Nikdy o tom nemluv

od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh dětství zničeného krutostí a strachem, sepsaný na základě skutečných událostí. Kathy O’Beirneová líčí v této knize svůj tragický životní příběh, poznamenaný již v raném dětství surovým otcem, který ji stejně jako její sourozence tloukl a týral, a místními chlapci, kteří ji sexuálně zneužívali. Malá Kathy, které se v silně katolickém Irsku nedostalo od jejího okolí žádné pomoci, byla v osmi letech odtržena od rodiny a uzavřena postupně v celé řadě církví řízených institucí. Později ji poslali na psychiatrii, kde prošla děsivou elektrošokovou terapií a byla vystavována krutostem ze strany lidí, kteří o ni měli pečovat. Tím ale její noční můra ještě ani zdaleka nekončila…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21592/nikdy-o-tom-nemluv-lYG-21592.jpg 4.6247
Orig. název:

Don´t Ever Tell (2004)

Žánr:
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (72)

Přidat komentář
sebestian7422
30. října

Přečetl jsem to, ani jsem kvůli tomu nemohl spát, i žaludek mě rozbolel. Totálně mě to dostalo. Začal jsem pátrat po podrobnostech toho příběhu, natolik mě to dostalo. A jak to vypadá, naletěl jsem čumákem přímo do zdi. Celé si to vymyslela. Na lidských citech se vydělává fakt dobře, ještě že jsem za to pdfko nedal ani k. Mě ani tak neštve když někdo lže. Ale když těm lžím uvěřím, to jsem pak rozžhavený do ruda. A tahle podvodnice mě doběhla pořádně.

https://www.goodreads.com/book/show/3351629-kathy-s-real-story

Sidonka3
09. října

Tento skvěle napsaný příběh mě zasáhl a četla jsem ho s velkým napětím. Poprvé jsem se dozvěděla o existenci prádelen, kde byly již dříve zneužívané nebo zlomené dívky vydané napospas mnohdy ještě větší krutosti ostatním trýznitelům. To vedlo k narušení jejich morálky, pokažení výchovy, poničení charakteru vlivem prožitých událostí. Nejstrašnější je, že je vedli představitelé církve a že prádelny existovaly a vydělávaly ještě v 90.letech 20.století. Poslední prádelny byly uzavřeny z důvodu nikoli týrání svěřenců, neúměrné dřiny a špatného zacházení se svěřenkyněmi, ale díky tomu, že církev přestala mít tržby kvůli masovému zavedení automatických praček v domácnosti a dostupnosti levnějšího praní v jiných firmách.
Mučení a zneužívání, které dívka zažila již doma i v prádelnách pokračovalo i v psychiatrické léčebně, kde byla využívána pro změnu lékaři, jakožto bezprizorní dítě nemající ve světě zastání, byla půjčována na nebezpečné pokusy, oficiálně nezákonné. Nedivím se, pokud po takovéto "výchově" bez lásky a morálních pravidel svěřenkyně zvlčila ještě více, pokud zkaženou dívkou vůbec kdy doopravdy byla.

barusak1
10. června

Hrozně smutný příběh. Knihu jsem přečetla během jednoho dne.

medlovice
19. března

Nejdřív jsem stránky hltala . Otřesné svědectví jak krutý může být otec k dětem a manželce a jak slabí proti němu jsou. A že jeptišky jsou zlé a kruté ženy už vím. Pak mě ale Katy začala připadat opravdu jako dívka s poruchou chování, vzpurná a panovačná , fixovaná na matku, která ji nedokázala ochránit a trpí tím celá rodina. Nikde ani zmínka o babičce nebo jiných příbuzných . Katy se nechtěla podvolit , místo aby mlčela a poslouchala je hysterická a takové děti nemá nikdo rád. Protože byla často bita , utíkala ,kradla a podváděla a ke konci už mé sympatie ztratila.
komentář od uživatelky Petruna6 je přešně jako z mé mysli.

