Noční cirkus

Noční cirkus https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128683/bmid_nocni-cirkus-3EB-128683.jpg 4 572 164

Navštivte spolu s námi tajemný cirkus, jenž přijíždí bez ohlášení, aby na svá noční představení roztáhl černobílá šapitó a poskytl svým návštěvníkům opravdu nezapomenutelné zážitky, které nevypadají jako pouhé triky a iluze, ale spíše jako opravdová a mocná kouzla. Nebývale úspěšný románový debut Erin Morgensternové s podmanivou magickou atmosférou sleduje v několika dějových liniích a časových rovinách nebezpečnou hru dvou kouzelníků, v níž jsou v sázce životy jejich učedníků. Co když ale cirkus, jenž má být jevištěm nemilosrdného souboje, k sobě Celii a Marca připoutal mnohem víc, než by si jejich mistři vůbec dokázali představit?... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Night Circus , 2011

Izumis
16.06.2022 5 z 5

Magický příběh, jednoduše nezapomenutelný zážitek! Zakončení jsem se trochu bála, avšak autorka nezklamala a vyřešila to uspokojivým způsobem. Rozhodně doporučuji, pokud máte rádi magii a nebojíte se objevovat neustále se měnící svět cirkusu.

KristieSpacil
29.05.2022

Ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.

A jedna z knih, u které jsem neustále slyšela, že si ji rozhodně MUSÍM konečně přečíst, byl bez debat Noční cirkus od Erin Morgernstern. Což z ní samozřejmě udělalo knihu, kterou jsem pořád a pořád odkládala. Nakonec se mi ale díky nakladatelství Argo dostala do ruky a já tak konečně můžu říct, že mám Noční cirkus přečtený!
A co vám budu povídat, naprosto chápu, proč to má tolik fanoušků. Ta kniha je naprosto okouzlující, překrásně podivná tím způsobem, kdy se k ní v myšlenkách vracíte ještě dlouho po dočtení. Tohle je pro mě osobně jeden z těch příběhů, kde bych dala nevím co, abych viděla adaptaci, protože na tom cirkusu by se někdo mohl parádně vyřádit.
Bez debat si to mou pozornost drželo i kvůli té záhadě kolem výzvy - stejně jako hlavní postavy jsem pátrala a dumala, co je jejím cílem? Kdy skončí? Jak to dopadne? A ta výzva je určitě nejsilnější aspekt knihy, dává čtenářům spoustu podnětů k zamyšlení.
No ale i když jsem tím byla opravdu okouzlena a nemohla jsem to přestat číst, pár věcí mi stoprocentně nesedlo. Na můj vkus se tam až příliš skáče v čase. Navíc je to dost chaotické a nebýt toho, že máte na začátku kapitoly dobu, ve které se to zrovna odehrává, tak to ani nepoznáte. Sama jsem se musela kolikrát vracet, abych si to srovnala, kde zrovna jsme.
Ono vlastně celé to historické zázemí nepůsobí úplně věrohodně, to mě docela mrzelo.
A - tohle je tedy hlavně můj osobní problém - nebyla jsem stoprocentně přesvědčená tou magií tady. Já mám ráda, když má magie nějaký řád, nějaká pravidla a limity, což ale tady úplně chybí. Jo, asi by to pak nebylo tak snové, ale nějaké omezení to mít mohlo?
Jo taky mě stoprocentně nepřesvědčila ta romance, ale budiž.

Nicméně i přes mé výtky je Noční cirkus vskutku fascinující kniha, která stojí za přečtení. Věřím, že ve vás zanechá stejně silné dojmy jako ve mně!

Terie
20.03.2022 5 z 5

Kdyby tak šlo dát aspoň milion hvězd... To byl tak úžasný, kouzelný příběh, určitě ho budu číst ještě mnohokrát.

Karin_Kim55
17.03.2022 5 z 5

Za mě je tohle krása. Celá kniha byla skvělá, magické prostředí, úžasné popisy prostředí, pomalé seznamování s hodně postavami, pro někoho se některé části můžou zdát zbytečné, ale já bych nic nevymazala. Naopak! Chci víc té "omáčky"!

