Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová

Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375538/bmid_nikdyus-zkousky-jez-podstoupila-mor-XOE-375538.jpg 4 489 131

Nikdyuš / Ničnever série

1. díl světově úspěšné série z kouzelnického světa. Morrigan Crowová je prokletá. Narodila se v ten nejnešťastnější den a všichni ji obviňují, že má na svědomí každou místní pohromu. A co je horší, kvůli kletbě je odsouzena zemřít v den svých jedenáctých narozenin. Pak ale potká Jupitera Northa, podivného muže, který ji dostane do tajemného světa Nikdyuš. Aby tu Morrigan mohla zůstat v bezpečí před hrozivou kletbou, musí najít způsob, jak úspěšně absolvovat zkoušky. Objeví nakonec svůj mimořádný talent?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Nevermoor: The Trials of Morrigan Crow , 2017

hellena1523
30.12.2019 5 z 5

Bála jsem se, že mě nebude příliš bavit, příběh bude děravý, postavy nudné a celé to bude neskutečně zavánět fenoménem, který se dá považovat za mezník v rámci žánru, což je pro mě bezesporu Harry Potter.
Ale nemohla jsem se mýlit víc!
Fantasy svět a Nikdyuš je bezvadně vymyšlený a dávkovaný tak akorát, aby čtenář nebyl zahlcen informacemi.
Postavy jsem si zamilovala, nebo zaškatulkovala prakticky okamžitě a pak už si jen užívala, co se o nich dozvídám dál.
Jasně, nějakou podobnost s #hp bych bezesporu našla, ale netroufám si tvrdit, že to není tím, že zkrátka Harry je ten mezník, s nímž jsou a budou nově vydané knihy srovnávány, stejně jako tomu bylo a stále je u podobně významných titulů, z nichž můžeme jmenovat třeba Pána prstenů.
Autorčin styl mi naprosto sedl, měla jsem pocit, že po stránkách přímo letím, takže jsem knihu zhltla během chvilky.
A v neposlední řadě musím zmínit obálku, která se, myslím si, moc povedla.

NymphMaeve
25.11.2019 4 z 5

Milá a čtivá kniha spíš pro mladší. Je to opravdu takový Harry Potter v ženském kabátě. Mnoho podivných věcí, lidí i schopností. Morrigan musí podstoupit čtyři důležité zkoušky, aby se dostala do Divinské společnosti. Sama se sice necítí podivná, avšak odhalí stránku sebe sama, kterou považovala za prokletou. Morrigan mi přirostla a i když se místy chovala jako rozmazleneé děcko, je to skvělá hlavní hrdinka, Jupiter a další divní jsou originálně popsaní. Moc mi přirostla Fenestra maxikočka. Je to neskutečně čtivé a přitom promyšlené, velmi hezky napsané, i když docela jednoduché. Jak pro mladší, tak i straší čtenáře, co si chtějí přečíst něco lehčího. Už se moc těším na další díly.

Tara_Wolf
28.10.2019 5 z 5

Skvělá knížka!
Hned od začátku jsem s ní byla nadšená a měla problém se od ní odtrhnout.
Hlavní postava Morrigan mi byla sympatická, a taky se mi velice líbil kapitán Jupiter North a jeho hotel Deucalion. Příběh celkově mi přišel úžasný a nápaditý. Myslím že se bude líbit všem, kdo má rád Harryho Pottera či jiné fantazi tohoto typu.

Liana
24.10.2019 5 z 5

Skvelé. Krásne, rozprávkové, ...
Veľmi ma to bavilo, celý ten krásne vymyslený svet, hneď sa vrhám na pokračovanie. Všetkým, čo máte radi rozprávky, vrelo odporúčam.

veronika.buk
16.10.2019

Boží
Příběh, který je spíše pro mladší čtenáře, ale spolehlivě si ho oblíbí i starší čtenáři.
Často je tato kniha přirovnávána k Harrymu Potterovi a i když s tím to tvrzením nemůžu souhlasit, tak chápu, že některé postavy jsou si hodně podobné s postavami J. K. Rowling.

