Noční směna (20 povídek)

Noční směna (20 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29675/bmid_nocni-smena-cQF-29675.jpg 4 1361 170

Povídky a novely série

Příznivci mistra hrůzy, amerického spisovatele Stephena Kinga, dobře vědí, že tento autor nevyniká jen svými proslulými romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích této sbírky to dokazuje s takovou virtuozitou, že už k tomu není mnoho co dodávat. A protože po Kingově nenasytném vypravěčství a jeho nezkrotné fantazii často sahají filmaři, i v této sbírce najdete příběhy, které možná znáte z obrazovky. Podle povídky Děti kukuřice byly na točeny dokonce dva filmové díly. Podle Trávníkáře údajně vznikl stejnojmenný film, který však s povídkou má natolik málo společného, že si King z původního Stephen King's The Lawnmower Man vysoudil změnu názvu. V dalších povídkách zase King vzdává poctu svému velkému předchůdci H. P. Lovecraftovi či se vrací k tématům svých románů. Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše, kde zpoza každého rohu může vykouknout cosi velmi, velmi ošklivého…... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Night Shift , 1978

MíšaS.
22.06.2018 5 z 5

Mistr v té nejlepší formě.

VesmirnaOndatra
14.06.2018 3 z 5

Je pravda, že som sa trochu bála, ale jedine toho, že umriem od nudy. A to hovorím ako ženská, čo sa po zotmení bojí chodiť do záhrady (videla Znamenia a vie, že z kukurice nikdy nič dobré nevzišlo), čo videla Votrelca minimálne 5x (ale ani raz s otvorenými očami) a čo sa od zhliadnutia Kruhu pre istotu vyhýba aj kruhovým objazdom (a dodnes sa bojí pozrieť do zrkadla, keď má mokré vlasy)

Začnem tým, že táto kniha má 2 výborné predhovory, lepšie ako väčšina predhovorov, ktoré som kedy čítala a lepšie ako väčšina poviedok v zbierke. Tie mi prišli ako síce umne a svižne, ale zato nijak zvlášť originálne prerozprávané klasické urban/village legends. Ako však ku koncu začalo ubúdať ektoplazmy, poviedky naberali na sile. Civilné kvety, rímsa a fajčenie ma dostali a príbeh o skákaní do sena mi dokonca vohnal slzy do očí, i keď možno mám len sennú nádchu.

Ako som dospela k 3*:
Z 20 poviedok nebola ani jedna za menej ako za 2 a niektoré boli za 5, väčšina z nich obsahovala jemný čierny humor čo je bod k dobru, takže ak by som to vydelila, vynásobila, pričítala tie predhovory, prehnala bulharskou konštantou a zaokrúhlila nahor asi by vyšli 4* ale nemám po ruke kalkulačku, takže na to kašlem a dávam pocitové 3.

pazdy15
03.05.2018 5 z 5

LUXUS !!! To by mě taky mohlo napadnout, vždyť jsou to tak "jednoduchý" příběhy ... Ovšem sepsat to líp než S. King , to prostě nejde ;) Co on dokáže vložit do tak krátkých povídek, to se ani nedá věřit ! A už jen to, že by skoro vše v této knize dávalo smysl a bylo možné i v reálu, nahání hrůzu ! 5 z 5

evickakyticka
06.04.2018 5 z 5

Postupem času, kdy od Kinga přečtete víc knih, zjistíte, že některé povídky zůstanou srdcovkami. Pro mě jednoznačně Nekuřáci, Římsa, Na dobrou noc a Prokletí Jeruzalémské. Když se podívám na hodnocení všech povídek knihy, polovině jsem dala plný počet a to se běžně nestává. Asi bude fakt, že Kingova díla z raných dob budou ta nej. Proto nezbývá, než tuto sbírku doporučit.

