Noc v Lisabonu

Noc v Lisabonu https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530/bmid_noc-v-lisabonu-wio-530.jpg 4 929 99

Německý emigrant Josef Baumann-Schwarz vypráví příběh své velké lásky člověku, kterého náhodou potká v lisabonském přístavu, posledním útočišti těch, kdo prchají před Hitlerem na západ. Instinkt pronásledovaného mu napovídá, že neznámý je stejný štvanec jako on. Musí někomu vylíčit svůj příběh, aby přetrval, aby se uchoval obraz jeho zemřelé ženy, protože se obává, že jeho vlastní paměť podlehne časem vlivem pudu sebezáchovy milosrdnému zapomnění. Věnuje krajanovi i dva lodní lístky, pas a vízum do Ameriky, jako by mu symbolicky odkazoval svou osobnost i svůj osud, tu strastiplnou "neutěšenou a vzrušující odyseu strachu, komiky, útěku, byrokracie, zoufalství a lásky", křížovou cestu "věčného milence a paroháče".... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Die Nacht von Lisabon , 1962

intelektuálka
17.05.2017 4 z 5

I když je to příběh jedné noci, dokáže sdělit mnoho...
Vždy, když chci něco pěkného do duše, vrátím se k dílům Remarqovým,ujistit se zda mě znovu osloví. A i po létech vím , že mi sdělí něco nového. To je čtení do konce života. Kdo ho mají rádi, pochopí.

morava
24.04.2017 5 z 5

Kniha , ve ktere si prectete pribeh o lasce, valce, strachu, nadeji.Pribeh, ktery jen nectete, je to pribeh, ktery emocne prozivate . Chtela jsem vybrat nejaky citat , ale nakonec jsem to vzdala, protoze bych musela opsat snad pulku knihy. Remarque je spisovatel, ktereho netreba doporucovat, spisovatel, ktereho je potreba cist.

adorjas
08.12.2016 3 z 5

Trošku až nereálna situácia (dilógy, dej), ale kto sme my, aby sme súdili minulosť...

leona223
09.11.2016 4 z 5

Po mnoha letech jsem opět sáhla po knize E.M.Remarqua. Naposledy jsem četla jeho knihy někdy na gymnáziu... a byl to můj oblíbený autor. A i po tolika letech mě nezklamal. Tuto knihu jsem četla nyní poprvé a byl to opět ten "starý" čtivý Remarque. Určitě se ráda vrátím i k těm, které jsem si kdysi oblíbila.

Petula19
23.07.2016 3 z 5

Nemůžu si pomoci, ale kniha mi připomíná Vítězný oblouk, akorát s jinými postavami na jiném místě

Stai
19.07.2016 5 z 5

Klasický Remarque- vtáhnout čtenáře do děje a nepustit.

iv.86
26.12.2015 4 z 5

Silný příběh. V průběhu četby jsem cítila čímdál větší beznaděj... Remarque byl opravdový mistr. Dokáže vtáhnout do děje a nepustit.

Dymond
23.12.2015 5 z 5

Velice zdařilá kniha

Looka2
14.12.2015 5 z 5

100% Ke konci trochu kovbojka, ale výtečně se to čte.

Elor
19.10.2015 3 z 5

Zaujala mě především forma, Rahmenerzählung, která tu vytváří Droste efekt, znekonečňující řadu tragických osobních osudů této doby. Pak také motiv cesty, horečného spění někam, naděje jako jediného smyslu existence, naděje jako lodi převážející poutníky, jejímž smyslem je plout, ale nepřistávat. Neboť vysněné štěstí - tak jako vyprávějící - nenalézáme v cíli (kde se dokonce obrátí proti nám), ale na cestě.

Šárka_D
06.08.2015 5 z 5

Krásný dojemný příběh, pokaždé mě překvapí, jak čtívý Remarque je. Válka z trochu jiného pohledu...

Daniel.95
03.06.2015 5 z 5

Moc hezká kniha a moc hezký příběh, který vypovídá o těžkém životě emigrantů, který se snažili utéct před válkou. Moji nejoblíbenější knihou od E.M. Remarque stále zůstává Na západní frontě klid.

ladypink22
08.03.2015 4 z 5

„Je to zvláštní, jak křivolaké cestičky někdy volíme, jen abychom neukázali, co cítíme."

„Myslel jsem na to, že bych teď měl být velmi šťasten, ale necítil jsem to. Ve skutečnosti to člověk cítí vždycky teprve později. Teď - teď vím, že jsem byl šťasten."

„Znáte tyto vztahy vzniklé z nouze, z osamělosti, ze strachu, onen útěk za trochou tepla, za hlasem, za tělem."

lucie.8
04.03.2015 3 z 5

Tato kniha mě vůbec nenadchla. Vyprávěním v retrospektivě mi autor zkazil napínavost příběhu.

werika204
26.01.2015

Zo začiatku ma veľmi kniha nezaujala a už už som ju odložila, ale od polovice knihy ani nedýcham....Teraz je to ten Remarque, ktorého zbožňujem.

Clairka
12.09.2014 2 z 5

Četla jsem jí jen kvůli maturitě....nechytla mě...

Gwaihir
07.09.2014 4 z 5

V souladu s názvem knihy se tentokráte líčení příběhu z uprchlického života odehrává způsobem, jaký sám autor nejspíše nejednou zažil. Vypravěč je zde totiž jen pouhým posluchačem, který si během jediné noci, ve městě, které se stalo poslední nadějí, nechává popisovat strhující dramatické okamžiky, prodchnuté nebezpečím a osobní odvahou, z osudu jiného emigranta, jež se snaží ověřit správnost svého počínání a najít pochopení u spřízněného člověka, jehož tak v podstatě staví do role zpovědníka a činí jej jakýmsi uchovatelem svých vzpomínek, tak trochu paradoxně v melancholické atmosféře továren na zapomnění nejrůznějšího druhu. 85 %

alef
22.07.2014 5 z 5

Přestože knihy s válečnou tematikou nejsou můj šálek kávy, tahle kniha je jiná - je skvělá! Válka je na spadnutí, a já přesto daleko víc vnímala příběh Josefa a jeho filozofický podtext, než válečný příběh jako takový. To jak Remarque dokáže vylíčit lidskou bytost v mezní situaci je naprosto úžasné.

"Člověk se někdy dostane do toho, co popisují lodníci při tajfunu: do úplného bezvětří, přímo uprostřed víru. Člověk rezignuje - je jako brouk, který předstírá, že je mrtvý - ale člověk není mrtvý. Jenom se vzdal jakékoli jiné námahy kromě pouhého přežívání, a to proto, aby přežil. ... je ztělesněním ... pasivity. Nemůže už ničím plýtvat. Bezvětří, zatímco kolem běsní tajfun ... náhle už zmizel strach. Neexistuje zoufalství - i to by byl luxus, který si nelze dovolit."

domi88
26.03.2014 4 z 5

Tak jsem si asi zamilovala dalšího autora. Pěkná balada o lásce. Ani se mi nechce věřit, kolik měl hrdina štěstí. A jak to je pěkně vymyšleno, s tím odkazem obrazů :) Pěkné.

Samitho
08.02.2014 3 z 5

Četl jsem už hodně knih od Remarqua a všechny se mi líbily ale tato je slabší a prostě se mi zdá že to není ono. Tady válečné prostředí naprosto překryje nemoc hlavní hrdinky a kniha vyznívá tak nějak do ztracena. 65%