Nikdynoc

Nikdynoc https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405921/bmid_nikdynoc-Z2c-405921.png 4 1003 268

Nikdynoc série

Dcera popraveného zrádce Mia Corverová se ukrývá ve městě postaveném z kostí mrtvého titána. Vydává se na cestu, aby se stala učednicí nejobávanějšího a nejtajemnějšího sdružení vrahů v celé zemi – Rudé církvi. I když vyniká v použití jedů a zbraní, nemůže ji to zachránit před spiknutím, které se na ni v temnotě chystá. Dokáže ho odhalit včas, než ji dostihne, a pomstít se těm, kteří můžou za smrt jejího otce?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Nevernight , 2016

Stromovous
09.01.2023 5 z 5

V knize je skvěle popsán příběh o pomstě a Mia se začíná učit na vraha u Rudé církve. Kniha je dopře poskládaná a líbilo se mi i zasazení do Republiky (Jako starý Řím a Benátky). Líbila se mi také magie která vyžaduje oběti abyste jí mohli používat a tamní svět a koncept tří sluncí... Ani mi nevadily poznámky pod čarou, jen mohly být někdy trochu kratší.

laura
04.01.2023 5 z 5

Když lidi umírají, často se poserou... (a o tom to je :)

Vítejte v Nikdynoci... V příběhu, kde neplatí žádná pravidla...

...v tom nejhlubším a nejtemnějším místě, kde naděje dětí a zármutek dospělých chřadne a uvadá a odlétá jako popel ve větru...

...kde se s vámi autor nemazlí... kde nikdy nevíte, co přijde, čím vás zaskočí, znejistí, šokuje.

Pro každý druh moci se musí něco obětovat. Všichni platíme nějakou cenu.

Příběh plný napětí, neočekávaných zvratů, krve, násilí, krutosti a intrik. Plný touhy po pomstě, odplaty, bojů, ale i humoru a přátelství v místě, kde na city příliš času nezbývá.

...a tam, v moři prázdných usmívajících se tváří, začali tančit...

Svět, který autor stvořil, je originální, úžasný, skvělý. Je temný, je nečitelný. Je plný nástrah, zla, ale i čistoty.

...každá vteřina krvácela do nekonečna...

Je mistrně vystavěný a to mě na tom bavilo. Každá postava, každá situace je skvěle vymyšlená, vzájemně se doplňují a nenápadně vás postrkují - tam někam. Vždycky, když už si myslíte, že víte, tak zjistíte, že vlastně nevíte vůbec nic :)

Ne všechno, co je mrtvé, opravdu zemřelo...

Je to čtivé, drsné, nepředvídatelné. Je to šílené. A přitom krásné.

Je to velká věc, sledovat člověka, jak sklouzne z nekonečného množství možností, které nabízí život, do konečnosti smrti...

Pro mě úžasný objev. Většina postav je nečitelná a to mě na tom baví. A stínový kocourek? Skvělé!

Když máme rádi knihy, tak nás taky mají rády. A stejně jako si my děláme poznámky na jejich stránkách, tak i ony poznamenávají nás...

Ainyska
04.11.2022 3 z 5

Tak tohle byl obrovský boj. Knihu jsem neustále odkládala a prokládala jinými knihami. První dvě třetiny knihy jsou opravdu nudné a moc nechápu význam poznámek pod čarou, dle mého názoru 90% z nich je úplně zbytečných a akorát to vytrhává z děje. Byla jsem rozhodnutá dát jen 2*, nakonec dávám 3* za poslední třetinu, kdy se konečně něco pořádného dělo. Opravdu nevím jestli mám chuť se pouštět do dalšího dílu, každopádně to zkusím a pokud to bude na podobné bázi jako tento, bez pardonu odkládám.

petra5588
08.10.2022 3 z 5

Četlo se to dobře, celý svět je fakt zajímavý, nechyběla dobrá dávka napětí, místy to bylo i vtipné, ale ten wow efekt jako třeba u prvních knížek od S. J. Maas se nějak nedostavil, dokonce jsem knihu dočetla až na druhý pokus. Možná už jsem na tenhle žánr stará :) Do dalších dílů se ale určitě pustím.

