Nikdykde

Nikdykde https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1179/bmid_nikdykde-IY0-1179.jpg 4 2253 386

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Polaris

Neverwhere , 1998

Zemlja
14.04.2024 3 z 5

Trochu rozpačitý dojem. Nápadité - postavy, prostředí. Krutě vtipní vrazi. Nevyrovnané tempo líčení - něco krásně odsejpá, a vzápětí se jakoby bezcílně vleče. Několikrát neuvěřitelně blbá čeština. Když už to konečně začalo dávat smysl, byl skoro konec. Jasně, že se chtěl vrátit, tam i onam. Asi nebude patřit k mým nej od Gaimana.

eva3992
29.03.2024 4 z 5

Londýn, město, kde se zdá všechno být jako obvykle. Ovšem pouze do té doby, než se Richard dostane pod jeho ulice a ocitne se ve světě, kde žijí prazvláštní lidé i kouzelné osoby, kde je spoustu věcí známých, ale naopak spousta jich je naprosto bizarních. Richard udělá vše pro to, aby se dostal zpět domů.

Tato kniha je vystoupením z mé komfortní čtecí zóny. Fantasy běžně nečtu, ale tuto knihu mi doporučila známá, že ji prostě musím vyzkoušet. Po téměř dvou letech, kdy mi ji půjčila, jsem se do ní konečně pustila a utvrdila jsem se v tom, že tento žánr opravdu není pro mě. Já osobně preferuji příběhy, které se staly, nebo by se mohly stát.

Každopádně, tato kniha byla skvěle napsaná, skvěle promyšlená. Svět pod Londýnem byl plný překvapivých lidí i situací. Četlo se to téměř samo, příběh měl spád, bylo to napínavé, místy děsivé, jindy snad i zábavné.

Pro všechny milovníky fantasy rozhodně kniha, kterou chcete číst.

Kůň669
15.03.2024 3 z 5

(audiokniha) Začátek mě navnadil a chytl, ale nemůžu si pomoct, že postupem času moje nadšení vyprchalo. Stalo se to pro mě příliš zmatečné a nepřehledné. V některých ohledech mi to přišlo i nedotažené. Možná mi ani moc nepomohlo, že jsem se s dvěma hlavními postavami nedokázala nijak zvlášť sblížit.
Přesto je knížka napsaná a audioknižně zpracovaná dobře. A i když mě neoslovil Richard ani Dvířka, bavila jsem se ve scénách s markýzem de Carabas a našimi dvěma padouchy.

moonell
17.02.2024 2 z 5

Začalo to slibně, ale nezvládlo to tempo, není to dotažený. Vytváření konceptů postav a celého světa, který potenciálně mohl být zajímavý, ale zůstal jen dvojrozměrný, načrtnutý, šuplíkový. Nedochucený.

marvarid
25.01.2024 5 z 5

Nádherné neuvěřitelně živé a barevné vyprávění. Plné fantastických nápadů a anglického humoru. NG miluju a tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem od něj zatím četla. Nedokážu definovat, kde přesně to kouzlo vězí. Kdybych to tušila, zkusím se taky živit jako spisovatel.

LanternDream
15.01.2024 4 z 5

Lidé údajně román Nikdykde často nazývají „zásadním steampunkovým textem“, což Gaiman prý považuje za velký kompliment. :) Nemohu s nimi nesouhlasit.

Podlondýn zaútočil na všechny mé smysly. Tento chaotický svět plný zajímavých obyvatel mi rozjel představivost na plné obrátky.
Celou dobu jsem měla chuť popadnout papír a tužku a všechny ty úžasné postavy si nakreslit, dát jim přesnou podobu:

1) mladé Lady Dvířce a jejímu mnohavrstvém oděvu, který vypadal „jako by se byla o půlnoci vloupala do oddělení módy Viktoriina a Albertova muzea a měla na sobě všechno, co se jí podařilo ukrást“

2) dvěma hodně nechutným záporákům Croupovi a Vandemarovi, kteří svým morbidním smyslem pro humor a neutuchající chutí ničit a vraždit zvednou člověku žaludek více nežli zápach tisíce Kanálníků

3) prohnanému a charismatickému markýzi de Carabasovi

4) odvážné bojovnici Hunter

5) ptačímu muži jménem Old Bailey

5) Sametkám, které si představuji jako krásné tajemné gotičky, od kterých by sis ale měl(a) radši držet odstup :)

...a dalším, kteří tento svět obývají, navštěvují Pohyblivý trh a kteří Richardovi Mayhewovi změní život jednou provždy.