Postřehla jsem, že všichni, co dávají nízké hodnocení, mají společné tyhle věci, které se jím nelíbí/nevyhovují jim:
• retrospektivita - hodně často se skáče z přítomnosti do budoucnosti a dokonce se mění i místo (skáče se skoro po celé zeměkouli), před každou kapitolou je napsáno rok a místo, kde se kapitola odehrává, je velmi důležité to vnímat, jinak budete hodně zmatení.
• hodně "zbytečného" děje (a s tím i příliš moc postav) - autorka popisuje i vedlejší věci, které by k hlavnímu příběhu byly úplně zbytečné, ale ony krásně dokreslují atmosféru, a vy díky těmto detailům a "drobnostem" mnohem víc věříte, že je cirkus skutečný. V prvních kapitolách se něco stane a vám se po dalších několika kapitolách začnou spojovat nitky v hlavě a všechno do sebe začíná zapadat. A takhle je to i s postavami, které jsou vedlejší a mohly bychom je považovat za zbytečné, ale tohle je taky kouzlo té knihy.
• není tady akční souboj - ano, tohle slibuje špatně napsaná anotace. neočekávejte velký přímočarý souboj, který znáte z Harry Pottera. někomu celkově chyběl "děj".
• romantická linka - ta je za mě hodně zanedbaná. jestli je váš cíl romantická kniha, tak to asi tohle nebude ono. jde tady převážně o tu kouzelnou magickou atmosféru (ale já bych té romantiky a interakce mezi hlavním párem uvítala víc)

Já jsem s 90 % knihy vážně na 120 % spokojená! Ale ten konec... Z toho konce mám hrozně hořkosladký pocit..? Jen kvůli tomu konci, nemůžu dát plný počet hvězd! (A je mi to hrozně líto! T.T) Teď mě napadá, že ty poslední 2 kapitoly se dají považovat za takové "po titulkové scény"? Hlavní děj se ukončil dřív a poslední 2 kapitoly jen doplňují informace.

Kamarádka tuhle knihu označila jako "divno-knihu". V polovině jsem si uvědomila, že je to svým jazykem, popisy podobné Snílkovi. I když mě Snílek Neznámí nebavil a nedočetla jsem ho, Noční cirkus skutečně miluju a plánuji ho přečíst ještě jednou.

marina4088
27.02.2022 2 z 5

Na začátek musím říct, že jsem snad z žádné jiné knihy nebyla tak zmatená. Už začátek pro mě byl tak matoucí, že jsem občas ani nevěděla, co čtu, což se mi normálně fakt nestává. Bohužel se mě tenhle pocit držel až do konce knihy, kdy jsem fakt občas nevěděla, o čem čtu.

Nevím úplně, co ke knize samotné napsat. Čekala jsem epický kouzelnický souboj, více akce, více.. cirkusu? Nevím jistě. Ale vím, že jsem to rozhodně nedostala. Příběh byl vleklý, místy až nudný, chemie mezi postavami mi nepřišla dobře popsaná, najednou se stala téměř bez nějaké předchozí interakce.

Autorka má zajímavý styl jazyku a popisování, jenže někdy už to bylo moc. Bylo hezké si párkrát přečíst rozsáhlé popisy o tom, jak určitá věc vypadá a ze začátku se to opravdu i četlo dobře. Ale takhle se to táhlo až do konce knihy a občas jsem už chtěla určité pasáže vynechat (stejně jsem je přečetla)

Když si to tak vezmu, konec byl sice fajn, skončil hezky. Ale celou dobu nás autorka připravovala na ten velký souboj plný přerůzné magie jen proto, aby nám ho odepřela?

