Nikdy si nedávejte vycpat svého psa

Nikdy si nedávejte vycpat svého psa https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6734/bmid_nikdy-si-nedavejte-v-6734.jpg 4 172 38

Tato kniha je životopisem herce Alana Aldy, kterého většina z nás zná hlavně z nesmrtelného seriálu MASH. Vypráví tu o svém dětství mezi komedianty, o nemoci své matky, o manželce a rodině i o práci na MASH i jiných filmech. Najdete tu jeho osobitý humor a rozhodně se nebudete nudit.

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Never Have Your Dog Stuffed: And Other Things I've Learned , 2005

MíšaS.
01.04.2024 4 z 5

Kniha se mi líbila, četla se hezky, jen jsem se těšila, že tam bude více o seriálu MASH.

Susan94
10.01.2024 3 z 5

Kniha je plná laskavého a kousavě vtipného Alana Aldy. Většina knihy byla zajímavá, rozhodně se skvěle četla. Jen jsem čekala, že povídání o seriálu M*A*S*H* bude mít víc prostoru.

zazvorka
26.03.2023 5 z 5

Kniha mě hodně překvapila. Je v ní mnohem více emocí, než jsem čekala. A to nejen radosti a štěstí, ale i smutku, obav, úzkosti, nejistoty... Vybrala jsem si knížku jako nenáročné, pohodové čtení - tak to tedy nesplnila. Ale vůbec jí to nevyčítám, dala mi více, než jsem předpokládala. Je to pozoruhodný příběh zajímavě podaný. Možná tam mohlo být o něco méně pasáží popisujících autorovu snahu co nejlépe uchopit profesi herce, ale pro autora tento boj hodně znamenal, takže to tam vlastně patří. Potěšily mne přidané rodinné fotky. Jsem velmi ráda, že jsem se ke knížce náhodně dostala. Líbila se mi, pobavila mne, poučila, přiměla k zamyšlení i dojala.

BabaJaga11
09.04.2022 4 z 5

Úlovek z dobročinné aukce. Od knihy jsem měla dost vysoké očekávání, které se z větší části naplnilo. Někde zhruba v půlce knihy byly pasáže popisující detailně různé herecké techniky a přístupy, jistě by to ocenil někdo se vztahem k divadlu, ale mě to příliš nebavilo, takže jednu hvězdičku ubírám. Jinak se mi však kniha moc líbila a dostalo se jí té výsady, že nebude putovat dál, ale zakotví v mé knihovničce. Možná, že při příštím čtení dám těch hvězdiček i pět :-).

Knížka mě v mnohém překvapila příjemně. Humor jsem očekávala je ho zde možná trochu míň, než jsem si představovala, ale je laskavý a moudrý Občasné sklouzávání k melancholii bych nečekala, ale nedivím se mu, starosti s psychicky nevyrovnanou matkou, dlouhodobé těžkosti s hledáním vhodného angažmá to by leckoho položilo na lopatky. Moc se mi líbila bezbřehá upřímnost, to, jak na sebe Alan Alda prásknul i různé chmurné myšlenky a bolestné pocity. Jeho přesvědčení, že je jen obyčejný člověk, mi také bylo sympatické. A musím říct, že totéž platí pro Aldovu manželku Arlene, která spoustu velmi vypjatých situací dokázala zvládat s přehledem a klidem. Určitě doporučuji k přečtení.

orson
31.01.2022 4 z 5

Fajn oddechové čtení, místy vtipné, místy dojemné a hodně pokorné.

majda00
17.01.2022 5 z 5

Neskutečně dojemné a milé čtení. Z knihy na mě sálal určitý klid a lidskost. Zároveň mě místy šokoval jeho osud a pochybnosti o sobě samém. Myslím si, že tato kniha bude jednou patřit mezi knižní poklady slavných osobností.

alkazemka
18.04.2021 5 z 5

Napadá mě, zda právě tohle nejsou ty největší poklady, zda vůbec ještě bude možné získat v digitální době tak báječný, pestrobarevný a doslova plnotučný podklad pro životopis. Dnes lze asi jen ztěží vyrůstat mezi polonahými "tetami" tanečnicemi v burlesce, mezi vším tím peřím a třpytkami, kočovat z místa na místo a poznávat svět z úplně jiné perspektivy. Škoda....
Hawkeymu rozhodně nechybí otevřenost, ale zároveň ani noblesa a humor, takže výsledný produkt je správně okořeněné, kultivované čtení. Určitě se zařadí mezi mé srdcovky hned vedle Edith, Madeleine či Charlieho....

"Skutečné naslouchání je ochota dovolit druhému člověku, aby vás změnil."

Corinne11
22.12.2020 3 z 5

Vždy mě úplně překvapí až vyloženě šokuje, když se dočtu že i takoví lidé téměř celý život trpěli pochybami o sobě samém a že jejich sebevědomí nebylo a není ani zdaleka takové jaké by jste u nich čekali.

Jarka_rybář
04.10.2020 4 z 5

Velmi pěkná kniha pamětí. Zajímavý osud.