Tak dobře ale kreslit neumím, což mě přivádí k poslední myšlence. Mít bujnou fantazii není vše - autor tohoto žánru musí svými slovy umět v hlavě čtenáře malovat obrazy (občas třeba i jen v odstínech šedi), stavět mosty (i ty nebezpečné), hloubit tunely (když je potřeba nechat čtenáře bloudit)...a někteří to prostě umí. Urban fantasy z pera Neila Gaimana byl pro mě opravdu pozoruhodný zážitek.

debreno
03.01.2024 3 z 5

Na začiatok by som mal povedať, že túto knihu som dostal od niekoho, na kom mi dosť záleží, takže bola pre mňa dôležitá už len tým, že som ju mal pri sebe :)
Keď sa ale dokážem odpútať od tejto citovej zaangažovanosti, malo to skvelý začiatok (ako ostatne každý Gaiman), potom to upadlo to nejakého príbehu, ktorému občas chýbali zábavnejšie dialógy, miestami sa tam dokonca našiel nejaký zvláštny prešľap v tempe, nevhodné prirovnania pre danú situáciu, ktoré ma priam vyrušili, ten televízny pôvod bol neustále prítomný (že ide v podstate o prepis scenára som sa dozvedel až neskôr), a "dospelácky" element knihy sa vytratil chvíľku po prepade do dolného londýna, vrátil sa na chvíľu na konci...ktorý bol celkom predvídateľný..... Stačila by menšia cenzúra na zbytočné nechutnosti, spomínanie sexu a alkoholu a máte klasickú, detskú fantasy ako každú inú...tie ódy, ktoré tu ostatní píšu sú na mňa trochu moc. Gaiman vždy vymyslí niečo skvelé, ale potom akoby to mal problém nejak zmysluplne dotiahnuť.

Annicka
27.12.2023 5 z 5

Četla jsem v angličtině, vydání se skvělými kresbami Chrise Riddella. Podle autorovy předmluvy existují tři verze příběhu - původní britská, napsaná "podle" seriálu, jemuž psal autor scénář (a z nějž ledasco vystřihli), americká, která popisuje blíže britské reálie, a jakýsi mix obou, který právě vyšel s oněmi krásnými kresbami. Takže vlastně nevím, jestli jsem četla to samé, jako čeští a slovenští čtenáři... Každopádně to bylo skvělé. Asi právě proto, že jde o původně televizní příběh, jsem si vše naprosto živě představila...a nemohla se od knihy odtrhnout. Málokdy se mi stane, že bych přečetla více než čtyřsetstránkovou bichli (v angličtině) za tři dny. Byť je začátek trošku přitažený za vlasy (viděno normálním vnímáním lidí z onoho "světa nahoře", do nějž Richard patřil), příběh si pádí svojí logikou, propojuje nám známý svět s podivným světem tunelů metra a kanalizačních šachet, se svými pravidly a zvyklostmi. A jako třešnička na dortu komické duo Croup a Vandamar, i když z toho trošku mrazí, že vtipná dvojka jsou zrovna nájemní vrazi.

david9690
23.11.2023 5 z 5

Tohle byla skvělá oddechovka, kterou už jsem po těch "náročnějších" (témata: 2sv, Sudety, Irsko atd.) knihách, které jsem v poslední době četl, fakt potřeboval. Hrozně mě autorova fantazie bavila, ve své knize vytvořil úžasné pestré a barevné postavy a hlavně ten jeho báječný a kouzelný svět PodLondýna a NadLondýna mě neskutečně okouzlil a fascinoval. Skvělý příběh, výborná akce a zápletka, spousta velmi netradičních dobrodružství, dostatečná dávka britského humoru a krásných situací a ten závěr absolutní paráda. Autor umí čtenáře strhnout, vtáhnout do děje a totálně pobavit, potěšit a zajistit maximální požitek z četby. A také ten překlad byl bravurní.
Za mě totální bomba a už se těším na něco dalšího od tohoto pro mě zatím neznámého ale naprosto famózního autora.

