Nikdy o tom nemluv

Nikdy o tom nemluv https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21592/bmid_nikdy-o-tom-nemluv-lYG-21592.jpg 4 359 102

Příběh dětství zničeného krutostí a strachem, sepsaný na základě skutečných událostí. Kathy O’Beirneová líčí v této knize svůj tragický životní příběh, poznamenaný již v raném dětství surovým otcem, který ji stejně jako její sourozence tloukl a týral, a místními chlapci, kteří ji sexuálně zneužívali. Malá Kathy, které se v silně katolickém Irsku nedostalo od jejího okolí žádné pomoci, byla v osmi letech odtržena od rodiny a uzavřena postupně v celé řadě církví řízených institucí. Později ji poslali na psychiatrii, kde prošla děsivou elektrošokovou terapií a byla vystavována krutostem ze strany lidí, kteří o ni měli pečovat. Tím ale její noční můra ještě ani zdaleka nekončila…... celý text

Literatura světová Příběhy
Vydáno: , Jota

Don´t Ever Tell , 2004

Mruskulka
25.01.2020 5 z 5

Nedokážu přesně popsat pocity, které se ve mě mísí. Snad jen jedním slovem: příšerné. Co si taková holčička musela (a nejenom ona) zažít.

St.Evelin
17.12.2019 5 z 5

Příběh podle skutečných událostí, podle jednoho smutného života již od dětství ????
Autorka popisuje krutost a strach, které se linou celým jejím tragickým životem. Životem, který už v dětství pokřivil agresivní otec svou tyranií a surovostí. Životem, ve kterém ji chlapci že sousedství sexuálně zneužívali. Životem, ve kterém ji již v osmi letech otec odtrhl od rodiny a milující maminky a dál na "převýchovu" k jeptiškám. V přísně katolickém Irsku Kathy prošla několika institucemi, které zaštiťovala církev, ale lásku, pochopení, pomocnou ruku zde nenašla.
Strastiplná pouť pokračovala psychiatrii, těhotenstvím v dospívání, otrockou práci v prádelně, sexuálním zneužívánįm,vězením...
Syrový příběh lidské krutosti a zvěrstva páchaného na těch nejslabších a bezbranných. Na těch, které bychom měli milovat, vychovávat, hýčkat. To vše pod záštitou bohulibé instituce, církve. A z toho je mi osobně na blití. Pro mě další střípek dokazující, že církev je prostě banda pokrytců, kteří pod záštitou charity a dobrosrdečnosti, páchají jedny z nejohavnějších zvěrstev.

Zuzanka46
10.10.2019 4 z 5

Velmi silný příběh, nad kterým zůstává rozum stát. Je děsivé, že kniha popisuje dobu, která nám není až tak vzdálená... Musím ale říct, že poslední dvě kapitoly jsem už nečetla, konec knihy není zrovna čtivě napsaný.

hanzmb
27.08.2019 3 z 5

Pokud čtenář přistoupí srdcem tak 5*. Neexistuje větší zločin, než násilí na dětech. Každá kniha, která na to upozorní je důležitá. Tenhle přístup mi ale vydržel tak 60% knihy. Pak postupně se začal zapojovat mozek a dojem z knihy šel dolů. Spousta nelogičností, zmatené přeskakování apod. Kdyby to psala sama, tak to pochopím. Tohle je ale výsledek spolupráce s novinářem! Výsledek je po řemeslné stránce zoufalý. Nejlépe je přitom zpracované rané dětství, které by si měla pamatovat nejméně. Ani se nedivím sporům, které kolem knihy vznikly.

Gilnien
21.08.2019

Těžko hodnotit tuto knihu, zaslouží si 5 hvězdiček, ale obsah, to, o čem pojednává, je natolik hnusné, že to odmítám hodnotit. Přijde mi to až moc utrpení na jednoho člověka.

lachtan77
21.08.2019 5 z 5

Je to síla co se může všechno stát malým dětem. Nejhorší na tom je, že to byly většinou státní nebo (což je možná horší) církevní organizace. Sexuální zneužívání a týrání dětí je ten nejhorší zločin. Je to fakt smutný

Marta13
10.08.2019 5 z 5

Po přečtení této knihy přemýšlím, co napsat. Prostě neuvěřitelné...…..

mandari
06.07.2019 4 z 5

Těžko tuto knihu hodnotit. Věřím, že se tyto hrůzy opravdu děly a je dobře, že se o tom mluví a píše. Pak je tu otázka o skutečnosti příběhu, ale to hodnotit nebudu. Je vlastně jedno, zda se to dělo jednomu nebo více osobám. A je jedno, zda se to dělo právě autorce. Podstatné je, že se to skutečně dělo a je důležité, aby se tomu už navždy zabránilo.

