Nikdykde

Nikdykde https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1179/bmid_nikdykde-IY0-1179.jpg 4 2258 386

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Neverwhere , 1998

ElikaS
18.12.2020 5 z 5

Knížku jsem si moc užila. Přestože je příběh místy docela drsný, nemůžu se ubránit tomu, že má takovou pohádkovou atmosféru. A to na mě platí :)

Na Gaimanovi musím ocenit to, že každá knížka je úplně jiná. Před Nikdykde jsem četla Americké bohy a skoro se mi nechtělo věřit, že obojí napsal stejný autor. :) Každopádně musím říct, že obdivuji jeho fantazii, protože Gaiman dokáže vytvořit fantasticky promyšlený svět a nepotřebuje k tomu pětidílnou sérii, a přitom všechny linky, včetně těch nepatrných dotáhne do detailů.

Richard byl roztomilý, v podstatě naivně nevinný, ale zaslouží si poklonu, za to jak se se vším statečně popral. Dvířka mě bavila. Hunter mě překvapovala, ale i její postava byla podle mého dobře vykreslená a dobře pochopitelná. Markýz se stal mou nejoblíbenější postavou. I on mě překvapil, upřímně jsem si myslela, že jeho charakter bude trošku jiný, ale hrozně mě bavil. O to víc oceňuji závěrečnou povídku, která mu byla věnována. A musím zmínit i pan Croupa a pan Vandemera, kteří byli parádní záporáci. Neskutečně mě bavili jejich rozhovory a povznesli knížku ještě o úroveň víc.

Pokud máte rádi fantazy, určitě po této knížce sáhněte. Moc se mi líbila.

pipa36
15.12.2020 5 z 5

Autor zde vytvořil imaginární, fantaskní, temný a špinavý, přesto úžasný a uvěřitelný svět, jehož největší devizou jsou informace. Podlondýn je plný kaleidoskopických postaviček z různých dob, které propadly dírami světa a vytváří tak nový, úplně jiný svět, tak odlišný od toho, který známe... Autorova fantazie je úžasná, moc se mi to líbilo.
Posloucháno jako audiokniha s Matoušem Rumlem.

lucky4ever
12.12.2020 3 z 5

Hodně dobře vymyšlený a napsaný svět s hodně slabým příběhem.

Isew
29.11.2020 3 z 5

Posloucháno na doporučení dcery, která z knihy byla unešená. Není to špatná knížka, to opravdu ne, ale není to kniha, na kterou nezapomenu a budu se k ní vracet. Paralelní svět a podivné postavičky v něm. Zajímaví zabijáci, padlý anděl, dívka, která otevírá dveře a markýz de Carabas a mnoho dalších postaviček více či méně důležitých. Příběh mi nepřišel nijak objevný, ale to neznamená, že byl špatný.

Bakana
26.11.2020 5 z 5

Takové knihy mám ráda: prima odpočinková kniha, na jejíž sepsání musí být člověk buď kvantový fyzik a zabývat se paralelními realitami, nebo disponovat velkou dávkou fantazie.
Btw celou dobu mi naskakovala myšlenka, že Richardova situace přece nebyla tak bezvýchodná, aby v Nadlondýně nemohl žít. Když vás nikdo nevidí, můžete klidně v obchodech krást jídlo i oblečení, na squattování si vybírat ty nejhezčí rezidence a konec konců si taky vlakem nebo letadlem cestovat po celém světě. Pravda, dělat toto po celý zbytek života sám je trochu duševně náročné, ale východisko to rozhodně je.

viweb
22.11.2020 4 z 5

Poslechnuto jako audioknihu. Zajímavé dílko, doporučuji

janca6129
14.11.2020 4 z 5

Gaiman je studnicí skvělých příběhů a zajímavých postav. Nikdykde se řadí mezi má oblíbená díla, přesto mám výtku, která na české vydání vrhá poněkud špatné světlo.

Některé pasáže totiž zněly, jako by je někdo jednoduše opsal z Google překladače. I korektura místy drhla...

