Noční cirkus

Noční cirkus https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128683/bmid_nocni-cirkus-3EB-128683.jpg 4 572 164

Navštivte spolu s námi tajemný cirkus, jenž přijíždí bez ohlášení, aby na svá noční představení roztáhl černobílá šapitó a poskytl svým návštěvníkům opravdu nezapomenutelné zážitky, které nevypadají jako pouhé triky a iluze, ale spíše jako opravdová a mocná kouzla. Nebývale úspěšný románový debut Erin Morgensternové s podmanivou magickou atmosférou sleduje v několika dějových liniích a časových rovinách nebezpečnou hru dvou kouzelníků, v níž jsou v sázce životy jejich učedníků. Co když ale cirkus, jenž má být jevištěm nemilosrdného souboje, k sobě Celii a Marca připoutal mnohem víc, než by si jejich mistři vůbec dokázali představit?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Night Circus , 2011

lucky4ever
01.07.2021 5 z 5

Četla jsem podruhé a tentokrát opravdu pomalu, abych si plně vychutnala úžasnou atmosféru, kterou se autorce podařilo vytvořit. Po přečtení některých komentářů níže, jsem si uvědomila, že mi vůbec nevadí pomalé a nejasné plynutí děje, protože jej beru jen jako součást kouzla cirkusu a ne jako hlavní myšlenku.
Až při druhém čtení mi došlo, jak nádherný magický cirkus nepříznivě ovlivňoval životy všech, kdo s ním měli něco společného. Tato skutečnost je do příběhu zapracována s neuvěřitelnou bravurností a nenápadností. Hlavně myslím, že je možné tuto knihu číst zas a znovu a vždy v ní objevit něco nového, stejně jako stany v cirkuse.

DreamerX9
30.06.2021 5 z 5

Nádherná kniha krásná truhla skrývající poklad uvnitř. Autorku jsem neznala a do čtení jsem se pustila bez očekávání musím uznat že autorka píše nádherným a čtivým stylem, mě cirkus okouzlil ačkoliv děj byl chudší tak fantazie a moudré myšlenky tomu dodali kouzlo. Tohle je potěšení pro duši ke kterému se ještě ráda vrátím :)

booklovertina
01.06.2021 1 z 5

Na moment, keď sa na slovenskej knižnej scéne spustil ošiaľ okolo Bezhviezdneho mora, si pamätám, akoby to bolo včera. Prekrásna obálka zlákala mnohých a pre viacerých to našťastie nezostalo len pri obálke, no zároveň ich uchvátil i obsah. Ten magický labyrint príbehov, ktoré nám autorka posúvala prekrásnym poetickým štýlom, takým podmanivým, až mal človek pocit, že je ich súčasťou. Už vtedy som vedela o existencii Nočného cirkusu, no v tom čase ma nejak extra nelákal a na sirénu volajúcu po mojej pozornosti sa premenil až nedávno, keď sa jej vďaka @jurajvacko dostalo nového dizajnu.

Siahala som po ňom s nadšeným očakávaním, no zároveň i s obavou - čo ak nebude rovnako dobrý, ako Bezhviezdne more, čo ak ma sklame? Aj napriek zmiešaným pocitom som sa odhodlala a nakukla za brány cirkusu - jedinečného a nezvyčajného, ktorý ukrýval obrovské tajomstvo. Tajomstvo, ktorému poriadne nerozumeli ani zainteresovaní, a snaha akéhokoľvek outsidera rozlúštiť ho, by bola poriadne útrapná, veď čo ak správna odpoveď ani neexistuje a dôležitejšia je cesta a snaha, ktorú na tej púti vynaložíte? Nech už je to akokoľvek, ja som sa na tej ceste pravdepodobne stratila a po celý čas som mala pocit, že idem a neviem kam, že sa kĺžem po hladine a nedokážem preniknúť pod povrch a ponoriť sa do hlbiny tajomstiev a vychutnať si to, čo sa zrejme skrývalo za oponou, no ja som to nevidela.