Eduarda
19. ledna

Iritovalo mě to. Tím, jak je to napsané, popisy událostí, slovníkem, prostě vším. Měla jsem problém dočíst. Nesporně je tato část irské historie strašná, a i kdyby autorka zažila jen část toho, co popisuje, je to hrozné. Nehodnotím tady ovšem hrůzy historie, ale knihu - a ta mě opravdu zklamala. Příběh pro mě prostě nedokázal přebít to zpracování.

Finn69
14.12.2017

Upřímně řečeno nevím, co si o tom myslet.
Příběhy kajícných Magdalének, tvrdě pracujících v klášterních prádelnách, se musí dotknout každého – a já nejsem žádná výjimka. Tahle kapitola irských dějin a zejména irské katolické církve je hodně odpudivá, těžko se chápe, že se něco takového mohlo v Evropě ještě před nedávnou dobou dít.
Na druhé straně, zejména první část knihy mi prostě nezněla pravdivě. A pokud je to celé zkreslené, je to špatně. Autorka na nás hrne jednu hrůzu za druhou, na světě nepotká nikoho mimo pedofily, kruté (nebo lhostejné) jeptišky nebo psychiatry dělající pokusy na dětech.
Je otázka kolik z toho se jí opravdu stalo, kolik toho měla z doslechu a kolik z fantazie … já fakt nevím. Nechci jí ukřivdit, ten příběh je opravdu drásající a brutální, problém ale je v tom, že čeho je moc, toho je prostě moc.
Takže jsem sedl k počítači a zeptal se strejdy Googla co on si o tom myslí. A co se stalo – znejistěl jsem ještě víc. Kathyin příběh popírají prakticky všichni, včetně jejích bratrů a sester, v útulku Máří Magdalény snad ani nikdy nebyla… za všechny třeba tady: http://www.dailymail.co.uk/femail/article-490977/Lies-Little-Miss-Misery--memoir-abused-girl-fake-says-new-investigation.html nebo https://www.theguardian.com/uk/2006/sep/23/books.booksnews
Opravdu těžko říct, a vzhledem k tomu že tady asi opravdu nejde o nějakou literární úroveň ale o to zda knize věřit či ne, nedávám ani žádné hodnocení.

Petruna6
09.12.2017

Začala jsem knížkou Dívky od svaté Magdaleny, pak shlédla film Padlé dívky, který jen lehce naznačuje, co se v instituci dělo. Teď jsem dočetla tuhle knihu. Je to spíš reportáž, ale otřesná. Zvedáme hlas proti islámu a sami si neumíme zamést před vlastním prahem. Co k tomu říci, diky bohu, že jsme ateisticky národ a naši věřící nejsou tak praštění.
Určitě stojí za přečtení.

mazlak
08.11.2017

Jen velice těžko se dá uvěřit tomu, že se tento příběh odehrává takřka v dnešní době.

katy238
28.10.2017

Neuvěřitelný příběh krutosti, lhostejnosti a odpornosti. Za zástěrkou dobrých úmyslů byla pravda o velkém zisku z otrocké práce dětí a stovky nevinných utýraných k smrti. Tento příběh by nikdy neměl být zapomenut a je hanba, že viníci většinou nebyli nikdy potrestáni.

Kekik
02.08.2017

K této knize snad ani nejde napsat nic... Snad jen- Hrůza !!!

gigi77
17.06.2017

Přečetla jsem jen část knihy a morální zodpovědnost mi nedala odvahu číst dál. Kdo má tu potřebu a sílu číst brutality spáchané vlastními otci a jinými dalšími na dětech? Říká se tomu 13-tá komnata. Lidé by se měli dozvědět, co se v jejich společnosti děje, jinak není cesta k nápravě. Ale dobrovolně to číst nedokážu. Nemohu hodnotit.

