Nimbus

Nimbus https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467693/bmid_nimbus-hXr-467693.jpeg 5 1962 455

Smrtka / Žatva smrti série

Rowan se rozhodl, že na vlastní pěst napraví cech smrtek a podrobí jej zkoušce ohněm – a to doslova. Po zimním konkláve zmizel v ústraní a od té doby podniká útoky na zkažené smrtky — nejen ve StředoMerice, ale na celém kontinentu. Stal se z něj lidový hrdina – smrtka Lucifer – který v černé róbě odevzdává zkorumpované smrtky plamenům. Citra, z níž se pod dohledem smrtky Curieové stala mladší smrtka, zkaženost vidí a chce ji změnit zevnitř, ale na každém kroku nachází překážky, a dokonce se ocitá v ohrožení života. Rozkol mezi „starou gardou“ a „novým řádem“ se vyostřuje a vzájemné soupeření přechází od slov k činům. Nad tím vším bdí vševědoucí Nimbus – jediný, kdo má moc řešit závažné problémy dokonalého světa. Ale vloží se do toho, nebo bude jen přihlížet, jak se dokonalost mění v úpadek?... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: ekniha , Yoli (ČR)

Thunderhead , 2018

JezinkaJ
25.09.2023 4 z 5

I Nimbus podruhé a ještě lepší než jsem myslela. Jen mi prostě schází Faraday, škoda. Taková původně "velká" postava a tak málo prostoru. Líbil se mi Lucifer - skvělý nápad.
Trochu žbrblám, protože jsem si děj představovala jinak, ale v podstatě mě to hodně bavilo. To že zloduch se svými nohsledy je ještě horší, než si myslíme, je v knize rozhodně víc zábavné než v životě.
Trvalka mě zklamala, protože si neumím představit, co mě asi tak čeká ve třetím díle, když...

ondrej0119
08.09.2023 4 z 5

Za mě lehce horší než první díl, dávám rovné čtyři hvězdičky. Hlavně prostřední část knihy byla moc rozvláčná a trochu natahovaná. Moc mi neseděla ta snaha o hlubší myšlenky v podání Nimba. Některé zvraty zajímavé a nečekané, něco hodně umělé a vykonstruované. Konec měl tempo i nápad a jsem zvědavý na další díl.

Denny456
20.08.2023 5 z 5

Druhý díl byl ještě o něco lepší než první. Četlo se to lehce. Svět se více otevřel a kromě Středoameriky jsme se dostali i na další místa. Tuhle sérii stojí za to číst.

apq
18.08.2023 3 z 5

Druhý díl byl opět čtivý, ale děj mě již tolik nebavil, jako ten první. Tónisté mě ale vůbec nebavili.

knihomolkajanca
15.08.2023 5 z 5

Shustermana již nějakou dobu řadím mezi své nej autory a jsem ráda, že jsem si opět připomněla, proč tomu tak je. K sérii Smrtka jsem se vrátila po několika letech, tentokrát jsem zvolila audioknižní podobu a myslím, že jsem nemohla udělat lépe.

Návrat do tohoto zajímavého a zároveň lehce děsivého světa byl stejně skvělý, jako když jsem Smrtku četla poprvé. Kromě Citry a Rowana, které zkrátka nejde nemilovat, série nabízí celou řadu zajímavých charakterů, pro které je význačná nejen velká rozmanitost, ale také vývoj. A kromě klasického záporáka tu najdete i celou řádku morálně šedých postav, z nichž žádná se v příběhu neobjeví jen tak bezúčelně.

Série má zpočátku komornější nádech, ale graduje prakticky po celou dobu a přeroste v něco, co jsem na začátku rozhodně nečekala. Shusterman kloubí několik linek, nutí čtěnáře k zamyšlení, akci dávkuje přesně v tom správném poměru a navíc píše neuvěřitelně čtivě. Když k tomu přičtete úžasný přednes Vasila Fridricha, který u každé postavy mění intonaci tak, že přesně poznáte, kdo zrovna mluví, máte tady něco, na čem vzniká závislost. Zbožňuji a moc doporučuji!