Jinak je kniha hodně čtivá, akční a rozhodně se u ní nebudete nudit.
Jedna z mála knih, u které jsem si přála, abych ji nikdy nedočetla.

MarMarMar007
30.09.2019

Kniha NIkdyuš pojednává o prokleté dívce jménem Morrigan a jejích problémech, kterých rozhodně není málo. V den svých jedenáctých narozenin (o půlnoci) má totiž zemřít. všichni tomu věří a nikoho ani v nejmenším nenapadne, že se to nemusí stát skutečností. Morrigan ale společně s Jupiterem Northem z divínské společnosti uprchne do Nikdyuše. Tím se jí zároveň podaří uniknout smrti, protože tady je čas o šest hodin napřed.
Morrigan se s tím vším vyrovnává jen velice nejistě. žije totiž s otcem, který ji nemá zrovna v lásce, protože musvým prokletím kazí kariéru, nevlastní matkou a babičkou. Mog si je navíc ve spostě vecí velice nejistá a nerada vyniká. V reálném světě se ji všichni bojí. V Nikdyuši se to ale změní, dokonce si i najde kamarády. Ale stojí před ní těžký úkol, zkoušky do Divínské společnosti, které musí udělat, jinak se bude muset vydat smrti.
Tato knížka se mi opravdu moc líbila, mám jí jen máloco vytknout. Bylo zajímavé pozorovat, jak hlavní postava reaguje, nebo jak si vybírá v některých situacích. Nesouhlasím s názory některých, že je to kopie Harryho Pottera. Myslím, že je spousta jiných knížek, kde je podoba se sérii HP přímo do očí bijící. A málokdy to někdo komentuje a stěžuje si na to. Nikdyuš moc doporučuji, musím si přečíst druhý díl.

heliiinka
03.09.2019 5 z 5

Nadočekávání dobré. Čekala jsem kopii Harryho Pottera a ono to bylo jiné. Jasně, víme, kde se autorka inspirovala, ale stejně... Nejvíc se mi líbí pojetí grifů, to že má každý šanci, ať je sebeobyčejnější. A dává důraz na ty správné hodnoty.
Čím to je, že v dětských knihách jsou všechny postavy sympatické..?

Kikulka97
04.08.2019 3 z 5

Teda....začátek je dlouhý. Fakt dlouhý, Ale kdo to zvládne, pak se to hezky rozjede. Zajímavý děj, pěkné zvraty. Pak je tu konec. Všechno jde bźbytečně rychle, na nic najednou není čas. Jako by to autorka potřebovala rup šup ukončit.
Nejsem sice cílová skupina, oceňuji super nápad, ale rozložení děje zrovna domyšlené není. Zdlouhavý začátek odpustím, ale takový rychly konec? Proto jen tři hvězdičky.

Svica
29.07.2019 4 z 5

Po malinko zdlouhavém začátku jsme se začetla a už mne to nepustilo. I když nejsem asi úplně cílová skupina, tak se mi to líbilo a příběh se hezky, svižně rozvíjel dál. Některé podobnosti s HP tam vidět jsou, ale neřekla bych, že by to bylo nějak ohromně zřetelné. Líbilo se mi jak se Morrigan musela postupně osamostatnit a zároveň si zvyknout na to, že se o ní někdo stará. Jsem zvědavá jak to bude pokračovat.

monika7105
24.07.2019 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, na chvíli jsem se vrátila zase do dob, kdy jsem četla Harryho Pottera, těším se na další díly.

Dela90
08.07.2019 4 z 5

Knížka mě začala bavit až někde nakonci. Všechno bylo tak nějak zamotané a pořád jsem čekala co, se stane. Nakonec jsem byla mile překvapená rozuzlením a těším se na další díl.

Ivka14
02.07.2019 3 z 5

Bylo to fajn čtení, ale na mě moc zdlouhavé.

