Noci běsů

Noci běsů https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445520/bmid_noci-besu-I8p-445520.jpg 4 642 197

Před dvanácti lety v zapadlé vesnici v pohraničí, kde platí vlastní pravidla a lidé stále věří ve staré bohy, zmizely beze stopy čtyři děti. S jejich ztrátou se rodiny vyrovnaly po svém, nikdo však nedoufal, že se po letech tři ze čtyř ztracených vrátí. Astrid Mahlerová je jedním z nich, její bratr však tolik štěstí neměl, doposud k němu nevedou žádné stopy a nikdo nedokáže odpovědět na otázku, co se Maxovi stalo. Během podivných zimních nocí na přelomu roku, kdy se podle pověr stírá hranice mezi světem skutečným a magickým, kdy vesnicí po setmění kráčí stvoření, která do jejich světa nepatří, Astrid při pátrání po bratrovi čelí pohřbeným rodinným tajemstvím i stále děsivějším nočním můrám, které se stávají opravdovými...... celý text

ElleNora
04.12.2020 5 z 5

Autorka se zase překonala, malinko mi příběh připomínal Zmizení Sáry Lindertové (sourozenci, zmizení, záhada), ale tentokrát jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Konec se vydařil, jen by mě potěšilo, kdyby Astrid a Tom ještě měli moment... Rozhodně jsem si partu zamilovala, bylo zajímavé přemýšlet, jestli by všichni vydrželi přáteli, kdyby před 12 lety nezmizeli.
Těším se s čím autorka přijde příště. Mimochodem, odstavec o Dorce, která si přála sourozence, mi připomněl Scorpiuse Malfoye z Dodatků MJMK (Kdo ví, tak ví...) :)

lucky4ever
03.12.2020 5 z 5

Miluji příběhy, kde se do naší reality promítají pohádky a příběhy. V tomto případě je dokonalosti dosáhnuto přidáním slovanské mytologie, kterou zbožňuji ze všech nejvíc. Autorka také umí dokonale ale nevtíravě popsat prostředí a atmosféru místa, a já musela celou dobu žasnout, jak dokonale pracuje s tím, aby nebylo možné přesné určení času, ve kterém se příběh odehrává, což dokonale vystihlo atmosféru možná současné vesnice uvězněné v minulých časech, bránící se jakémukoliv pokroku.

lucie3725
02.12.2020 5 z 5

Tahle kniha mi přišla asi před dvěma týdny a samozřejmě jsem na ni neměla hned čas. Tak jsem ji půjčila dědovi. O víkendu mi ji vracel se slovy, že ho tak chytla, že dal půlku za odpoledne. A že je to pěkná duchařina... Hele, duchařiny já ráda. Takže jsem ji otevřela a... usínala jsem ve tři ráno. A celou dobu jsem si při tom čtení představovala, jak by to vypadalo zfilmovaný Shyamalanem.

kikikrat
27.11.2020 5 z 5

Skvělá kniha české autorky. Nemohla jsem se odrthnout. Příběh hezky plynul a byl napínavý. Chvílem jsem se opravdu bála a když ve mě nějaká kniha dokáže vyvolat emoce, vidím to jako velké plus. Každá postava byla jiná a já si je opravdu oblíbila. Pravda, že konec si možná zasloužil více prostoru ale knize to nijak neubralo. Hodně mě bavila ta zvláštní pochmurná vesnička. Kniha má navíc nádhernou obálku, no a ty kapitoly rozdělené na noci, skvělé!

Lenia1606
21.11.2020 3 z 5

Čekala jsem od knihy více. Co mě teda štvalo, že nebylo řečeno, v jakém čase se děj odehrává, přišlo mi, že to neví ani autorka. Thrillerem bych to nenazývala :)

Lea_41
20.11.2020 5 z 5

Od p. Šardické jsem četla Zmizení Sáry Lindertové. A knížku jsem si moc oblíbila. Byla jsem moc ráda, že napsala novou knihu.
Docela jsem se obávala, že se budu hodně bát. A taky jsem se bála. Rychle jsem se tím prokousala. A sakra to bylo lepší jak Sára. Nejvíc jsem simpatizovala s Dorkou. Máme hodně společného.

