Nikdykde (komiks)

Nikdykde (komiks) https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/4774/bmid_nikdykde-komiks-m5A-4774.jpg 4 228 39

Komiks, kterému je předlohou proslavený román Nikdykde Neila Gaimana. Richard Mayhew je nudný londýnský úředníček. Nejadrenalinovější věc v jeho životě představuje sbírka kýčovitých trollů, kterými si zkrášlil pracovní stůl. Když ale doprovází svou přítelkyni na důležitou pracovní schůzku, vypadne ze zdi zraněná dívka. Richard udělá chybu a pomůže jí. Druhý den si ho lidé na ulici nevšímají, kreditka nefunguje a jeho byt je na prodej. Jako by Richard nikdy neexistoval. Dívka jménem Dvířka sloužila jako klíč do tajemného Podlondýna a Richard dveře nevědomky otevřel O komiksové adaptaci Nikdykde se začalo uvažovat už před osmi lety, ale nenašel se nikdo, kdo by to byl schopný převést z knihy do komiksu. Až konečně přišel Mike Carey, jeden z mála lidí, kteří dokázali převzít štafetu po Neilu Gaimanovi - a komiksová klasika byla na světě.... celý text

Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: , Crew

Neverwhere , 2004

Norri
02.04.2024 4 z 5

Perfektní! Jako román jsem Nikdykde četl už hrozně dávno a pamatoval jsem si z toho už jen fragmenty. A taky že mě to bavilo. Tato adaptace mi to krásně oživila. Jsem rád, že mě Mike Carey nezklamal ani tentokrát (on to nejspíš ani neumí) a napsal neuvěřitelně čtivý scénář. Celou knihu jsem přečetl doslova na posezení. Nemalou zásluhu na čtivosti má ovšem také Glenn Fabry. Jeho kresba je povedená a pěkně přehledná.

Anushka1
23.11.2023 4 z 5

Po tomto komiksu jsem pokukovala nějakou dobu. Knižní předlohu mám už přečtenou a děj jsem trochu pozapomněla. Komiks byl pro mě příjemné osvěžení. Je samozřejmé, že v komiksu není děj tak detailní a jde se po hlavních událostech. Některé postavy jsem si představovala jinak, některé se shodovaly s mnou původní představou.
Někdy bych chtěla vlézt Gaimanovi do hlavy. Protože co on dokáže vymyslet... Podlondýn a jeho obyvatelé je naprosto brilantní. Určitě bych si ráda přečetla nějaké další příběhy z tohoto světa.

Disease
25.05.2023 3 z 5

Komixová adaptace knihy, která mě kdysi příliš nenadchla. Jo, jako komix to funguje určitě líp, ale trochu mi vadila Fabryho tentokrát až příliš mainstreamová kresba. Co se týče děje, hodnotím podobně jako knihu: Podlondýn je fajn nápad, ale příběh je taková standardní putovni fantasy.

Medidik
18.04.2023 3 z 5

Komiks jsem si koupil proto, že původní knihu mám moc rád a chtěl jsem vidět, jak si ji obrazuje představuje někdo jiný. Mnohé z toho mi sedělo, ale hlavní hrdinka vůbec. Při četbě jsem si ji představoval jako drobnou dívku, ale tady je to taková typická komiksová mohutná svalovkyně.

Fandomas
21.03.2023 4 z 5

Poměrně poutavý příběh s nápady, které mě, jako ne moc sečtělého člověka, příjemně překvapovaly.
Četl jsem, aniž bych tušil, že existuje klasická knížka. Tu si budu muset jednou přečíst, podle komentářů se příběhové skoky, kterým se komiks jako médium obvykle vyhýbá jen stěží, nejspíš pěkně zacelí.

postoran-CZ
31.08.2022 5 z 5

Plná palba pro původní originál, i pro komiksovou verzi. Naštěstí pro mě od přečtení knihy uběhlo mnoho vody v řekách a já tak nebyl zasažen tím, že bych měl problém se ztotožnit s některou z postav. O to víc jsem si tuto velkovýpravu užil.
K původnímu příběhu se nemá smysl vyjadřovat. Od toho je tu můj komentář ke knize. Nicméně musím říct, že ten příběh jde pochopit i z toho komiksu. Toho vynechaného oproti jiným komiksovým adaptacím je tam relativně málo.
Ještě mi zbývá mrknout na tu televizní verzi od BBC z roku 1996. Už jsem to zkoušel po dočtení knížky, ale nějak to tehdy nedopadlo. Uvidíme, co to udělá na druhý pokus.

