Noční cirkus

Noční cirkus https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128683/bmid_nocni-cirkus-3EB-128683.jpg 4 572 164

Navštivte spolu s námi tajemný cirkus, jenž přijíždí bez ohlášení, aby na svá noční představení roztáhl černobílá šapitó a poskytl svým návštěvníkům opravdu nezapomenutelné zážitky, které nevypadají jako pouhé triky a iluze, ale spíše jako opravdová a mocná kouzla. Nebývale úspěšný románový debut Erin Morgensternové s podmanivou magickou atmosférou sleduje v několika dějových liniích a časových rovinách nebezpečnou hru dvou kouzelníků, v níž jsou v sázce životy jejich učedníků. Co když ale cirkus, jenž má být jevištěm nemilosrdného souboje, k sobě Celii a Marca připoutal mnohem víc, než by si jejich mistři vůbec dokázali představit?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Night Circus , 2011

*Pájuše*
27.07.2018 4 z 5

Když nahlížím na příběh jako celek, je plný tajemných zákoutí a cestiček jako v samotném cirkusu stanů. To, co se odehrává za jeho bránami, je něco, co jsem tak trochu nechápala. Stále to nechápu... je to stejné jako když se snažíte, aby ručičky na hodinách šly v opačném směru. Nepřirozené, postrádá to logiku a přece vás ta možnost fascinuje.
Kniha je plná filozofie, pravd a dalších skrytých příběhů v příběhu. Všechno má v příběhu smysl, byť vy ho tam postrádáte. Kniha ukazuje dvě rozdílné tváře - přesně jako mince, která má svůj rub a líc. Jsem překvapená její hloubkou, i když občas máte pocit, že to, co čtete je jako moře vaty. Nevíte, kdy najdete její břeh. Přesto je úžasnou směsicí iracionality, fantasie a dětských snů (samotní aktéři by o tom asi uvažovali jinak). Ach, tak ráda bych viděla Strom přání, moci si tak zapálit svíčku a vědět, že to přání se splní! Zkrátka a dobře: Noční cirkus je dějištěm a Vy jejich dalšími aktéry. Tak co, neláká vás ta možnost, přidat se k rêveurs?

alexvera
04.07.2018 4 z 5

Já tu knížku asi miluju .. místy se děj sice lehce vleče popisnými částmi, ale jak jinak bychom si bez popisu představili samotný cirkus nebo třeba úžasnou ledovou zahradu či podivné hodiny? Tímto se knize omlouvám za to, že se na ni šest let prášilo v knihovničce .. nezasloužila si to.

pajaroh
09.06.2018 3 z 5

Netradiční příběh plný iluzí, který pro mě nepřekročí štítek oddychové literatury. Autorka vtáhne do děje, nechá čtenáře zasnít a vcítit se do magie postav, opírá se o zajímavé obrazotvorné popisy a dobře střídá různé časové linie, ale románek hlavních kouzelníků působí dosti lacině.

Marekh
29.05.2018 3 z 5

Námět knihy je určitě zajímavý, ale ze samostatného zpracování jsem na rozpacích. Některé části mne bavily, jiné mne naopak nudily a nutil jsem se do čtení. Líbila se mi myšlenka vytvořit originální cirkus, ve kterém jsou umístěny stany a podle libosti se může návštěvník rozhodnout, kterou "atrakci" navštíví. Cirkus je v provedení v barvách černo-bílé, otevřený pouze o půlnoci do svítání. Samozřejmě se v knize objevuje řada kouzel, láska, upoutal mne i jeden příběh o tajemství. Knihu bych hodnotil jako průměr. Kniha se mi zdála rozvláčná, knihu bych si už znovu nepřečetl.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

V tajemstvích je síla. A ta síla slábne, když se o ně někdo rozdělí, takže je nejlepší, když se tajemství udržují, a udržují se pořádně. Když se o tajemství podělíš, o opravdová tajemství, o ta důležitá, dokonce jen s jedním jediným člověkem, změní je to. Když si je napíšeš, je to ještě horší, protože se nedá odhadnout, kolik lidí je uvidí na papíře, ať jsi s tím sebeopatrnější. Takže když už máš tajemství, je opravdu nejlepší je udržovat, jak pro jejich vlastní dobro, tak pro tvoje.