blanickaa1
15.03.2018 4 z 5

Pokud budu hodnotit jako celek, tak ucházející. Některé povídky byly slabší jiné lepší a jiné skvělé. Za mně nejlepší byly Bojiště, Náklaďáky, Trávníkář a Nekuřáci a.s. Nejslabší byla Muž, který miloval květiny, Žena v pokoji a Noční směna. Ostatní ušly.

katchamccall
06.03.2018 5 z 5

King je king. Knížku jsem převážně četla po večerech, v ložnici, s obrovskou skříní....po přečtení Kostlivce jsem tu noc spala v obýváku s rozsvícenou lampičkou. Díky panu Kingovi mi fantazie umí jet na 110%.

nik077
05.03.2018 5 z 5

King....jeho povídky jsou super....

dalibor123
01.03.2018 3 z 5

Nevím co napsat ke knize jako takové. Snad jen top 5 povídek z této knihy:
Noční směna, Kostlivec, Římsa, Nekuřáci a.s., Děti kukuřice :)

Zouharka
22.02.2018

:( povídky nemusím , škoda, kdyby tak vydal další nějaký román, tak koupím, ale takhle ne .Mrzí mě to . Jedna jediná povídka co se mi zažrala pod kůži je Mlha, doted se bojim jezdit v mlze, vždy si vzpomenu

Tesinka_Laufey
21.02.2018 4 z 5

Většina povídek byla úžasná a u některých jsem litovala, že byly tak krátké. Pár povídek trochu pokulhávalo, ale ztratí se to, protože nejdou hned po sobě.

Zouharka
12.02.2018

ach jo, škoda, nějak jsem povídkám nepřišla na chuť :(

batterdoll
19.11.2017 5 z 5

Skvělá sbírka 20 povídek, od které se nedalo odtrhnout.

jardass
04.06.2017 3 z 5

Některé povídky super, jiné průměrné a některé celkem nuda. Takže celkově průměr. :)

Andělka16
08.03.2017 5 z 5

Dnes večer jsem měla "bezva nápad" poslouchat původní text povídky od S. Kinga - Náklaďáky (sb. Noční směna) a k tomu si pročítat překlad do češtiny, abych se "něčemu přiučila". To jsem se nasmála. Zde jen několik perliček z překladu:
do skladu - přeloženo - do kvelbu.
Útočí - překlad - Von pude po nás!
jako bys přihrával... Překlad - jako bys to bral zezadu na velký vápno
až výlevka praskla... Překlad - že jsem jí prorazil dno (pozor: myšleno hlavou - to bych chtěla vidět)
budova - překlad - jídelna
černoch - překlad - barman
Při nárazu mu odletěly boty. Překlad - Měl zuté boty.
V té chvíli zestárl o padesát let. Překlad - Bylo mu asi padesát let.
Vrhla se mi do náruče. Překlad - Vrhla se na mě.
Odpočiňte si - Dej si rest.
cisterna byla prázdná - cisterna byla vypumpovaná do mrtě
Nadčasová tvář, jejíž stáří lze jen těžko určit. Překlad - Její tvář, to je nadčasová, věčná tvář válečné vdovy.
A to nejlepší na konec:
Černoch už byl venku pět hodin. - v knize přeloženo: Už tu máme večerní červánky a barman je tam už pět hodin. :-) Těsně vedle!!
O tyhle perly jsem se prostě musela podělit. :-)

martina.culik
23.02.2017 2 z 5

Romány od Kinga mám velice ráda a patří k mým oblíbeným autorům, ale jeho povídky mě až na pár výjimek vůbec neoslovují. Přijdou mi takové nedokončené, vytržené z kontextu. Nevím. Raději se budu držet románů a vyhýbat se sbírkám povídek.

kubal18
22.02.2017 5 z 5

První povídková Kingovka se kterou jsem měl tu čest. Co povídka, to super věc.