Mathiola8
15.05.2019 3 z 5

O Magdalenkách jsem už viděla film, proto jsem po této knížce sáhla. Příběh je to dost hrozný. Dívka si vytrpěla své. V příběhu jsou ale i pasáže méně čtivé a celkový styl knihy mě moc nebavil.

hayalet
26.04.2019 4 z 5

Dočteno. Příběh je hodně smutný a bolestný. Matku Kathy nechápu. Jak může přihlížet takovému týrání? Strach dělá hodně, ale to si nechá před očima pomalu zabíjet dítě? Nejprve jsem byla šokovaná, jak tohle všechno mohla jedna holčička přežít ?! Teď jsem však možná šokovaná ještě víc, protože po přečtení pár komentářů, které tu poukazují na smyšlenost příběhu, začínám pochybovat o jeho úplné pravdivosti. Věřím ale, že podobná "zvěrstva" se děla a dějí v jistých ústavech a nejen tam. Vlastně bych si i přála, aby si autorka tento příběh poupravila a nebo celý vymyslela..

kevicka
13.04.2019 1 z 5

Za mě tento počinek děs běs,v poslední době vyhledávaná kniha.Kde je týrání,nejlépe u dětí-úspěch zaručen.Ženy si popláčí...

cherubinka
19.02.2019 3 z 5

Po první kapitole mi bylo zle. Pak jsem si tu přečetla pár komentářů, že není všechno tak jak by se mohlo zdát.
Obsah knihy je otřesný. Pochybuji, že tohle všechno by mohla přežít jedna holčička, ale jako směsi příběhů několika osob tomu lze uvěřit. V rámci možností. O magdalenkach jsem do této doby neměla ani tušení.
Konec knihy byl pravděpodobně důležitý pro autorku, vypsat a popsat to, jak se na ni celé dětství podepsalo, ale pro čtenáře už je to trochu nuda.

zazvorka
05.02.2019 1 z 5

Magdaleniny prádelny - děsivá instituce, vizitka a hanba bigotního Irska. Je určitě správné vyprávět o nich. Životní příběh autorky se mi však zdál v knížce nevěrohodný. kniha mne zklamala.

sebestian7422
30.10.2018

Přečetl jsem to, ani jsem kvůli tomu nemohl spát, i žaludek mě rozbolel. Totálně mě to dostalo. Začal jsem pátrat po podrobnostech toho příběhu, natolik mě to dostalo. A jak to vypadá, naletěl jsem čumákem přímo do zdi. Celé si to vymyslela. Na lidských citech se vydělává fakt dobře, ještě že jsem za to pdfko nedal ani k. Mě ani tak neštve když někdo lže. Ale když těm lžím uvěřím, to jsem pak rozžhavený do ruda. A tahle podvodnice mě doběhla pořádně.

Sidonka3
09.10.2018 4 z 5

Tento skvěle napsaný příběh mě zasáhl a četla jsem ho s velkým napětím. Poprvé jsem se dozvěděla o existenci prádelen, v kterých byly již v minulosti zneužívané nebo zlomené dívky vydané napospas mnohdy ještě větší krutosti ostatních trýznitelů, takže jejich utrpení bylo nekonečné. To vedlo k narušení jejich morálky, pokažení výchovy, poničení charakteru vlivem prožitých traumatických událostí. Nejstrašnější je, že je vedli představitelé církve a že prádelny existovaly a vydělávaly ještě v 90.letech 20.století. Poslední prádelny byly uzavřeny z důvodu nikoli týrání svěřenců, neúměrné dřiny a špatného zacházení se svěřenkyněmi, ale díky tomu, že církev přestala mít tržby kvůli masovému zavedení automatických praček v domácnosti a dostupnosti levnějšího praní v jiných firmách.
Těžko uvěřitelný, údajně pravdivý příběh. Mučení a zneužívání nejdříve dívka zažila doma, pak v prádelnách a nakonec byla týrána dokonce i v psychiatrické léčebně, kde byla využívána pro změnu lékaři, jakožto bezprizorní dítě nemající ve světě zastání. Byla prý půjčována na nebezpečné pokusy, oficiálně nezákonné. Nedivím se, pokud po takovéto "výchově" bez lásky a morálních pravidel svěřenkyně zvlčila ještě více, pokud zkaženou dívkou vůbec kdy doopravdy byla.
- I pokud by byl tento konkrétní příběh zveličený a životní příběh nepřesný, věřím tomu, že v prádelnách končily i nevinné dívky, některé zde prožily takřka celý svůj život, bez citu a lásky, jejich osud byl tragický a hlavně nikdo neměl právo je takto neúměrně trestat a zneužívat. (Církev se má opět za co omlouvat, je mi z toho opravdu smutno.)