Škoda, kniha měla fakt velký potenciál, musí se nechat, že autorka má opravdu bujnou fantazii.
2,5 hvězdy

Adris
30.01.2022 4 z 5

Opravdu hutný román, postavený hlavně na magické, tajemné atmosféře, v němž se střídá nejen několik časových pásem, ale i postav. Nejedná se o knihu, kterou člověk slupne za večer. Musí se u ní opravdu soustředit a často na první přečtení nedávají některé věci smysl. To až k závěru kapitoly nebo dokonce celé knihy se vše vyjasní.
Kapitoly jsou sice krátké, ale jelikož jsou různě časově posunuté, z pohledu jiných vypravěčů - někdy jsou zde kapitoly pouze o popisu stanů z pohledu vypravěče, pro dodání tajemné atmosféry - nečte se příběh nijak lehce. Docela jsem přemýšlela, co této knize chybí. Co mi tam nesedí. Došla jsem k závěru, že kdyby z ní autorka udělala trošku něco do hororu, zkrátka akčnějšího, nebo to naopak nevystavěla na romantické lince, nechala by krátkou novelu čistě o tajemství ukryté v tajemném, kouzelném cirkusu, udělala by lépe. Ze Zajímavostí zde jsem se dozvěděla, že autorka dosadila hlavní postavy do příběhu až zpětně, což je právě asi to, co jsem vycítila jako chybu. Buď to chce okořenit akcí většího rozměru, nebo zachovat tajemné magično jakoby "o ničem" a uhrát to na atmosféru. Takhle jsem s knihou trochu bojovala, přesto (!) ji hodnotím vysoko. Oceňuji jakýsi rukopis autorky a místo, které dokázala vytvořit. Moc bych si přála takový cirkus navštívit. Autorka umí nádherně popisovat, pomáhá si i popisem vůní a různých detailů, které běžně nevnímáme, ale jsou důležité pro naše vzpomínky. Kniha si zaslouží více pozornosti. Brzy ji vydá Argo v pevné vazbě. Doufám, že jí dáte šanci:). Já už se těším na autorčinu druhou knihu - Bezhvězdné moře.

evilunicorn
04.01.2022 2 z 5

Uf, tak tohle byl krok vedle.Čekal jsem epický souboj kouzelníků v kulisách neobvyklého cirkusu a dostal unylé, nudné vlekoucí se love story.Akce prakticky žádná,hromada postav pro děj v podstatě zbytečných,příběh natahovaný až do krajnosti,vyvrcholení mdlé.. Do tohohle cirkusu už mě nikdy víc nedostanete, díky.

Ahmose
27.12.2021 5 z 5

Na úvod musím povedať, že som asi nikdy nečítal nič, čo by sa podobalo nočnému cirkusu. Celá kniha je postavená na kúzelnej, tajomnej a snovej atmosfére. Zo začiatku na mňa kniha pôsobila nekonzistentne, skákalo sa z jednej dejovej linky do druhej, z jedného času do iného. Až postupne, ako sa blížil záver, tým viac sa aj dej časovo ustaľoval, dejové línie sa postupne prepletali a smerovali k rozuzleniu, ktoré som však nedokázal odhadnúť, až kým mi to autorka sama neprezradila. Po pravde sa mi Nočný cirkus hodnotí veľmi ťažko. Neviem sa rozhodnúť či sa mi páčil alebo nie, ale myslím, že to bol práve autorkin zámer. Myslím si, že je to nespochybniteľný dôkaz toho, že sa jedná o kvalitné dielo, ktoré má na to stať sa jedného dňa nezabudnuteľnou klasikou. Ak hľadáte knihu obsahujúcu výrazné prvky magického realizmu, zameranú na kvalitný worldbuilding a s krásnou kúzelnou atmosférou, tak Nočný cirkus by vám mohol byť šitý na mieru. Ja sa v roku 2022 určite chystám na autorkinu druhú knihu, Bezhviezdne more.

SynD
22.12.2021 3 z 5

spíš 2,75*

ztraceno v popisu: autorčin zlatoústý dar překrásně líčit místa a hostiny a cirkusové stany bohužel kanibalizuje nosnou strukturu románu. fantazijní jazyk je úchvatný, ale aniž bychom stačili poznat hlavní postavy, přicházejí na scénu další a další lidé a celá mašinérie se jen velmi zdlouhavě rozpohybovává a šine.

pokud celý cirkus stojí na vztahu dvou postav, bylo by dobré je i jejich vazbu blíže poznat. jeden zapomenutý deštník, taneček a polibek nestačí; lyrika zde požírá epiku i v závěru, který se najednou urychleně uděje, ač by zasloužil mnohem víc prostoru. a o původních hybatelích děje se nedozvíme skoro nic. opět si říkám, pročpak editoři needitovali?