matogeminimato
22.11.2023 5 z 5

Celkom obyčajný mladý muž Richard Mayhew pri večernej prechádzke Londýnom zo snúbenicou, zachráni zranené,, zanedbané "dievča ležiace na ulici. Od tej chvíle sa mu totálne zmení život. To dievča je totiž zo sveta pod Londýnom, ktorý je ako z inej dimenzie, časopriestoru. Od stretnutia s ňou akoby ho ľudia prestali vnímať, akoby bol pre nich neviditeľný. A tak sa vydáva hľadať odpovede do sveta pod Londýnom a bude to jeho najväčšie dobrodružstvo, ktoré mu navždy zmení život.

roubrt
30.10.2023 5 z 5

Nikdykde proste zboznuji. Ze vsech svych knih jsem ji cetl nejvicekrat. Cesky i anglicky. Gaiman je uzasny vypravec a svet podl-ondyna a jeho postavy jsou fascinujici.

martin9072
14.10.2023 5 z 5

Velmi zajímavý a občas trochu nepříjemný počin. Pocit neviditelnosti pro běžné lidi, dvojice nechutných zabijáků... moooc dobře napsané.

Taťka Hraboš
22.09.2023 5 z 5

Autor sám o knize říká, že jeho záměrem bylo vytvořit dílo, které by bylo dospěláckou obdobou Alenky v Říši divů. Poctivě přiznávám, že z Alenky znám prvních pár stran, protože tehdy to děti moc nezaujalo a s předčítáním jsme brzy skončili. K Alence se chci určitě jednou vrátit, a pokud je alespoň z poloviny tak zajímavá a zábavná jako tahle knížka, věřím, že se při ní nudit nebudu. Gaimanovy postavy jsou bez výjimky výborné, děj velmi akční a takřka nepředvídatelný (určité náznaky ohledně muže v pozadí a úlohy hlavního mužského hrdiny ale pozorný čtenář najde) a hlavně je tu spousta humoru. Kdo umí dobře anglicky (což není můj případ), ten by si asi měl knihu přečíst v originále, protože je zjevné, že je tu skryta i spousta jazykových hříček a návazností na názvy různých zajímavých míst města Londýn či jiná Angličanům dobře známá místa, jména a pojmy. O tento bonus je z části český čtenář ochuzen, na čemž nic nemění ani pěkný překlad.

joshuagrey
03.09.2023 3 z 5

Knihu jsem nepochopil. Je to až moc volné fantasy a tohle mi už nesedí.

denib
17.08.2023 5 z 5

Přemýšlím, jestli si knihu nepřečíst ještě jednou. Mám dojem, že by mohla patřit k těm knihám, kde je tolik výborných okamžiků, že při jednom čtení snadno některé nepoberu a při druhém čtení je pobaveně odhalím :-) Podlondýn je skvělý nápad a prolínání obou Londýnů se povedlo na jedničku. Kniha je plná fantazie a zajímavých postav, jak to je u pana Gaimana vždy. Úplně nejvíc ale ve mně rezonoval ten ne moc zábavný pocit, že jste pro okolní svět neviditelní. To bylo popsané fakt výborně.

Korsika
16.08.2023 1 z 5

Po dlouhé době jsem opět zkusila urban fantasy a opět to nebylo ono. Pokud máte rádi klasické fantasy s rytíři, zbraněmi, kouzly apod. a nemusí smardlavé kanály, skoky v čase a prostoru a neidentifikovatelné mutantíky, tak to také nebude nic pro vás. Pokud vám jsou ale meče málo a chcete něco "jiného", mohl by to být příběh pro vás. Mě jen neoslovil pan Gaiman svým chaotickým světem. Nechala jsem si to pár týdnů uležet, ale nemám chuť se k tomu vracet. Nevylučuji, že do budoucna se k příběhu přece jen vrátím.