barusak1
10.06.2018 5 z 5

Hrozně smutný příběh. Knihu jsem přečetla během jednoho dne.

medlovice
19.03.2018 3 z 5

Nejdřív jsem stránky hltala . Otřesné svědectví jak krutý může být otec k dětem a manželce a jak slabí proti němu jsou. A že jeptišky jsou zlé a kruté ženy už vím. Pak mě ale Katy začala připadat opravdu jako dívka s poruchou chování, vzpurná a panovačná , fixovaná na matku, která ji nedokázala ochránit a trpí tím celá rodina. Nikde ani zmínka o babičce nebo jiných příbuzných . Katy se nechtěla podvolit , místo aby mlčela a poslouchala je hysterická a takové děti nemá nikdo rád. Protože byla často bita , utíkala ,kradla a podváděla a ke konci už mé sympatie ztratila.
komentář od uživatelky Petruna6 je přešně jako z mé mysli.

Eduarda
19.01.2018 1 z 5

Iritovalo mě to. Tím, jak je to napsané, popisy událostí, slovníkem, prostě vším. Měla jsem problém dočíst. Nesporně je tato část irské historie strašná, a i kdyby autorka zažila jen část toho, co popisuje, je to hrozné. Nehodnotím tady ovšem hrůzy historie, ale knihu - a ta mě opravdu zklamala. Příběh pro mě prostě nedokázal přebít to zpracování.

Finn69
14.12.2017

Upřímně řečeno nevím, co si o tom myslet.
Příběhy kajícných Magdalének, tvrdě pracujících v klášterních prádelnách, se musí dotknout každého – a já nejsem žádná výjimka. Tahle kapitola irských dějin a zejména irské katolické církve je hodně odpudivá, těžko se chápe, že se něco takového mohlo v Evropě ještě před nedávnou dobou dít.
Na druhé straně, zejména první část knihy mi prostě nezněla pravdivě. A pokud je to celé zkreslené, je to špatně. Autorka na nás hrne jednu hrůzu za druhou, na světě nepotká nikoho mimo pedofily, kruté (nebo lhostejné) jeptišky nebo psychiatry dělající pokusy na dětech.
Je otázka kolik z toho se jí opravdu stalo, kolik toho měla z doslechu a kolik z fantazie … já fakt nevím. Nechci jí ukřivdit, ten příběh je opravdu drásající a brutální, problém ale je v tom, že čeho je moc, toho je prostě moc.
Takže jsem sedl k počítači a zeptal se strejdy Googla co on si o tom myslí. A co se stalo – znejistěl jsem ještě víc. Kathyin příběh popírají prakticky všichni, včetně jejích bratrů a sester, v útulku Máří Magdalény snad ani nikdy nebyla… za všechny třeba tady: http://www.dailymail.co.uk/femail/article-490977/Lies-Little-Miss-Misery--memoir-abused-girl-fake-says-new-investigation.html nebo https://www.theguardian.com/uk/2006/sep/23/books.booksnews
Opravdu těžko říct, a vzhledem k tomu že tady asi opravdu nejde o nějakou literární úroveň ale o to zda knize věřit či ne, nedávám ani žádné hodnocení.

Petruna6
09.12.2017

Začala jsem knížkou Dívky od svaté Magdaleny, pak shlédla film Padlé dívky, který jen lehce naznačuje, co se v instituci dělo. Teď jsem dočetla tuhle knihu. Je to spíš reportáž, ale otřesná. Zvedáme hlas proti islámu a sami si neumíme zamést před vlastním prahem. Co k tomu říci, diky bohu, že jsme ateisticky národ a naši věřící nejsou tak praštění.
Určitě stojí za přečtení.

Irsko dětství církev týrání podle skutečných událostí Magdaleniny prádelny

Autorovy knížky

Kathy O’Beirne
irská, 1956
2006  88%Nikdy o tom nemluv

Kniha Nikdy o tom nemluv je v