Hodnocení: 95%

Za poskytnutí audioknihy Nimbus a Zvon k recenzi moc děkuji Audiotece.

novina
10.08.2023 5 z 5

Naprosto nečekané zvraty a napětí až do konce. Jak tohle bude pokračovat?

dam.si.knihu
06.08.2023 5 z 5

Tohle byla opět jízda od začátku do konce! Autor si pro nás tentokrát připravil příběh, ve kterém sledujeme svět z pohledů několika různých hrdinů, které se navzájem propojují. V knize je opět spousta zajímavých a skvělých myšlenek, které Vám budou vrtat hlavou. Zároveň nám dávkuje správné množství napětí, které v závěru eskaluje. Bavil mě vývoj postav a samotného Nimba, ale i ostatních postav. A nemůžu se dočkat, co dalšího si pro nás autor připravil!

Tenhle příběh je prostě geniální a mrazivý, neboť čtenář si neustále říká, zda je tohle jednou možné a k čemu lidstvo může jednou dospět. Ta umělá inteligence, ten stvořený svět je prostě děsivý, zvracený, ale i možná opravdu uvěřitelný.

april4
20.07.2023 5 z 5

Stejně jako předchozí Smrtka .... skvělé.

dana_vrana
14.07.2023 5 z 5

Tohle je knížka, kterou prostě neodložíte. Je tak napínavá, plná zvratů a emocí! Dostáváme se do víru intrik a politikaření. Touha po moci, zrada, pomsta versus přátelství, moudrost, sebeobětování. Velmi brzy zjistíme, že to, co se ve Smrtce zdárně vyřešilo, rozhodně vyřešené není. Všechno jde "beznadějně" ke dnu. A na všechno se tiše dívá Nimbus. Entita tak dokonalá, že sama musí zjistit, jak daleko od dokonalosti je...

sgjoli
02.07.2023 5 z 5

Stejně jako Smrtku jsem si i knihu Nimbus zopakovala v audio podobě, abych si připomněla dějovou linku a mohla se konečně pustit do třetího dílu Zvon. A i v tomto případě jsem ráda, že jsem si to připomněla, protože detaily jsem prostě už dávno vypustila z hlavy.
V roce 2019 jsem hodnotila plným počtem, nyní hodnotím spíše 4,5 hvězdami (nebo možná slabšími 5). Přeci jen už jsem o nějaký ten pátek starší a young adult už mne tolik neuspokojí jako dříve. Ale i tak si myslím, že tahle série si zaslouží svoji pozornost. Nimbus, byť s časovým odstupem, navazuje na první díl. Opět sledujeme naše dva hrdiny, jejichž příběh je cokoliv, jen ne nudný. Dějová linka mi tu přišla o trošku akčnější a svižnější, více nabitá zvraty. Přeci jen už ten svět známe, takže na rozdíl od prvního dílu už tu je trochu míň popisu toho, jak jen svět funguje. Spíš tu najdete rozšiřující informace o tomto světě. Také se blíže seznamujeme s Nimbem, který ovládá veškerý svět kromě cechu Smrtek. Co autor také skvěle zachoval z prvního dílu, je ta drsná, neutěšená, ale skvěle propracovaná atmosféra a prostředí, v němž lidé žijí. Ten svět, který nám Shusterman představil ve Smrtce, se tady dále rozvíjí a prohlubuje. Na jeho pozadí pak vystupují nové postavy a odehrávají se další události, které berou dech. Tenhle díl mne bavil o něco víc než ten první.
A teď se konečně mohu pustit do závěrečného dílu celé série.

RinYan
23.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Na tuhle knihu jsem narazila šťastnou náhodou.
V době počínajícího covidu a karantény jsem si řekla, že si nakoupím nějaké knihy, abych se nenudila. Prohlížela jsem si tedy e-shop Megaknihy, když v tu jsem narazila na tuhle knihu - Nimbus. Přečetla jsem si obsah a řekla jsem si - Páni, to vypadá neobvykle zajímavě. Netušila jsem, že je to až druhý díl - k tomu jsem se asi nějak nedostala.

Kniha přišla a já začala číst. Byla tak skvěle napsaná, že člověk prožíval spolu s postavami všechny emoce - smutek, vzrušení, nadšení to vše tam bylo! A ty postavy a příběh! Mohla jsem nad nimi jen vzdychat štěstím.

A pak jsem si uvědomila, že tu musí být první díl. No a společně s prvním dílem se později dostavil i třetí. Ze všech jsem byla stejně nadšená.

Příběhy ze světa smrtek jsou opravdu čtivé a vřele je doporučuji!

