Zjizvený král

Zjizvený král https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416193/bmid_zjizveny-kral-tR3-416193.jpg 4 641 136

Nikolaj Lantsov série

Zkroť své démony... nebo jim dej to, co chtějí! Nikolaj Lantsov, král Ravky, vždycky statečně čelil osudu. Nikdo netuší, co všechno vytrpěl během krvavé občanské války, a tak by to taky mělo zůstat. Na oslabených hranicích země se však začínají šikovat nepřátelé a on opět musí dokázat nemožné – naplnit prázdné pokladnice, získat spojence a zastavit zkázu, která zemi hrozí. V jeho nitru však den ode dne sílí démon, který může zničit vše, co už mladý panovník vybudoval. Nikolaj se chce temné magie zbavit, proto se s věrnou pomocnicí, větrostrůjkyní Zojou, vydává na velmi riskantní cestu. Podaří se jim vyřešit záhadu královy tajemné choroby? Najdou lék, který ho zachrání, a s ním i celou Ravku?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

King of Scars , 2019

dianaxn
01.08.2021 4 z 5

Zoya Nazyalensky je odteď jednou z mých all time favorite postav a tohle je to nejdůležitější, co jsem vám chtěla sdělit.

King of Scars je třetí série z Grishaverse, odehrávající se po událostech z Griši a Šesti vran, takže byste před tímhle měli mít přečtené obě 2 série. (asi by to šlo číst i bez nich, ale nezdá se mi to jako dobrý nápad, protože byste skoro nic nepochopili a navíc si všechno vyspoilerovali)

Autorka vzala moje nejoblíbenější postavy z Griši – Nikolai a Zoya – a přidala k nim moji nejoblíbenější postavu z SoC, což je Nina, takže co se týče protagonistů, byla jsem nadšená, protože výběr nemohl dopadnout lépe.

Dokonce i styl psaní mi tentokrát sedl (možná proto, že jsem to četla v en originále). Kapitoly z pohledu Niny mě ze začátku nudily, ale pak se to naštěstí zlepšilo, takže druhá část byla zajímavější. Přesto se mi líbily víc kapitoly s Nikolaiem a Zoyou, takže jestli tihle 2 nebudou endgame, budu v depresi.

Jako nejlepší se mi zdál konec, i když jsem si vyspoilerovala cliffhanger, takže jsem už dlouho předem věděla, co se tam stane. (a když nad tím tak přemýšlím, tak já si vyspoilerovala konce všech 3 sérií, takže bych si měla zakázat fanarty, ale nevadí)

Každopádně to byl povedený závěr, po kterém musím vědět, co se stane dál, takže se těším na sequel, a zatím je tohle moje fav kniha od autorky.

Ahmose
18.07.2021 5 z 5

Zjazvený kráľ predstavuje priame pokračovanie trilógie Griša a ja nemôžem povedať nič iné, iba že som absolútne nadšený. Je vidieť, že autorka od svojho debutu prešla dlhú cestu. Dej knihy je síce v porovnaní so základnou trilógiou alebo Vraňou šestkou pomalší, ale myslím, že o to viac som si ho vychutnal. Milujem tie postavy a svet. Veľmi oceňujem, že autorka napísala aj kapitoly z pohľadu Zoje, vďaka ktorým sme sa o nej konečne dozvedeli niečo viac. Úplne najzaujímavejší však bol návrat Niny a jej dejová linka. Nina v tomto diely rozbehla vlastnú, veľmi nebezpečnú hru a ja sa už teraz neviem dočkať pokračovania. Odporúčam všetkým milovníkom fantasy kníh a fanúšikom trilógie Griša.

katasokolov
10.07.2021 3 z 5

Jednoznačně zklamání na celé čáře. V celé knize se prakticky nic neděje. Nikolajovi moc prostoru příliš nesvědčí a jeho narcisismu a sebelásky je tolik, že by to vyplnilo celou vrásu (Isaac a jeho role jako v Muži se železnou maskou mi byl mnohem sympatičtější, než celý pravý král) a Zojina břitkost a velikášství mě taky moc nebavily. Víc mě bavila Ninina linka, kdy byla vyslána jako zvěd do Fjerdy a návaznost s dějem vran (krásná scéna - setkání s Matthiasovým vlkem). Potěšil mě návrat Adrika a také zmínka o hraběti Kiriganovi (pochopí fanoušci seriálu ;-) ). Obálka je ovšem bezkonkurenční a poslední památné věty knihy také, btw díky nim budu kupovat v září druhý díl, jinak by mě ani nehlo.

PS: Zakládám Cult of the Starless Saint, kdo se přidá ? :)
Nesuď knihu dle obalu že …a v tomto případě ani podle skvělé autorky, která napsala mnohé pecky….

Kaya77911
07.07.2021 5 z 5

Tuhle knihu miluju, miluju ty postavy, četla jsem to už podruhé a četla jsem i další díl a... TO BYLO NĚCO!!!

NelaLantsov
21.06.2021 5 z 5

Miluju to, ale chci už další díl. Abych odpověděla těm přede mnou. Druhý díl bude v září. ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️/⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Fortuna7
29.05.2021 3 z 5

Za mě to je asi nejslabší kniha ze série. Přišlo mi to trochu zbytečně natahované a úplně mi nesedly vztahy mezi hlavními hrdiny. Ale i tak jsem docela zvědavá na pokračování :-)

Zlajda95
23.05.2021 4 z 5

Asi už nic nepřekoná Prohnilé město, přesto jsem moc ráda, že jsem se mohla vrátit do Ravky a lépe poznat další postavy. Grishaverse se nám s příchodem paremu začíná pozměňovat. Ač jsem si vyspoilovala zcela zásadní detail děje, přesto mě Prohnilý král nejednou překvapil. Z konce mám rozporuplné pocity, ale důvěřuji pisatelskému umu Bardugo a budu se těšit na další díl.

krausmary
07.05.2021 5 z 5

Knížka se mi moc líbila a bylo fajn se opět podívat do Ravky, do světa grišů, který jsem si oblíbila hned u první trilogie. Příběh Niny se mi asi líbil o něco víc než příběh Nikolaje se Zojou, ale i ten měl něco do sebe a jsem zvědavá jak se bude vyvíjet dál.

1v8na
02.05.2021 2 z 5

Z knihy mám dost rozporuplné pocity. Po Leigh jsem sáhla jako po sázce na jistotu - přišlo, ale velké zklamání. Na jednu stranu musím uznat, že námět byl fajn, na tu druhou, ale bohužel - kniha měla hluchá místa, děj byl místy velmi natáhnutý a nastavovaný, občas i velmi nudný a já se do čtení musela vyloženě nutit.

Elka252
30.04.2021 5 z 5

Zjizvený král je fantasy kniha která spojila knihy Griša a Šest vran. Jak by se dalo čekat, žádná slaďárna, zato plná dobrodružství a nečekaných zvratů. Protože jak řekl král Nikolaj „Když se nemůže nic podělat, není to napínavé.“ Většinu postav už jsem znala ale stále mě bavilo je dále poznávat. Líbila se mi dějová linka Nikolaje, Zoji a později i Niny (tam mi chvíli trvalo než jsem se začetla tak aby mě to doopravdy bavilo).
SPOILER: Jediné co mi na knize vadilo byli podivní svatí. To bylo moc fantasmagorie i na mě.

zpetkeknize
18.04.2021 4 z 5

Po přečtení dualogie Šesti vran a prvního dílu Griši jsem byla neskutečně natěšená na další knihu z tohoto světa. Navíc, když jsem věděla, že v knize bude figurovat i Nina. Nakonec ale musím říct, že Nininy části v knize mě bavily mnohem méně než ty Nikolajovy. Celkově jsem měla problém se do knihy začíst, ačkoliv styl Bardugo byl skvělý jako vždy a ve fungování světa jsem se po všech těch přečtených knihách ze světa griš už skvěle orientovala. Ale stejně jako pokaždé, i tady mi konec vyrazil dech. Přísahám, že Bardugo vás překvapí prostě pokaždé. Takže na další díl se rozhodně těším!

xxbarbarelaxx
06.04.2021 5 z 5

Sérii Griša a knihy Šest vran a Prohnilé město miluji. Zjizvený král se tedy zařadil na žebříček knih, které si ráda přečtu znovu. Postavu Nikolaje mám moc ráda a celý tento příběh jsem si naprosto užila.. Byla bych ráda, kdyby autorka pokračovala v těchto knihách a i nadále rozvíjela osudy postav.

veru1367
04.04.2021 5 z 5

Moje nejoblíbenější knížka!

Loriss
04.04.2021 4 z 5

Předně je třeba říct, že Zjizvený král je určen jen pro čtenáře předchozích sérií Griša a Šest vran, bez znalosti událostí z těchto knih to nemá smysl číst.
Car Nikolaj dostal ve světě Grishaverse vlastní sérii a znovu se setkáme i s postavou Niny ze Šesti vran. Trojici hlavních postav uzavírá větrostrůjkyně a generálka Zoya.
Na rozdíl od jiných čtenářů se mi tedy linka Niny moc líbila, tuhle postavu mám strašně ráda. Ale přišlo mi, že děj odehrávající se ve Fjerdě, vůbec nesedí k průběhu událostí v Ravce, jak kdybych četla jinou knihu. Navíc dobrodružství Niny a jejích přátel mělo až nádech severského thrilleru, zatímco Ravka byla prostě... Ravka. Ve Fjerdě se setkáme s novou zajímavou postavou Hanne s tajemným původem a Nina děsivě rozvine svoje nové schopnosti.
V Ravce řeší Nikolaj problémy s královstvím i sám se sebou, se Zoyou se skvěle doplňují, i když ta holka je někdy příjemná jak osina v zadku. Jiskření mezi nimi bylo zatím je načrtnuté, uvidíme, jak se to vyvine v dalším díle. Když jsme u romantických linek - nad novým objektem milostného zájmu Niny jsem trochu pozvedla obočí.
Do hry vstupuje ve větší míře také Šuhan a setkáme se s novými postavami z téhle země.
Co se mi nelíbilo, tak byla pasáž se svatými, bylo to na mě moc fantasmagorické a neuchopitelné, i když pro další děj asi nezbytné.
No a na závěr plot twist, který jsem teda nečekala, Bardugo ví, jak nalákat na pokračování .

Luc.i
13.03.2021 5 z 5

Miluju šest vran a sérii Griša jsem taky nějak prezila. Jedním z důvodů proč jsem četla a dočetla Grišu bylo právě i to, že jsem si chtěla přečíst Zjizveného krále. Přišlo mi že jsem se tak líp orientovala a měla jsem všem přehled. Plus mám přečtenou i Trnitou řeč na kterou tam bylo pár narážek (nebo na ty příběhy z ni ) a to me teda hodně potěšilo i když ji zas tak ráda nemám.
Každopádně i když je král příběhem spíš podobný grise (až na tu nejhorší hlavni hrdinku ) tak styl psaní byl kvůli střídání pohledů spíš jako šest vran. Přišlo mi zvláštní ale vlastně i Dobrý ze všichni až na ninu popisovaly skoro stejnou dějovou linku.
Vlastně jsem úplně nepochopila proc tam má Nina své kapitoly ale příběh to byl zajímavý a jsem ráda že jsem zjistila jak zije po příběhu Prohnileho města.
Nikolaj je naprosto skvělej a mam ho fakt ráda a se Zojou se skvěle doplňujou. Nemůžu se dočkat dalšího dílu protože prostě čekám mezi nima NĚCO (mrk mrk, prosíííím).
Děj se mi líbil I když jsem byla chvílemi zmatená ale to se u Bardugo prostě stává. Hlavně tu část vrase jsem musela chvíli zpracovat co se vlastně děje. Bylo to napínavé zajímavé a prostě super. Na konci trošku cliffhanger a proto se těším na další díl.
Celkem 5/5* Doporučuji všem fanoušků Grisha Verse a jsem ráda že ji mám ve své knihovně protože je nádherná a určitě nečtu naposledy. ❤

Marushka27
20.02.2021 3 z 5

Jako oddychovka proč ne...
Nejsem fanda grišovské série a tak nějak jsem doufala, že bez hysterické Aliny to bude o něco lepší, hlavně když je to spíš příběh Nikolaje. Bohužel je to celé taková epizodka, ve které je většina věcí dost povrchních. Musím uznat, že se to četlo samo, a že ty postavy jsou fajn. Ale oproti třeba Šesti vranám je to slabší.

rycccy
08.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Začátek se rozjíždí... Čekal sem, že chlapec bude unesen a nebo zabit...

Asi je to má chyba, když už sem četl Šest vran, Prohnilé město a už tehdy sem byl velmi nespokojený se všemi pojmenovanými, měl sem odolat krásné obálce a i anotaci... jak říkám má chyba, měl sem chuť po třiceti stránkách knihu spacifikovat ... všechno to pojmenování ať už samotných jmén, měst, řek mi nešli přes pusu a za mě hrozně krkolomné a nezapamatovatelné, za mě v tomto ohledu příšerný...

Bohužel sem nečetl serii Griša, takže naražky na vyhranou bitvu, která se tam stále opakuje mi nic neříká.

Nevím jestli budu číst další díl. Za mě ty jména jsou tragédie a než vyjde pokračování tak zase ty města zapomenu.

Jinak Nikolaj i Zoja jsou velmi sympatický. Kapitoly s Ninou jsem moc nepochopil proč tam jsou. Zřejmě v budoucnu její děj zapadne do linky Nikolaje.

jmeno
04.02.2021 5 z 5

Autorčin styl psaní se mi velice líbí. Je to zajímavé, napínavé. Přesto mě Nina občas prostě nebavila.. utápí se v sebelítosti, což by nebylo tak hrozné, kdyby to bylo kratší. Jinak děj hezky plyne. Závěr knihy mě nutí netrpělivě čekat na další díl.

Calwen89
04.02.2021 4 z 5

Bardugo mám ráda, v jejím světě je vše složité a jednoduché zároveň. Nikolaj je sympaťák, stvořený pro korunu, ať si říká kdo chce co chce. Dějová linka Niny mě ale tentokrát opravdu nudila, možná proto že se půl knihy utápí v sebelítosti a druhou
půlku opěvuje Hanne, což mi k jejímu charakteru příliš nesedělo. Docela mě mrzí krátké obsazení Isaaka, ačkoliv se jednalo o vedlejší postavu určitě se povedla a v budoucnu by jistě měla co nabídnout. Další díl si ráda přečtu, ačkoliv na něj nebudu čekat s nedočkavostí jako na Prohnilé město...( Ach jak mi ta zlodějská chátra přirostla k srdci :) )

Andrea_I_Am
03.02.2021 5 z 5

Bardugo, Bardugo, jak ty to děláš ... otevřela jsem, začala číst a přestala, až jsem ji dočetla. Je to originální, čtivé ... neskutečně čtivé, zábavné a rozšiřující čtenářské obzory. Nemám, co bych vytkla.

zranění kráska a zvíře jizvy

Leigh Bardugo
americká, 1975