Nikam

Nikam https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306453/bmid_nikam-ZTl-306453.jpg 3 128 46

Konec světa nastal jednoho letního dopoledne. Většina lidí se zhroutila v křečích a na místě zemřela, jiní spáchali sebevraždu, další se proměnili v agresivní násilníky, část se stala otroky záhadných „lovců“... Hrstce přeživších nezbylo nic jiného než utíkat a skrývat se. Aspoň takhle je tomu v Českých Budějovicích, kde se postkatastrofický román Nikam převážně odehrává. Prozaik Dalibor Vácha je laureátem Literární ceny Knižního klubu a autorem tří historických románů.... celý text

Alezi76
12.11.2018 1 z 5

Kniha je jeden velký chaos. Mnoho postav a mnoho nelogičností. Chvílema jsem se v ději úplně ztrácel a musel se vracet zpět. Další věc, která mi moc neseděla byl styl psaní. Knihu jsem dočetl do konce jen proto, abych se dozvěděl jak to vše skončí. Existuje spousta lepších postapo knih. Vracet se k ní nebudu.

icewind
11.10.2018 2 z 5

Děj této knihy se nejspíš snaží čtenáře přesvědčit, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý kromě vás....Byl jsem zvědav jak se autor vypořádá s naprosto odlišnou tématikou než legie a druhá světová válka. Z počátku jsem si říkal, že snaha zakomponovat náhodný výběr jmen z kalendáře a postupně k nim přidávat jejich příběh povede pouze k tomu, že už fakt nevíte jestli Markéta potkala Karolínu nebo Michal vše sleduje z úkrytu zatímco Radek dopíjí poslední lahváč, Eva se nemůže dostat z nonstop baru a rozhodne co na to Lukáš, pokud ho ovšem nevyruší Lucie.... čím dál víc mi to přišlo jako best of autorových setkání s postapo a scifi literaturou, takže z toho vznikl den trifidů na českobudějovickém výstavišti za doprovodu živých mrtvých v kontextu jakési obří války světů, na své si přijde i necromancer a Sodoma i s Gomorou. V ději jsem se místy dost ztrácel, popisovaná brutalita mi přišla jednak jako prvoplánová záležitost, zbytečně popisná a někdy snad ani autor nevěděl co s tím viz. např. hromadné znásilňování hordou divochů kdy jde na řadu první, druhá, třetí, čtvrtá..... Autorovi víc slušela historická linka než tenhle pokus, obyvatelé Českých Budějovic, Prachatic apod. ať si přihodí hvězdu navíc.

kofina
01.10.2018 4 z 5

Samotný příběh má dobrý nápad i spád, takže nudit se nebudete. Co mně osobně na knize vadí je překombinovanost, děje se toho tam místy až zbytečně moc, někdy je popis příliš detailní, jindy naopak spíš tak profrčíte danou situací. K tomu se tam objevuje (hlavně ze začátku) velké množství osob, takže je lehké se ztratit.

M03b1us
13.08.2018 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohl začíst, asi k množství postav a dějových rovin. Pak se ale vše začalo spojovat a vynořila se skvělá akce s místy k zamyšlení nad tím, co by asi bylo, kdyby padla naše současná společnost. Opravdu by byl lidský svět tak zlý a krutý, jak představuje tato knížka?

piotr9974
02.04.2018 3 z 5

cestina je pro mne cizi jazyk a myslel jsem ze je to duvod, proc je tak tezko sledit za pribehama vsech postav... ale kdyz jsem precetl komentari - uz vim, ze stejne se citilo take mnoho Cechu :). kniha je ok, je citit chaos, ale je to koneckoncu konec sveta, ja jeste by mohlo byt? urcite ted musim pojet do Ceskych Budejovic a pokoukat se na tohle misto svymi ocima!

aspik83
21.01.2018 4 z 5

Dobrý, dobrý... Je to ponuré až běda. Děj má spád, odsýpá bez nudných pasáží... Možná trochu moc hlavních hrdinů, ale za mě jednoznačně palec nahoru...

Prateri
20.01.2018 4 z 5

Můj syn, když knihu přečetl, tak se - když chodil po Budějovicích - stále rozhlížel, co na něho kde vyskočí:-).
Kniha je to nabitá dějem, postavami a jejich charaktery. Taková Amerika v Čechách:-).

Kubajin
18.11.2017 odpad!