Luc.i
18.11.2020 5 z 5

Četla jsem od autorky i zmizení Sáry Lindertové a u mě teda vedou noci. Líbilo se mi to prostředí ikdyž jsem byla trochu dezorientovaná v čase protože by mě zajímalo v jaké se to odehrávalo době,jestli je to ze současnosti nebo ne?! Přikláněla bych se spíš k tomu že ne. Jinak prostředí bylo skvělé a snadno jsem se v něm zorientovala. Postavy mi byly celkem sympatické, hlavně Astrid. Chvílemi mi to Sáru trošku připomínalo. Líbilo se mi využití nářečí,takhle v knížce jsem se s tím ještě nesetkala, super. Byla tam vybudována skvělá atmosféra, ne že bych se úplně bála ale příjemné pocity jsem taky úplně neměla. Líbí se mi i obálka a symboly u kopitol. Celkově super knížka,jsem ráda že ji mám doma. 5/5*
PS: konec byl na mě dost otevřený, klidně bych mohla mítit pokračování.

Aifen
14.11.2020 1 z 5

Kniha mě nijak nenadchla. Ve vesnici, kde lidé slaví Krečun a používají výrazy jako "U Peruna" bych očekávala, že se jako pohané budou i chovat, a ne zavírat Astrid do sklepa, když mluví o strašidlech. Také nerozumím tomu vývoji psychiky z šestiletého dítěte do mladého dospělého. Proč někteří ve vesnici mluví nářečím a jiní ne? Dvě hvězdičky dávám za krásnou obálku a za to, že text se dobře čte.

Karou90
11.11.2020

Musím říct, že Noci běsů jsem měla přečtené v rekordním čase. Nevím co chválit dřív, jestli skvěle využitou slovanskou mytologii, postupně budovanou temnou atmosféru nebo prostředí ve, kterém je příběh zasazen. Sama jsem holka z vesnice (ikdyž ne z tak zapadlé :-)) takže si atmosféru dokážu představit. Kniha se četla téměř sama až mi bylo na konci líto, že je konec. Postavy perfektně zapadaly do děje. Jediné co mi trochu vadilo bylo neurčené časové období. Už podle anotace jsem si hlavě vybudovala staročeskou vesnici kde se opravdu vaří na peci, světlo a teplo zajišťuje krb. Proto mě už hned na začátku zaskočil VLAK a postupně v ději dál hodinky, mikina....To působilo trochu rušivě. Ale i přesto všechno je pro mě kniha příjemným překvapením a potvrzením, že i u nás máme schopné mladé autory.

KristieSpacil
08.11.2020 4 z 5

Ve spolupráci s Albatros Media.

Když jsem vloni na jaře přečetla Zmizení Sáry Lindertové, byla jsem dost na větvi z toho, jak povedený debut jsem dostala. Na Noci běsů jsem se proto poměrně hodně těšila a určitá očekávání jsem do knihy vkládala.

Mám tedy velkou radost, když můžu říct, že nejsem ani trochu zklamaná! To, jak moc mě kniha bavila, je vidět z toho, že jsem ji slupla jako malinu a dost jsem si ji vychutnala!

Protože do tohohle sychravého počasí podzimu se perfektně hodila. Jen to pro mě umocňovalo tu ponurou atmosféru, kterou autorka v knize představí. V tomhle je ta kniha stejně perfektní jako Sára - ta navozená atmosféra je prostě boží.

K tomu dost napomáhá taková... bezčasovost prostředí. Celé se to může odehrávat v naší současnosti, ale klidně i v minulém století - dost mi to připomínalo romány Jozova Hanule a Želary, akorát s ultra silnou dávkou slovanské mytologie.