NemesisTrimble
17.05.2018 4 z 5

Líbila se mi. Je to starší knížka, ale i tak mě velmi ohromila. Rozhodně můžu doporučit pokud máte rádi kouzla, iluze a podobné věci. Je to opravdu zajímavé. Samozřejmě neschází ani romantika.
Musím vás ale upozornit, že kniha je psána takovým zvláštním stylem, který mi až tak moc nevyhovoval, jelikož jsem se do toho po čase zamotala. Každá kapitola je jiné místo a jiný rok a vzájemně to spolu souvisí. Ale uznávám, že kniha je tím více zajímavější i když matoucí.
Nemesis T.

lotofhs
23.04.2018 3 z 5

Popravdě tohle bylo slabý. Dlouhé popisy, málo dialogů, táhnoucí se děj a možná se to rozjelo okolo 150-200 stránky. Nebavilo mě to a musím říct, že po dvou dnech, co jsem jí četla nemám páru, co se v knížce dělo, což asi vypovídá o tom, jak moc mě bavila. A to jsem se na ní tak těšila. Bohužel mě to nechytlo.

mika251
10.03.2018 5 z 5

Na úvod musím povedať, že som jeden z tých knižných buranov, ktorí knihu na prvý krát doslova preletia rychlocetbou, aby zistili ako to dopadne a potom si to celé dajú ešte raz normálnym tempom. Nočný cirkus bola asi prvá kniha v živote, kde som sa nehnala za koncom. Je napísaná tak krasnym, magickým spôsobom, že som si vychutnávala každú vetu, nesmierne živé popisy, krásne obrazy... Užívala som si každú stránku a tešila sa, že ich mám do konca ešte mnoho. Táto kniha nie je o príbehu, ten je skutočne veľmi statický a nedramaticky... Ale štýl akým je to napísané bol pre mňa veľmi elektrizujúci, skutočne čarovný. Prečítané v originale.
"Marco," she says, her voice low and soft. The sound of his name on her tongue is even more intoxicating than he had imagined and he leans in to taste it.

IvoryP
24.01.2018 4 z 5

Jedna * dolů, protože mi trvalo snad 150 stran se začíst.... Ale potom... Originální, kvalitní, promyšlené a skvěle napsané

Petass
16.01.2018 5 z 5

Knihu jsem darovala na základě recenzí, aniž bych věděla jaká je. Za týden už jsem ji měla zpět doma s nadšeným komentářem obdarované čtenářky. Přečetla jsem ji jedním dechem. Podobné fantasy je přesně můj šálek čaje. Po dlouhé době kniha s novým nápadem, dotažená do posledních detailů, krásný snový svět... Určitě může někomu připadat složitá a nepřehledná, nemusí Vám sednout autorčin styl. Za mě 5 hvězd, určitě se k ní někdy vrátím.

Suou
14.01.2018 4 z 5

Spoilers
Kniha bola dobrá, ale celý čas sa pripravuje ten súboj a na konci nič... + ja osobne som sa niekedy nevyznal v tých časových úsekoch ... keď som si už zvykol na dej, potom som si to začal už aj domýšľať.

Elone
02.01.2018 5 z 5

Kniha, která mě hned po první větě pohltila nádherným vyprávěcím jazykem. Je to krásné číst knihu a cítit, že autorka vybírala s rozvahou slova, která do příběhu použije. Pak člověka pohltí cirkusový jazyk, který si ho omotá kolem prstu a jen tak nepustí.

HankaHail
22.08.2017 4 z 5

Cirkus se mi otevřel a ukázal mi své kouzlo, ale nějakou chvíli to trvalo. Prvních sto stran mě velice nebavilo a musela jsem se přemlouvat do čtení. Říkala jsem si, že to musím překonat. Tahle knížka není tak milována, jen tak pro nic za nic. A vyplatilo se. Jakmile se cirkus otevřel na stránkách knihy, otevřel se i pro mě.
Tahle knížka je opravdu krásná. Dlouhé popisné pasáže, skoky v čase (za chvíli jsem se na sledování míst a dat vykašlala a ignorovala je), pomalejší děj a více než akce, zde táhnou děj postavy. To nemusí sednout každému.
Pokud vám to, ale nevadí kniha vás vtáhne a už nepustí.

Galánečka
16.08.2017 1 z 5

Kniha je pro mě velkým zklamáním. Nevyhovovalo mi střídání zdlouhavých popisů postav. Děj téměř žádný a celkově jsem se vůbec nemohla začíst - neustále mi myšlenky ubíhaly jiným směrem.

