Dolanův cadillac

Dolanův cadillac https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1148/bmid_nocni-mury-a-snove-vyjevy-1-dolanuv-efa-1148.jpg 4 558 58

Noční můry a snové výjevy série

Povídky a novely série

5. díl

Z odpadu umyvadla v koupelně vykoukne prst a zaútočí. Zuby na klíček z obchodu se suvenýry se promění v krvežíznivého dravce. Dálnice v Nevadské poušti pohřbí luxusní cadillac i s jeho majitelem. Americká letiště terorizuje upír s pilotním průkazem a špičky tenisek vykukující zpod dveří kabinky na toaletě neznamenají, že nohy v nich patří živému člověku. A Janis Joplin by na vás už dávno neměla promlouvat z reálu, tím méně vám proslulým chraplákem nabízet účast na koncertě pekelně dobré kapely... Podle Kinga hororová povídka má být něco jako zlý pes ze skládky, který vás kousne, když se k němu přiblížíte moc blízko. Tyhle povídky koušou důkladně, jak už to strach a napětí dokážou, ale autor se vám za to rozhodně nepůjde omlouvat. Správně předpokládá, že právě riziko kousnutí je jedním z důvodů, proč jste si jeho knížku vybrali. Povídky uveřejněné v této knize jsou první polovinou rozsáhlého povídkového souboru, který na začátku devadesátých let v USA vyšel pod názvem Nightmares & Dreamscapes. Druhou polovinu vydalo nakladatelství Beta pod názvem Pátá čtvrtina.... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Nightmares & Dreamscapes , 1993

vercaambrosova
21.10.2014 5 z 5

Povídky se mi velmi líbily. Nevíce Nechte dítek jíti ke mně.

ForiCZ
15.10.2014 5 z 5

Byla to další skvělá povídková knížka mistra, ať už tam bylo pár slabších kousků nebo ne. Osobně mi nejvíc dostal Dolanův Cadillac, Zuby, Prst a Nechte dítek jíti ke mně. Tenisky byly taky naprosto perfektní. Naopak mi trochu unikl smysl Věnování a Přerůstá vás. Nějak je asi neumím docenit. To ale knížku jako celek rozhodně nemůže srazit, vzhledem k těm prvním vyjmenovaným.

callahanh
07.08.2014 4 z 5

Zatím hodnotím jen Dolanův cadillac a musím říci, že King opět nezklamal. Povídky jsou hodně povedené, i když některé šly trošku mimo mě. Nepochopil jsem hlavně Přerůstá vás, to jsem fakt nepobral. Ale jinak Prst, Zuby, Nechte dítek jíti ke mě a Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu, to je SK, jak ho známe, výborná gradace, napětí a poměrně dobrá psychologizace postav na tak malém prostoru. Titulní Dolanův cadillac je dost zvláštní, i když je taky dobrý... takže celkově dávám čtyři hvězdy a rozhodně doporučuju. 70%

Lucka66
24.06.2014 4 z 5

Jedna z lepších knih povídek od Kinga..ale na Noční směnu v žádném případě nemá :) Zuby, Dolanův cadillac a Prst..pro mě nejlepší povídky :) naopak Noční letec, Věnování, Konec celé patálie a Přerůstá vás..nevím, buď nemám dostatečnou fantazii a nebo jsou ty povídky fakt o ničem..

heavy66
12.01.2014 5 z 5

"Pro lásku boží" - tak tahle věta mě napadla už o stránku dříve - prostě Mistrova inspirace Edgarem Alanem Poe byla víc než jasná!
Ostatní povídky jsou fajn, je to dobře zvolený výběr.

Irika
20.11.2013 4 z 5

Nemám sice přečteno úplně vše, ale nejlépe hodnocené povídky jsou fakt bezva - Dolanův Cadillac, Tenisky, Zuby... Prst je taky super, ale závěr mě zklamal - nemám tento typ konce ráda. Povídka Taťka je taky fajn, i když jednoduchá. Je to příjemné čtení na dobrou noc, asi se k tomu ještě vrátím.

Neobee
01.08.2013 4 z 5

Výborné počtení... Nejlepší Dolanův cadillac, Zuby a Prst.
Doporučuji k přečtení...

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Další várka povídek od pana Kinga.
Z povídky Prst se mi ježili vlasy v zátylku ještě hodně dlouho poté, co jsem ji dočetla. A poctivě jsem kontrolovala výlevku v umyvadle, zda mi z ní náhodou neleze nějaký prst...
Ale nejvíc nadšena jsem byla z povídky Zuby. Je tak jiná oproti jiným Kingovým příběhům, ale já si nemůžu pomoct, nabila mě prostě životním optimismem.
Taky bych chtěla vlastní natahovací zuby na klíček, které by mě chránili před "zlým světem".

MM_Master
20.03.2013 5 z 5

Dolanúv cadillac / Konec celé patálie / Nechte dítek jíti ke mně / Noční letec / Taťka / Přerústá vás / Zuby / Věnování / Prst / Tenisky / Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu?

doktorking
12.03.2013 4 z 5

díky našemu hamižnému vydavatelství rozděleno do dvou knih..vrcholem je zde právě povídka Dolanuv cadillac a Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu?i zbytek povídek je velmi vyrovnáný a Dolanuv cadillac se tak určitě stává o dost lepší než jeho bratříček Pátá čtvrtina..

AdaVinculin
24.02.2013 5 z 5

Pro mě první Kingovi povídky a musím říct, že super. Hlavně když zrovna není na čtení moc času, tak toto je ideální! Za mě určitě nejlepší Dolanův Cadilac! Byly tam i povídky, které mě moc neuchvátili, ale na ty člověk snadno zapomeme po přečtění lepších povídek. Celkově se mi moc nelíbili konce "domysli si sám", ale asi to ke Kingovi patří!

K.accka
10.08.2012 3 z 5

S. Kinga mám hrozně ráda, ačkoliv musím podotknout, že má i lepší povídkové knihy, např. Všechno je definitivní nebo Noční směna. Nejlepší je první povídka, pak to postupem klesá v úrovni geniality a kvality.

p.mihoc
27.12.2011 3 z 5

Všechny povídky jsou vcelku vyrovnané. Žádná není vyloženě špatná, ale na druhou stranu chybí pořádná pecka jako třeba Prám, Jaunt nebo Pitevní sál č. 4.

Coldevil
13.09.2011 3 z 5

4* za Cadillac,celkove za 3*.

Tuffy
08.08.2011 3 z 5

Tak to je snad první kniha od Kinga, která mě celkem zklamala. Od některých povídek jsem teda čekala o hodně víc, takže knihu, s velkou tíhou na srdci, ale čistým svědomím, řadím mezi průměrné.

Addie
01.04.2011 3 z 5

Kde na to ten King chodí... Až by si člověk kolikrát přál mu vidět do hlavy. Nebo pro jistotu ne?
Palec nahoru za styl psaní, který by se dal rozpoznat snad všude na světě.

messi@h
30.11.-0001 4 z 5

Některé povídky jsou spíš takové nenáročné hříčky, ale titulní Dolanův cadillac stojí za to!

petr2
30.11.-0001 4 z 5

Ani jedna povídka není špatná nebo jen průměrná.Tahle zbírka krátkých povídek je od Kinga možná nejlepší.