Noční můry a snové výjevy 1: Dolanův cadillac

Noční můry a snové výjevy 1: Dolanův cadillac

Z odpadu umyvadla v koupelně vykoukne prst a zaútočí. Zuby na klíček z obchodu se suvenýry se promění v krvežíznivého dravce. Dálnice v Nevadské poušti pohřbí luxusní cadillac i s jeho majitelem. Americká letiště terorizuje upír s pilotním průkazem a špičky tenisek vykukující zpod dveří kabinky na toaletě neznamenají, že nohy v nich patří živému člověku. A Janis Joplin by na vás už dávno neměla promlouvat z reálu, tím méně vám proslulým chraplákem nabízet účast na koncertě pekelně dobré kapely...
Podle Kinga hororová povídka má být něco jako zlý pes ze skládky, který vás kousne, když se k němu přiblížíte moc blízko. Tyhle povídky koušou důkladně, jak už to strach a napětí dokážou, ale autor se vám za to rozhodně nepůjde omlouvat. Správně předpokládá, že právě riziko kousnutí je jedním z důvodů, proč jste si jeho knížku vybrali.
Povídky uveřejněné v této knize jsou první polovinou rozsáhlého povídkového souboru, který na začátku devadesátých let v USA vyšel pod názvem Nightmares & Dreamscapes. Druhou polovinu vydalo nakladatelství Beta pod názvem Pátá čtvrtina. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1148/nocni-mury-a-snove-vyjevy-dolanuv-cadillac-1148.jpg 3.9292

Noční můry a snové výjevy (1.)

Nightmares & Dreamscapes (1993)

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

smazenaryba

King starne a ikeď by som klamal, keby som tvrdil, že ma jeho novšia tvorba už nebaví, stráca sa z nej istá odviazanosť, typická pre majstrovu ranejšiu tvorbu. Keď sa vám potom do rúk dostane jeho staršia vec, ktorú ste z nejakého dôvodu ešte nečítali, je to ako zájsť na pár pív so starým kamošom, ktorého ste už roky nevideli. Je to stretnutie utešené, trochu nostalgické, ale hlavne je to rovnako dobrá zábava ako kedysi. Naštartujte buldozér, zapnite záhradné nožnice a pripravte sa na ten najhustejší rockandrollový koncert svojho života :).

jardass
11.09.2016

Velmi stručně. Tři hvězdičky za to, že má i mnohem lepší povídkové sbírky (Všechno je definitivní, Srdce v Atlantidě apod.). To ale neznamená, že by nestálo za to tuhle knihu číst. Obsahuje lepší i slabší kousky.

gemi
10.06.2016

Mám rád Kinga romanopisce, protože člověk se může dokonale sžít s postavami a každý večer se těší, až se zase v příběhu posune dál. U povídek toto nenastane, protože jde o jednohubky, které navíc nenechají žádnou zvláštní chuťovou stopu, takže nelákají brát si další a další. Je to logické, protože začátek každé knihy je více či méně nezáživný a King bohužel neumí příliš závěry. Takže při čtení povídek se nejdřív chvíli nudíte, pak se děj rozjede a většinou místo očekávaného bombastického finiše splaskne jako bublina. Tato sbírka povídek mi ze všeho nejvíc připomněla seriál Příběhy ze záhrobí. Někdy jsou povídky tajemné, někdy napínavé a někdy poněkud divné (Přerůstá vás). Pro ortodoxní milovníky hororu doporučuji povídky Zuby a Prst (ten je obzvláště výživný).

jan0504
07.05.2016

King zase "uletel" na svojich poviedkach, ale niektoré sú celkom fajn. Dobre sa to číta...

marek6463
23.03.2016

Nadprůměrné,i když některé povídky jsou hodně pod bujnou fantazií jako Prst,Zuby a podobně,ale Dolanův Cadillac je nezapomenutelný a jsou tam i jiné dobré povídky,ale opět některé spadají do průměru.

danny_21
15.10.2015

Lehce nadprůměrná sbírka povídek, trochu neobvyklých, mně se líbily hlavně hned úvodní, Nechte Dítek Jíti Ke Mně, Prst a Taťka - 75 %

Terva
28.04.2015

Nejdříve jsem viděl film. Christian Slater to prostě perfektně zahrál. V titulcích jsem zjistil, že je to Kingovina. A PROČ JÁ TO NEMÁM? Protože to vyšlo pod rouškou Noční můry a snové výjevy a mě to nějak uniklo. Ale už jsem se polepšil, sehnal a přečetl. Není to sice tak strhující, jak by čtenář očekával, ale i tak, přečteno ve své podstatě jedním dechem.

Tygřička
16.01.2015

Perfektní knížka, pan King opět nezklamal, Dolanův cadillac je hodně dobrá povídka, jen škoda že už po pár stránkách je jasné kde Dolan skončí, snesla bych to ještě tajemnější a napínavější, abych přemýšlela tak jak toho Dolana nakonec dostaneme... Prst je druhá velmi dobrá povídka, další důvod proč se k umyvadlům a toaletám přibližovat se vší obezřetností, záliba pana Kinga v potrubí mě děsila už v knize To a po přečtení Prstu bude dnešní čištění zubů doprovázeno zkoumáním odtoku umyvadla...

vercaambrosova
21.10.2014

Povídky se mi velmi líbily. Nevíce Nechte dítek jíti ke mně.