Pitbullka
25.06.2019 3 z 5

Nebylo to špatné, ale čekala jsem od toho víc. Svět ani příběh samotný mě příliš nezaujal. Určitě bych nesrovnávala s HP, který je o několik úrovní výš.

Hoshi
23.06.2019 5 z 5

Ačkoliv již nejsem cílová skupina, příběh o Morriigan Crowové mě překvapil, čtení to bylo velmi příjemné, příběh rychle ubíhal, odpočinula jsem si u toho. K HP bych to nepřirovnávala, protože tohle je úplně jiný příběh, ačkoliv nějaké podobnosti tam najdeme, ale to ve spoustě příběhů. Upřímně se těším na pokračování, pokud u nás vyjde.

certik003
24.05.2019 3 z 5

Že se autorka hodně inspirovala u JKR by mi až tak nevadilo, i když oceňuju originálnost. Ale začátek se mi četl hodně těžce, některé pasáže byly vtipné spíš takovým tím násilným způsobem a některé zbytečné. Kdyby autorka knížku o třetinu zkrátila, byla bych možná nadšená, ale takhle je to spíš zklamání a nemyslím, že bych si chtěla přečíst další díl.

Poetika_slov
02.05.2019 5 z 5

Ač kniha svým příběhem připomíná Harryho Pottera, není tomu tak. Autorka zde líčí příběh malé dívenky, jenž nosí smůlu a všichni ji obloukem obcházejí. Spád příběhu nastává v okamžiku, kdy je nominována na kandidátku Divínské společnosti. Tato kniha je skvělá pro mladší čtenáře, neboť je nabitá humorem, kouzly a odvahou malé holčičky.

Globuska
02.05.2019 5 z 5

Tyhle knížky mě baví. I když je všude hodně inzerováno, že je to jako Harry Potter, tak není. Sice tam najdete některé podobnosti a možná byste tam našli i analogii k jeho postavám, ale je to postavené trochu jinak a celý svět Morrigan je vytvořený na jiných základech. Nebála bych se toho. Neměla jsem od toho žádná očekávání a asi se mi to vyplatilo. V záplavě jiného čtení, příjemná změna.

katy87
16.04.2019 2 z 5

Totální vykrádačka Harryho Pottera, kterému bohužel nesahá ani po kotníky. Nechala jsem se nalákat recenzemi ostatních, ale zřejmě už mám více kritický náhled na věc. Místy mi to přišlo nudné, prekombinované a tak nějak až moc nereálné a nesmyslné (i v rámci fantasy - pavučinová dráha, jízda na parapli, rostoucí lustr ze stropu, arachnostroj a bůhvíco ještě... ). Připadlo mi, že autorka prostě vymyslela všechno možné a pak to jen smíchala dohromady. Do druhého dílu cíleně nepůjdu.

tanecnica
06.04.2019 4 z 5

Hmmm... A teď nevím, jak se rozhodnout. Líbilo? Nelíbilo? Druhá polovina má spád a hlavu, patu, je skvělá. První polovina jedním slovem divná.
Kniha je psaná čtivě, má spád, ale spousta věcí je podle mě překombinovaná, zbytečná a nevysvětlená. Jako Harryho Pottera v sukni to nevidím, Harrymu sahá maximálně po pás. Ale kdybych měla druhý díl, určitě si ho přečtu.. Takže jsem zase na začátku a nemůžu se rozhodnout. Líbí? Nelíbí?

Hanjimka
15.03.2019 5 z 5

Ano je to Harry v sukni, ano je to podobné. A ano je to pro holky nižšího věku. Ale taky je to dobře napsané, ke konci napínavé a fantazie nechybí. Jelikož jsem Harryho čtenář, byla jsem zvědavá i na tuto holčičí variantu. Nezklamala.

zlo přátelství magie australská literatura pro dívky dobro prokletí pro dospívající mládež (young adult) talent

Jessica Townsend
australská, 1985