Nikdykde

Nikdykde https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1179/bmid_nikdykde-IY0-1179.jpg 4 2253 386

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Polaris

Neverwhere , 1998

Flyn
23.10.2017 4 z 5

Ta prvni knizka od Gaimana co jsem cetla...tusim nekdy v 16? A porad si ji velice dobre pamatuji, takze se mi vryla do pameti opravdu dukladne. Jeste parkrat jsem zkousela Gaimana ale Nikdykde zkratka neprekonalo zadne jeho dilo (nebo spis mi to tehdy tak sedlo). I kdyz musim priznat ze sem u nej vzdycky necim mile prekvapena a nic neni tak jak se na prvni pohled zda! ;)

Horalka5
07.09.2017 5 z 5

To je tak krásná kniha. Opět se mi potvrdilo, proč mám ráda Gaimana!

vipera
30.08.2017 3 z 5

Nějak jsem se nesžila s překladem a kvůli tomu jsem měla pocit, že knihu čtu dýl než by jí slušelo...Ale jinak to byl hezký výlet do fantazie.

-Endy-
25.08.2017 4 z 5

Ani jsem nečekala, že by se mi kniha tolik líbila :) Možná to bylo i tím, že londýnské metro znám a že jsem byla schopná propojit reálie s imaginárními místy...
...třeba až budu příště na Earl's Court a potkám tam starého chlápka, který po mně bude chtít, abych ho v noci zahřívala, budu vědět, co je to zač :-D

bouncer
20.08.2017 5 z 5

Viděl jsem kdysi seriál a ten se mi strašně líbil. S odstupem času, kdy už jsem zvládnul většinu děje zapomenout, jsem se dostal ke knize a opět jsem nadšen. Rozšířená (poslední) verze Nikdykde je pro nelondýňana asi ideální a je to kniha, která stojí za to přečíst.

Loxias
16.08.2017 4 z 5

Mnoho prepouzitych motivu poskladanych do celkem slusne fungujiciho konceptu hlubsi reality. Za precteni urcite stoji (verze z roku 2006)

Nerianna
01.08.2017 5 z 5

Oblíbená kniha, musela jsem si ji pořídit domů a ráda se k ní vracím ;)
Jak ráda bych se podívala do Podlondýna! ;)

Gingeriin
25.07.2017 4 z 5

Co se Neila Gaimana týče, na knihu jsem se nesmírně těšila už jen proto, že ji napsal právě on. Očekávala jsem od ní tak moc, že mě ve finále málem zklamala. Několikrát jsem dílo odložila a opět se k němu vrátila s přesvědčením, že tentokrát už to vyjde. Až na poslední z několika pokusů se mi Nikdykde podařilo dočíst a teprve po tomto snažení mohu říct, že jsem si knihu konečně užila. Jestli jsem pro ni musela dozrát, nebo jestli se kniha pro mě musela nejdříve uležet, opravdu nevím. Hlavní je, že jsme si k sobě cestu nakonec našly.

Elea
19.07.2017 4 z 5

Zajímavý a netradiční pohled na Londýn, kniha vybízí k úvahám, jestli se přání opravdu mají plnit.

francouz
29.06.2017 4 z 5

Také jsem podlehl recenzím, a když to nebylo úplně podle mého gusta, tak to nebylo špatné. Pro mě zajímavý pohled na moje oblíbené město Londýn, tentokrát z velmi netradiční strany. Příběhu nechybí napětí, naprosto perfektní záporáci ani klaďáci. To jak se prolínají dva světy je velmi zajímavé. Člověk se musí zamyslet nad smyslem našeho konání, kumulování něčeho, co vlastně ani nepotřebuje. Poznání sebe sama, to je jedna z myšlenek této poměrně zajimavé knížky. Co bylo pro mě trochu složitější, byl styl spisovatele, ale to je můj problém, nikoli autorův.

marmar123
27.06.2017 4 z 5

super Gaiman

Martin_Eli
14.04.2017 4 z 5

Všichni o téhle knize básní. Tak fajn, přečetl jsem si ji. Ne že by to bylo něco špatného, jde o dobrou knihu, ale že by mě nějak extrémně zaujala, to říct nemůžu. Přečetl jsem, od půlky mě docela vtáhnul i děj a byl jsem zvědavý, jak to dopadne, nicméně znovu rozhodně číst nebudu. Knize by možná pomohlo, kdybych byl angličan a dokázal si užít ty jednotlivé epizody na různých stanicích metra (když o tom tak přemýšlím, kdyby se část knihy odehrávala v Praze na Želivského, nebo na Můstku, asi by mě to bavilo víc:)

silvara
25.03.2017 5 z 5

Podle mě je tohle nejlepší Gaimanova kniha. Napínavý děj, zajímavá zápletka, atraktivní prostředí alternativního Londýna, nepřeberné množství záhad... Za mě si tohle zaslouží i 6 hvězdiček z 5 možných :)

DexterKingman
12.03.2017 5 z 5

Úžasný příběh. Okamžitě se stala jednou z mých srdcovek :)

barlow
10.03.2017 5 z 5

Pro mě absolutní srdcovka. Miluju ten svět, ale zanevřel jsem na všechny jeho adaptace. Prostě jsem si jej díky Gaimanovi vysnil a ta představa je nepřekonatelná :D Teď už jen hledám nápodobu Podlondýna...

Kaik
06.03.2017 5 z 5

Dokonalé! Londýn mám rád a takto dostal ještě další rozměr. Skvěle a úsporně napsáno. Mírně bizarní, ale rozhodně originální zážitek!

milan1315
06.03.2017 5 z 5

Jedna z mých nej. Je na čestné poličce nad postelí.

Kate_Hall
01.03.2017 5 z 5

Skvělá kniha, mylně jsem si myslela že to bude takový ten druh fantasy sci-fi, který bude velice nudný...opak se stal skutečností. Byla pro mě velmi čtivá a užívala jsem si ji až do konce, myslím si že to i změnilo můj názor na svět... Třeba něco pod námi je... Kniha mě zcela pohltila svým příběhem.

TheSarcasm
23.02.2017 4 z 5

Tak já nevím. Nejsem žádný velký fanoušek fantasy, sám jsem byl zvědavý co se mnou taková kniha udělá. Ze začátku mě to moc nebavilo, ani mi to nedávalo smysl. Ale postupně mě příběh docela dostal a ke konci jsem si ho snad i užíval. Souhlasím, že děj i chování všech těch bizarních figur poněkud postrádá logiku, ale o tom tak nějak fantasy je, ne? Takže nakonec, proč ne?

xxxvodnikxxx
19.02.2017 5 z 5

Vynikající dílo spojující alternativní svět s tím reálným, charakterem se pohybuje někde mezi scifi povídkami a dobrodržuným románem.
Čte se super, i přesto, že zde běží vždy 2-3 dějové linie, tak se dá docela dobře udržet u toku příběhu a nepřináší to zbytečný zmatek.
Jinak příběh obsahuje pár majoritních zvratů, takže vlastně nikdy si nemůžete být jisti, kdo stojí na jaké straně, za mne fakt super.
Obdobně jako u Glukovskiho Metra jsem si zde v hlavě vykresloval Podlondýn :)