LuckaH2
01.08.2017 5 z 5

Cetla jsem po letech,opet jsem byla v zajeti lasky,kouzel a krasneho snu a jelikoz jsem si presne nepamatovala konec, u mrazeni jak to dopadne. Je to proste pohadka,kterou chceme zazit... Miluju tu knizku a je mezi top knihami, ktere musim mit doma!

Veronika33
22.07.2017 2 z 5

Ach jaj...zasa som sa dala nalákať na knihu ala HP a podobnosť ani čisto náhodná. Polovica knihy tvorili len opisy atrakcii, pri ktorých som sa neskutočne nudila. Dej skákal medzi viacerými časovými linkami a postavami (a ja som sa v nich strácala). Príbeh samotný tiež žiadna výhra, spôsob rozprávania až taký poetický. Toto fakt nie je moja krvná skupina, za mňa slabotka.

denydean
02.06.2017 5 z 5

Originální a naprosto úžasný zážitek. Kouzelný svět , který ráda uvítám ve své knihovně a budu se k němu ráda vracet.

Hawkey
08.05.2017 3 z 5

Tak mně cirkus brany neotevrel.. protahla jsem se na tajnaka a kouzelne stany poznala tak napul. Atmosfera a napad super, ale s dejem dohromady.. neohromilo me to. Takove mdle, az moc snove. Docetla jsem kvuli me milovane Sorrow, ktera si to pochvalovala.

hledaseniki
06.05.2017 5 z 5

Ocitáme se v New Yorku v roce 1873, kdy jeden nejznámější kouzelník jménem Prospero učiní jinému kouzelníkovi nabídku, vyzve ho na jakýsi souboj, nebudou soutěžit oni nýbrž jejich učni. Prospero proto zvolí svou dceru Celii, druhý kouzelník vybere osiřelého chlapce. Dějištěm jejich souboje bude právě onen Noční cirkus. Kniha není zasazená do jednoho roku, ale táhne se napříč několika lety a stejně tak se neodehrává v jednom městě, ale ve spouště městech. Díky tomu můžeme vidět hlavní hrdiny kouzelníky, kteří sice ví, že dojde k nějakému souboji jen neví nic konkrétního, můžeme sledovat jak vyrostou z dětských let do dospělosti, jak zdokonalují cirkus a neuniknou ani lásce, která je v tomto případě víc než nevhodná. V příběhu nenajdeme jen Celii a Marca, ale i mnohé další postavy ať už je to hadí žena Cukiko, či dvojčata Panenku a Výlupka. Příběh je vyprávěn z pohledu několika postav stejně jako se autorka rozhodla zapojit čtenáře při popisování cirkusu. Stejně jako je tam část která se točí okolo jistého chlapce, který do osazenstva cirkusu nepatří, ale rád ho navštěvuje, přiznávám, že tahle část byla slabší, ale těch kapitol nebylo mnoho. Navíc jak se ukáže chlapec a jeho toulky cirkusem mají jisté opodstatnění.
Pokud nejste příznivci cirkusů, nevadí. Já sama jím nejsem, jenže tenhle cirkus se nepodobá žádnému a je to velká škoda. Autorka má svůj styl vyprávění a Noční cirkus díky tomu působí ještě o něco víc magicky. Podlehla jsem příběhu, nemohla jsem se od toho odtrhnout, Noční cirkus jsem si zamilovala, stejně jako Celii a Marca a další postavy, které jsou stejně nezapomenutelné jako onen příběh. Úžasný, kouzelný, magický, neuvěřitelný, nádherný. Nevzpomínám si, že bych něco takového dosud četla, kniha má navíc nejen krásný příběh uvnitř, ale má i úžasnou obálku, stejně jako v samotné knize najdeme několik černých stránek s hvězdami, které oddělují příběhy. Noční cirkus mě pohltil a když jsem dočetla poslední stránku bylo mi smutno, že už je tomu konec. Autorka je úžasná vypravěčka a já upřímně doufám, že se od ní jednou dočkáme další knihy.

Jednoduše jsem se do Nočního cirkusu zamilovala.

Arya26
03.05.2017 3 z 5

Tato knížka byla velmi zvláštní a plná fantazie. Nejvíc mě bavil začátek a konec knížky. Prostředek byl ale trochu zmatený a začal do sebe zapadat až na konci. Přesto se mi tato knížka líbila, ale čekala jsem od ní trochu něco jiného.

Wendysek
03.05.2017 5 z 5