Noc na Karlštejně: veselohra o třech dějstvích

Koupit

Tato divadelní hra je zasazena do doby Karla IV. na právě vystavěný hrad Karlštejn, který se má stát místem klidu pro českého panovníka. To je však narušeno nejen příjezdem bavorského vévody, ale i porušením králova zákona, který zakazuje všem ženám přístup na hrad. V jedné noci se zde objevují nezávisle na sobě hned dvě ženy, neť purkrabího Alena a královna Alžběta.......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/155390/noc-na-karlstejne-veselohra-o-trech-8UX-155390.jpg 3.8648
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, Orbis

Kniha Noc na Karlštejně: veselohra o třech dějstvích

bibi.r

K téhle knize člověk nutně přichází s velkými očekáváními. Film je totiž něco úžasného, a jeho knižní předloha ho nepřekonala. Přesto ji oceňuji vysoko, protože jsem si čtení opravdu užila.

Sarah01

Poslouchala jsem jako audioknihu rozhlasovou hru z roku 1952 s Otomarem Korbelářem jako císařem Karlem IV. a Jiřinou Petrovickou jako Eliškou Pomořanskou. Moc pěkné zpracování, které neruší komerční písničky z muzikálu.

ZNellyZ

Filmové zpracování se mi líbí víc, i tak jsem si, ale knihu užila a díky filmu si lépe dokázala představit prostředí i děj.

Edice

Film se mi prakticky vyhnul a i tak jsem o něm nikdy nesmýšlela nijak pozitivně. O to více mě těší, jak moc jsem si knihu užila. Postavy i s jejich dialogy mě bavily. Např. takový král Petr, rozený lovec žen mě opravdu dostal. Za mě to byla show na Karlštejně. Určitě se k ní v budoucnu ráda vrátím.

AliStejsy

Moc pěkné. Miluju filmové zpracování, díky kterému se mi asi kniha četla lépe, protože jsem měla trochu problém se staročeštinou. Ale krásný příběh, oceňuji nápad s uzavřením hradu pro ženy - tomu dodnes věří spousta lidí, že to tak opravdu bylo. To se Vrchlickému povedlo

Nelíísek

Opravdu pěkné drama, spíše se mi ale více líbí jako filmové zpracování . Jako kniha k maturitě super, krátký děj snadno zapamatovatelný, je napsaná ale spisovnou staročeštinou takže možná některé čtenáře tímto může odradit..

Placi

Drama proslavené veleslavným muzikálovým filmem. Zde se tedy nezpívá. Vrchlický do prostředí romantických kulis Karlštejna zasadil příběh o lásce a odhodlání. Film je zkrátka působivější.

JulianaH.

Mně to přišlo jako jalová fraška, mělká a germanofobní. A nějak mi neštymuje, že Vrchlický nechal lhát postavu arcibiskupa Arnošta.