Štěstí ve stínech

Štěstí ve stínech https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43872/bmid_stesti-ve-stinech-rSW-43872.jpg 4 225 35

Noční běžci série

První díl série Noční běžci. První díl dobrodružství Aleka, Seregila a Micuma. Alek, jakožto neprávem uvězněný mladíček, potkává ve svém vězení, kde čeká na smrt, neznámého muže, z něhož se vyklube Seregil, muž mnoha tváří, dovedností a schopností, který je zároveň opředen závojem tajemství. Alekův poklidný život se tímto setkáním od základů změní...jaký je jeho skutečný původ, kdo jsou Pozorovatelé....?... celý text

Romány , Fantasy

Vydáno: , Fantom Print

Luck in the Shadows , 1996

lvcx
27.08.2023 3 z 5

Já vlastně nevím. Četla jsem to dýl jak rok, sem tam kapitolu, když se mi zrovna nechtělo načínat novou knihu. Jenže v tom intrikaření je dost těžké se vyznat, když si člověk pamatuje jména jen asi čtyř hlavních postav. Takže z té části děje jsem toho moc neměla. Celé je to takové roztomile naivní a ničím nezajímavé, Alek je buď venkovský trouba nebo přirozený talent, podle toho, co se zrovna hodí víc, a všichni se chovají jako papírové postavičky s cedulkou "mág" nebo "manželka". Druhý díl nejspíš čeká podobný osud výplňové četby, jako ten první. Ale mám i docela chuť pokračovat, takže to asi tak špatné nebylo.

luculi
15.03.2023 4 z 5

Konečně jsem se odhodlala začít s novou sérií a vybrala jsem si Noční běžce. Moc jsem neočekávala, abych nebyla příliš zklamaná a nakonec jsem byla i docela překvapená.

Z počátku je vyprávění pomalejší a nic neříkající. Spousta nových pojmů a názvů docela mate. Neskutečně mi chyběla mapa, která by mi usnadnila přehlednost umístění měst. Ale za nějakou stou stránkou se už věci lépe chápou. Příběh se rozjíždí a přináší mnohdy zajímavé momenty. Kniha není po celou dobu nějak extra čtivá, je spíše klidná, výpravná, přesto jednoduchá. Ničím vás neohromí ani nevyrazí dech, přesto mě dokázala nadchnout. V momentě, kdy děj začal nabírat na obrátkách nebo byly hlavní postavy v nebezpečí, byl nezajímavější.

Ale tak to nefungovalo po celou dobu, bohužel. V některé chvíle se popisy putování, dobrodružství a nebezpečí mění na takovou menší detektivku, kdy hrdinové většinu času tráví v jednom městě, pátrají, intrikují a kují pikle. To už bohužel bylo takové nudné a nezáživné. Naštěstí se však všechny části po nějaké chvíli mění mezi sebou, takže se vlastně i vyvažují.

Nemůžu říct, že by autorka napsala kdovíjak úžasnou fantasy. Styl psaní je takový průměrný. Nicméně námět mě nadchl a hlavní postavy jsem si hodně oblíbila. Takže je to trochu lepší průměr, který potěšil, nutil mě číst a stále přemýšlet nad knihou, a který mě přes to všechno donutil ihned pokračovat dalším dílem.

Luigi1
30.01.2022 5 z 5

První díl trilogie se mi moc líbil.

kalinka99
10.11.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem četla knihu na téma fantasy a moc se mi líbila. Určitě nevynechám další díly.

foreverbooked
04.11.2021 5 z 5

Fantasy kniha pro ne-fanoušky fantasy. Nejsem příznivcem klasických fantasy tropů, jako jsou elfové, kouzelníci, draci atd. Přesto, i když se postupně v knize tyto náměty objevovaly, už jsem se nedokázala odtrhnout a četla jsem dál a dál, až mám přečtené všechny příběhy Nočních běžců. Možná je to tím, že místo klasické fantasy je kniha více detektivním příběhem. Možná je to okouzlujícími osobnostmi Seregila a Aleca, anebo prostě tím, že autorka vytvořila takový svět, od kterého se nelze jen tak lehce odpoutat.

kolacky
03.03.2021 5 z 5

První a hodně dobrá. Jdu na ty ostatní...