Darami87
14.06.2017

Nemám slov. Jsem šokovaná z toho, že se něco takového děje. Tolik krutosti směřované do nevinných dětí a paradoxně od těch, co by měli být dobrým příkladem pro ostatní. V drtivé většině knihy Kathy týrali právě ti, kteří se ohánějí Bohem a jeho milostí a dobrotou... Příběh mi rval srdce. Absolutně nedovedu pochopit, jak někdo může tak strašlivě ublížit jiné lidské bytosti.

angelak
07.06.2017

Krutý životní příběh malé Kathy - hrůza co vše musela vytrpět.

hancijar
23.05.2017

Horor, a k tomu od cirkve... Ma se cim chlubit...Neni co hezkeho napsat. Snad jen ze autorka mela tolik kuraze a byla schopna to zlo ze sebe vyplavit.

EvaEmma
26.01.2017

Smutný příběh dívky, kterou v dětsví bil otec. Později byla umístěna do reformní školy, zde byla týrána, sexuálně zneužívána. Prošla si i psychiatrickým zařízením, kde byla dopována léky, za " trest " dostávala elektrošokovou terapii. Prošla si pobytem v prádelnách Máří Magdalény, zde ve čtrnácti letech porodila holčičku Annie.
Tato kniha je skutečným příběhem. Pro mne nepochopitelné, že se tato zvěrstva páchala v nedávné době......

perpe2a
13.12.2016

smutný, pravdivý příběh...ale v podstatě je to jen popisný děj, trochu pořád dokola...i když ty události strašné...

Er.es
10.11.2016

Chtěla jsem si přečíst knihu, protože jsem hledala něco o madgaleniných prádelnách. V knize tomu bohužel autorka věnuje jen pár stran (ale asi je to ještě moc čerstvé téma). Nicméně jde o velmi silnou dávku nechutnosti, surovosti a lidské krutosti... a tohle všechno zvládla jedna malá nevinná holčička, slečna, paní... Smutné a velmi nespravedlivé...

L.Esoteric
30.10.2016

Nechápu, jak se tohle mohlo/může dít. Je mi z toho smutno. Silná kniha.

mala.katka
20.09.2016

Můj odpor k církvi se opět prohloubil.....

Drahuš
18.08.2016

5 hvězd pro Kathy!!!!

Market = )
09.08.2016

Trošku mě mrzí ne úplně šťastné pojetí z literární stránky, zhruba 1,5 * je za to, jakým tématem se knížka zabývá. Je mi špatně, když si chvílema uvědomím, že to je vážně pravda (ale většinou mi to stejně nějak nešlo...) a navíc, jak je v komentářích zmiňováno, ne nijak stará a je mi do breku a strašně úzko, když si představím ty chudinečky (nejen) děti :-(. Jak je tohle možný mi vážně hlava nebere :-(. Stejně jako jsem psala u "Děti s cedulkou" - knížka se by se měla dostat do povinné četby, aby co nejvíc lidí vědělo, co se taky v moderní době může dít...

invocation11
01.08.2016

Jedna z mála knih o "padlých ženách Irska" a Magdaleniných prádelnách, která u nás vyšla. Hrůzné je na tom především to, že jde o poměrně nedávnou historii a i v současnosti se církev k tomuto tématu staví víceméně přezíravě. Ke shlédnutí pak doporučuji film "Padlé ženy" z roku 2002.

zuzca.h
11.07.2016

Při čtení jsem si pořád říkála to je hrůza a jak je to možné. Proč lidi kteří by měli pomáhat tak spíš šíleně ubližujou a ostatní před tím zavíraj oči.

motolka
25.05.2016

Hrůza hrůz, děs a běs, co všechno musí děti vytrpět.

Absolutně nepochopitelné, že sadisti a trýznitelé byly jeptišky. Vždycky jsem měla za to, že jeptišky jsou ty nejhodnější na světě. V nemocnicích, kde normálně pracují jeptišky, tak se tam mají pacienti nejlépe. Oddaně se o pacienty starají. Kde se stala chyba? O knězích si až zas takové iluze nedělám.