Opatov
12.05.2020 5 z 5

Nejsem úplně skalním příznivcem seriálu. Ale takhle jsem se už dlouho nezasmála. Chytré a nesmírně vtipné komentáře asi dostanou každého.
Skvělá knížka.

knihyKeMne
07.05.2020 5 z 5

Zpočátku jako byste nečetli životopis herecké hvězdy, ale jakýsi román, vyprávění chlapce, který vyrůstal v netradičním prostředí. Iluze četby beletrie byla tak silná, že jsem se rychlým prolistováním potřebovala přesvědčit, že kniha skutečně jako klasická autobiografie obsahuje i osobní fotografie.

A tak si spolu s autorem prožijete jeho dětství i období tzv. raných let, kdy zápasí s nezaměstnaností. A zas tu máte román, tentokrát o tvrdé realitě života a stále těžší cestu za svým snem.

A tak to pokračuje. Každá část vyprávění je neuvěřitelně emotivní a živá, až máte pocit, že jste spolu s autorem prožili vše. Že jste to snad byli vy, kdo tuto knihu na základě svých vzpomínek napsal. Ten pocit mě velmi překvapil. Autor je zřejmě nejen velkým hercem a velkým člověkem, ale i velkým spisovatelem.

Moc pěkně je vystižen i závěr knihy. Jen podtrhuje ten pocit, že šlo o pečlivě promyšlené dílo.

SSTknihy
21.03.2020 4 z 5

Životopisy slavných herců často nabízejí především chronologický výčet úspěchů, popisují veselé historky z natáčení a vytahují na povrch více či méně pikantní obrazy známých osobností. Tohle není ten případ. Alan Alda je nejen herec a režisér, ale také spisovatel a scénárista. Od první kapitoly přesně řídí svůj obraz života, jako by režíroval divadelní představení podle vlastního scénáře. Zavádí nás do tajemství své duše, poodkrývá své myšlenky, názory, strachy i lásky. Nechává čtenáře nahlédnout do zákulisí, nebojí se ukázat vyškrtané řádky a s úsměvem servíruje vystřižené scény svého barvitého života. Díky tomu si můžete na konci knihy říct, že teď znáte nejen Aldu jako herce, ale především Aldu jako člověka.

Venda32
08.03.2020 5 z 5

Hawkey Pierce převlečený za Alana Aldu. Super počtení o výborném herci.

Bája89
23.02.2020 4 z 5

Už jako dítě jsem milovala M*A*S*H. A pak se objevily paměti Alana Aldy Nikdy si nedávejte vycpat svého psa. Je to moc krásné čtení, vtipné, osobité, dojemné a plné emocí a laskavého humoru. Najednou se nám vykresluje obraz muže, který není jen tím šprýmařem Hawkeyem, ale skutečným člověkem, synem, mužem, otcem. Zkrátka Alan Alda. Přečetla jsem to všechno jedním dechem na dovolené a bylo mi smutno, že toho nebylo víc.

MilanCFC
09.07.2018 5 z 5

Aldovy paměti jsem dlouho sháněl a jsem moc rád, že je již ve své knihovně mám. Nehnou se odtud, protože je to výborné čtení a docela horská dráha emocí - od brilantního humoru přes opravdový strach o vlastní život po smutný osud jeho matky. Alan Alda není jen Hawkeye a MASH. Teď s chutí do jeho dalšího díla, ať se dozvím, co tedy zaslechl :-)

Etule
13.05.2018 3 z 5

Musím se přiznat, že ze začátku jsem měla problém se začíst. Jednak proto, že tohle byl můj první životopis, co jsem kdy četla, takže jsem si musela zvyknout. Jednak proto, že jsem podvědomě hledala Hawkeye z M*A*S*H*. Ten tam ale nebyl. :) Jen Alan, který vás dostane svým vlastním způsobem, humorem a vyprávěním.
Pěkné čtení.

maky17
02.01.2018 3 z 5

Chvíly mi trvalo se do knihy začíst,do způsobu jakým stylem je psaná. Každopádně mě příjemně pobavila a pomohla mi seznámit se s Alanem Aldou víc osobněji,nejen tak jak ho znám ze seriálu M*A*S*H jako představitele Hawkeye.

Kassiopeia
12.09.2017 5 z 5

Vtipné, vtipné a ještě jednou vtipné! Doporučuji.

Ivulka90
12.11.2016 5 z 5

Alana Aldu mám neodmyslitelně spokojeného se seriálem M.A.S.H., ale po přečtení knihy ho vidím i jinak. Jeho laskavý humor, se kterým komentuje veškeré dění, mě dostal.

Radunnie
10.07.2016 5 z 5

Představitele Hawkeye jsem zbožňovala v seriálu M.A.S.H., ale po přečtení této knihy ho zbožňuji snad ještě víc! Chytrý pán, jen co je pravda!

životopisy, biografie autobiografie

Alan Alda
americká, 1936
2007  88%Nikdy si nedávejte vycpat svého psa
2009  82%Co jsem zaslechl, když jsem mluvil sám se sebou
2018  81%Kdybych ti rozuměl, tvářil bych se takhle?

Kniha Nikdy si nedávejte vycpat svého psa je v