Pátá čtvrtina (13 povídek)

Pátá čtvrtina (13 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444124/bmid_pata-ctvrtina-12-povidek-erK-444124.jpg 4 111 27

Noční můry a snové výjevy série

< 2. díl

Povídky a novely série

6. díl

Noční můry a snové výjevy. Povídky z konce osmdesátých a začátku devadesátých let jsou opětovným důkazem Kingova vypravěčského umění a netradičních nápadů. Najdete zde jak klasické hororové kousky, tak i neméně zajímavé příspěvky k tvorbě A. C. Doylea nebo R. Chandlera a dokonce jeden televizní scénář. Povídky uveřejněné v této knize jsou druhou polovinou rozsáhlého povídkového souboru, který na začátku devadesátých let v USA vyšel pod názvem Nightmares & Dreamscapes. Reedice první poloviny vyšla v nakladatelství Beta pod názvem Dolanův cadillac. Reedice rozšířená o nově přeloženou povídku... celý text

Terva
14.03.2021 3 z 5

Když vám do kanceláře
vejde Bůh a sdělí vám,
že se mu váš život zamlouvá víc než ten jeho,
co máte sakra na výběr?
(Umneyho poslední případ)

Stephen King v těchto povídkách vzdal hold (řečeno holt) mnoha spisovatelským i filmovým tvůrcům. Někdo by možná řekl „vykrádačky“, ale je to King, tak do toho moc nerýpat. Rozhodně se tu sejdeme s poctou tvorby třeba George A. Romera (režisér), Howarda Phillipse Lovecrafta, sira Arthura Conana Doyla, Raye Bradburyho nebo třeba Richarda Bachmana (blik)

Citát: Přistáli tu ufoni. Maj je naproti v restauraci. (Desátníci)

Bohužel, vlastní (holt neholdovské) nápady Stephena Kinga mě zklamaly. Příkladem tak je vložená nová povídka „Head Down“ (Udrž hlavu) Pro mě jasná jednohvězdičková povídka (esej) a skoro jsem jí dal odpad. Avšak k -odpadu- mě od „Udrž hlavu“ dokázala odradit až poslední (respektive předposlední) povídka v tomto svazku. „Majestátní Brooklyn“ je ještě horší.

Citát: Čas nemá nic společného s tím jak rychle počítáš. (Můj hezký poník)

Nejlepší povídkou v tomto svazku označuji „Dům v Javorové ulici“. U této povídky vám mrazí, očekáváte, co už vlastně víte skoro od počátku odpočítávání a až to přijde, musíte prostě propuknout v hurónský smích. Jako opravdu nejšílenější námět na příběh, který jsem kdy četl. Tady Pan King ukazuje, jaký je to velký spisovatel.

Citát: Co se stane až z 00:00.01 přeskočí na 00:00:00? (Dům v Javorové ulici)

Při čtení tohoto svazku povídek jsem dospěl k definitivnímu závěru, že pan King je, mimo Boha, dost posedlej zubama. Má je skoro všude. Ať to jsou netopýři, žáby, zombíci, Časožrouti nebo „děti“ pan Šedého – ti všichni mají zuby a nebojí se kousnout. Dokonce i Bůh. Co, nebojí, oni koušou, žerou, drásaj, štvou a trhaj. I v těchto povídkách pár zubů najdete nebo možná i ztratíte.

Citát: Ne že bych Tě nenáviděl, ale obávám se, že nejsi (Bože) můj přítel. (Žebrák a diamant)

Pokud máte zájem přečíst si komentáře ke všem povídkám, tak je najdete v sekci „Povídky“ u této knihy a nebo v mém profilu ve stejném sektoru. Povídky jsou krátké a tak v komentářích k nim nenajdete malé ochutnávky, ale jen hodnocení, malý komentář „proč a jak“ a nějaký ten citátek. Dlouhá a podivná to byla cesta až na konec této knihy. Vložená povídka, kvůli které jsem si knihu ZNOVA koupil nestála ani za zlomek těch 261 korun, co jsem za knihu (zase) dal.

Citát: Cikáni prý říkají, že lidská přání neplní Bůh, ale Ďábel. (Doktorův případ)

Tak že, sečteno a podtrženo: je to čtyřicet tři hvězd děleno třinácti povídkama a to se rovná tři celé tři. A je to jasné a poctivé hodnocení celého povídkového svazku. Tři hvězdy nebo dva žlutí motýlci.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

fatis
26.02.2021 2 z 5

Jen povídka Udrž hlavu

jan37
18.02.2021 2 z 5

Jsem velký fanousek Kinga ale tohle me moc nebavilo. Snad ani jedna povídka me nenadchla. Zajímavé je ze 1. Část - Dolanův cadillac se mi líbila o dost víc.

Ondrapt
29.12.2020 3 z 5

Slabší povídková kniha od Kinga. Pár povídek bylo nicméně skvělých, jako např. Lituji, voláte správně, Doktorův případ, Můj hezký poník a bajka Žebrák a diamant.

Pitbullka
22.12.2020 3 z 5

Povídky od Kinga mám ráda, ale v téhle sbírce mi jich bohužel moc nesedlo. Myslím, že jsou sbírky, kde King čtenáři nabídne víc.

karinga
11.12.2020 4 z 5

Ve sbírce byly kousky, co mi vyrazily dech a já si jen říkala: no páni! A nemusely být ani nutně strašidelné. Vlastně ten nejlepší kousek ze sbírky je spíš dojemný svou realističností. A byly tam kousky, které ušly. A jeden, co jsem prostě nedala. Mluvím o té poslední, přidané povídce o baseballu. Takže naprosto chápu, proč ve dřívějších vydáních není. Protože se to nedá :-D

petrarka72
11.12.2020 3 z 5

Není nic nudnějšího než sportovní povídky. Není nic otravnějšího než povídky o baseballu. A tumáš čerte kropáč - ta přidaná povídka v Páté čtvrtině je přesně tohle. Takže pro mne se slávou avizovaná, poprvé přeložená záležitost tuto téměř průměrnou sbírku nevylepšila. Nicméně Desátníci, Porod a Dům v Javorové ulici plus noir variace, Umney a Doktor, jsou pořád čtenářské ahůdky...