broskev28
29.09.2022 5 z 5

Tak tohle mě fakt dostalo!
Nejprve mě rozčilovala šílená ukecanost vypravěče, ty nekonečné „poznámky pod čarou“. Teprve když se jejich četnost trochu snížila, byla jsem schopna si je užívat a občas se jimi i řádně pobavit. (Proběhlo již několik státem sponzorovaných pokusů o dalekosáhlé iniciativy v oblasti zdraví, ale protože je vůlí všemocného Aa, že jeho žena nesmí na dlouhé roky na oblohu, může být i konstatování existence nemocí spojených se světlem prohlášeno za kacířství. Snahy o řešení těchto problémů jsou v senátu neustále sabotovány osobami loajálními vůči církvi, nemluvě o lobbistech zaměstnávaných nesmírně mocným cechem itreyských výrobců záclon. Ach, ta demokracie!)
Ale vlastní příběh, to byla neuvěřitelná jízda a já smekám před jejím autorem. Jednotlivé postavy – ať už šlo o akolyty nebo jejich „učitele“ – byly výrazně odlišené, zahalené mnoha tajemstvími. Prostředí (Rudé církve, Božího hrobu) velmi originální, geniálně vymyšlené. Ne-kocour a jeho schopnosti, prostě skvělé!

„Poslouchej, děvče,“ protáhl nosem Aeliuus. „Když máme rádi knihy, tak nás taky mají rády. A stejně jako si my děláme poznámky na jejich stránkách, tak i ony poznamenávají nás. Vidím to v tobě stejně dobře jako v sobě. Jsi dcerou slov. Dívka, která má příběh hodný vyprávění.“
P.S. Já četla e-knihu,a ta byla naopak téměř bez chybiček, takže se dost děsím papírové verze, kterou jsme zakoupili do knihovny . . .

Teea
28.09.2022 5 z 5

Jay ví co dělá! Všechny knihy, které jsem doposud od něj přečetla, byly báječné.
Jeho příběhy jsou vždy promyšlené do posledního bodu.
Průběh Nikdynoci se může zdát táhlý, ale vězte, že vše co se v knize odehrává je důležité a má nějaký smysl!
Konec dostane snad všechny!

Veve721
17.09.2022 5 z 5

Nikdynoc je přesně tím typem knihy, po jejíž dočtení se zle hledají slova. Je úžasná a nabízí tolik důvodu k tomu, aby si ji člověk zamiloval. Především originální svět, při jehož poznávání musíte obdivovat bezbřehou fantazii Jaye Kristoffa - tohle je ten pravý důvod, proč číst fantasy! Přestože mám ráda styl psaní S.J.Maas nebo Richelle Mead, pořád jde o fantasy stavějící na pravidlech biologie, meteorologie či geologie našeho reálného světa. Nikdynoc je v tomto naprosto odlišná.

Spolu s hlavní hrdinkou poznáváme svět se třemi slunci (žlutým, červeným a modrým), díky nimž nastává tma jen jednou za několik let. Tato skutečnost je úzce propojena s vírou v trojokého slunečního boha Aa, který zapudil svou ženu - bohyni temné noci Niah. Hlavní hrdinka Mia po vyostřeném politickém převratu přijde o oba rodiče a brzy zjistí, že má moc manipulovat se stíny (což je ve světě extrémistických vyznavačů boha světla vnímáno jako kacířství). Jejím jediným opravdovým přítelem se stává stínový kocourek a spolu se vydávají na dlouhou cestu za pomstou...

Nikdynoc zahrnuje všechny aspekty dobrého příběhu - originální prostředí, plno akce, napínavé dějové zvraty, skvělou ústřední protagonistku a roztomilé démonické zvířátko po jejím boku. Miin charakter je výborně vystavený, prochází vývojem, přitom postrádá "ukňourané okamžiky nejistoty", jakými trpí většina YA hrdinek (a při jejichž čtení trpím já). Je tvrdá, ale ne zlá. Děj je plný krve, utrpení, useknutých končetin, smrti... autor rozhodně nikoho nijak nešetří a přesně ta chladnokrevnost příběhu nesmírně sluší. Spolu se všemi do dokonalosti vybroušenými detaily vytváří epické dílo, které si zaslouží pozornost. Přestože se nedá říct, že by stránky mizely pod rukami (díky drobnému písmu a množství poznámek pod čarou nad knihou nějakou chvilku strávíte), jde o dobře investovaný čas. Doufám, že další díly nezklamou, protože tahle trilogie má slušně našlápnuto na místo jednoho z mých top favoritů v knihovničce.

HadleysHope
16.09.2022 5 z 5

Pěkně nadupané dobrodružství, kdy akce střídá překvaperní. Krutý a vyšperkovaný svět. Hlavní hrdinky je vám líto, fandíte jí a někdy jí i dokážete nenávidět.