PS: prostě jsem se netrefila sama sobě do vkusu ...

Gabri-88
06.08.2023 5 z 5

Téééda to bylo něco, co vám budu povídat :)) začátek mě zmátl, říkala jsem si, že to není styl pro mě.. jenže jsem to přeci jen vzala znovu do ruky a pak se všechno úplně otočilo a zanechalo to ve mně hluboký dojem.
Nesouhlasím s tím, že nebyl využit potenciál. Já jsem naopak ráda, že nebylo popisována každá kočičí hlava a splašek :) rozuměj, jsem ráda, že autor ponechal hodně prostoru fantazii čtenáře.
Oblíbila jsem si všechny postavy, i ty co bych si oblibovat neměla. Richard a lady Dvířka mi přirostli k srdci. Určitě si přečtu něco dalšího od Gaimana.
Jako ukázka, nejlepší popis kocoviny (úžasných frků tam je šíleně moc, těžko vybírat)

... Byl zalitý studeným lepkavým potem a připadalo mu, že mu někdo zasadil oči panenkami dozadu a navíc do lebky, která byla nejmíň o tři čísla menší než jeho původní hlava.

Marekh
03.08.2023 5 z 5

O této knize jsem už v minulosti slyšel, ale až nyní jsem se do této knihy začetl. Autorovy knihy mám v oblibě. Kniha NIKDYKDE se mi líbila. Jedná se o městské fantasy.

Hlavní postavou je mladý londýnský obchodník RICHARD MAYHEW, který pomůže jedné krvácející dívce, díky čemuž se ocitne v PODLONDÝNĚ, což je místo stínů a temnot, nestvůr a světců, vrahů a andělů. V tomto světě bydlí dívka DVÍŘKA, které pomohl Richard. Dvířce vyvraždili její rodinu a Dvířka pomocí Richarda chce vypátrat vrahy svých rodičů a chce zachránit svůj svět. Richard se chce vrátit do svého světa, tj. do NADLONDÝNA.

Zajímavé byly také další postavy pan VANDEMAR, CROUP, markýz aj.

Na počátku knihy nalezneme ÚVOD K TOMUTO TEXTU. V závěru knihy nalezneme PLÁN LONDÝNSKÉHO METRA a také povídku JAK MARKÝZ ZÍSKAL ZPÁTKY PLÁŠŤ. Přebal knihy je pěkný.

poulet
24.07.2023 3 z 5

Trochu mě mrzí, že jsem dřív četla Krále krysu od Mievilla, kde je ta atmosféra lehce podobná. Byla bych si to užila víc, kdybych tohle četla jako první. No...pěknej svět, postavy, nápady, ale všechno je takový jenom nastíněný, nedotažený...chtěla bych toho vědět víc, měla jsem pocit, že se ten příběh pořád jen rozjíždí a přitom už byl konec. Čekala jsem trochu víc od takovýho hitu.

danny_21
27.06.2023 3 z 5

Po povedené Knize Hřbitova ( pro mě do doby autor neznámý ) bylo nevyhnutelné sáhnout po další Gaimanově kousku a vyšlo to na chválené Nikdykde. Výsledný dojem po přelouskání této krátké fantasy není úplně dobrý, spíš jsem byl dost zklamán. Fantaskní svět Podlondýna, do kterého se po záchraně tajemné, zraněné dívky dostane milovník stereotypu Richard Mayhew mě rozhodně nepohltil, stejně jako jsem si nedokázal vypěstovat žádný vztah k postavám Ríši, Dvířky nebo Hunter a ve výsledku nejlepšími pasážemi byly u mě kapitoly týkající se toulající dvojice padouchů pánů Croupa a Vandemara a prospěcháře de Carabase. Příběh nakonec končí, tak jak se očekává a mám toho všeho pocit, že potenciál vedle sebe existujících světů nebyl vůbec naplněn ( podobně jsem to cítil i u Talismanu dvojky Straub & King ) možná mít načteno méně nebo se společně s Nikdykde potkat dříve, mohlo to dopadnout líp, takhle ale jen průměrná záležitost - 55 %