Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40135/bmid_noc-na-karlstejne-2JB-40135.jpeg 4 1109 174

Oblíbená úsměvná veselohra, která se odehrává během jedné noci na hradu Karlštejn, kam císař Karel IV. zakázal přístup ženám...

HDosoudilová
10.09.2018 4 z 5

Sáhla jsem po ní vlastně jen díky Čtenářské výzvě. Jelikož jsem nejprve viděla filmový muzikál, měla jsem knihu přečtenou během chvíle a bavila mě. Pro studenty k maturitě ideální volba.

Petruš999
12.08.2018 4 z 5

Příjemně strávené chvíle s touto knížkou! Bavilo mě číst důvěrně známé věty stejně tak jako ty, které ve filmu nebyly použity, ale za přečtení rozhodně stojí!

lucik2773
01.08.2018 5 z 5

Krásná jedna noc na Karlštejně - víc netřeba slov.

MinaHawke
15.07.2018 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem nejdříve viděla film, který mám moc ráda a je můj oblíbený. Řekla jsem si, že zkusím knihu a mohu říct, že toho absolutně nelituji, právě naopak. Kniha je sice tenoučká, ale moc hezká. Takže vřele doporučuji.

PaníColumbová
03.07.2018 5 z 5

Jejda, ta romantika :-) :-) :-) Prvně jsem viděla filmové zpracování knihu a na její popud si přečetla i knižní verzi. Musím říct, že se ji filmovým tvůrcům podařilo ztvárnit opravdu hodně dobře! Knižní forma (psaná jako divadelní hra) je snad ještě více romantická! :-) Opravdu vydařené dílko!

Oryk
05.06.2018

Kniha se mi velmi líbila, oceňuji historický kontext, který zůstal téměř zachován a výborné vykreslení postav. Čtenář si dokáže jednotlivé protagonisty jednoduše představit, což přispívá k celkové oblibě. Snad ještě lepší než kniha samotná, je film natočený na její motivy. Není obvyklé, aby se film držel přesně své předlohy, zde se to však povedlo mistrně a kdo tak viděl film, jakoby četl knihu. I sebelepší zákon, nebo pravidlo, může vždy někomu ublížit. Nikdy bychom se neměli uchylovat k extrémům, ale zůstat na přijatelné hranici. Pro toto dílo bylo nutné rozšířit historický zákaz vstupu žen na Karlštejn z jediné věže na celý hrad. Jediná nevýhoda toho je, že díky celkové popularitě této knihy si veřejnost plete fikci se skutečností.

Kuža007
02.05.2018 5 z 5

Nejznámější dílo Jaroslava Vrchlického. Mnoho skutečných historických postav. Zápletka sice není zcela pravdivá (ženy měly zákaz vstupu pouze do největší věže, kde byly schovány korunovační klenoty), ale přesto zajímavá. Navíc náš krásný muzikál, který je natočený přesně podle předlohy obohacený navíc písněmi, které zpívali naši největší zpěváci.

Pazúzu96
02.05.2018 4 z 5

Kdo viděl film, zjistí, že se ve většině shoduje s originální Vrchlického veselohrou. Někomu by možná vadilo, že se jedná o drama a tak je to také psáno, ale dílko je to krátké a stojí za přečtení :-).

vercaveverka_vh
02.05.2018 5 z 5

Filmové zpracování jsem viděla nespočitatelněkrát, audioknihu jsem v dětství poslouchala dokola a dokola, také jsem měla tu možnost jít do Městského Divadla Zlín na toto představení a nakonec jsem se rozhodla přečíst i knihu a žádné z těchto věcí nelituji.
U knihy jsem očekávala nejmíň 120 stran textu, který horko těžko přečtu, ale nebylo to tak. Stran je pouze 66 a text se čte lehce, možná jen kromě delších proslovů.
Jistě doporučuji přečíst si, podívat se na film nebo i zajít si do divadla, ať už Zlínského, kde se představení náramně povedlo a já si užila každičký moment, nebo do nějakého vám bližšího.

Kozel65
20.04.2018 5 z 5

Předloha známého muzikálu, naprostá klasika, kterou znají jistě všichni Psáno formou divadelní hry; dobové slovní obraty kouzelně obohacují zážitek z četby. Příjemné čtení!

Babsie
10.03.2018 3 z 5

Zábavné, pěkné dílko, které se, na to že je to drama, a není psáno moderním jazykem, velice dobře četlo. Překvapila mě velká podobnost s filmem, myslela jsem, že v knize bude děj rozveden trochu více. Znovu bych si to asi nepřečetla, ale nebylo to špatné.

StefFišerová
05.03.2018 4 z 5

Film zbožňuji už od malička, tudíž Noc na Karlštejně byla jasnou volbou maturitní četby. Je pěkné, že film hodně kopíruje repliky z knížky, takže pokud kouknete jen na něj, nemusíte mít výčitky svědomí.

-markéta-
28.01.2018 5 z 5

Noc na Karlštejně miluji jako film (muzikál), a tak mi nedalo si přečíst i knihu. Moc nadějí jsem tomu nedávala, protože může snad kniha předčít tak nádherný film? Odpověď jasná - MŮŽE.
Za mě to byla nádherná hodinka a půl čtení! Děj je nádherně popsán i v knize. Úplně jsem si představovala film!
Za mě vážně parádní, jak film, tak kniha!
Rozhodně, kdo váhá, tak přečíst!!!!

Allla9
05.01.2018 5 z 5

Krásný příběh plný historie.

Aati
20.12.2017 5 z 5

Okouzlující veselohra. Líbí se mi Vrchlického archaický jazyk, výběr postav i milá zápletka a její rozuzlení. A největším klenotem tohoto díla jsou podle mě monology Karla IV. o lásce k Elišce a k Českým zemím.

Lisa123
15.10.2017 3 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu a musím říct, že mě celkem mile překvapila. Čekala jsem, že mě to nebude vůbec bavit, jelikož je to napsáno jako divadelní hra. Přečetla jsem ji ale za jedno odpoledne, celkem čtivá kniha. Akorát jsem při čtení narážela na tolik jmen, že jsem se občas v ději ztratila. Ale jako povinná četba - doporučuji.

Dym
21.08.2017 4 z 5

Hádám, že asi všichni viděli Noc na Karlštejně, ale jestli tuto knížku čtete jako povinnou četbu tak si radši přečtěte originál a nespoléhejte se na film. Prostě je
tam docela dost nesrovnalostí . Jinak celkem dobré a známé čtení, vždycky je tam takový ten pocit de ja vu. (těm co umí francouzsky se omlouvám za jistě špatný pravopis, ale jsem líná si to hledat)

Damato
30.07.2017 5 z 5

Naprosto dokonalé povídání,kdy se octnete na Karlštejně a v úžasu sledujete,jak to ten náš Karel IV vedl. Co na tom,že to není historicky košer? Odpočinkové a milé čtení,které má veliký půvab ,který vás po dočtení ještě chvíli neopustí a ten náš šedivý,uspěchaný svět bude o poznání snesitelnější

Shannon
21.06.2017 5 z 5

V dětství, film Noc na Karlštejně, patřil mezi mé nejoblíbenější a je tomu tak dodnes. A když jsem poté četla knihu, líbila se mi stejně tak jako film. Jo asi nejsem objektivní, ale tohle fakt žeru.

Tea98
04.06.2017 3 z 5

Především se mi líbilo, že tam není paní Ovka v hlavní roli.