fvalek
13.07.2022 5 z 5

Přestože doma psanou knihu mám, tak jsem se k ní ještě nedostal, tudíž jsem se bál, že se nebudu moc chytat, ale ono to docela jde. Všemu nahrává takový jednotný Gaimanův syžet, který je v mnoha dílech dost podobný ne-li stejný. Normální člověk se tak nějak omylem dostane do zvláštního světa, kde nejenže potká řadu příhod a osob, ale ještě si tam navykne a zjistí, že tam je jeho místo. To je taková Gaimanovská pohádková klasika, která se dá najít u u Hvězdného prachu nebo trochu i u Amerických bohů aj. Ale nemyslím to vůbec zle, protože právě proto je Gaiman můj oblíbený autor. Navíc celý komiks provází taková ta klasická Gaimanovská kresba, která je tu díky fabrymu ještě docela konkrétní, detailní a ne tak psychedelická, jak to Gaiman taky umí.

Co se týče samotného děje, tak kniha je lákavá už jen z anotace. Není to asi první ani poslední dílo, kde by bylo jakési tajemné město "pod", ale je to velmi zajímavě popsané a vyprávění. Těžištěm děje mimo tenhle vnitřní svět, jehož pravidla z komiksu prakticky nepoznáme a vnímáme jen útržky nadpozemského a fantaskního, jsou postavy. Dvířka je trošku zvláštní postava, ale docela dobře se dá oblíbit a sledovat, protože je vyobrazena nejen jako žena v nesnázích, ale i hlavní silná ženská hrdinka. Richard je naopak čtenáři blízko díky tomu, že je to děje Podlondýna vržený tak nějak jako my. Asi nebudu komentovat zevrubně děj, i když zase se setkáváme s nějakými andělskými motivy, které bych tam mít asi nemusel, ale musím říct, že se mi moc líbil závěr, a co se s Richardem stane v budoucnu, byl jsem za to rád. :)

zandu
25.09.2021 5 z 5

Nedokážu si představit, že bych tento komiks četla před knihou a neznala celý příběh. Asi bych netušila, co se děje.
A také jsem ráda, že jsem se do tohoto komiksu pustila až po nějaké době po přečtení knihy, že jsem tomu dala čas.
Můj celkový dojem - Krása!

vlkodlaq
12.01.2021 4 z 5

Po několika letech jsem se k Nikdykde vrátil a jak se pomalu dostávám do světa Neila Gaimana, i Nikdykde dává větší smysl. Ne, zřejmě se ze mě nestane hltač komiksů, ale začnu si více vážit těch několika málo, které mám.

Marcel7
30.11.2020 2 z 5

Moc mi to nesedlo. Samozřejmě člověk s přepisem z knihy do komiksu nejde do komiksu s očekáváním, že se podaří převést a přenést vše. Krom velkého zklamání z kresby (opravdu, kdyby se díla kompletně ujalo obálkové duo Glen Fabry a Tony Luke, tak bych se vůbec nezlobila), ale taky jakási marná snaha vylíčit to fantaskno a magično, která je v podání Gaimana naprosto geniální. Prostě se to vůbec nepovedlo, komiks pro mě neměl to kouzlo a příběh kvůli formátu trpěl i jakousi chaotičností.

Mercatino
29.02.2020 5 z 5

Fantazie tak bohatá, že si připadám jako bych byl při čtení tohoto komiksu na drogách. Dvířka? Tak krásné jméno pro ženu jako je ona. Při čtení jsem nedýchal, škoda, že není pokračování, konec se otevřel a nikdo neví jestli se ty dveře zavřely nebo zůstali otevřené ...

LuciusWlk
16.02.2020 4 z 5

Kniha Nikdykde, mě víceméně náhodou přivedla ke Gaimanovi a od té chvíle jde o nerozlučitelné spojení. V knihovně se mi hřejí všechny jeho knihy a tak jsem byl velmi zvědavý, jaký bude Nikdykde komiks. Ono to je asi jako kniha vs. film. Knize se prostě nic nevyrovná a tady to platí také. Komiks je nádherný a mám z něj radost. Ale je to prostě jen adaptace a tak je třebe k tomu přistupovat. Není to To Nikdykde. Je to jen letmý nádech, nebo spíše, jen ochutnávka. To pravé se skrývá v písmenkách.