Foxie
15.10.2014

Byla to další skvělá povídková knížka mistra, ať už tam bylo pár slabších kousků nebo ne. Osobně mi nejvíc dostal Dolanův Cadillac, Zuby, Prst a Nechte dítek jíti ke mně. Tenisky byly taky naprosto perfektní tvorba. :3 Unikl mi ale docela smysl Věnování a Přerůstá vás. Nějak je asi neumím docenit, to ale knížku jako celek rozhodně nemůže srazit vzhledem k těm prvním vyjmenovaným.

callahanh
07.08.2014

Zatím hodnotím jen Dolanův cadillac a musím říci, že King opět nezklamal. Povídky jsou hodně povedené, i když některé šly trošku mimo mě. Nepochopil jsem hlavně Přerůstá vás, to jsem fakt nepobral. Ale jinak Prst, Zuby, Nechte dítek jíti ke mě a Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu, to je SK, jak ho známe, výborná gradace, napětí a poměrně dobrá psychologizace postav na tak malém prostoru. Titulní Dolanův cadillac je dost zvláštní, i když je taky dobrý... takže celkově dávám čtyři hvězdy a rozhodně doporučuju. 70%

Lucka66
24.06.2014

Jedna z lepších knih povídek od Kinga..ale na Noční směnu v žádném případě nemá :) Zuby, Dolanův cadillac a Prst..pro mě nejlepší povídky :) naopak Noční letec, Věnování, Konec celé patálie a Přerůstá vás..nevím, buď nemám dostatečnou fantazii a nebo jsou ty povídky fakt o ničem..

heavy66
12.01.2014

"pro lásku boží" - tak tahle věta mě napadla už o stránku dříve - prostě Mistrova inspirace Edgarem Alanem Poe byla víc než jasná

Irika
20.11.2013

Nemám sice přečteno úplně vše, ale nejlépe hodnocené povídky jsou fakt bezva - Dolanův Cadillac, Tenisky, Zuby... Prst je taky super, ale závěr mě zklamal - nemám tento typ konce ráda. Povídka Taťka je taky fajn, i když jednoduchá. Je to příjemné čtení na dobrou noc, asi se k tomu ještě vrátím.

Neobee
01.08.2013

Výborné počtení... Nejlepší Dolanův cadillac, Zuby a Prst.
Doporučuji k přečtení...

Thanyss
18.06.2013

Další várka povídek od pana Kinga.
Z povídky Prst se mi ježili vlasy v zátylku ještě hodně dlouho poté, co jsem ji dočetla. A poctivě jsem kontrolovala výlevku v umyvadle, zda mi z ní náhodou neleze nějaký prst...
Ale nejvíc nadšena jsem byla z povídky Zuby. Je tak jiná oproti jiným Kingovým příběhům, ale já si nemůžu pomoct, nabila mě prostě životním optimismem.
Taky bych chtěla vlastní natahovací zuby na klíček, které by mě chránili před "zlým světem".

MM_Master
20.03.2013

Dolanúv cadillac / Konec celé patálie / Nechte dítek jíti ke mně / Noční letec / Taťka / Přerústá vás / Zuby / Věnování / Prst / Tenisky / Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu?

doktorking
12.03.2013

díky našemu hamižnému vydavatelství rozděleno do dvou knih..vrcholem je zde právě povídka Dolanuv cadillac a Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu?i zbytek povídek je velmi vyrovnáný a Dolanuv cadillac se tak určitě stává o dost lepší než jeho bratříček Pátá čtvrtina..

AdaVinculin
24.02.2013

Pro mě první Kingovi povídky a musím říct, že super. Hlavně když zrovna není na čtení moc času, tak toto je ideální! Za mě určitě nejlepší Dolanův Cadilac! Byly tam i povídky, které mě moc neuchvátili, ale na ty člověk snadno zapomeme po přečtění lepších povídek. Celkově se mi moc nelíbili konce "domysli si sám", ale asi to ke Kingovi patří!

K.accka
10.08.2012

S. Kinga mám hrozně ráda, ačkoliv musím podotknout, že má i lepší povídkové knihy, např. Všechno je definitivní nebo Noční směna. Nejlepší je první povídka, pak to postupem klesá v úrovni geniality a kvality.

ZboABD
07.08.2012

První tři povídky geniální, zbytek většinou jen šeď a průměr.

p.mihoc
27.12.2011

Všechny povídky jsou vcelku vyrovnané. Žádná není vyloženě špatná, ale na druhou stranu chybí pořádná pecka jako třeba Prám, Jaunt nebo Pitevní sál č. 4.

Coldevil
13.09.2011

4* za Cadillac,celkove za 3*.

Tuffy
08.08.2011

Tak to je snad první kniha od Kinga, která mě celkem zklamala. Od některých povídek jsem teda čekala o hodně víc, takže knihu, s velkou tíhou na srdci, ale čistým svědomím, řadím mezi průměrné.

Addie
01.04.2011

Kde na to ten King chodí... Až by si člověk kolikrát přál mu vidět do hlavy. Nebo pro jistotu ne?
Palec nahoru za styl psaní, který by se dal rozpoznat snad všude na světě.

messi@h

Některé povídky jsou spíš takové nenáročné hříčky, ale titulní Dolanův cadillac stojí za to!

petr2

Ani jedna povídka není špatná nebo jen průměrná.Tahle zbírka krátkých povídek je od Kinga možná nejlepší.