Nyní SPOILER!!!
Moc mě mrzí konec Nimbu. Ničí mě ztracená láska Faradaye a Curieové (nejen proto, že jsou to mé nejmilovanější postavy!). A hlavně mě mrzí smrt Curieové a celkové potopení Trvalky. Naprosto soucítím s Faradayem ve třetím dílu, kde se dozví o její smrti.

Zully737
10.06.2023 4 z 5

Stejně jako první díl jsem Nimbis poslouchala jako audioknihu. Oproti prvnímu dílu se mi zdá o kousíček utahanější a místy mě nudil. Zato zase jsem ráda, že místo zápisků smrtek máme možnost poslouchat úvahy Nimba, které jsou více než povedené. A čím dál více mě baví zdejší vymyšlený svět, obzvlášť nezvedenecká komunita. Samozřejmě hned začínám 3.dil a jsem zvědavá, jak to celé dopadne.

Lady.Lucrezia
04.06.2023 4 z 5

Jak byl první díl skvělý o to více je vidět, že dvojka je rozdílná. Je tu spousta věcí jinak a ne všechno mi sedí. Tempo je jiné, atmosféra je jiná, místo zápisků Smrtek máme myšlenky Nimba a také větší náhled do světa lidí označených písmenem N, tzv. nezvedenců. Je to sice jiné, ale stále dobré, nedokáži autora předvídat, takže mě děj hezky překvapuje.

bumble
03.06.2023 4 z 5

I když byly pro mě některé pasáže nezáživné, určitě velmi pěkné pokračování a postupně se to slušně rozjelo. Už se těším na závěrečný díl.

martas967
10.05.2023 4 z 5

Za mě o trošku lepší byla smrtka ten začátek byl hodně zdlouhavý a nudný ale konec byl skvělý, těším se na zvon.

KnihomoLucy196
07.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Mám smíšené pocity...
1) Byla to další pecka! Stejně jako Smrtka, tak i Nimbus mě přesvědčil, abych v této sérii pokračovala
2) Chce se mi brečet. Ten konec je fakt smutnej a já jsem taková hodně citlivá, takže nejspíš budu brečet za všechny arcismrtky, byť jsme je znali jen krátce... A samozřejmě za Marii, První dámu smrti, která byla moje nejoblíbenější smrtka
3) Ovšem, podle všeho to musí skončit happyendem, proto neztrácím naději a vrhnu se na Zvon, poslední díl této série

Také bylo zajímavé, jak jsme se mezi kapitolami mohli dozvědět o myšlenkách Nimbu, datového oblaku se skoro nekonečnou pamětí...

Celkově se mi to prostě hodně líbilo a už se těším na ten Zvon :D

Maud22
01.05.2023 5 z 5

Zatímco první díl této série prokládají děj deníky jednotlivých smrtek, zde jsou předělem Nimbovy úvahy. Už víme, že Nimbus je všemocná AI, která udržuje svět v chodu lépe, než by to zvládlo lidstvo, ale drží si svá omezení resp. nezasahování do konání cechu smrtek či smrtek jednotlivých. Dokáže však v podstatě obejít sám sebe, neboť události vyhodnotil jako nebezpečné. Tak sledujeme další cesty smrtky Anastázie a její patronky Marie Curie, jakož i snahu Rowana o očištění světa od krutých sadistických smrtek. A na cestě zůstávají další mrtví... Epické finále nechává prostor pro další pokračování. Dost mě baví tenhle svět zdánlivě řízený a přece tak nebezpečný.

VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

Důstojné pokračování smrtčí trilogie. Líbí se mi, že autor sleduje více postav a rozvádí jejich dějové linky. Ty jsou osobité a lehce rozeznatelné. Vším tím prostupuje Nimbus, jehož pojetí je naprosto odlišné od vizí jiných autorů. Jen tak dál.

knihomolka460
18.04.2023 3 z 5

Bohužel , když jsem četla Nimbus , tak jsem měla čtecí krizi. Trvalo mi hrozně dlouho než jsem ji přečetla , i přes to že příběh byl napínavý a dobře se četl. Smrtku jako sérii rozhodně doporučuji.

animovanej medv
17.04.2023 5 z 5

Nečekala jsem, že druhý díl bude tak dobrý jako první. Jsem zvyklá, že první díl série vás vtáhne a další už počítají s tím, je vás ten příběh i svět, ve kterém se odehrává, baví. Ale tady jsem ten pocit neměla. Skvělý byl pohled Nimba. Bavila mě nová postava i vývoj těch starých známých. Zítra jdu koupit další díl (: