Nikola Šuhaj loupežník

Nikola Šuhaj loupežník https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6126/bmid_nikola-suhaj-loupeznik-6mD-6126.jpg 4 852 97

Nikola sloužil za války u uherského pluku, ale protože nehodlal nasazovat vlastní život pro cizí pány, rozhodl se dezertovat. Začal se pak živit zbojnictvím a v okolí se začala roznášet legenda o kouzelné větvičce, jež od jeho těla odráží kulky...

makemake
26.03.2014 5 z 5

taky vám tuhle knížku nutili jako povinnou školní četbu už někde na základce? Taky jste se jejímu čtení vyhýbali jako čert kříži? Vrátit se k ní po dvaceti letech, pochopit a nechat se unést básní v próze - tou nádherou, barvitostí jazyka, a melodičností - ó jé, jak se mi to neskutečně líbilo! Klouzal jsem knížkou jako ryba vodou, naslouchal a užíval si život tam, v kopcích, smolnou lásku i divokost Nikoly - nevím, asi stárnu a senilním, ale tahle knížka mi otevřela oči a donutila mě přečíst si několik dalších původně povinných knížek! Za to díky!

Natique
08.12.2013 2 z 5

Knihu jsem dočetla, ale s velkým přemáháním.

katerinad
02.10.2013 1 z 5

horko těžko jsem se tím prokousala, pro své vlastní dobro už nikdy více

AjťačkaTýnka
29.08.2013 2 z 5

Samozřejmě, každý máme jinou chuť, a mě prostě Nikola nezaujal natolik, abych ho dočetla. K mému štěstí mi to dovyprávěla má češtinářka poněkud humornější a záživnější formou, tudíž jsem tedy obeznámena s koncem byla. Ale opět, sto lidí, sto chutí. Byla nezáživná, ale ne špatná. Napsána byla velice pěkně, zejména ta slova byla namístě.

Elisa.Day
08.08.2013 4 z 5

Vůbec se nedivím a chápu, že spoustu lidí tahle knížka prostě nebaví. Já jsem Nikolu Šuhaje četla hned po návratu z Ukrajiny a moc se mi to líbilo. Tuším ale, že kdybych ta místa zmiňovaná v knize osobně nenavštívila, tak by mě spousta pasáží asi nudila...

Michaela91
17.07.2013 3 z 5

Příběh nebyl špatný ale nějak moc mě nezaujal.

Cyanine
28.06.2013 3 z 5

Neobvyklá kniha, čte se zvláštně. Vůbec tu nejde o příběh jako takový. Je tu větší množství jmen u kterých mi připadá že se autor chce jen zavděčit historii a to mi vadilo nejvíc.

Pink Martini
08.06.2013 4 z 5

(Uwaga spoilery!) Prásknu se. K Nikolovi a jeho rodnému kraji mám osobní a rodinné vazby, takže dopředu říkám, že nebudu úplně objektivní. Prababi Emma byla Rusínka a potkala Nikolu Šuhaje. Fakt. Bylo to tak, že šla jednou coby malá žínka po lesní cestě, když potkala dospělého chlapa. Řekla mu, že musí být brzo doma, protože jí rodiče řekli, že v lesích rejdí Nikola Šuhaj a když ho potká, bude zle. Chlapík se jenom díval, jak mizí v dálce a nejspíš se dobře bavil. Protože on byl Nikola Šuhaj, velký loupežník a hrdina Zakarpatí, který bohatým bral a chudým dával, jednu dobu ho honili Maďaři, Češi, Rumuni a Židé a dostali ho až po zradě přátel.

Už několikrát jsem narazila na názor, že Nikola Šuhaj je složité čtení. Řeknu to tak: vyžaduje pečlivější četbu a bohatější slovní zásobu. Je pravda, že jsou i lehčí knihy, ale já raději takové, v níž muž říká ženě, že je jako horský potok, než kdyby jí měl přetáhnout už na straně dva a říkal jí akorát tak bejby. Jsem v tomhle staromódní. Olbracht je hodně lyrický, zvlášť, co se týče krajiny, ale může si to dovolit. V Zakarpatí jsem byla dvakrát a musím říct, že místní krajina si to téměř po století od napsání této knihy stále zaslouží. Hluboká údolí, říčky, poloniny a vesnice, kde čas stojí na konci devatenáctého století. Koločava je bohužel už trochu nakažená flaškami coly a dalšími vymoženostmi, ale stačí zajet pár kilometrů do lesa a jste zpátky za časů Nikoly.

O čem je příběh Nikoly Šuhaje, se dá dočíst v každém více či méně povedeném výtahu na netu. Co zaujalo mě, byla Olbrachtova snaha pochopit věc více očima. Rusínskýma: Nikola je hrdina, loupí a bojuje za nás. Českýma: Je to zlosyn, jen kvůli němu tady trčíme. Židovskýma: Vyloupil naše obchody a přišli kvůli němu četníci. Příběh Nikoly se proplétá se vznikem šuhajovské legendy. Žůžo.

U mě má Nikola poctivých 4/5, což v mých hodnoceních české klasiky nebývá zvykem. Možná, že až se dostanu do Koločavy, někde v stráni konečně najdu Šuhajův hrob a přečtu si tam pár stránek, dopíšu i tu pátou hvězdičku. Rovněž můžu doporučit muzikál Koločava v Městském divadle Brno. Péťa Štěpán už sice není tak uhrančivý jako před deseti lety, ale pořád je to výborné pokoukání. Stejně jako Balada pro banditu.

maple34
27.04.2013 3 z 5

Baladická próza o zbojníkovi z Koločavy, který bohatým bral a chudým dával. Příběh o lásce, individuální vzpouře, absurditě doby a také o tom, že ne všichni kamarádi jsou našimi přáteli. Poměrně složitější četba, ale syžetový základ velmi dobře propracovaný, je to dobrá četba...

poetree
12.02.2013 5 z 5

Nikola mě nadchnul a fandila jsem mu do poslední chvíle.. :) doporučuji

HiRes
22.10.2012 5 z 5

Povinná školní četba, ale rozhodně jeden z mých favoritů. Pokud si zvyknete na básnický jazyk, tak budete nadšeni!

l.ennca
12.10.2012

Ano, i pro mě byla tato kniha povinnou školní četbou a musím říct, že občas mě bavila - občas zase pekelně nudila. Jako celek hodnotím knihu kladně a určitě si ji někdy znovu přečtu. Možná po těch letech získá v mých očích jiný rozměr.

maryzka
04.05.2012 2 z 5

povinná školní četba.

sidonie kermack
28.01.2012

Povinná školní četba, takže mě to nebavilo.

Adrianah
23.09.2011 3 z 5

Kniha se zajímavým obsahem,ve kterém se prolínají 2 dějová pásma: vlastní příběh Nikolův (skutečnost) a motiv lidové pověsti (legenda o jeho nezranitelnosti).

WEIL
11.08.2011 4 z 5

Krásný příběh o statečném muži, bývalém vojákovi.

pistalka
15.01.2011 4 z 5

Zaostalé prostředí Podkarpatské Rusi mělo zcela určitě své kouzlo. Vždyť zde na malé ploše žili Rusíni, Židé, ale i Čechoslováci. Ti se do této bohem zapomenuté krajiny houfně hrli po roce 1918, kdy se území stalo součástí československého státu. I autor Olbracht několikrát Podkarpatskou Rus navštívil, seznámil se s místními zvyky a legendami. Vše si pečlivě uchoval v paměti, aby později napsal Nikola Šuhaje loupežníka. Ten je místy psán takřka reportážním stylem, který dodává knize potřebnou autenticitu. Občasné nadpřirozeno je kořením knihy, která jako jedna z mála autorových věcí přežila dobu a dodnes je čtivá.