Nie si ako iné matky

Nie si ako iné matky https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416105/bmid_nie-si-ako-ine-matky-xdy-416105.jpg 4 8 5

Život z tisícov kúskov skladačky. „Bola taká komplikovaná ako skladačka zložená z tisícov kúskov – a ja som tieto kúsky musela nájsť a pospájať ich dokopy,“ píše o svojej matke Angelika Schrobsdorff. Kúskami skladačky sú pre ňu listy, fotoalbumy, spomienky priateľov a neskôr ich spoločne prežitý život. Všetko sa začalo celkom harmonicky v zámožnom židovskom dome berlínskeho obchodníka na začiatku 20. storočia. Else Kirschner je šarmantná mladá žena s tmavými kučerami a žiarivými očami, dojímavo milovaná rodičmi a milujúca život, ktorý jej doprial roky blahobytu, naplnené divadlami, koncertami, prázdninami v letnom dome pri jazere a veľkými vášňami. Všetkému však urobili rázny koniec nacisti. Else, medzitým vydatá za pruského junkera Ericha Schrobsdorffa, uteká s obomi dcérami do Bulharska. Vo svojom autobiografickom románe Angelika Schrobsdorff rozpráva o živote svojej židovskej matky, nekonvenčnej ženy, v Berlíne v období Weimarskej republiky, Tretej ríše a povojnového Nemecka. Podáva zaujímavý, takmer archeologický a pritom veľmi osobný pohľad na dejiny dvadsiateho storočia.... celý text

Literatura světová Pro ženy Biografie a memoáry
Vydáno: , Inaque

Du bist nicht so wie andre Mütter , 1992

wiix
08.04.2023 3 z 5

Vydavateľtvo #inaque mám veľmi rada, väčšina ich kníh nie je ľahké čítanie a tak mi to vyhovuje. Ale táto monštruózne hrubá kniha s témou materstva, lásky, aj prvej aj druhej svetovej vojny, aj náboženstva aj života samotného ma nebavila a teda ledva som ju dočítala aj keď mala svoje silné stránky a nebolo ich málo.

adorjas
15.03.2020 4 z 5

Jedná sa o beletrizovaný životopis matky autorky. Rámcovo sa jedná o obdobie zo začiatku 20.storočia až po polovicu 20.storočia, čo zhruba predstavuje celživotnú púť Elsy. Spoznávame sa s postupne uvoľňujúcim sa Berlínom pred 1. sv. vojnou až po jeho zlaté roky, kde sa žúrovalo jedna radosť, aby sme sa za pár rokov pozreli do vojnového a hlavne povojnového Nemecka, kedy ľudia trpeli prehrou krajiny a žili naozaj pochmúrne, hladné životy.

Angelika, jej sestra Bettina a matka Else museli kvôli pritvrdzujúcim protižidovským zákonom utiecť do Bulharska, kde sa im podarilo prečkať vojnu a následne sa vrátiť do Nemecka, ktoré len horko-ťažko spoznali.

Absolútne chápem jeden z komentárov na DB, ktorý knihu označil 1*- Elsa bola rozmaznaná, žila svoj život bez rozmyslu, uprednostňovala cit nad rozumom, líhala s mužmi, možno aj so ženami, ktovie! Ale kniha by sa nedala hodnotiť, ak by sme brali do úvahy jej povahu, my predsa v knihe nejdeme obraňovať dobro, ale dostávame tu farebnú postavu, ktorá naozaj žila. Ktorá nekonala len dobro, ale žila tak, ako každý z nás. A tu spočíva kvalita knihy, že sa autorke podarilo na základe ropzrávania príbuzných, korešpondencie a vlastných domyslení poskladať príbeh života svojej matky, ktorá naozaj nebola úplne taká ako tie iné matky v tých časoch.

Najsilnejšou časťou boli pre mňa posledné strany, kde spisovateľka nevkladala svoje domnienky, ale iba okopírovala listy, ktoré jej matka posielala v posledných rokoch jej života. Absolútne auntetické, dokonca nemilosrdné k osobe Angeliky. A som rada, že autorka to tam dala, a neobávala sa názorov na svoju osobu v tom, ako ju matka v týchto listoch popisuje.

Jednu hviezdu strhávam za trošku detinský prejav spisovateľky. Vraj sa jedná o veľmi uznávanú autorku, ale nejakú extrémne umeleckú formu to nemalo. O to viac by ma zaujímalo porovnanie čítania jej iných kníh- žiaľ, iné diela do SR/ČR preložené nie sú a dokonca jej iné diela nedostať ani po nemecky. Možno sa znej stane autorka, ktorá sama zmizne z dosahu spisovateľskej známosti.

EsterR
01.02.2020 1 z 5

Divna kniha. Necita sa dobre, skace v case chaoticky, len tak 2-3 roky, nie s nejakou umyselnou retrospektivou, len opakuje, co uz bolo povedane. Strieda ich a er formu, tiez bez zmyslu alebo poriadku, jeden odsek “ich”, dva “er”, casto len opakuje udalosti v oboch formach, ale bez toho, aby popis v inej forme nieco objasnilo alebo obohatilo. V knihe nie je jedina postava sympaticka alebo hodna sledovania. Je to len historia viac ci menej sebeckych a sebestrednych postav, pohnutky ich konania su uplne nepochopitelne. Hlavna hrdinka v zivote neurobila nic. Vobec nic. Len nechala vsetkych okolo, aby sa o nu starali. Vdaka WW2 aspon dospela k nazoru, ze vrazdit nie je spravne, aby som nasla nieco pozitivne. Ale nenasla som nic, co by jej zivotu dalo nejaky zmysel.

Radka_p
16.01.2020 5 z 5

Všelijako by sa dala opísať táto kniha, čo asi aj veľa ľudí po jej prečítaní urobí. Pre mňa bola ale najfascinujúcejšia línia toho, ako dcéra po rokoch od smrti matky po kúskoch poskladá a do knihy zhmotní jej životný príbeh. Uvažujem koľko námahy to muselo dať z rodinných príbehov, denníkov, korešpondencie napísať tak detailný životopis a tiež uvažujem nad motiváciou, prečo sa do toho autorka pustila...aj keď na konci som mala pocit, že objavila vlastne samú seba, lebo presne taká mi prišla aj Angelika, rovnaká ako bola jej matka v mladosti.

zanardi
10.01.2020 4 z 5

Táto kniha je “nepušťák”, ťažko sa mi odtŕhalo od čítania, pretože tak búrlivý a bohémsky život, opísaný v podstate bez ospravedlňujúcich eufemizmov je pútavé divadlo.
Príbeh hlavnej hrdinky je napísaný absolútne otvoreným štýlom, všetky vzostupy, pády, pochybenia, utrpenie - sú hmatateľné a hoc dobovo nepochopiteľné, ale predsa fascinujúce.
Kajanie sa na sklonku života dodalo príbehu tú potrebnú dávku uvedomenia, že vždy v živote musíme niečo obetovať. A zvoliť si správne, čo obetujeme, je umenie.

Autorovy knížky

Angelika Schrobsdorff
německá, 1927 - 2016
2019  70%Nie si ako iné matky

Kniha Nie si ako iné matky je v