Jeronym
05.11.2020 5 z 5

Úžasná kniha, k níž mě přivedla věta: "doporuč mně knihu, kterou máš nejraději". A jsem za to moc rád (díky!). Zařadil bych jí do mých top 10, které se však nebezpečně nafukuje.
Croup a Vandemar jsou ti správní záporáci, Richard kliďas - sympaťák a Dvířka líbezná divoženka s nadpřirozenými schopnostmi. A samozřejmě i další postavy jsou osobité.
Děj plný nápadů, překvapení, s pachem londýnských stok.
Že prej vám každá kniha něco dá. No, od teď budu stát na zastávce metra raději u zdi. Občas se zamyslím nad tím, jak nepříjemné může být, když vás někdo vymaže z existence a jaké bytosti a entity mohou existovat ve světě, který nedokážeme vidět.
I když byla kniha naprosto originální, nemohl jsem se zbavit příchutě Douglase Adamse, ale malinko třeba i Rowlingové. Je to kniha od podobné múzy, takže pokud jsou vám zmínění autoři blízcí, měli byste si Nikdykde rozhodně přečíst.
Kéž by byl druhý díl...

Ready_go
03.11.2020 5 z 5

Můj první Gaiman na doporučení od přítele, a rozhodně ne poslední! Kniha mě strhávala od první (dobře, tak úplně od první ne) po poslední stranu. A pánové Croup s Vandemarem - tak bestiálně děsiví a sadističtí... Fakt jsem se jich bála. Perfektní kniha, i já ráda doporučuji!

mataj
26.10.2020 5 z 5

Milá, trochu dobrodružná a tak akorát humorná fantasy pohádka z Podlondýna. Nevěděla jsem co mám čekat a je pravda, že začátek nebyl moc slibný. Ale pak se to rozjelo a zalíbilo se mi to. Podívám se i po jiných knihách autora.

E_Lan
09.10.2020 4 z 5

Příjemná originální fantasy. Hlavní hrdina se chová přiměřeně situaci, autor prokazuje skvělou fantazii a v audio verzi pak především pan Ruml předvádí neskutečně příjemný výkon. Bravo. Hezky se to poslouchalo!

evismaior
06.10.2020 3 z 5

70% - Klasika Neila Gaimana, tak jsem se dost těšila. A četlo se to dobře, ovšem nutno říct, že pár týdnů po přečtení si knihu zas tak úplně přesně nevybavuji, což se mi u dobrých knih nestává. Samozřejmě veliké plus za stvoření Podlondýna nacházajícího se ve starých kanálech, tunelech metra a vůbec dalších podivných místech, která se pod chodníky Londýna nacházejí. A další dobrý nápad s tím propadnutím se škvírou, kdy se člověk či jiná bytost stane součástí tohoto urban fantasy místa a pro obyčejné lidi tam nahoře se stane takřka nepostřehnutelným. Ujetí vrahouni pan Croup a pan Vandemar. Tajemná dívka Dvířka s prazvláštní schopností. A markýz de Carabas, který dokáže zařídit prakticky cokoli. Ovšem samotný děj byl takový nemastný neslaný, zřejmě i vinou hlavní postavy Richarda, který propadl škvírou a prochází rádoby bouřlivým přerodem z nudného obyvatele Londýna v ... v podstatě téměř stejně tak nudného obyvatele Podlondýna.

verden
01.10.2020 3 z 5

Musím sa priznať, že mi na Nikdekoľvek prekážalo niekoľko vecí.

V prvom rade Richard ako hlavná postava ma dosť výrazne nebavil. Neviem, či mal byť akože vtipný element alebo som sa s ním mala stotožniť ako s trápnučkým nie-hrdinom, faktom však je, že som pri každej jeho replika, myšlienke alebo konaní v duchu prevracala očami a nemohla som sa ubrániť porovnávaniu s Bellou Swan a jej podobnými postavami z YA.

V druhom rade to bola skutočnosť, že aj napriek románovej podobe do textu často presakovali prvky scenára, veľmi citeľné to bolo napr. v časti so snami.