Z té mytologické složky mi doslova plesalo srdíčko. To bych se ani nezlobila, kdyby to v románu bylo využité ve větší míře, klidně kvůli tomu mohla být ta knížka i delší, vůbec by mi to nevadilo.

Trošku mi vadilo to skákání sem a tam, ze začátku jsem v tom měla docela bordel, jak rychle se ti vypravěči měnili. I když jak bylo jasnější, že hlavní slovo má Astrid, výrazně se to zlepšilo.

Moc chválím i konec. Ten se autorce povedl i u Sáry, dost mi sedí, že nechá na čtenáři, aby si to domyslel po svém.

Já jsem s knihou byla zkrátka moc spokojená. Sára na mě sice asi zapůsobila o něco silněji, ale i Noci běsů můžu s čistým svědomím doporučit dál. A jako už teď se těším, co dalšího autorka napíše. Třeba k té slovanské mytologii by se mohla ještě vrátit.

anyaaa
07.11.2020 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Zaujalo mě využití slovanské mytologie. Skvěle napsané postavy i vztahy mezi nimi.
Nejlépe se mi atmosféra knihy nasávala večer před spaním. ;)
Jediné co bych vytkla, je dle mého poněkud uspěchaný konec. Myslím, že by nebylo na škodu věnovat závěru ještě jednu kapitolu. Na kvalitě to ale knize nijak neubírá.

Acourtofbook
07.11.2020 4 z 5

Kateřina Šardická opět nezklamala a její další kniha Noci běsů byla stejně skvělá jako Zmizení Sáry Lidnertové. Skvělá zápletka, dopodrobna propracovaný originální svět, super postavy a hlavně se mi na tom líbila celá ta atmosféra, kterou kniha měla. Nemůžu úplně říct, že bych se u čtení bála, ale občas mi přeběhl mráz po zádech a asi bych to úplně nedoporučovala číst v noci před spaním. Příběh byl napínavý, čtivý a měla jsem ho přečtený opravdu za chvilku. Hrozně moc mě bavilo sledovat propojení staré slovanské mytologie a tradičních zvyků s takovou tou typickou českou vesnicí. Nářečí, které se protínalo se spisovnou češtinou, bylo taktéž příjemným oživením knihy. Kniha se z velké části zabývala tématem snů, které mě osobně docela dost zajímá, takže to hodnotím jako jedno velké plus. A ta obálka a ilustrace vevnitř? Čím dál jsem v knize byla, tím víc mi ta obálka začala dávat smysl a Noci běsů si prostě musíte přečíst už jenom kvůli ní.
Co bych však vytkla, je to, že mi ze začátku vadilo, jak rychle se střídaly pohledy postav a podle mě by pomohlo, kdyby se třeba části kapitol jmenovaly podle jmen těch postav, abychom se mohli lépe zorientovat. Taky mi přišlo, že byl děj občas až příliš uspěchaný a nebylo zde moc popisu, ale na druhou stranu to bylo zase lepší, než kdyby se to táhlo. Co mě však docela dost naštvalo, byl ten konec, který byl na mě ukončený až příliš rychle a vůbec by mi nevadilo, kdyby autorka přidala ještě třeba takových 50 stránek, protože prostě potřebuju vědět, jak to bylo dál.

4,5⭐/5⭐ Pokud máte rádi mysteriózní knihy, tak Noci běsů určitě zkuste a pokud ne, tak jim zkuste dát šanci i tak, protože podle mě nebudete litovat.

Za knihu děkuji Albatros Media

Nikolaoss
07.11.2020 4 z 5

Skvělá kniha. Příjemně mrazivá a záhadná od začátku až do konce. Za tu atmosféru fakt autorce tleskám.