Rovnako ako pri Bezhviezdnom mori, aj v Nočnom cirkuse bola dejovosť do istej miery potlačená a dynamickosť, na ktorú sme v románoch bežne zvyknutí, sa tu neprejavovala v takej miere, no kým v Mori mi jej absenciu vynahrádzal prekrásny poetický štýl, ktorý vo mne vzbudzoval dojem magickosti a nekonečných možností, tu sa to čaro akosi nedostavilo. Čakala som a čakala, obracala stránku za stránkou, nazerala do zákutí jednotlivých šiatrov a nič. Ten čarovný pocit sa nie a nie dostaviť. Nenašla som ho v štýle, ktorý bol síce ľahký a pútavý, no viac mi neponúkal, a nedostavil sa ani s predstavením Celie a Marca či tajomného súboja, ktorého sa mali zúčastniť. Wau efekt neprichádzal a ja som si celý čas hovorila "číta sa to dobre, ale...". Niečo mi tam jednoducho chýbalo.

Adýsek
30.04.2021 3 z 5

Noční cirkus mě zaujal svou tajemnou anotací a magickou obálkou.

Autorka má neskutečný popisovací talent, který bych nejradši vychválila do nebes.
Ale...na druhou stranu prakticky celou knihu nevíte, o čem čtete a na některé, někdy i poměrně zásadní, otázky autorka neodpověděla. A konec mi k celému příběhu úplně neseděl.

Lu1801
17.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Velmi poutavě napsaná kniha, zejména v první polovině, kdy člověka opravdu vtáhne. Postavy a popisy jsou krásně vypracované, nicméně děj je hlavně ke konci už trochu moc neuvěřitelný. Nejvíc mě asi zklamala zápletka s Baileym, kdy mi opravdu nepřišlo reálné, že by jen tak opustil rodinu kvůli cirkusu. Celkově postava Baileyho mi přišla vlastně zbytečná a jeho pasáže mne opravdu nebavily. Nicméně kniha byla i tak kouzelná a milá s poměrně pěknou pointou, škoda příliš natahovaného začátku a uspěchaného konce.

Brunnetka
16.03.2021 1 z 5

Noo, jako dočetla jsem to, ale nic moc teda. Ke konci jsem už přeskakovala i sem tam stránku. Začátek super-člověka to vtáhne, líbila se mi ta myšlenka černobílých stanů, divná výchova Celiy a fakt husté hodiny... Ale postupně se to nadšení měnilo v letargii, kdy jsem prostě četla jen proto, abych to měla už rychle za sebou (málokdy knihu odložím) a jak jsem schopná číst občas i přes den, jak je kniha poutavá, tak tuhle fakt jen před spaním a ani ne denně.

Nápad, co se týče děje, nebyl špatný - ten se mi vlastně i líbil, docela bych brala i kdyby si to vzal někdo jako námět k filmu... ale ten "děj" by potřeboval trošku oživit právě dějem... Vždyť se tam skoro nic nedělo... Škoda, čekala jsem od toho víc...

Ridley
22.02.2021 4 z 5

Já pořád netušila, proč nosím červené boty, už je mi to jasné....byl by to velmi krásný film

baru_lienka
15.02.2021 3 z 5

▶Černobílé stany cirkusu přitahují diváky jako magnet. Znenadání se zjeví za městem a po setmění otevře své brány návštěvníkům. Oblačné bludiště, Věštkyně, Zrcadlová síň, Ledová zahrada.... ani nevíte, kde začít. Možná by bylo lepší si na začátek dát skořicové tentononcy a kakao a ohřát se u vatry.
▶Pak je tady Celia a Marko. Marko a Celia. Dvě děti vedené k tomu, aby vyhrály hru. Dva iluzionisté, kteří se spolu mají utkat. Ani jeden z nich o hru nestál, jenže není možnost úniku, musí se zúčastnit.
▶Jak dlouho bude hra probíhat? Kde se koná? Jak se pozná vítěz? Má nějaká pravidla?