Nemám.jméno
17.12.2021 5 z 5

První třetina děje pro mě byla docela matoucí. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem se zorientovala v několika dějových linkách, které se odehrávaly různým postavám, na různých místech, v různý čas. Možná právě proto se mi ze začátku knížka místy zdála pomalejší, zvlášť, když se někdy našla i nějaká ta hluchá místa. Co mě ale zaujalo, byly kapitoly psané v druhé osobě, měla jsem až pocit, že mi samotná autorka vypráví pohádku na dobrou noc.
Od druhé poloviny jsem se chytila, příběh se tak mohl pořádně rozjet a mě doslova pohltit mezi stránky. Erin má neuvěřitelnou představivost, kterou nám nabízí v podobě neobvyklého stylu psaní, jemuž se nedá odepřít čtivost. Epický konec a kouzelné prostředí mě nakonec ujistilo, že si kniha opravdu zaslouží hodnocení nejvyšší.
Noční cirkus je čarokrásné prostředí, do kterého se chci s jistotou ještě někdy vrátit, a dávám tedy slabších 5 hvězd.

ivana7717
28.11.2021 2 z 5

Ani neviem, čo napísať.... Knihu som dočítala do konca, ale nezanechala vo mne nejaký hlboký dojem. Na to koľko má dobrých recenzií, som očakávala viac. Dej dlhý,nudný, veľa sa tam toho nedeje Ale samozrejme je to môj pohľad.

Padla Hvezda
19.11.2021 4 z 5

Knížka je postavena na prostředí, ostatní je druhotné. Třeba s tím při čtení počítat.

nela3812
10.11.2021 3 z 5

Samotný cirkus je opravdu propracovaný. Někdy až příliš. Několik stanů v cirkusu mě zaujalo, nicméně jsem velmi často měla pocit, že se autorka při popisování obsahu stanů velmi rozvášnila a celá pointa stanu mi dokola unikala.

Také jsem čekala více rozvinutou romantickou linku. Zde jsem ale naopak měla pocit, že jí autorka nevěnovala příliš času. Až na posledních stranách tomu bylo věnováno více prostoru. Anotace mě v tomto směru bohužel nebudila více, než kolik jsem ve výsledku dostala.

Slyšela jsem na tuto knihu mnoho chvály a četla pozitivní recenze, já jsem na ní ale bohužel nenašla nic, co by mě do děje vtáhlo natolik, aby mě magie stanů naprosto ohromila. Co však knize nemohu upřít je její propracovanost skrze několik časových linií. I zápletka se soubojem je velmi zajímavá, ale po celou dobu jakoby tam téměř nabyla. Souboj se odehrával ve větší tichosti, než bylo nutné.

Hodnotím 3/5, tato fantasy mi bohužel příliš nesedla.

SedllY
31.10.2021 4 z 5

Chvílemi neskutečně baví a nepustí, avšak kniha má i dost slabší, nudnější pasáže. Celkově za kouzelnost,postavy a hezký styl psaní 70%.

masavole
25.09.2021 4 z 5

Ze začátku knížky jsem byla hodně zmatená, myslela jsem si, že vím kam příběh směřuje, ale to jsem se pořádně spletla. První polovinu knihy mě strašně štvalo, že děj sleduje tolik postav, když mě zajímal jen příběh Marka a Celie, nakonec jsem pochopila proč to bylo pro příběh nezbytné. Čím déle jsem četla, tím více mi postavy a cirkus přirůstali k srdci. Příběh jsem si představovala jinak, ale nakonec nejsem zklamaná.

Komaeda
09.08.2021 2 z 5

Začátek a atmosféra dobrá, ale není to to, co slibovalo. Děj je pomalý a skoro nic se neděje. Ke konci jsem se musela do četby nutit. Overhyped.

Áža707
31.07.2021 5 z 5

Cirkus přijede bez varování

Nadechňete se, na nic nemyslete a ponořte se do propacovaného světa kouzel a iluzí.