PetrCepek
21.12.2019 5 z 5

Spolu se Strážci a Z pekla můj nejoblíbenější komiks.

alekis
30.11.2019 5 z 5

Nejsem fanynka do komiksů, vlastně je vůbec nečtu, ale protože jde o Gaimanovo Nikdykde...
Mnohé komiksy jsou kreslené tak, že se v nich dá docela těžko vyznat - proto se do nich skoro vůbec neupouštím, ale tento je podle mě dokonalý. Přehledný a jasný.
Zpracování Nikdykde tímto způsobem se mi moc líbilo, užila jsem si ho a jak se mi to jeví, zkusím setkávání s tímto žánrem přece jenom více rozvinout... :-)

LadyCharlene
25.09.2019 3 z 5

Obávám se, že k tomuto komiksu je zapotřebí znát původní knihu. Každopádně příběh byl povedený. Kresby také, dokonce jsem si v druhé polovině komiksu užívala i hlavní záporáckou dvojku. Teno komiks je třeba pořádně vychutnávat, pocítit atmosféru a prožívat dobrodružství společně s našimi hrdiny. Rozhodně si přečtu předlohu. Její kreslená verze se přesně hodí k propršenému podzimnímu odpoledni. Opravdu mám z tohoto komiksu dobrý pocit.

Turlogh
20.02.2019 5 z 5

Opravdu nejlepší komiks, jaký jsem kdy četl! A že jich bylo dost. Ale tak povedená kresba a tak vynikající a neopakovatelná atmosféra to již asi nezažiji a nepřečtu... Absolutní a nepřekonatelná špička komiksu! Howgh!

Akana
15.02.2019 4 z 5

Neil Gaiman je pojem, se kterým jsem se musel dřív nebo později potkat. Zvolit pro první schůzku Nikdykde byl zřejmě dobrý tah, ale možná jsem měl dát přednost románové podobě. Ne, že by ta komiksová nestála za nic, ale přeci jen jsem čekal, že mě víc vtáhne. Nějak se jí nedaří vyvolat ve mně nějakou specifickou náladu a taky kresba mi sem tam přijde odbytá. Gaimanův Podlondýn je fascinující místo, kde je možné prakticky cokoliv a zároveň má svůj vlastní, těžko postižitelný řád a logiku. Autoři komiksu ho zjevně milují, ale jejich převod do grafické podoby pro mě není bez rezerv.

vlkcz
14.01.2019 4 z 5

Kdyby nešlo o převod knihy, kterou miluji, tak by to bylo za 5, takhle je to hezkých 4,5*. V podstatě jediná výhrada vyplývá z použitého média, které musí nutně zestručňovat, což je zrovna u Nikdykde velká škoda (aspoň pro mě).
Ad risha03:
Je jasné, že vizualizace knihy, ať už filmem či komiksem bude vždy narážet na představy, které si čtenář udělá. V tomto případě ale Glenn Fabry odvedl mistrovskou práci a snažil se dodržet Gaimanovy mantinely. Co se týče Dvířky, Gaiman její oblečení charakterizoval, jako kdyby na sebe navlekla všechny hadry, které mohla ukrást v Albertově a Viktoriině muzeu. Když si jí představím, jak takhle nabalená do všech těch krinolín a podobných nesmyslů prchá před pány C+V, tak by byla asi mrtvá hodně rychle. Fabryho minimalistický ohoz, který jí přisoudil, odpovídá dobrodružnému životu mnohem lépe. A vzhledem k tomu, že Podlondýn vypadá opravdu hodně punk až hardcore, tak i stylově sedne.
Markýz de Carabas je titul, který v Perraultově verzi Kocoura v botách, používá kocour pro svého pána při předávání darů králi. Jde tedy o fiktivní charakter a jako takový klidně může mít jakoukoliv podobu (protože vlastně nemá žádnou). I v tomto případě se, myslím, Fabry s úkolem popasoval na jedničku.

kaffa
29.11.2018 5 z 5

moc krásný příběh.... váhám, jestli číst románovou předlohu, próza od gaimana mi popravdě moc nesedí... možná časem.... ale komix mě bavil ;-)

Ali88
23.09.2018 4 z 5

Takové podivně divné, ale prostě vás to nutí číst dál a dál... a nakonec vlastně.... docela pěkný "čtení" .... :)