Nikdykde

Nikdykde https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1179/bmid_nikdykde-IY0-1179.jpg 4 2253 386

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Polaris

Neverwhere , 1998

Akléda_
16.10.2022 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, kterou namluvil Matouš Ruml a mimo to, že bych ho po hlase vůbec nepoznala tak musím říct, že výkon to byl skvělý. Bavilo mě, jak si hrál s postavami, s intonací hlasu a jak vytvářel atmosféru příběhu. Navíc se skvěle poslouchal, jeho hlas mě bavil, neměl ostré sykavky a i díky němu jsem se ke knížce ráda vracela. Příběh jako takový mě hodně nadchl ze začátku, kdy jsem doopravdy milovala tu atmosféru temného Londýna, nápad ohledně NadLondýna a PodLondýna a postavy. Bohužel musím říct, že knížka byla moc dlouhá a nedokázala mě v počátečním nadšení udržet. Stále mě to bavilo, ale postupně to opadávalo, až jsem úplně na konci poslouchala spíše ze setrvačnosti. Jo, zajímalo mě, jak to celé dopadne, ale bylo to zbytečně natahované a pak rychle utnuté. Taky jsem úplně nepochopila Markýzův příběh na konci, dokázala bych to úplně v pohodě bez něho. Postavy mě ale fakt bavily, vztahy mezi nimi, jejich vývoj, to bylo prostě boží. Knížka má skvělý nápad a autor z něho vyčerpal to nejvíce co mohl, jen si myslím, že kdyby knížka byla kratší bylo by to lepší.

Petra21
09.10.2022 4 z 5

Bylo to... opravdu jiné, nečekané a skvělé! Osobitý styl nevtíravého humoru i v těch vážnějších scénách snad k odlehčení atmosféry mi nějak přišel vhod, byť chápu i tendence kroutit hlavou a provinile schovávat úsměv. Jenomže... přijdu si tak nějak ochuzená, jako bych četla pouhé poznámky k dějově velmi rozvrstvenému románu, jemuž těch necelých 300 nabombených stran zkrátka nestačí... Bohužel však nejde o kompliment nad kvalitou zhltnuté knížky, spíše chtě nechtě musím kritizovat zkratkovitost a jakousi.... nedokončenost? (Čímž nemyslím samotný závěr, který mě naopak okouzlil!) Tento skvěle vykonstruovaný příběh by si zasloužil ambicióznější prostor, kde by se mohly propracovat nejen charaktery postav, ale i jejich dialogy a autor by čtenáři umožnil déle setrvat v tom šileném pohádkovém světě pro dospělé.

nemluva
15.09.2022 4 z 5

Je to výborný námět! Zajímavé je že první byl scénář, potom seriál a současně s ním i kniha. První tři čtvrtiny mě opravdu neuvěřitelně bavili. Poslední čtvrtina mě nebavila. Jasně, ta kniha vznikla podle scénáře, současně s natáčením seriálu. Hvězdu dám dolu za to, že to je jaksi nedokončené. Jakoby si autor nechal prostor pro pokračování, které zatím nevzniklo... nebo ho možná psaní prostě přestalo bavit, proto narychlo a nudně slátal konec?! Ke čtení rozhodně doporučuji... je to dobré, jen utahaný konec a poněkud neukončený děj vás možná nepotěší. :)

Thalin
28.08.2022 3 z 5

U Nikdykde to mám podobně jako SedllY. Místy mě kniha vážně bavila, místy zase vůbec a přemýšlela jsem, co se to tam vlastně sakra děje? A taky si místy říkala, ať už to konečně dočtu. Hlavní hrdina byl vcelku nevýrazný, u něj mě akorát bavili reakce ostatních, když se jich na něco zeptal a jeho zmatení v některých situacích. On sám ne. Ani seriálový tomu nepřidal, spíš naopak, tam je ještě víc "nemastný neslaný."
Hlavní záporáci mi nepřišli vůbec děsivý. Spíš takové karikatury na psychopaty, ani nevím. Nápad je to skvělý, ale místy se to věnuje věcem, které až tak zajímavé nebo důležité nejsou a jiné jsou upozaděné. Třeba jak celkově Podlondýn a vše v něm funguje by mě dost zajímalo, ale většinou je to řečeno jen okrajově. Škoda.