PosPol
15.09.2022 5 z 5

Po přečtení Říše upíra jsem si říkala, že už nic lepšího od autora číst nebudu. Inu, člověk je tvor omylný. Milujete Aryu Stark z GOT? Pak tuto knihu musíte mít! Nikdynoc má šmrnc, který jsem u fantasy už dlouho neviděla
Není to nic pro slabé povahy, krev teče proudem, střeva jsou vyvrhována, tváře hyzděny, fanatismus je všude okolo. A mezitím je malá Mia, která žije jen pro pomstu. Zapomeňte na nějaké morální zásady, ty tu dostávají solidně na prdel. Zapomeňte na spravedlnost nebo karmu!
Kniha je tvořena třemi liniemi - hlavní příběh, kdy se z holčičky stává nelítostná vražedkyně. V té druhé, psané kurzívou, jsou nám podávány střípky vzpomínek a to velmi pomalu. Třetí? Poznámky pod čarou. Od autora úžasný počin, jednak promlouvá osobně ke čtenáři, ale hlavně vysvětluje mnoho věcí.
Proč je kniha dokonalá?
- autor dokázal vymyslet kompletní a úžasný svět, na nic nezapomněl a vše dává smysl.
- hlavní hrdinka je postavena před situace, kdy se musí rozhodovat. A vy rázem zjistíte, že nic jako dobro a zlo neexistuje.
- kniha má tři díly a chválabohu jsou všechny vydané, takže příběh je kompletní.

Dandulka
03.09.2022 5 z 5

Moc hezké a pohodové čtení, tedy až na ty pasáže psané kurzívou. To mi tak trochu kazilo dojem ze čtení, ale na druhou stranu musím uznat, že vzpomínky se jinak zaznamenat nedají.

MartinaF
14.08.2022 4 z 5

Tohle bylo vážně dobré na to, že je to fantasy a youngadult k tomu (oboje není můj úplně vyhledávaný čtecí žánr). Ale co k tomu říct? Skvělé počtení, autor měl vše promyšlené a stvořil svět, který nezná slitování. Mia mi byla sympatická, stejně tak i další postavy, které autor vytvořil. Ráda bych si přečetla i další díly, ale vzhledem k tloušťce to nebude asi hned.

Ticiana
08.08.2022 5 z 5

Úžasné počteníčko. Svět, který autor vymyslel je bozi. Do detailu vymyšlený. Mia mi byla sympatická uz od začátku. Její cesta byla dlouhá ale myslim, ze toho ma před sebou jeste hodně. Kniha byla ctiva, rychle ubehla. A ted jupi na další dil.

Neitiri
01.07.2022 4 z 5

Nemůžu tvrdit, že je to nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla, ovšem i tak se mi líbila, přestože spadá do young adult kategorie.

Děj se sice lehce táhne, většina pozornosti je upřena na samotnou školu, mně samotné to však nevadilo - autor umí pracovat se slovy a nemohu říct, že by zápletku neměl hezky vymyšlenou.

Dojem trochu kazí přehnané používání sprostých slov, které ani nepůsobí tak, jak by zdánlivě měly, tudíž to autorovi trochu strhává kredit. Stejně tak některé vtipy a "škádlivé puberťácké rozhovory" mezi akolyty. Autor na jednu stranu z hlavní postavy dělá dívku požehnanou nocí, nelítostnou a vražednou, na druhou stranu se o pět stránek dál chová hlavní postava jako dítě. Jestli to byl účel - dobrá.

Stínový kocour se mi jako nápad líbil. Stejně tak tři Slunce a víra, která se k ním váže.

Uvidíme, co bude dál.

Katka_Malfoy
29.06.2022 2 z 5

Jak vidím, všichni jste z toho unešení, já ne. Nudilo mě to, ať to byli poznámky pod čarou nebo nezáživné kapitoly. Možná to je tím, že to napsal muž? Pár stránek ubrat by nevadilo.

Ale ne-kocoura mám ráda.

eva1770
17.06.2022 4 z 5

Napínavé čtení které nepusí až do konce, těším se na další díl
Vážně mě kniha dostala koncem vůbec sem to nečekala.

Nuray
26.04.2022 4 z 5

Poslední dobou nějak není čas na čtení. Při čtení podobně tlustých knih Vám pak chybí, když čtení přerušíte.

Ale.

Knížka je napsaná tak, že nezapomenete, co se tam vlastně děje.
Dobře, než se dostanete k nějakému ději, trvá to.... no, polovinu knihy. Pak se táhne druhou polovinu popis toho, jak plyne život jednotlivých hrdinů.
Posledních několik málo stránek jde do akce, aby se děj posunul dál. Líbí se Vám, že při čtení zapomenete na skutečnost a ponoříte se do záhad hory. A je Vám skoro jedno, že se celou dobu nic nového nedozvídáte.