Docela bída, zlákaly mě kladné komentáře. Celou dobu čtení jsem vůbec nevěděl, kdo je která postava. Charaktery byli totiž naprosto ploché a i ke konci knihy jsem nedokázal určit, zda se jedná o stejné postavy jaké byli představeny na startu, nebo už jiné (a že jich je v průběhu představeno snad 30?). Jednání postav je úplně nesmyslné, popis prostředí si mnohdy protiřečí. Autor si jen snaží vytvářet situace z nichž vnucuje čtenáři pocit beznadějného světa. Ale je to nucené, umělé a nevěrohodné. Do nikoho se nejde vcítit, případně s ním soucítit.

petjanca
18.08.2017 3 z 5

Ze čtení tohoto sci-fi mám celkem kladné pocity. Ano, objevuje se tam brutalita, ale k tomu tématu mi to sedělo. Ostatně se taková zvěrstva dějí i v dnešní době, a to nenastala žádná apokalypsa. Chování lidí je tam tedy podle mě velmi dobře popsáno. Byla jsem trochu rozpačitá z mimozemšťanů. Jejich zdejší popis moc nekoresponduje s mou představou "ufonů", takže jejich vykreslení mi přišlo dost překombinované. No a závěr nebyl nijak překvapivý. Spíš tak nějak sám vyplynul z příběhu...

cori
12.07.2017 3 z 5

Kniha je rozdělena do tří nestejně dlouhých kapitol. V první se na scéně objevují hlavní hrdinové (musela jsem si je vypsat na papír, abych si pamatovala, kdo je kdo a co má v plánu). Pokud jsem dobře počítala, jedná se o 12 postav, které se střídají zhruba po dvou třech stránkách. Ve druhé kapitole (rok po konci světa) čelí hrdinové, kteří vytvořili společný Domov, smrtící nákaze. Ve třetí přeživší prchají na Šumavu.
Autor stupňuje brutalitu, s níž se lidé vzájemně likvidují, ani k tomu nepotřebují mimozemské organismy. Nejděsivější byla paneláková dvojice kanibalů.
Pobavila mě scéna, kdy jedna z postav říká, že skutečnost vůbec nevypadá jako ve filmu Mad Max, a ejhle sotva na kolech přejeli pár kopečků do Prachatic, náhle se v Mad Maxovi ocitli.
Spoiler: Ze všech postav, z nichž jsem i některé oblíbila (Vojta, Michal) se jich epilogu dočkají jen tři. Ostatní umřou hnusnou smrtí.

asteion73
21.06.2017 3 z 5

Teď jsem dočetl, a musím říct rozporuplné pocity.
Na jedné straně skvělé téma (nejen na velkou Ameriku útočí emzáci), na druhou stranu se občas v té záplavě postav a ději ztrácím.
Ale jinak hodně ponurá, brutální, bezvýchodná a člověka napadá zda by to takhle nějak opravdu nevypadalo ve skutečnosti, kdy by lidé ztratili všechno a zároveň věděli, že svět šel nadobro do kopru , zda by u člověka nevyplavali na povrch jeho nejtemnější stránky jeho osobnosti, protože by mohli dělat všechno zakázané a vědět, že za to nebude žádný trest.
No snad to nezjistíme na vlastní kůži ....

Magnat
14.05.2017 4 z 5

Postav je až příliš mnoho, nakonec stejně zjistíte že je to úplně jedno jak se jmenují - přesto to nebylo vůbec špatné.

pobijecmuch
13.05.2017 1 z 5

Vácha je velmi dobrý vypravěč válečných románů (zejména knihy o čs. legiích), ale tento pokus o nějaké scifi se mu prostě nepovedl. Jak už tu bylo napsáno dříve - spousta postav, které vyvolají u čtenáře chaos, děj, který se neustále opakuje, ale nikam neposune. Osobně jsem měl po hodině čtení velký problém u toho dál vydržet. Za snahu a že to napsal český autor tomuto guláši uděluji jednu pěknou hvězdu.

šógun0
12.05.2017 1 z 5

Příliš mnoho postav, které naprosto splývaly. Děj se nikam neposouval, dával jsem tomu šanci, ale na straně sto, už mi došla trpělivost. Takže nedočteno. Hvězda za snahu.

marek6463
27.04.2017 5 z 5

Tak jsem to dočetl a musím říct, že tahle "česká kniha" je jedna z mých těch oblíbených, ač dle mého úhlu pohledu to není sci-fi, ale doslova sci-fi horor plný zvratů a nečekané hrůzy. Jedna velká knižní imponace.

fraggment
16.04.2017

Souhlasím s buriankem. Je to docela zpackaná postapo. Je mi líto, ale autor to vzal moc hákem a v knize se opakuje stále dokola to samé a děj se "NIKAM" neposouvá. Škoda myslím, źe autor by to i dokázal, ale nedal si tu práci.

mot33
13.04.2017 4 z 5

ocelá dobré toto téma mám rád,ale místy takové natažéné,až bych řekl že zbytečně se člověk ztrácí ,ale čtyři hvězdy jo.

