najdete příběhy, které možná znáte z obrazovky.
Podle povídky Děti kukuřice byly na točeny dokonce dva filmové díly. Podle Trávníkáře údajně vznikl stejnojmenný film, který však s povídkou má natolik málo společného, že si King z původního Stephen King's The Lawnmower Man vysoudil změnu názvu. V dalších povídkách zase King vzdává poctu svému velkému předchůdci H. P. Lovecraftovi či se vrací k tématům svých románů. Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše, kde zpoza každého rohu může vykouknout cosi velmi, velmi ošklivého...
méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/875/nocni-smena-875.jpg 4.2745
Originální název:

Night Shift (1978)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Mustang
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (59)

Přidat komentář
jardass
04. června

Některé povídky super, jiné průměrné a některé celkem nuda. Takže celkově průměr. :)

Andělka16
08. března

Dnes večer jsem měla "bezva nápad" poslouchat původní text povídky od S. Kinga - Náklaďáky (sb. Noční směna) a k tomu si pročítat překlad do češtiny, abych se "něčemu přiučila". Ten nápad se ukázal později jako ne moc šťastný. To jsem se nasmála. Zde jen několik perliček z překladu:
do skladu - přeloženo - do kvelbu.
Útočí - překlad - Von pude po nás!
jako bys přihrával... Překlad - jako bys to bral zezadu na velký vápno
až výlevka praskla... Překlad - že jsem jí prorazil dno (pozor: myšleno hlavou - to bych chtěla vidět)
budova - překlad - jídelna
černoch - překlad - barman
Při nárazu mu odletěly boty. Překlad - Měl zuté boty.
V té chvíli zestárl o padesát let. Překlad - Bylo mu asi padesát let.
Vrhla se mi do náruče. Překlad - Vrhla se na mě.
Odpočiňte si - Dej si rest.
cisterna byla prázdná - cisterna byla vypumpovaná do mrtě
Nadčasová tvář, jejíž stáří lze jen těžko určit. Překlad - Její tvář, to je nadčasová, věčná tvář válečné vdovy.
A to nejlepší na konec:
Černoch už byl venku pět hodin. - v knize přeloženo (nekecám). Už tu máme večerní červánky a barman je tam už pět hodin. :-) Těsně vedle!!
O tyhle perly jsem se prostě musela podělit. :-)

martina.culik
23. února

Romány od Kinga mám velice ráda a patří k mým oblíbeným autorům, ale jeho povídky mě až na pár výjimek vůbec neoslovují. Přijdou mi takové nedokončené, vytržené z kontextu. Nevím. Raději se budu držet románů a vyhýbat se sbírkám povídek.

kubal18
22. února

První povídková Kingovka se kterou jsem měl tu čest. Co povídka, to super věc.

Silwinka87
30. ledna

Ještě nikdy se mi nestalo,že bych měla při čtení ve vaně ,plné horké vody,husí kůži..King to dokázal..Skvělé strašidelné čtení před spaním..

danny_21
29. ledna

Noční směna je mou nejoblíbenější Kingovou povídkovou sbírkou, drtivá většina z nich je nadmíru povedená, morbidní s otevřenými uspokojivými konci, tak jak to mám rad. Nemám co bych víc dodal - 90%.

Darknessfriend
21. ledna

Docteno vsech 20 povidek. Musim rict konecne slušná povidkova knizka od Kinga nejtere byli horsi ale vetsina stala za přečtení doporucuji. Top 3 povidky Prokletí Jeruzalemu, Římsa, Nekuřáci, a. s. Celkove davam tehle sbírce povidek 4z5 ✌

Hellrampage
20. ledna

"Pojďme si povídat. Jen vy a já. Pojďme si povídat o strachu."

