Nikdy neříkej, že se bojíš

Nikdy neříkej, že se bojíš https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298137/mid_nikdy-nerikej-ze-se-bojis-cya-298137.jpg 5 36 13

Giuseppe Catozzella vypráví skutečný příběh mladé statečné Somálky. Jejíma očima prožijeme hrůzy fanatického náboženského běsnění, ztrátu blízkých, zradu, ale také touhu vyhrávat a vzepřít se osudu i za cenu ztráty vlastního života. Lidské drama je vylíčeno jednoduchým a čtivým jazykem, který chytne čtenáře za srdce. Mladistvé i ty dospělé. Somálsko je nebezpečná země zmítaná politickými a náboženskými nepokoji, střelba a výbuchy jsou slyšet čím dál blíž a čím dál hlasitěji. Samia je dívka z Mogadiša. Běhá stejně přirozeně, jako dýchá. Sní o budoucnosti a zarytě trénuje společně se svým kamarádem Alím. Boj za svou zmučenou zemi a všechny trpící somálské ženy chce vyhrát svýma hubenýma a rychlýma nohama. Skrytá před radikály trénuje tajně v noci na opuštěném stadionu a v sedmnácti se jí podaří dostat až na olympijské hry v Pekingu. Doběhne sice poslední, ale stane se symbolem islámských žen na celém světě. Nevzdává to. Jejím velkým snem je vyhrát na příští olympiádě v Londýně. Všechno se ale zkomplikuje. Muslimští radikálové jsou stále mocnější. Samia musí běhat uvězněná v burce. A k radikálům se dá i Alí, její největší přítel. Zůstávat v rozvrácené zemi už nemá žádný smysl. Jedné noci se proto Samia vydá na dlouhou a strastiplnou cestu za svým snem o svobodě a vítězství na olympiádě. Je před ní pouť dlouhá osm tisíc kilometrů, odysea všech migrantů, kteří přes Saharu a Libyi míří ke břehům Itálie...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lukáš a syn (Barrister & Principal)

Non dirmi che hai paura , 2014

evickakyticka
20.03.2023 4 z 5

Silný příběh. Taky ráda běhám, o to víc mi byla hlavní hrdinka sympatická a moc jsem ji fandila. Obdivuji její sílu, víru a nezlomnost.

Po přečtení takového příběhu si hned člověk uvědomí, jak bere některé věci jako samozřejmost.

Kyfa
22.03.2022

Tuto knihu by si měl přečíst každý.

Antoramix
01.01.2022 5 z 5

Dechberoucí skutečný příběh Somálky Samii Yusuf Omar, která svým během chce osvobodit Somálsko od hrůzy války. Kniha se vám dostane tak do mysli, že si připadáte, že v té burce snad běžíte i vy sami. Zážitkem byl olympijský závod v Pekingu a to nejen popisem, ale i tím, že si na internetu můžete najít jak Samiu v průvodu, tak i její běh. Od chvíle, kdy se se Samiou vydáte na "Cestu" , je to velmi skličující. Můžeme se na migraci dívat z různých pohledů, ale to, co někteří při své pouti za vysněným snem zažijí a proč to dělají, odsuzovat prostě nemůžeme. Kniha je inspirující a obohacující zároveň.

KaMal
24.07.2020 4 z 5

I přes všechny překážky (válku, hlad, radikály, běhání v burce, Cestu...) se malá Somálka Samia drží svého snu běžet na olympiádě. Zvládne to? Asi nejděsivější bylo uvědomit si, že se tento příběh odehrál jen před pár lety... a další takové probíhají i teď.