Už úvod mě vtáhl do čtení neuvěřitelným způsobem. Máte pocit, jak kdybyste doopravdy čekali ve frontě s dalšími lidmi na to až budete moc vstoupit do cirkusu. A v momentě, kdy vám otevře kouzelné dveře, tak propadnete kouzlu. Postupem knihy jsem zjistila, že se čím dál tím víc zamilovávám do iluzí, kouzel, cirkusu i celkového příběhu.

Nenechte se zmást a hlavně odradit obsáhlými popisy, kniha se čte sama. Jak kdybyste se ponořili do nejkrásnějšího magického snu. Slova ubíhaji s lehkostí. Občas je problém se zorientovat v čase, sama jsem někdy musela listy obracet zpět, abych se ujistila, kde se zrovna vyskytuji.

Rozhodně to doopravdy neubírá na čtivosti a propracovanosti tohoto nádherného příběhu. Myslím, že si tento skvost užije každý, kdo má rád magii a má skvělou představivost. Já se těším, až si někdy příběh přečtu znovu a budou na mě působit věci jinak.

Příběh sám o sobě je celkem jednoduchý, ale dokonalý a přitom hluboký. Nejde jen po jedné linii, ale má mnoho odboček a spojení se všemi, co mají s cirkusem něco společného. Marca i Celii jsem si velice oblíbila, líbilo se mi, jak každý stavěl část cirkusu a následné jejich spojení a vytváření společného stanu. Dalšími úžasnými postavami byla dvojčata Panenka a Výlupek a jejich kamarád Bailey.

Ten závěr byl skvěle vymyšlen a rozhodně chápu, že se Celii nechtělo loučit s tak nádhernou věci, kterou vytvořili.

A až se jednou ukáže cirkus, který nikdo nečekal a objeví se kouzlem, rozhodně se běžte podívat a myslím, že se tam potkáme.

5/5

wiix
20.07.2021 3 z 5

Tak veľmi som sa na ňu tešila! Vizuál a "o čom kniha bude" ma navnadili a teda..nebolo to zlé, ale asi som mala veľké oči. Preto nekupujem hneď bestsellery, ale počkám si. Síce som teraz nepočkala, ale zase neľutujem, že som si nachvíľu zasnívala. Magično, tajomno, trochu láska, trochu nechápačky. Milé to bolo.

tamara1351
16.07.2021 4 z 5

Tuhle knihu můžete nazvat různými slovy,ale rozhodně ne tuctová.Doporučuji ji všem,kdo mají rádi pohádky,všem ,kterým dokáže fantazie pracovat naplno a kteří se nebojí tvořit si v hlavě svůj vlastní cirkus podle nádherných autorčiných předobrazů.Je to příběh osudovosti a velké lásky,které známe z pradávných legend,příběh o prolomení prokletí.
Cirkus se zjeví bez ohlášení.........je to pravda,je to sen nebo je to jen příběh?Co na tom záleží,hra právě začíná!

Deia
05.07.2021 3 z 5

Od knihy som mala celkom vysoké očakávania, ale nakoniec mi prišla taká priemerná. Hlavné postavy, Celia a Marco, mi prišli také obyčajné a veľmi ma nezaujali. Ich mágia mi prišla veľmi zvláštna, taká bez pravidiel, to ja veľmi nemusím. Páčila sa mi ale atmosféra cirkusu, myslím, že takýto cirkus by chcel každý z nás navštíviť. Aj niektoré postavy si ma získali, napríklad dvojčatá Viki a Miki, alebo chlapec Bailey. Napriek tomu, že to boli detské postavy, tak mi prišli najzaujímavejšie. Tie ostatné mi prišli prinajlepšom zvláštne. Čo mi občas vadilo bolo prelínanie časových línií – musela som veľmi pozorne sledovať, v ktorom roku sa dej odohráva a najväčšie problémy som s tým mala vtedy, keď sa jednotlivé línie blížili k sebe, to mi už prišlo trošku chaotické. Je škoda, že ma kniha nechytila aspoň trošku viac, pretože námet bol veľmi zaujímavý, ale bohužiaľ kniha ako celok ma nenadchla, nezanechala vo mne žiadny hlbší dojem a asi veľmi rýchlo upadne do zabudnutia.