Táákže. Na paškál som si zobral Kingovú poviedkovú zbierku, ktorá číta 19 hororových poviedok a jednu nehororovú. Zo začiatku sa kniha rozbieha, nevidíme tu žiadne skvosty, no od Šroťáka to začne byť zaujímavé a posledné tri poviedky sú zase taký dojazd o ničom. Najviac sa mi páčila poviedka "Šroťák"(100%), ďalej to boli "Bojiště"(90%), "Římsa"(90%) a "Poslední příčka žebříku"(90%), nasledujú "Noční směna"(80%), "Kostlivec"(80%), "Šedá hmota"(80%), "Náklaďáky"(80%), "Mrtví se někdy vracejí"(80%) a "Děti kukuřice"(80%), ešte sa mi páčili poviedky "Nekuřáci, a. s."(70%) a "Já vím, co potřebuješ"(70%). Ďalšie poviedky boli ľahký nadpriemer, priemer alebo ľahký podpriemer a tie, ktoré ma sklamali alebo mi nič nedali a nepovedali sú nasledujúce: "Jsem brána"(30%), "Noční příboj"(20%), "Muž, který miloval květiny"(20%) a "Žena v pokoji"(brak), ktorá sa ani nedá považovať za horor.

King sa tu veľmi venuje strachu, nechá vás veľakrát ukonejšiť pohodou a bezpečím, aby vás v ďalších riadkoch naplnil úzkosťou a strachom, ktorý sa vám bude vpíjať do kože ako ten najlepší piják na tuš, ktorý by ste väčšinou našli na poslednej strane starého komunistického zošita pre základné školy. Kingova predmluva sa mi páčila viac než niektoré jeho poviedky, on jednoducho vie písať, narodil sa pre to, aby nám, jednoduchým čitateľom, ktorí sa chcú zabaviť a niečo zmysluplné si prečítať (nie niektoré nudné braky, ktoré niektorí ľudia považujú za skvostné diela), ponúkol zážitok hodný ľudskej existencie - pre to máme predsa city, všakže. Dokážeme sa vcítiť do trápenia druhých ľudí. Takmer každá Kingová poviedka končí čiernohumorne s vystrihnutým koncom, takže autor chce a má rád aj sám, aby sme rozmýšlali, premieľali si v mozgu svoje pocity, ktoré sme po prečítaní dosiahli. Aj keď mi celkové hodnotenie po priemere vyšlo na 64%, tie horšie poviedky neboli zas až také dlhé, aby mi znepríjemnili život a čítanie, takže musím z celkového pocitového odhadu dať o jednu hviezdičku viac. Bol to dlhý a príjemný odpočinok pri krátkych hororových poviedkach, kedy som zistil o Kingovi, že nielenže vie písať tlusté tisícstranové knihy, on vie písať aj krátke a niekedy aj krásne poviedky.

"Kdyby sedm set opic tlouklo sedm set let do psacích strojů, jedna z nich by napsala Shakerspearovy sebraný spisy."

Kristyna95
08.11.2016

Nocni smena byla prvni knihou od Kinga, kterou jsem na doporuceni sveho pritele cetla a rozhodne nelituju. Spisovateluv ponury a misty nechutny styl psani mi neskutecne sedl. Zejmena u povidek Ja vim, co potrebujes, Kostlivec, Muž, ktery miloval kvetiny, Nekuraci a.s., Rimsa a nakonec ma nejoblibenejsi Posledni pricka zebriku. Jedna se o povidky ruznorode, kazda je napsana trochu jinak. V nektere dominuje nadprirozeno, v jine zase psychologie, ale jedno maji spolecne. Jsou neskutecne ctive, originalni a svym hororovym nadechem se mi vryly do pameti, jako maloktera cetba.

Posi
26.10.2016

Souhlasím, že s povídkami mám u Kinga problém. Některé jsou skvělé a jiné zas divně nic neříkajíc. Jako by u té povídky King seděl a přestala ho bavit a nebo ho manželka volala k objedu. Zas je pravda,že King díky tomu má výhodu překvapení. "Bude to dobrý příběh, či nikoliv?" Také musím brát ohled kdy bylo první vydání a to jsem se narodil.

bernadeta13
26.07.2016

King je fakt dobrej. (Dobrá je za tři tentokrát platí) Protože některé povídky super, jiné slabota.
Moc se mi líbilo Bojiště, Římsa, Nekuřáci a.s., Prokletí jeruzalémské a Na dobrou noc, které se trošku propojují místem; Šedá hmota, Šroťák..a na další si nevzpomenu...
Ty které mě moc nebavily: Noční příboj, Jsem brána, děti kukuřice (já vim, že to všichni mají rádi, ale mě to nebavilo), Muž, který měl rád květiny a mnoho dalších...

