Nie sme z rodu bohatierov

Kniha opisujúca časy oslobodenia Slovenska sovietskou armádou. Dôstojníka Joríka vysadia na záp. Slovensku , na jar 1945, aby sa napojil na antifašistickú odbojovú organizáciu. S tou sa po čase dostáva do rozporu, keďže skupine ide skôr o povojnové mocenské záujmy. Jorík bojuje s vlastencami, aby uľahčil vstup sovietskym vojskám na územie Bratislavy. Sledujeme i vnútorné poryvy a premeny hlavnej postavy. Z doslovu Pavla Koyša: "Hajdúkova próza má však svoje ideové hodnoty predovšetkým v tom, že opäť dokazuje, odkiaľ a za akú cenu k nám prichádzala pred tromi desaťročiami sloboda. Pripomína, že oslobodenie malého Slovenska bolo súčasťou veľkého humánneho diela Sovietskej armády, osloboditeľky východnej Európy spod fašistickej nadvlády." "O človeka sa totiž nebojuje len v časoch vojen a bojov, a so zbraňou v ruke. Veľký zápas o nových ľudí v novom svete pokračuje. ... Nezaškodí si pripomenúť práve v čase sladkého mieru, v čase zľahostajňovania k ukrutnostiam doslova fašistickým, ktoré servíruje súčasný imperializmus, za akú cenu sa rodil náš mier: Za cenu mladých životov, obetovania lásky, snov a všetkého, čo robí život pekným."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/290225/nie-sme-z-rodu-bohatierov-9wg-290225.jpg 31

Válečné, Literatura slovenská
Vydáno:, Pravda

Lessana
24.03.2016

Knižka s, na môj vkus, trochu pomalým tempom. No ak človek vytrvá, dokáže čítať medzi riadkami a následne si pospájať mozaiku faktov (ne)priamo spomenutých s tým, čo už vie, naplní sa zmysel čítania.

Peter Hajdúk

Peter Hajdúk