Fazolka2017
23.03.2017 5 z 5

Málokterá knížka mě donutí bdít dlouho do noci. Postapokalyptické téma mě fascinuje a tato verze organické invaze na Zemi je naprosto skvělá. Občas jsem se dokopala zvednout z lehátka a jít i na vzduch, ale bez toho abych nevěděla jak ten masakr pokračuje to nešlo. A tak jsem pochodovala alejí za naším městečkem sem a tam a za chůze četla. Asi jsem vypadala jako blázen. A mě to bylo jedno. Ano, na začátku je seznamka s více postavami a byl v tom trošičku zmatek, ale asi všichni jsme správně vytušili, že jejich řady brzy prořídnou. A že nebude dobrý upnout se na některou z nich a zamilovat si jí. Děj měl spád, nebyla tam hluchá místa, styl psaní mi vyhovoval. Navíc velice originální, žádní zombíci, žádná vyspělá mimozemská technologie, žádná oficiální raketová a bombová válka. Země se nezmohla vůbec na nic. Četla jsem tu kritiku, že obzvlášť v druhé části bylo příliš násilí a že to bylo přes čáru. Nebylo. Tohle není ani tak věc názoru, ale věc životních zkušeností. Já mám bohužel tu zkušenost ( a ne jednu ), že lidi jsou svině a když mohou, vrazí vám nůž do zad a ještě s nim otočí. Absolutně si nedělám iluze - v tváří tvář přežití se z dosud normálních lidí stanou svině a ze stávajících sviní extrasvině. Omlouvám se za to výrazivo, ale když je konec světa, není čas na jednání v rukavičkách. Ano, život by se smrsknul na uspokojování základních potřeb: jídlo, základní materiální věcičky pro přežití, sex, prostor a moc. A lidi by pro to šli přes mrtvoly. Žádné sluníčkové budování nové společnosti ve stylu ten umí to a ten zas tohle a dohromady budeme noví a lepší. Bohužel. Domluvila jsem. Obyvatelé Českých Budějovic si musejí čtení vychutnávat, závidím jim. Skvělá kniha :-)

Sarah11
05.03.2017 4 z 5

Jsem trošku v rozpacích, co se týče hodnocení. Čtyři hvězdy mi přijdou nespravedlivé vůči knihám, které ode mě dostaly také čtyři nebo pět, protože se mi líbily víc než tato, ale tři hvězdy mi zase přijdou málo, jelikož jsem tak hodnotila knihy, které mě tak úplně neoslovily a ve kterých mi něco chybělo, což se o této knize říct nedá. Většinou bych potřebovala, aby maximum bylo šest hvězd, ne pět. Dávám tedy čtyři, ale není to úplně stoprocentní čtyřka.
A teď už k samotnému ději... Líbilo se mi, že hlavní protagonisté nebyli nějací superhrdinové, ověšení zbraněmi, kteří ze všeho vyváznou bez jediného škrábance a ví si rady v každé situaci, což bývá v podobných knihách obvyklé, nýbrž obyčejní lidé, kteří jsou zahnáni do kouta, mají strach, jsou zoufalí a mají svoje problémy a potřeby. A autor se s nimi nemazlí, ba naopak, brutalitou rozhodně nešetří. A vulgarismy také ne, ale to beru spíše jako plus, protože kdo by v podobné situaci nějaké to sprosté slovo neutrousil, že. Zasazení děje do České republiky jen přidává knize na realističnosti, jelikož jsme ze zahraničních sci-fi knih většinou zvyklí na prostředí Ameriky. Věřím, že lidé, kteří Budějovice a jejich okolí znají, si knihu museli užít ještě mnohem víc. Ale abych jen nechválila... I tady mi několik, docela podstatných věcí, vadilo. Na začátku jste totiž hned hozeni do děje, což někdy není na škodu, pokud ale nesledujete tolik postav a dějových linek najednou, to je z toho potom spíš pořádný chaos. A s tímto chaosem jsem bohužel bojovala asi až do poloviny knihy. Kolikrát jsem se musela vracet, abych zjistila, co se to vůbec děje, postavy a jejich příběhy se mi pletly dohromady a celé to bylo takové dost zmatené, což je škoda. Hrdinové ale (naštěstí?) postupně ubývají, a tak se začínáte lépe a lépe orientovat. Další věc, která mě po nějaké době začala dost otravovat, bylo neustálé ujišťování, že přece nejsme v žádném americkém sci-fi filmu. To je sice pěkné, ale opravdu to nemusím číst pořád dokola. Poslední věc, co bych vytkla, je naprosto nelogické chování postav v některých situacích. Chápu, že když je člověk zoufalý a bojuje o holý život, tak se asi občas bude chovat nelogicky, ale v některých pasážích mi přišlo, že autor chce do příběhu nacpat ještě víc brutality a ještě víc šokovat, i když někde to nebylo třeba (viz scéna se psem, s Vojtou, Robertem a podobně). Nemyslím si, že by se všichni začali jen bezmyšlenkovitě podřezávat a vraždit jen proto, že je apokalypsa a že prostě můžou. Ale o tom můžeme (díkybohu) jen spekulovat.

Jossie
21.02.2017 4 z 5

Tato kniha je jedna velká deprese - autor se se svými hrdiny rozhodně nemazlí.