Kosmik
21.07.2016

Úžasný povídky od Mistra. V něm se nikdy nezklamu :D

MartinSt
09.07.2016

Zatím moje třetí sbírka a zatím nejpovedenější (ve srovnaní s Mlhou a Bazarem zlých snů). Všechny povídky se mi líbily kromě Noční příboj, Mrtví se někdy vracejí a Trávníkář. Za mě nejlepší povídkou je Šroťák (miluju, když běžné věci "ožijí" podle Kinga), dale byla skvela Jsem brána, Kostlivec, Římsa, Nekuraci a samozřejmě děti kukuřice. Jeeine zklamání je vždy záver všech povídel.

PeM
07.07.2016odpad!

Ne, za mě velké NE. V půlce jsem zaklapla a vrátila do knihovny ( naštěstí jsem za to nevyhodila peníze, bo by mě to vážně sr...vadilo). Po Řbitovu zviřátek jsem byla natěšená, dostavilo se těžké zklamání. Asi ze mě nebude Kingista....

gemi
11.06.2016

Sbírka obsahuje řadu výborných povídek (Prokletí Jeruzalému, Šroťák, Bojiště, Náklaďáky, Římsa, Nekuřáci, a. s.) i několik vyloženě špatných (Noční příboj, Žena v pokoji). Je zajímavé, že zrovna povídka Noční směna, která dala celé sbírce název, patří k tomu slabšímu.

Přestože je tato sbírka zajímavější a čtivější než Noční můry a snové výjevy, mně osobně King jako povídkář definitivně nepřesvědčil. Částečně je to dáno tím, že preferuji romány a částečně je to neschopností autora smysluplně finišovat (výjimky potvrzující pravidlo jsem uvedl na začátku).

marek6463
23.03.2016

Tak v této sbírce je více těch lepších povídek.

veronie
24.02.2016

Většina povídek byla velice povedená a čtivá. Pro mě k naprosto nejlepším patří Mrtví se někdy vracejí, Nekuřáci a Děti kukuřice. Chvílemi mě až obcházel strach. No tato knížka není úplně ideální četba na dobrou noc :)

Endi
03.01.2016

Moje první sbírka povídek od Kinga a zrovna ta nejstarší. Povídky měly povětšinou hezkou zápletku, některé z nich ani nelze nazvat hororem, jako by je ani nepsal King. Každopádně kvalitní čtivo. Nikdy jsem si nemyslel, že bych se mohl v životě bát automandlů, náklaďáků nebo římsy, ale tenhle spisovatel ze mě ten strach vyvolat dokáže. Na druhou stranu zde byly i slabší povídky, jako třeba Trávníkář nebo Noční příboj. Přesto musím Římsu, Nekuřáky a.s., Šroťáka a Mrtví se někdy vracejí označit za top.

richard7959
21.06.2015

Stephen King v nejlepších letech!

ELMA
09.05.2015

Rozhodně se nechystám přestat kouřit...

kateeljackson
02.05.2015

Povídky jsou originální, ale jiné bych od Kinga ani nečekala.

Terva
28.04.2015

Povídky jsem nikdy moc nemusel, člověk se začte, najde si hrdinu, ať už člověka, věc nebo zvíře a - konec povídky. Jak já byl vždycky nas-štvanej. Ale u pana Kinga jsem věděl do čeho jdu a již jsem měl nějaké ty jeho povídky naštudované. Převážně je v nich spousty odkazů na jeho jiné knihy a hrdiny. Tak tedy hrdě do toho. PS - Spousta povídek z této edice byla zfilmována. Například jmenovkině v kině Noční směna, Trávníkář nebo Děti kukuřice.

elleyne
26.01.2015

Některé povídky horší, některé fakt stály za to. Každopádně jsem se zase od knihy nemohla odtrhnout. Zfilmované jsem viděla pouze Děti kukuřice, a naštěstí tu verzi, která se celkem držela předlohy

vorenus
28.11.2014

I když je tam pár kousků slabších, tak ten zbytek to dostatečně vynahradí.Král není mrtev, ať žije King!