Silwinka87
30.01.2017 5 z 5

Ještě nikdy se mi nestalo,že bych měla při čtení ve vaně ,plné horké vody,husí kůži..King to dokázal..Skvělé strašidelné čtení před spaním..

danny_21
29.01.2017 5 z 5

Noční směna je mou nejoblíbenější Kingovou povídkovou sbírkou, drtivá většina z nich je nadmíru povedená, morbidní s otevřenými uspokojivými konci, tak jak to mám rad. Nemám co bych víc dodal - 90%.

Darknessfriend
21.01.2017 4 z 5

Docteno vsech 20 povidek. Musim rict konecne slušná povidkova knizka od Kinga nejtere byli horsi ale vetsina stala za přečtení doporucuji. Top 3 povidky Prokletí Jeruzalemu, Římsa, Nekuřáci, a. s. Celkove davam tehle sbírce povidek 4z5 ✌

Hellrampage
20.01.2017 4 z 5

"Pojďme si povídat. Jen vy a já. Pojďme si povídat o strachu."

Táákže. Na paškál som si zobral Kingovú poviedkovú zbierku, ktorá číta 19 hororových poviedok a jednu nehororovú. Zo začiatku sa kniha rozbieha, nevidíme tu žiadne skvosty, no od Šroťáka to začne byť zaujímavé a posledné tri poviedky sú zase taký dojazd o ničom. Najviac sa mi páčila poviedka "Šroťák"(100%), ďalej to boli "Bojiště"(90%), "Římsa"(90%) a "Poslední příčka žebříku"(90%), nasledujú "Noční směna"(80%), "Kostlivec"(80%), "Šedá hmota"(80%), "Náklaďáky"(80%), "Mrtví se někdy vracejí"(80%) a "Děti kukuřice"(80%), ešte sa mi páčili poviedky "Nekuřáci, a. s."(70%) a "Já vím, co potřebuješ"(70%). Ďalšie poviedky boli ľahký nadpriemer, priemer alebo ľahký podpriemer a tie, ktoré ma sklamali alebo mi nič nedali a nepovedali sú nasledujúce: "Jsem brána"(30%), "Noční příboj"(20%), "Muž, který miloval květiny"(20%) a "Žena v pokoji"(brak), ktorá sa ani nedá považovať za horor.

King sa tu veľmi venuje strachu, nechá vás veľakrát ukonejšiť pohodou a bezpečím, aby vás v ďalších riadkoch naplnil úzkosťou a strachom, ktorý sa vám bude vpíjať do kože ako ten najlepší piják na tuš, ktorý by ste väčšinou našli na poslednej strane starého komunistického zošita pre základné školy. Kingova predmluva sa mi páčila viac než niektoré jeho poviedky, on jednoducho vie písať, narodil sa pre to, aby nám, jednoduchým čitateľom, ktorí sa chcú zabaviť a niečo zmysluplné si prečítať (nie niektoré nudné braky, ktoré niektorí ľudia považujú za skvostné diela), ponúkol zážitok hodný ľudskej existencie - pre to máme predsa city, všakže. Dokážeme sa vcítiť do trápenia druhých ľudí. Takmer každá Kingová poviedka končí čiernohumorne s vystrihnutým koncom, takže autor chce a má rád aj sám, aby sme rozmýšlali, premieľali si v mozgu svoje pocity, ktoré sme po prečítaní dosiahli. Aj keď mi celkové hodnotenie po priemere vyšlo na 64%, tie horšie poviedky neboli zas až také dlhé, aby mi znepríjemnili život a čítanie, takže musím z celkového pocitového odhadu dať o jednu hviezdičku viac. Bol to dlhý a príjemný odpočinok pri krátkych hororových poviedkach, kedy som zistil o Kingovi, že nielenže vie písať tlusté tisícstranové knihy, on vie písať aj krátke a niekedy aj krásne poviedky.

"Kdyby sedm set opic tlouklo sedm set let do psacích strojů, jedna z nich by napsala Shakerspearovy sebraný spisy."