Dál mi nešlo do hlavy, když si tolik holčiček stěžovalo, že je kněz sexuálně zneužívá, tak po tom nikdo nepátral a všechny tyto holčičky označili za blázny a dali je do blázince, kde je nadopovali léky, inijekcemi a elektrošoky. Ani jeden jediný dospělý se nad tím nepozastavil. Ze strachu, z lhostejnosti?

Dále bylo velmi smutné to, že tam, kde našla Kathy poměrně klid, radost ze života, dostatek jídla a nejméně namahavou práci, bylo vězení pro dospělé ženy. Nenašla ho ani v prádelně, ani v dětském domově, ani v ústavu, ani na psychiatrii, ani u cizích lidí, kam utekla, ba ani doma.

Lidi jsou horší než dobytek (omlouvám se dobytku, ale nechci být až zas tak vulgární).

Luciga
11.05.2016

Opět nehodnotím počtem hvězd.... tohle není "hvězdné" téma.
Neuvěřitelné, nepředstavitelné, neskutečně smutné. Po literární stránce kniha valnou hodnotu nemá (což v tomto případě není výčitka), ale ta síla příběhu přebije vše. Kniha rozhodně není pro všechny a kdo ji z jakéhokoliv důvodu vezme do ruky a začte se do ní, měl by na ni být připraven.

Zuziiik
19.04.2016

Naprosto souhlasím s komentářem uživatele "kuska"...........bylo to prostě drsné a ještě horší je, že se to opravdu dělo a že poslední prádelny byly zavřeny v době, kdy já si užívala své spokojené dětství.......smekám před Kathy, že o tom dokázala napsat.......a díky Čtenářské výzvě, že mne tuto knihu "donutila" přečíst.........byl to opravdu zážitek....

kuska
04.04.2016

Nemůžu říct, že se mi knížka líbila, na tady toto to opravdu nejde. 5* dávám za to, že vůbec někdo měl odvahu o tom napsat. Muselo to být opravdu těžké. Jsem ráda, že jsem si to přečetla.

marketa5465
30.03.2016

Člověku se nechce věřit, že je tato kniha napsána podle skutečné události, navíc napsána přímo samotnou obětí hrůzných činů. Kniha je poutavá, obdivuji odvahu autorky, obdivuji její sílu a vytrvalost...

Melein
02.02.2016

Ano, kdysi jsem něco o těchto problémech četla. Ale teprve až tato kniha mi ukázala celou zrůdnost systému ,,převýchovy padlých dívek". Neuvěřitelné, že se něco takového mohlo dít v ,,civilizované " zemi.

Malachit
07.01.2016

Kniha přečtena za tři a půl hodiny. Hodnotit nebudu, na tohle metr není.
Příběh děvčátka, kterému osud opravdu naložil. Na počátku otec tyran nejhrubšího zrna a milující, avšak fatálně pasivní matka. "Péče" institucí, které za křesťanskou láskou schovávaly zrůdnosti praktikované na bezbranných (a opět potvrzení, že celibát je asi tak přirozený, jako vrazit si opakovaně do prdele rozžhavenou trubku) Nakonec ztráta dcery, kterou přes veškerou hrůzu doprovázející její příchod na svět, hluboce milovala.
Spirála násilí, kolik z těch, kteří se stali tyrany, prošlo podobnými ústavy? Kolik z nich bylo mučeno ve vlastních rodinách?
Hluboce se klaním autorce, že navzdory všemu dokázala jít dál a dokonce bojovat nejen za sebe, ale všechny ženy, které potkalo totéž.
Někteří se ptají, proč čteme podobné knihy. Hledají v tom nějakou úchylku...
Možná už z úcty k autorům. Oni totiž chtějí, aby to někdo četl. Kdyby ne, nikdy by svůj příběh nesepsali a nenechali vydat. Je to bolestné avšak potřebné otvírání očí.