DonDiablo
31.08.2014

Noční směnu jsem četl příhodně na... noční směně, a jaká to byla hned atmosféra. Při první povídce jsem si vzpomněl na Lovecrafta, při dalších jsem se pobavil nad námětem (Bojiště), chvílemi se ošíval nad něpěknými scénami (Šroťák, Šedá hmota), naprosto žasnul nad terapií pro kuřáky (Nekuřáci, a.s.), u některých povídek žasnul nad více než uspokojující pointou (Římsa). Jen pár povídek bylo ze slabšího soudku, nicméně kniha svůj účel plní více než dobře a perfektně pobaví i postraší.

Foxie
26.08.2014

Z povídkových knížek, které jsem doposud četla od Kinga, tak se zatím vyrovnala svoji poutavostí Noční směně jen jedna. Naprosto úžasné, ačkoliv určité povídky byly průměrné, stály za přečtení a plánuji se ke knize jednou vrátit.

Lev
27.06.2014

Tato kniha byla mým prvním střetem se S. Kingem a myslím že jsem neudělal chybu, když jsem si vybral právě tuto sbírku. Více než polovina povídek, kterých tu je 20, byla nadprůměrná, ale byly zde také nudné nebo až směšné příběhy. Kniha ale jako celek působí velmi dobrým dojmem a většina povídek se vryje do paměti. Je třeba také zmínit fakt, že ne ve všech příbězích se vyskytuje nějaká nadpřirozená síla, a přesto čtenáře vyděsí nebo zaujmou. Nakonec bych vyzdvihl a doporučil několik povídek, které určitě stojí za přečtení - Prokletí jeruzalémské, Římsa, Nekuřáci a.s., Děti kukuřice a Na dobrou noc.

callahanh
15.05.2014

Mezi sbírkami povídek, které jsem zatím od mistra četl, je tahle nejslabší, tím ale neříkám, že neni dobrá. Všechny povídky mi přišly zajímavé, ale většina jsou spíš takové béčkové horory, ale proč ne. Jednoznačně nejlepší jsou Nekuřáci, a.s., ty jsou geniální a připomínají mi starého dobrého Kinga. Ostatní povídky mají něco do sebe, ale nejsou tak dobré. Vyloženě mimo mě šlo Bojiště, Muž, který miloval květiny a Noční příboj. Ostatní jsou fajn, i když to nejsou žádné pecky. Třeba Trávníkář, Mrtví se někdy vracejí a ani děti kukuřice se mi tolik nelíbily. Ale jinak je to poměrně fajn sbírka povídek, která děsí i baví a tak to má být. 70%

FillisDilla
10.01.2014

Kingova neschopnost ukončit povídky je doslova k šílenstvídohánějící. Každá, ale opravdu každá povídka má otevřený konec. Budiž. Neumí napsat uspokojující závěr (a ne, nezůstal jsem napnutý až do konce, nepřemýšlel jsem, co bylo dál - po třetí, čtvrté povídce je to prostě už jen iritující). Ale to, že dokáže (kromě jiného taky o vraždících náklaďácích, krvelačných netopýrech, obživlých pračkách aj.) napsat povídku o zkaženém, mutagenním pivu...to už nezkousnu. King podléhá přesvědčení, že dokáže hrůzu vyždímat i z houbičky na nádobí. Chyba.

Zoltan
19.10.2013

Můj první kontakt se Stephenem Kingem dopadl dobře. Většina povídek je minimálně silně nadprůměrná, ale i ty průměrnější stojí za přečtení. Jediná která mi opravdu nesedla byla Žena v pokoji - nemocniční prostředí nemám rád a celkově mě povídka přišla nudná. Naopak za vrchol považuji skvělou povídku Nekuřáci, a.s., následují Římsa a Děti kukuřice. Myslím že vstoupit do světa mistra hororu právě touto knihou je dobrý nápad, doporučuji.