SedllY
17.08.2022 3 z 5

Pořádně ani nevím, co si o knize myslet. Chvílemi mě bavila, chvílemi zas vůbec a já zrychloval, jen abych už to měl za sebou. Začátek a konec se mi ale líbil dost.

houston
08.07.2022 2 z 5

Udělal jsem hroznou chybu, že jsem si Nikdykde přečetl po letech znovu. Vzpomínka na jakési neurčité nadšení, jaké jsem z něj kdysi měl, okamžitě vyprchala, vystřídal ji dojem, že text je vystavěný jen čistě na efekt. Kniha připomíná automatické psaní s příchutí fantastiky, možná dokonce pouhý doslovný opis snu, kdy nehraje roli "proč" - proč se některé věci dějí, proč se určité postavy nějak chovají, odkud přišly, co je motivuje. Chápu, že určitá míra nejasností a nedořečenosti některé čtenáře baví, mě ale ne, protože mi přijde, že příběh tak není úplný.

Celé Nikdykde se dle mého skromného názoru nese v duchu tragické nepromyšlenosti, nevysvětlování a taky zahazování vlastních potenciálně dobrých nápadů (například skoro nijak využívaná schopnost Dvířky). Asi vůbec největší problém je pak hlavní hrdina, naprosto nezajímavý a nudný charakter, s nímž se vůbec nedá sympatizovat a který nemá sílu čtenáře do Podlondýna vtáhnout a postarat se o tolik nezbytnou imerzivitu.

Zdejší vysoké hodnocení celkem chápu. Při nekritickém čtení lze Nikdykde snadno podlehnout pro imaginativní barvitost. Jsem ovšem přesvědčený, že mnozí hodnotící jsou na tom podobně jako já a při re-readingu by svůj názor výrazně upravili.

jmn7053
29.05.2022 5 z 5

Čteno v originále s dechberoucími ilustracemi, které vytvořil Chris Riddell a které perfektně doplňují a vyplňují tuto kouzelnou knihu.

Neil Gaiman Vás nevtáhne do vzdáleného světa v jiném čase, nebude Vás tahat po Mórii, ani Vás nenechá trpět kdesi v Sedmi královstvích. Ač je to spisovatel fantasy žánru, své "světy" Vám staví za barákem na dvorku. Možná to je jedno z jeho kouzel, že jeho světy jsou dostupné téměř všem - i obyčejným smrtelníkům, pokud správně hledají.

Nikdykde je překrásné vyprávění o Londýnu pod Londýnem, vyprávění o místě, kam se lze "propadnout" z našeho světa. Kde jeho obyvatelé, ať už lidé či jiní tvorové, žijí vlastními pravidly, a hlavně se stylem. :)

Atmosféra je hutná, postavy vykreslené do detailů a všechny, včetně antagonistů, jsou tak sympatické, že je velmi těžké je s každým zavřením knihy zas a znovu opouštět. Zejména duo Mr. Croup a Mr. Vandemar bylo mé nejoblíbenější!!

Celý příběh je poměrně jednoduchý, ale nenudí; postupně s hrdiny objevujeme kouty druhého Londýna, který je tak zvláštní a přesto pochopitelný, že máte pocit, jako byste jej odjakživa znali.
Napětí, akce, humor, stesk, melancholie, i trochu toho filozofování - nic mi nechybělo, ničeho nebylo příliš. Perfektní balanc a vskutku radost číst!
Jsem nadšená a toužím po další návštěvě toho druhého Londýna.

Teraesa
21.05.2022 5 z 5

Najskôr som sa nevedela dostať do atmosféry miesta, ale teraz... chcem ďalšie časti!

Patrik02
19.05.2022 5 z 5

Má první kniha od autora, kterého jsem dosud přehlížel (sám nevím proč) a musím říct, že jsem nadšen. Gaiman v Nikdykde nabízí vcelku poutavý příběh, skvěle vykresluje originální svět plný skvělých postav, pohrává si se čtenářovou fantazií, nebojí se detailních popisů scén (ani těch řekněme drsnějších) a napíná nás zejména v samém závěru, kdy si říkáme: "Co vlastně je a není skutečné?"