A v neposlednom rade (pozor SPOILER) to bolo Brownovské rozuzlenie zápletky, kde sa objednávateľ záporákov po celý čas prezentuje ako kladná postava, aby na konci došlo k dramatickému odhaleniu.

Ale inak je Nikdekoľvek celkom príjemné a nevšedné počítaníčko. Osobne ma najviac bavili páni Croup a Vandemar, pre nich aj nakoniec pridávam jednu hviezdičku.

Eicherik
30.09.2020 4 z 5

Fantasy běžně nečtu. Výjimkou je podžánr urban fantasy. Mám rád ten fenomén "druhého města", tady je nazýváno Podlondýnem. Navíc ještě vítám, že je zde významným způsobem zapojeno londýnské metro. Už tradičně ubírám jednu hvězdu za příliš přehnaný děj. Vím, jedná se o fantasy, ale myslím si, že někdy méně znamená více. Celkově se jedná o dobrý pohádkový příběh. Jestli někdy pojedete do Londýna, tak si dejte pozor, ať nepropadnete nějakou tou škvírou.

tuommo
30.08.2020 4 z 5

Je to psané pro film/seriál... příběh má solidní tempo a stránky ubíhají, až to šustí... fajn fantasy jednohubka, která ale nerozvinula potenciál Podlondyna, charaktery postav popsal autor jednoduše a černobíle...3,5*

stanislav1789
28.08.2020 5 z 5

Ultimátní fantasy zážitek. Vtipné, napínavé, tajemné, prostě kultovní příběh.

pazdy15
18.08.2020 3 z 5

Shoduji se se spolučtenáři níže... Kniha velký potenciál, co se týče prostředí, avšak zaostává ve vykreslení postav a napínavosti (a odsejpání) děje. Knihu jako takovou - koncept příběhu - jsem moc nepobral. Nevím jestli ty léta, co Gaiman psaním této knihy strávil, se dají počítat za veliký přínost do sekce urban fantasy. Chtěl jsem dát 2 ale dávám 3 z 5.

jjanca
14.07.2020 3 z 5

Trošku lepších 2.5/5*. Príbeh má obrovský potenciál, ale autor na môj vkus nedostatočne vysvetlil ako funguje Podlondýn. Dalo by sa z toho vyťažiť rozhodne viac. Keby sa ma niekto z mojich kamarátov spýtal, o čom kniha je a ako ten svet funguje, asi by som mu nedokázala dať postačujúcu odpoveď. Škoda škoda.

Kami33
18.05.2020 5 z 5

Za mě moc hezká pohádka se vším všudy. Možná jen pan Croup a pan Vandemar jsou na pohádku poněkud drsnější typy (i když...). Přečetla jsem za chvilku a byla jsem nadšena.

HerrPilot
07.05.2020 3 z 5

Docela jsem se na tuhle knihu těšil, ale za sebe ji víc než 3* dát prostě nemůžu. Zřejmě největší problém jsem měl s prostředím- upřímně řečeno, v něčem tak odporném bych žít nechtěl, to já si raději zůstanu v tom nudném, šedivém nadsvětě, díky za optání.

Co ale musím pochválit, je duo vrahounů, pan Croup a pan Vandemar, nemýlím-li se. Ti byli opravdu zabijáky, kteří na onen svět dopravují jen ty, kteří si to mohou dovolit. Zjevně museli studovat v Pratchettově Škole cechu vrahů, protože takovou úroveň mordýř nenabere někde na ulici. Po nějaké době jsem si začal říkat, že kdybych měl nedejbože zemřít násilnou smrtí, tak asi bych chtěl tyhle maníky...

Shrnuto a podtrženo: občas pěkné dialogy, nesympatické postavy (tedy kromě C a V, a možná ještě Markýze), nezajímavé a nechutné prostředí (doufal jsem, že si s jeho budováním Gaiman trochu víc vyhraje), a zapomenutelnost (Hvězdný prach jsem četl daleko dřív, a pamatuju si víc, než z tohohle)= horší 3*.