Nizozemě

Nizozemě https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25464/bmid_nizozeme-MrF-25464.png 3 10 3

Když je začátkem roku 2006 v jednom newyorském kanále nalezena mrtvola Chucka Ramkissoona, Hans van den Broek začne vzpomínat. S Chuckem se seznámil v New Yorku po útoku na Světové obchodní centrum, v době úzkosti, která zaplavila celé město. Události z 11. září otřásly i Hansovým osobním životem - jeho žena, Angličanka, odjede po útoku pryč a vezme s sebou i jejich syna. Hans se přestěhuje do hotelu Chelsea a volné večery tráví s jeho prapodivnými nájemníky. O jednom víkendu si z nostalgie po mládí zajde do parku zahrát kriket s místním týmem. Jeho spoluhráči jsou většinou přistěhovalci, kteří zůstávají své oblíbené hře věrní i v novém prostředí. Na kriketu Hans potká Chucka, který má hlavu plnou velkých plánů, jak změnit postavení kriketu - hry s pravidly pro televizního diváka příliš složitými - ve své adoptivní vlasti. Nizozemě je román o osamělosti i sounáležitosti přátel, partnerů i společnosti a jejích částí. Je to příběh o New Yorku, jak ho vidí Evropan v exilu; příběh o tom, jak moc vás určité místo dokáže změnit a do jaké míry můžete ono místo změnit vy. Joseph O'Neill dokázal ve své knize pojmenovat obavy a nejistoty naší doby, a vytvořil tak dílo, které oslovuje čtenáře na celé zeměkouli.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Kniha Zlín

Netherland , 2008

Lost Soul
26.05.2013 3 z 5

Velmi čtivě napsané, ale příběh mě nezaujal. Mladá dvojice prochází manželskou krizí, žena se nedlouho po 11.září 2001 rozhodne vrátit z New Yorku i s malým synem zpět do Londýna. Její manžel - vypravěč příběhu - vypráví o tom, jak žil v NY sám, s jakými lidmi se vídal, jak probíhalo jejich manželství a jak si pak k sobě se ženou našli znovu cestu.

Yorika
23.03.2013 3 z 5

Trochu zvláštní kniha.Nezáživná.Dělalo mi problémy pořádně se začíst.Nechat se pohltit příběhem.Možná je to tím tématem knihy jejímž jádrem jsou události kolem 11.září.Z pohledu hlavní postavy knihy holandského imigranta si Američané uvědomili,že jsou také pouze obyčejní smrtelníci.Člověk je již ale jaksi přesycen informacemi kolem této události.

učtese
20.03.2013 4 z 5

Knihu napsal Ir, vyrůstající v Holandsku, nyní žijící v New Yorku. Hlavní postavou je Holanďan, žijící v Londýně a několik let pracovně v New Yorku. Celkem těžké takovou knihu hodnotit, narodil jsem se jako Čech, žiju v Česku a zřejmě tady i zemřu. A musím přiznat, že je pro mě těžko pochopitelné jak může někdo žít mimo rodnou zem. Chvíli jsem měl pocit, že jde o jakousi propagandu, na podporu imigrantů, o to ukázat po jedenáctém září vyděšeným Američanům, že to jsou stejní lidé jako my všichni. Kniha pro mě byla výletem do světa lidí s odlišnou mentalitou, o jejich touhách, cílech a cestách k jejich dosažení.

Autorovy knížky

Joseph O'Neill