Monisek.B
10.05.2022 4 z 5

Druha gaimanovka a druhe nenaplnene ocekavani. Ale i tak se mi to vlastne dost libilo. Pribeh pekny, postavy zajimave, ale na muj vkus malo propracovane, bez zajmu... Dalsi knize ale jeste sanci dam :-)

špulo
07.05.2022 5 z 5

Zaujímavé komentáre k tejto knihe. Vychádza mi z nich, že ani tak nejde o to, čo Gaiman napísal, ale čo od knihy očakávate. Závisí od osobných preferencií, čitateľských nárokov, literárneho vkusu. Ešte aj od aktuálneho vnútorného nastavenia. Pretože tá kniha je jedna veľká hra. Hra s fantáziou na fantáziu. Preto občas chaos a nedotiahnutosť, snivosť a surovosť, ale aj objaviteľské dobrodružstvo a trochu dekadentný nadhľad a šarm. Pre mňa kedysi príjemný vstup do žánru urban fantasy. A objav nového autora.

Kopta
06.04.2022

Podruhé sahám po Gaimanovi a podruhé jsem zklamán. Nevím prostě proč, ale i přes prvotní zájem a nadšení jsem se dostal do toho, co jsem zažil už u Amerických bohů. Kniha je strašně nezáživná a napsaná pro mě jazykem, který mi nesedí a není pro mě nijak zajímavý. Postavy jsou pro mě ploché a čtu o nich bez zájmu. Je to zklamání hlavně pro mě, protože Gaiman je velikán a velká osobnost, ale jeho tvorba, přesně ta se kterou se proslavil mě obloukově obchází.

Anushka1
29.03.2022 4 z 5

V pořadí má pátá "gaimanovka" a řadím ji někam do poloviny žebříčku oblíbenosti. Oceán a Dobrá znamení to nemá šanci překonat. Ale i tak bylo příběh obyčejného úředníčka Richarda, který se ne vlastním přičiněním dostane do úplně jiného Londýna, zábavné číst. Richard doplatil na své dobré srdce, když na ulici pomohl špinavé a zraněné dívce jménem Dvířka. Od té chvíle se celý jeho život obrátí naruby. Pro obyvatele tzv. Nadlondýna se stává neviditelný a jeho kroky vedou do města, které leží pod zemí ve stokách, do Podlondýna. S Dvířkou a záhadným markýzem de Carabasem se pak snaží vyřešit, kdo zabil její rodinu a jak by se mohl dostat zpět do svého světa a žít svůj nudný život. Cesta je to však nebezpečná. V Podlondýně nikdy nevíte, odkud přijde smrtelná rána a komu důvěřovat.

Gaiman si v Nikdykde vytvořil opět úplně nový a špinavý svět, ve kterém si nemůžete být jisti, jestli vaše oblíbená postava přežije. Londýnské podzemí je plné podivných existencí. Děj vás dokáže vtáhnout, i když místy je možná trochu zmatený. Ale na to už jsem si u Gaimana zvykla, že občas na jeho představivost nestačím :D

Rooseman
29.03.2022 4 z 5

Nikdykde je jako krátká procházka tajuplným přenádherným lesem. Ačkoliv si ji užijete a nadýcháte se svěžího děje, londýnská závrať vám stačit nebude. Rádi byste otevřeli další zavřené dveře spletitého podzemí a viděli víc jeskynních riviér s plovoucími těly. Svět Neila Gaimana tohle nedodá, nechá ve vás trochu finální prázdnoty, i když baví. Plastičnost naopak nechybí skvěle napsaným postavám.

slawa.cap
29.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Poslouchal jsem jako audioknihu.
Tohle že má být to epické fantasy na které všichni pějí chvály a kdekdo se ním ohání. Nevím, ale rozhodně jsem čekal víc. Tohle by mohla být pěkná pohádka, trochu jako Fantaghiro. Možná úvod do světa, podobně jako třeba Hobit, ale jako samostojící fantasy román to úplně top není. Celé je to takové trochu bláhové, na tu spoustu neštěstí málo negativní. A na tu spoustu špíny kolem nějak moc čisté.
Většina postav je tu jen k tomu aby je někdo zabil, hned potom co si k nim člověk vytvoří nějaký vztah. Anastásie, Varney, nakonec vlastně i Carabas a Hunter.
Charakter postav je tak nějak převrácený. Ani černobílý, spíš prostě nějak zvrácený.
Dvířka - kladná postava, bez rozpaků zničí Dickovi život a pak ho ještě seřve když udělá jedinou možnou věc, která mu zbývá.
Carabas - podvodník, ale klidně obětuje život a i několikrát zachrání Dicka, proti kterému vlastně stále protestuje.
Bailey - na obchodníka toho nakonec udělá a říká nějak moc zadarmo.
Croup a Vandemar - vzhledem ke svému povolání a ostatnímu chování jsou nějak moc čestní a zásadoví. A rozhodně jsou to nejzajímavější na knize.
Možná dám ještě někdy Gaimanovi šanci, ale tímhle u mně dost pohořel. Nebylo to úplně špatné, ale mých očekávání ani zdaleka nedostál.