▶Kapitoly vyprávěné z pohledu několika postav a prokládání příběhu "novinovými články" o cirkusu dělají knihu zajímavější, nicméně se v kapitolách vracíme v čase sem a tam, takže mě při čtení rušilo udržovat si přehled, zda jsem v přítomnosti nebo minulosti.
▶Musím uznat, že autorce se opravdu podařilo vykouzlit opar tajemna okolo cirkusu a hry samotné, jeden by neřekl, kolik se toho dá vymyslet jen s černou a bílou (sem tam ždibek červené).
▶Po většinu knihy jsem na výše položené otázky neznala odpovědi, což mě asi v půlce knihy začlo opravdu štvát. Vynořovalo se víc otázek než odpovědí, spousta věcí mi je stále nejasných, takže jsem se pořádně nevžila do děje .

any37
13.02.2021 4 z 5

úplně nevím, jak knihu popsat a jak moc se mi vlastně libila. je hodně zvláštní. první co mě zarazilo byl přítomný čas, dlouho mi trvalo než jsem si na to zvykla, ale stejně mi to pořád moc nesedlo. a potom samotný příběh, který je velmi zvláštní, jedinečný a svým způsobem i kouzelný. mnoho vypravěčů, přeskakování z jedné doby do druhé, postupné spojování příběhů, rozuzlování a znovu splétání děje a zápletky je naprosto typické, špatně se v tom orientuje, ale knize to dodává ten správný šmrnc a originalitu.

AnoMANder
11.02.2021 3 z 5

Podle anotace jsem čekal něco trochu jiného, ale kniha kniha nezklamala. Hlavně první část se mi líbila. Velmi poeticky napsáno, děj pomalu plyne vpřed, plný představ a iluzí. Sledujeme sbližování obou hlavních hrdinů, jak je pohlcuje cirkus. Jde spíš o popis vztahu dvou lidí než o souboj dvou kouzelníků.
Zajímavě vyřešený konec, žádný poražený.

Kexina
31.01.2021 2 z 5

Čekala jsem fantasy a místo toho držela v rukou cosi mezi školní slohovou úlohou a červenou knihovnou. Když jsem se protrpěla prvními 250 stranami, teprve pak začal alespoň trochu slušný a čtivý příběh. Celkově se ale kniha utápí v moři nesmyslného balastu a klišé, avizovaný souboj se de facto nekoná, postavy jsou plytké, děj nemá žádný vývoj.
Jedna hvězdička za originální námět (škoda, že autorka nedokázala využít potenciál tak skvělého napadu), jedna za lehce nadprůměrný konec, víc si bohužel kniha nezaslouží.

dadulik
28.01.2021 5 z 5

Nechápem, prečo som tak dlho odkladala túto knihu... Dej aj zápletka boli trochu v úzadí, ale pre mňa bolo dôležité, aké pocity táto kniha dokázala vyvolať. Tá kúzelná atmosféra bola doslova cítiť na každej stránke. Pre mňa to bol čitateľský zážitok a určite sa k nej ešte niekedy vrátim :)

Mousiiinka88
24.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Navštivte spolu s námi tajemný cirkus, jenž přijíždí bez ohlášení, aby na svá noční představení roztáhl černobílá šapitó a poskytl svým návštěvníkům opravdu nezapomenutelné zážitky, které nevypadají jako pouhé triky a iluze, ale spíše jako opravdová a mocná kouzla...

Tohle byla jedním slovem prostě nádhera! Když jsem byla v knihkupectví a narazila na tuto knihu, první co mě na ni upoutalo, byla obálka. A po přečtení anotace jsem měla naprosto jasno, že jde se mnou domů. Nadchl mě námět a já byla tak hrozně zvědavá.
Musím říct, že kniha se mi četla dobře, byla příjemné napsaná a já si dokázala celý Cirque des Rêves dokonale predstavit. Kouzla, záhady a všemožné fantastické věci, to je prostě moje. Ze začátku mě trochu mátlo střídání roků a jednotlivých události, ale po chvíli si na to bez problémů zvyknete a prostě se těšíte, kam se s cirkusem přesunete tentokrát.

Řekla bych, že kniha neměla vyloženě jednoho nebo dva hlavní hrdiny. Bylo jich tam nespočet. Jednotlivé postavy se střídali s jednotlivými místy a kapitolami. Ale to vůbec ničemu nevadilo. Naopak. Mohla jsem si cirkus prohlédnou z tolika pohledů a úhlu, že mu to dodávalo větší tajemno a můj zájem rostl. Co bych knize mírně vytkla, je zamilovaní se Celie a Marca. Vím, že to trvalo roky, ale vcelku to působilo, jakože se to stalo lusknutim prstů.
V příběhu bylo skvělé vykresleno, jak vám může touha po vítězství a dosažení svého, zamlžit úsudek. Pak pro vás není nic důležitějšího a i vlastní dítě se stává prostředkem k dosažení cílů. Ukazuje to pokřivenost lidského smýšlení, alespoň u některých jedinců.