Řekněme, že jsem určitě četla knížky lepší. Poznámky pod čarou mě většinou spíš rušily. Autor se snaží být často za každou cenu vtipný a ne vždy mu to tak úplně vychází. Poznámky jsem kolikrát četla z donucení, že je to přeci součást knihy, ale většinou spíš jen tak mimoděk bez vnímání čteného textu.

Suma sumárum: knížka je hezká, nepohorší a určitě je to dějově něco originálního. Ale podle dřívějších recenzí jsem očekávala nějaké oooobr boom, které se úplně nedělo. Asi stárnu ale, tak to bude spíš problém můj :-)

Nikidree
16.04.2022 5 z 5

Zajímavý příběh s ještě zajímavějším způsobem vyprávění. Ostatně autor sám zmiňuje, že ne všechno nám prozradí "hned". Osobně mi vsuvky z minulosti a poznámky od autora nijak nevadily. Pouze na začátku knihy jsem z toho byla trochu zmatená, ale jakmile jsem si zvykla, bylo to v pohodě.
Takřka všechny postavy, které se objevily víc, jsou poněkud záhadné. Minimálně já to tak vnímala. Musím však zmínit, že mi to vůbec nevadí. Přijde mi totiž, že s tím jak je příběh podaný, to k tomu prostě sedí. Většinu hlavních postav jsem si oblíbila. Líbí se mi, jak jsou rozmanité. Mia má krásně ostrý jazyk a tudíž jakýkoliv dialog s ní jsem si naprosto užívala, stejně tak i s ne-kocourem. Celkově dialogy mají šťávu a nezní jako plané tlachání. Co se týče světa, je vidět, že je hodně propracovaný a musím říct, že se mi velmi zamlouvá. Obzvlášť mě fascinuje Boží hrob a jeho Žebra.
Po dlouhé době čtu něco neobvyklého (hlavně způsobem psaní) a mám radost, že mi to sedlo. Z toho důvodu nemám knize příliš co vytknout a hned se jdu vrhnout na druhý díl.

ardeas
14.04.2022 3 z 5

Na aký by to mal byť "akčnák", tak na 500 stranach je na môj vkus az príliš kvetných opisov. Mňa to brzdilo a prehryzat sa tým bolo.. umenie. Knihu som čítala viac ako 10 dní, to je u mňa dlhá doba. Toľko k forme.
Čo do obsahu, tak to je iné. Príbeh vo svete bez tmy o tme rozhodne zaujal. Mia bola sympatická, jej ťaženie sa budem snažiť doluskat az po 3 knihu. No mám radšej plynulejsie príbehy, kde drsnost sa nehrá na rýchlosť a opisy na brzdu. Od autora som citala Illuminae a to malo švih. Tu to velmi postradam...

houdkic
27.03.2022 4 z 5

Prokousat se první časti bylo peklo, hrozne me totiz nebavi skoky do minulosti a zpatky Pak se to ale rozjelo a ja byla hrozne rada, ze jsem to nevzdala.

Chemie mezi Tricem a Miou byla neuveritelna a prastilo to tam jak o zivot. Celkove byly postavy fantasticke, treba takovej Pst byl fakt mega typek. Nicmene me sokovalo, kdo je vlastne ten spatnej…

Jeste je potreba zminit hodne brutalni sceny, litry krve a vseho mozneho, protoze Kristoff je proste drsnak, kterej se toho neboji.

Nooo, jsem teda hodne zvedava na pokracovani!

Ahmose
27.03.2022 5 z 5

Po dlhom čase kniha, od ktorej som sa nevedel odtrhnúť. Vyslovene som sa každý deň tešil a hovoril si, nech už je večer a ja si budem môcť čítať Nikdynoc. Jay Kristoff vzal to najlepšie z Assasins´creed, Mortal Kombat a Griše a obohatil to o svojský štýl. Výsledkom je táto úžasná kniha s výbornou zápletkou, sympatickými postavami a zaujímavým svetom inšpirovaným historickým Rímom a Benátkami. Veľmi sa mi páči nápad s poznámkami pod čiarou, kde autor objasňuje rôzne reálie sveta, vtipkuje či komentuje dianie. Ak by boli súčasťou textu, mohli by ho robiť zdlhavým, takto je na čitateľovi samom, kedy a či ich chce alebo nechce čítať. Vraždy, mágia, jedy, sex a humor, moje prvé stretnutie s autorom hodnotím veľmi kladne a mrzí ma, že sme sa zatiaľ stále nedočkali slovenského prekladu. Adept do mojich top 5 kníh tohto roka. Milovníci kvalitného fantasy si prídu na svoje. Odporúčam !

pro dívky pro dospívající mládež (young adult)

Jay Kristoff
australská, 1973