lenka0383
14.03.2022 3 z 5

Tak jsem si zase chtěla přečíst něco, co "přece čtou všichni", abych zjistila, o čem to teda je a čím jsou všichni tak nadšení. Tentokrát jsem se pustila do audioknihy.

Nikdykde vás zavede do Podlondýna, jakého světa pod Londýnem, plného podzemních uliček, zastávek metra, nebezpečných mostů, roztodivných tvorů a lidí, kteří se sem propadli z Nadlondýna. Vykreslená atmosféra tohoto zvláštního světa je úžasná a magická, nápaditá a dobrodružná. Tím asi moje chvála končí. Nějak jsem si neoblíbila ani hlavní postavy, ani dobrodružství, na které se vydaly. Připadalo mi, jako bych poslouchala scénář k nějakému filmu (a ano, později jsem se dočetla, že to původně opravdu byl scénář k seriálu). Postavy nejsou pořádně představené, nijak se nevyvíjí, nedělají nic zajímavého. To, co by zajímavé být mohlo (most, který si vybírá mostné, rodina, která umí otevírat všechny dveře atd.), nebylo nijak blíže vysvětlené ani rozvedené. Prostě to tak je a ty se s tím, čtenáři, smiř. No, nadšení ostatních čtenářů tedy nesdílím. Zřejmě to opět není můj žánr asi jako Zaklínač. Hledám emoce, průnik do hlubin psychiky postav, vývoj osobnosti postav, což jsem tady nedostala.

Kochy84
13.03.2022 4 z 5

Můj první Gaiman, pokud tedy nebudu počítat Dobrá znamení.
Já se mu docela dlouho vyhýbal, protože všichni kolem mě jsou z jeho tvorby tak moc nadšení a já se bál, že to na mě (podobně jako King nebo Pratchett) prostě nebude fungovat. A ona to nebyla pravda.
Je to zábavně napsaná Urban fantasy, jsou tam všechny klišé na které si vzpomenete, ale proč ne, když to dohromady funguje. Hlavní hrdina je hodnej ťunťa, který se musí smiřovat s faktem, že pod ulicemi Londýna je úplně jiný a podstatně drsnější svět. Potkáme mluvící krysy, mutanty (nebo něco na ten způsob), aristokraty a lovce, dvojici psychopatických zabijáků, ti mě bavili velmi a dokonce si i sáhneme na anděla.
Není to bůhvíjak hluboká literatura, ale jako taková ta akční jednohubka poslouží. A atmosféra špinavého PodLondyna,kde se prolínají různé epochy, ta byla super. Naposledy na mě tak zapůsobila Moskva v Noční hlídce. Tak jen doufám, že se z Gaimana taky nevyklube kretén jako z Ljukanenka...

marianna7090
23.02.2022 odpad!

Túto knihu, tento príbeh, plný špiny a potkanov, už nechcem nikdy ani len vidieť.
Nič, vôbec nič sa mi na tomto príbehu nepáčilo. Čítala som to len z donútenia. Vôbec by som nikdy nepovedala, že ma môže kniha až takto veľkolepo sklamať.

Majkrofon
30.01.2022 5 z 5

Kniha, od ktorej človek nevie čo očakávať. Nakoniec však z toho bola príjemná fantasy jazda naprieč Dolným Londýnom. Osobne mám veľmi rad štýl písania Neila Gaimana a knižku som si užil.

rimmon
25.01.2022 5 z 5

Za mě naprosto výborná knížka.
Četla se prakticky sama - zvládla jsem jí za dva dny.
Příběh je velice poutavý a napínavý.
Já jsem jí opravdu hodně prožívala a dokonce když byl konec zaplavila mě taková vlna radosti že jsem musela křičet nadšením.
Kniha je nenáročná ale prostě úžasná!