Sabča92
03.11.2020 4 z 5

Do knihy Noci běsů jsem se pouštěla a vlastně jsem ani pořádně nevěděla, o čem kniha má být. Kniha si tančí na pomezí mystična a horroru a ačkoliv to není můj obvyklý žánr, tohle se mi hodně líbilo. Autorce rozhodně patří velký palec nahoru za užití slovanské mytologie. Dalšími tahouny příběhu je jistě ponurá atmosféra a fakt, že kniha vychází na podzim, ke kterému se nesmírně hodí. Celý příběh je zejména ze začátku velmi pomalý a já jsem jen čekala, co bude. Zatímco úvod byl pomalejší, střed měl skvělé tempo a konec nabral na rychlých obrátkách.
Noci běsu je mix thrilleru, horroru a mystického románu. Rozhodně nedoporučuji číst před spaním. Tato kniha si najde své čtenáře nejen mezi young adult.

Mikus
02.11.2020 4 z 5

Ani nevíte, jak moc jsem se na tohle těšil! A teď jsem vážně rád, že se moje čekání vyplatilo, protože Noci běsů jsou skvělé! Se spousty prvků, které jsou na knize vyzdvihovány, naprosto souhlasím: atmosféra je úžasná, postavy a vztahy ve vesnici jsou až děsivě reálné a napínavé to je jak kšandy! I ta časová neurčitost tomu sluší.
Nicméně kniha má i prvky, se kterými jsem tak spokojený nebyl. Uprostřed se děj nějak zasekl a moc se to neposouvalo dál. Konec byl strašlivě rychlý, jakoby knize někdo vytrhl stránky (nebo spíš vyškrtl?). Myslím si, že svou čtivost a spád by to s nějakými sto stránkami navíc neztratilo.
Také se nabízí srovnání s autorčinou první knížkou. Nebudu lhát. Ze Sáry jsem byl nadšenější. Možná je to kvůli tomu, že jsem na NB dlouho čekal a také měl nějaká očekávání, která mě ve výsledku připravila o wow efekt. Ale i když jsem si po dočtení zrovna nesedl na zadek, stejně řadím Noci běsů ke knihám, kterým jsem schopný lecos odpustit. Četbu jsem si totiž opravdu užil a s chutí skočím po čemkoliv dalším, co autorka napíše!

Adelína_čte
30.10.2020 4 z 5

Zapadlá vesnice. Pověry. Noční můry, které ožívají. Pět dětí, čtyři zmizely. Kračun, zimní slunovrat. Slovanská mytologie. Perun, Dažbog, polednice, rožanice, nočnice, zduhač...

Na novou knížku od autorky Zmizení Sáry Lindertové jsem se neskutečně těšila a po dočtení jsem si oddychla, jelikož vážně nezklamala!!❤️
Obdivuju tu rozsáhlou rešerši, kterou Katka Šardická jistě musela absolvovat. Detaily, odkazy, zmínky, souvislosti, za to vážně klobouk dolů!

Troufám si říct, že to, co stojí za vyzdvihnutí úplně nejvíc, je ta atmosféra.
Zaryla se mi pod kůži. Běhal mi mráz po zádech. Ta mysterióznost. V té se autorka vyžívá, tu mistrně ovládá. Nevíte, co je skutečnost a co realita. Leží vám ještě dlouho v hlavě.
Co se postav týče, ocenila jsem, že většina z nich měla nějakou minulost, nebyla plochá. Absence romantické linky za mě velkým plusem a palec nahoru i za realistické vykreslení vztahů mezi jednotlivými postavami.
Příběh jako takový neotřelý, zaobalen do tajemna a záhad, které se odkrývaly v dobře načasované chvíle a pomáhaly gradaci celého vyprávění.

Z čeho jsem krapet zklamaná, je ten konec. Na můj vkus příliš uspěchaný, na málo stránkách se stalo spousta důležitých věcí a já měla pocit, jako kdybych po krásné vyhlídkové vlakové projížďce nasedla do příliš rychlého expresu, ani se nestihla rozhlédnout kolem a najednou byla na konečné zastávce.
Jednou, dvakrát jsem malinko zaváhala ve svém zakotvení příběhu v čase, neboť například slovo 'mikina' mi nesedělo do představy staré slovanské vesnice, ale nad tím asi dokážu krapet přivřít oči a nemám potřebu do toho rýpat.