_YUNYbeam_
07.12.2020 5 z 5

Je dobré, že to mělo tolik stránek, protože jsem to četla jedním dechem. Jediné, co bych této knize (a alespoň dalším dvěma nadcházející dílům této série) vytknout je to, že jsou tam až moc dlouhé pasáže o popisování historie a jeden z hlavních hrdinů se chová spíš jako osmiletý, než šestnáctiletý a to si tak ještě stěžoval, že si o něm ostatní myslí, že nevypadá na svůj věk..... No, nic z toho, co jsem zde jmenovala však nemohlo zvrátit fakt, že je to jedna z nejlepších sérii, co jsem kdy četla a moc ráda se k ní vracím.

Alma-Nacida
28.06.2020 3 z 5

Vcelku pěkný první díl, byť jsou postavy občas trochu předvídatelné a všichni "dobří" jsou děsně dobří a záporáci kují pikle spíš zpovzdálí a sami tam moc akce nemají. Alekova naivita je taky někdy už trochu moc.
Dám šanci druhému dílu a doufám, že se postupně zbaví těchto typických "dětských" nemocí.

TrebaHachi
15.04.2020

Poprvý jsem sérii o Nočních běžcích četla v nějakých patnácti a to několikrát :) pořád se k ní ráda vracím. Štěstí ve stínech poutavě vtáhne do světa pletichaření, politiky, zloďějíčků, špehů, korzárů, čarodějů i nekromantů. Je to klasická fantasy se sympatickýma, pravda, občas až trochu moc dokonalýma hlavníma postavama, který se člověku přesto dokážou dostat pod kůži. Autorčin svět je propracovaný, s podrobně promyšlenou historií a náboženstvími jednotlivých národů a států, což dává prostor pro nejrůznější politický zvraty, půtky mezi různýma větvema královský rodiny a pro spoustu práce pro Pozorovatele.
Hezky vykreslený vztahy a motivy jednotlivých postav, skvěle popsaný reálie.

chodícírohožka
19.01.2020 4 z 5

Překvapivě dobré a vtipné. Děj byl svižný, postavy sympatické a sem tam vypouštěly skvělé hlášky, zápletka poněkud klasická, ale po delší době se mi stalo, že jsem nedokázala dopředu předvídat, co se bude dít... Jediný problém jsem měla se všemi těmi jmény, ve kterých jsem se ztrácela a občas jsem netušila, jestli jde o jméno člověka, země nebo čeho, a s vysvětlovacími pasážemi, které byly tak hutné, že jsem si z nich většinou stejně nic moc nezapamatovala. Celkově se mi to ale líbilo, četbu jsem si užila a těším se na další díl.

Andi
10.07.2019 2 z 5

Je to pro děti a mládež? Protože to není v informacích nadepsáno.
Vesměs tuctová fantasy, magie, čarodějové, hrdinové, nádech středověku a tajemna. Tak jak to máme rádi, ale tahle knížka byla na můj vkus moc temná. Nelíbilo se mi téma smrti, měla jsem při čtení občas strach a divné pocity, jako bych spíš četla jakýsi horor, než fantasy. A mimo tyto hrůzné pasáže šlo o knížku pro větší děti.
Další díly se číst rozhodně nechystám.

špulo
13.03.2019 4 z 5

Kedysi dávno som túto knihu nie a nie zohnať. Dostal som sa len k trilógii o Tamir. Tá bola výborná. O to viac som sa tešil, keď Fantomprint oznámil 2.vydanie tejto série. Bohužiaľ, vidno, že toto bol autorkin debut. Svoj svet si tu ešte len obkukávala a občas akoby aj ju prekvapil. Čož by mohlo byť v poriadku, keby som ja vďaka predošlej trilógii nevedel vo co gou. Takže, ja doporučujem čítať knihy tejto pani presne v tom poradí ako ich napísala. Keď prekvapenie, tak spoločné ;-)))

luboskniha
08.02.2019 5 z 5

Jedním slovem: SUPER. Už dlouho jsem si knížku neužil jako teď. Akce, napětí, nečekané zvraty, zajímavý příběh a postavy (občas mi ale lekce z historie lezly krkem). Opravdu to stálo za přečtení. Moje mysl je jako rozjetý vlak ke stanici ,,Druhý díle, už se na tebe řítím".

denniys
27.12.2018 5 z 5

Poutavě napsaná kniha s dobrým příběhem a srdcem na správném místě... nemám co vytknout, takovéto knihy přímo vyhledávám...
" To je štěstí ve stínech, nevyptáváš se ho, prostě mu děkuješ a modlíš se, aby tě neopustilo. "

Zelený_Drak
25.03.2018 2 z 5

Určitě doporučuji začít románem Tamír Veliká (tři svazky: Dítě proroctví, Skrytý válečník a Královna věštců), kde se autorka už dostala do své vrcholné formy a nikoliv debutem Štěstí ve stínech. Štěstí ve stínech mě neoslovilo ani zdaleka tolik jako Tamír Veliká, protože autorka tu zatím jen oťukává svůj styl, který se naplno rozvinul až později.