Ovšem celkový dojem byl skvělý. Záhadno, spletené osudy, závazky, kouzla a manipulace. Bylo to prostě skvostné. Děkuji autorce, že dokázala cirkus a dění v něm popsat tak, že jsem se cítila jeho součástí.

hopsajda
13.01.2021 5 z 5

Fantazie, která nezná hranic, polechtání smyslů na každé straně, nevšední a překrásný milostný příběh, to vše ukotvené do perfektního řemeslného rámu a logiky. Ach! Takové knihy miluju. Oblíbila jsem si každou postavu knihy, doufala jsem, že čtení nikdy neskončí, ale i když se přání nakonec nevyplnilo, atmosféru příběhu pociťuju i dlouho poté. A zároveň velké rozčarování, že Noční cirkus neexistuje. Nebo snad...?

vandalindakova
29.12.2020 4 z 5

Trvalo mi dlouho, než jsem knihu přečetla, ale ten zážitek stál za to.
Od tohoto příběhu nesmíte očekávat žádný akčňák. Je to kouzelný, barvitě popsaný, pomalý příběh, který mi stylem vyprávění připomínal Snílka Neznámého. Komu se líbil Snílek, tomu toto určitě doporučuju.
Co je důležité vědět je to, že na čtení je potřeba plná pozornost. Svět i děj jsou dost rozsáhlé, a pokud přestanete dávat pozor, tak se snadno ztratíte. Několikrát se mi to stalo, a to hlavně ze začátku.
Styl psaní je prostě kouzelný, k tomu nemám co víc dodat. Co se mi opravdu líbilo bylo to, kam směřovala linka hlavních postav, a i jak to nakonec celé dopadlo. Jednotlivé momenty ve mně vyvolávaly přesně to, co měly. A na konci je zmíněný skvělý poznatek, který platí na každého z nás. Společně s propojením magie to mělo prostě grády.
Krásně to doplňovalo prostředí, ve kterém se děj odehrává. Cirkus cestuje po celém světě, takže místa se mění, ale období okolo roku 1900, a zobrazení této společnosti.
Opravdu povedená věc, jen bych chtěla vědět ten kontext souboje. Proč to vlastně vzniklo?

janca6129
09.12.2020 5 z 5

Pro mě osobně jedna z nejlepších knih, které jsem letos přečetla, a to i přes absenci propracovanějšího děje nebo složitější orientace v postavách na začátku. Ve finále mi ani jedno nevadilo, protože Noční cirkus jsem si užívala stránku po stránce.

Krásně kouzelné čtení protkané tajemnem od začátku do konce, magií, zajímavými postavami... Ač děl nebyl tolik nabytý, vůbec mi to nevadilo. Noční cirkus má v sobě tolik jiného kouzla a zvláštností... Právě ta jinakost zařadila Noční cirkus mezi knihy, které jen tak nedostanu z hlavy. Za mě 5/5.

Lenka_S
16.11.2020 3 z 5

Tento příběh má velmi zajímavý námět, který je zasazený do kouzelného cirkusu, kde najdete vše jen v černé a bílé a otevírá se jen v noci. Celá kniha je vyprávěna třetí, jakoby nezaujatou osobou a to mi moc nesdlo, škoda, protože příběh jako takový byl velmi zajímavý.

VeronikaZ
14.11.2020 4 z 5

Fantastické, poetické, jeden z nejpěknějších knižních světů. Noční cirkus bych opravdu ráda navštívila. Jen děje nebylo tolik, aby si kniha zasloužila 5*.

LenkaPet
07.11.2020 5 z 5

Krásná kniha, dlouho jsem jí nerozuměla, měla jsem zmatek v kapitolách, ale později to všechno začalo dávat smysl a moc se mi líbila. Je zase trochu jiná než všechny ostatní knihy.

lenyleny
14.10.2020 4 z 5

Tak nevím. Kniha se četla velice dobře, a námět mne také zaujal, ALE ale . Pro mne kniha neměla konec, na to jak se dobře četla a držela čtenáře stále v očekávání, tak najednou nic. Ale přesto jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Bylo to něco jiného a docela jsem si při ní odpočinula. Za ten konec nekonec dávám o jednu hvězdičku méně.