Takže celkově? Krásné čtyři hvězdičky z pěti, velké doporučení k tomu a aplaus ve stoje za tu naprosto dechberoucí obálku!

//Ulehnu, usnu a nevzbudím se, neboť síly zla na mne nemohou. V této noci a v této chvíli, voláme starodávné síly. Ochraň nás ve svitu měsíce, od moci zlé nočnice.
//Kam odcházíme, když usneme?

Limonadovyjoe
29.10.2020 3 z 5

3,5/5
Nejkratší den v roce, zimní slunovrat. Mezi úmrtím a znovuzrozením boha slunce Dažboga. V onu magickou moc slunovratu, v době kdy je pozemský svět bez ochrany, mizí hranice mezi světem a podsvětím a mezi smrtelníky se mohou dostat nebezpečné bytosti, běsy. Aby se vesnice proti těmto bytostem chránila, zapaloval se oheň, který musel být udržován po dobu 12ti
následujících dnů, než se oba světy zase oddělí.
Právě při zimním slunovratu se zničeho nic ve vesnici objeví 3 ze čtyř dětí, které před dvanácti lety zmizely... Vrací se o 12let starší, vůbec nic si nepamatují a přivádí sebou kousek temnoty a své vlastní noční můry a běsy...
Začátek i konec knihy se čte krásným tempem, problém jsem měla trochu s prostředkem, po návratu dětí. Vzhledem k tomu, že si děti nic nepamatují, a nikdo se ke zmizení nechce moc vracet, děj se moc nehýbe a trochu se opakuje. Druhým problémem bylo, že jsem děj neuměla časově zařadit. Vesnice je popsána jako v dobách dávno minulých, ale na druhou stranu tu máme vlaky, batohy, sprchu, trenýrky ... :-) což působí trošku rušivě.
Lehce strašidelný příběh, který je nádherně vystavěný na slovanském folklóru a krásně se svou ponurou atmosférou hodí na tohle podzimní období.
"Ulehnu, usnu a probudím se, neboť síly zla na mne nemohou. V této noci a v této chvíli, voláme starodávné síly. Ochraň nás ve svitu měsíce od moci zlé nočnice."

Kristi_čte
26.10.2020 5 z 5

Tahle kniha byla naprosto skvělá! Miluju horory s folklorní tématikou a tohle bylo přesně ono. Neskutečně mě bavilo to tajemno v knize a všechny ty prvky staré kultury, která se promítá do života lidí v zapadlé vesnici.
Kniha je za mě opravdu originální, čtivá a napínavá, ale přeci jen mě docela zklamal konec. Přišlo mi, že ten závěr byl strašně rychlý a celé to bylo jakoby useknuté. Klidně bych brala, kdyby to bylo zpracováno ve druhém díle.

Veju007
24.10.2020 3 z 5

Noci běsů se odehrávají na dědině, která je protkaná pověrami, uctíváním božstva a zajímavými tradicemi. Nářečí vesnice krásně dokresluje atmosféru. Pronášené kouzelné formulky taktéž (komu se vybavily Čarodějky?!).
Kniha má zajímavý příběh, ale nepřijde mi až tak zajímavě zpracován. První půlku knihy se jen dozvídáme informace, které se často opakují, je to zdlouhavý a děj se téměř neposouvá kupředu, druhá půlka pak najednou mrknutím oka uteče a přišlo mi to občas až moc uspěchaný, hlavně samotný závěr, nedozvěděla jsem se vše, co jsem chtěla.
Je to škoda, je to zajímavé a autorka mě strašně baví a rozhodně po ní sáhnu i s další knihou.
A pozor, opravdu to není horor. Nebo už jsem otrlá, ale Sára mi přišla strašidelnější. A asi se mi i líbila víc. Ale kudos za to, že tam není žádná milostná linka!

suchasusenka
24.10.2020 5 z 5

Originální. Takovéhle věci běžně nečtu ale užila jsem si to. Dost mě rozčilovaly překlepy, ale příběh si zaslouží plnou nálož hvězd.