Štěstí ve stínech má ty klasické nedostatky prvotin jako příliš pěkné a příliš schopné hrdiny a nedostatečné ponoření do postav i děje. Kniha je celkově nadhodnocená a přechválená. Na druhou stranu se musí uznat jistá originalita. Všimněte si, že kniha vyšla v originále v roce 1996, což znamená, že je to spíš předloha pro podobné náměty než kopie. Také to bude jedna z prvních fantasy, kde se má vyvinout milostný vztah mezi hlavními mužskými hrdiny. Seregil a Alek se mi ale zatím nijak zvlášť nezalíbili a dál budu pokračovat hlavně proto, že už vím, že tato autorka se časem zlepší.

Mark.
05.03.2018 3 z 5

Mírně táhle, ne příliš lákavé a čtivé. Dá se to proložit i dalšími knížkami a nenutí to hltat. Nijak se neklepu na další díl, ale jednou určitě přečtu. Byla zajímavá, ale nic úžasného :-(

Schullerka
06.02.2018 4 z 5

Štěstí ve stínech mě podle mého očekávání bavilo. Je pravda, že první polovina knihy je trochu úmorná všemi těmi legendami, příběhy o světě a různých královstvích. Ze začátku jsem se nemohla pořádně začíst a v příbězích jsem se trochu (víc) ztrácela. Kdyby v knize byla nakreslená mapa, tak bych se určitě orientovala mnohem lépe. To je asi to jediné, co knize můžu vytknout. Jinak mě trochu pomalejší děj bavil, všechny hlavní postavy mi byly sympatické a po dočtení konce jsem zvědavá, co s nimi bude dál.

adela3429
03.02.2018 4 z 5

Dobře se mi to četlo sice hned od začátku, ale první půlka byla rozhodně slabší a mnohem pomalejší. Na můj vkus tam bylo až moc vyloženě úmorného vyprávění, kdy autorka chrlila nespočet různých jmen, zemí, měst a všemožných příběhů, a to mě tedy nijak zvlášť nebavilo. Ale od druhé půlky už jsem byla chycená a četla dál s nadšením. Je pravda, že akce je tam pomálu a když už tam nějaká je, je poměrně odbytá, ale knížku jsem si užila i tak. Akci mám v knihách sice většinou nejradši, ale rozhodně si umím užít čtení i bez toho. Bavilo mě i to rozkrývání spiknutí a intrik a na pokračování už se moc těším. :)

pavla9879
14.07.2017 5 z 5

Už velice dlouho mě žádný příběh neuchvátil takovým způsobem, jakým to zvládla tato kniha. Hltala jsem každičké písmenko a po poslední stránce si rychle běžela pro druhý díl, abych mohla se Seragilem a Alekem prožít další dobrodružství.
Moc se mi líbí, že to není další "klišoidní" fantasy s milostným trojúhelníkem, předvídatelným dějem a nedejbože "úžasnými" upíry, ale něco originálního, co celému příběhu přidává na kráse a zajímavosti.

pejty
11.03.2017 2 z 5

Tak tato kniha mě ohromě zklamala. Možná je to tím, že jsem měl od ní veliké očekávání. Abych ho taky neměl, když je na tuto knihu tak dobré hodnocení a ještě k tomu byla tato kniha oceněna Locus Magazine jako nejlepší prvotina. Bohužel asi i proto moje očekávání bylo tak velké a o to delší a hrozivější pak byl pád. Největším problémem zde vidím nedostatek napětí, akce, nebo něčeho, co by mě donutilo hltat jednu stránku za druhou. Místo toho se příběh docela táhne a utápí se v nudném vyšetřování spiknutí, které bohužel nemá konce. Popravdě budu hodně přemýšlet, jestli se mám pustit do dalších dílů.

homosexualita magie čarodějové fantasy LGBT, queer, LGBT+

Lynn Flewelling
americká, 1958
1999  85%Štěstí ve stínech
2000  89%Příchod tmy
2004  84%Dítě proroctví
2000  85%Zrádcův měsíc
2015  91%Střepy času

Kniha Štěstí ve stínech je v