ANATS
23.09.2019 5 z 5

Příběh napsaný podle skutečné události....tak to můžu.
Mladá hrdinka, která si chce splnit svůj sen. Fandila jsem jí, vtáhla mě do svého života.
Je to skvěle napsaný, čtivě, opravdu dobře se to četlo...ale smutný, hrozně smutný i slzička ukápla.
Bohužel, ale v tomto případě měl poslední slovo krutý osud :-(

LuckyZ
03.03.2019 5 z 5

Zajímavá a hezká knížka i smutné současnosti. Doporučuji

VladkaBU
21.05.2018 4 z 5

... silný a smutný příběh somálské dívky s velkou chutí splnit si svůj běžecký sen. Už několikrát jsem četla, jak těžká je cesta s převaděči. Buďme rádi, že tohle nemusíme podnikat.

kulzuz
30.01.2018 5 z 5

Strhující příběh, který vezme za srdce o to víc, že se zakládá na skutečnosti.

Analady
25.09.2017 5 z 5

Krásná, ale smutná kniha. Prožívala jsem s hlavní hrdinkou její touhu a lásku ke běhu a životu do posledního dechu.

rozvera
26.02.2017

Silný příběh dívenky ze Somálska, psaný úsporným jazykem, téměř novinářským, ze kterého chvílemi až mrazí. Čtenář se chtě nechtě musí vcítit do nesmírné touhy chudičkého děvčete po lepším životě, touhy proniknout v milovaném sportu, jediném, který může v ubohých životních podmínkách pěstovat a rozvíjet a přeje si, aby to nesmírné úsilí bylo korunováno úspěchem. Někdy ovšem osud zasáhne nečekaně a tragicky, i to je život.

rajen
06.02.2017 5 z 5

Knihu mi půjčila kolegyně a mě se do ní moc nechtělo, ale zároveň se mi nechtělo ji vrátit nepřečtenou, tak jsem se do ní pustila, no a skončila jsem až někdy uprostřed noci, kdy jsem otáčela poslední stánku, zůstala s pusou otevřenou a nemohla další hodinu usnout. Mě tento příběh šokoval, nečekala jsem takový příběh, nečekala jsem, že někdo, kdo běží na olympijských hrách, může takto skončit. Autor popsal život Samii mistrovsky, jako by to psala ona sama. Těžko se vyjadřovat k uprchlíkům, ale jedno musím napsat. Už chápu, proč mají výraz štvané zvěře. Zvěří se totiž cestou stávají.. (nutno říct, že mluvím o době před velkou uprchlickou vlnou). Kniha mi také poodkryla konání olympijských her trochu z jiného soudku. A v neposlední řadě jsem se dozvěděla, jak žili obyčejní lidé v Somálsku v průběhu občanské války. Také jste si po dočtení pustili na netu záznam jejího závodu na OL v Pekingu? Určitě doporučuji k přečtení!!!

homat
03.10.2016 4 z 5

Příběh prosté dívky, která má bojového ducha a pere se hned s několika věcmi najednou. Velká bojovnice Samia se narodila v Somálském Mogadišu, což jí předznamenalo životní osud z té nejčernější stránky. Miluje běhání a je tak silná, že se za velmi nuzných podmínek dokáže dostat až na olympiádu. Ale musí se dále zlepšovat a to jí podmínky v její domovině pustošené mnohaletou občanskou válkou nedovolují a tak se jednoho dne rozhodne opustit svou rodinu,město,vlast a stane se "tahrih"(běženkyní) do Evropy!
Z politického hlediska si dovolím, (v dnes tak složité době kdy je problém migrace tak silný), říci pouze jedno! Máme právo soudit "běžence" nebo chcete-li migranty jako jednolitý monolitický problém?!

PetraBery
02.08.2016 5 z 5

Je mi ctí napsat první komentář k této knize napsané podle skutečných událostí. Neuvěřitelný příběh mladé Somálky Samiy, která za každou cenu šla za svým snem, reprezentovat svoji zemi na olympijských hrách v běhu. Podmínky života v Somálsku i její Cesta za svobodou jsou popsány skvěle, kniha se opravdu dobře čte. Z konce jsem byla smutná, je hrozné, co se i v dnešní době na světě děje a jsem vděčná za život, který žiji tady u nás.

italská literatura osudy žen Somálsko podle skutečných událostí

Giuseppe Catozzella
italská, 1976
2016  92%Nikdy neříkej, že se bojíš
2023  90%Talianka

Kniha Nikdy neříkej, že se bojíš je v