Nic než šaty

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Rodiče ze mě vychovávali myš. Z vděčnosti k Anglii, která jim poskytla útočiště, se rozhodli být myšmi. Tento stav myšovství, ochotu mlčet (ať už ve vztahu k ostatním vyvrhelům nebo mezi sebou), vést poklidný a skromný život, být pracovitý a poslušný, to očekávali i ode mě. Ať už byl strýček Sándor čímkoli, rozhodně ne myší. Když už něčím byl, tak nosorožcem pokrytým bahnem z řeky, roh vždy připravený k útoku. Ve čtvrti velkých obytných domů z červené cihly poblíž Marylebone Road, vyrůstá Vivien, citlivá dívka, která ráda čte, izolovaná svými plachými rodiči-uprchlíky jak od minulosti, tak od přítomnosti. Pak se objeví okouzlující strýc, v mohérovém obleku, s diamantovými hodinkami na zápěstí a s dívkou v kloboučku s potiskem leopardí kožešinky. Proč je strýc Sándor v domě jejích rodičů tak moc nevítaným hostem? Vivien to chce zjistit. Toto je příběh o přežití – o tom každodenním i hrdinském – a mladé dívce, kterou potkají překážky, dokonce zrady, které nevyhnutelně doprovází divoká touha po životě. Příběh se odehrává na pozadí Londýna v 70. letech 20. století. Nic než šaty je moudrý a citlivý román o šatech, které si vybíráme, osobnostech, do kterých se oblékáme a o tom, jak nás všechny utváří....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95925/nic-nez-saty-al3-95925.jpg 3.611
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Kniha Zlín
Orig. název

Clothes on their backs, 2008

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Nic než šaty

Přidat komentář
Toffee
31. srpna

Milé překvapení. Kniha o vztazích v rodině, mlčení rodičů věřících, že minulost jen zatěžuje, o vzpouře proti šedosti, Židech v Maďarsku a hlavně o hledání svých kořenů. Tohle všechno se zajímavě propojuje a projevuje v šatech a vztahu k nim.

"Šaty, které nosíme, představují proměnu. Změní vás zvenku i uvnitř."

magnolia
27.06.2019

Šaty mám ráda, je to můj nejoblíbenější druh oblečení, tak jsem knížku s takovým názvem musela zkusit. Nejde v ní o žádné fintění nebo módní salóny, to už je jasné z anotace. Je to knížka se sympatickou hrdinkou, která hledá svoje kořeny a dává dohromady rodinnou historii. A protože rodiče jsou takoví, jací jsou, pátrá tajně, s pomocí černé ovce rodiny - strýce Sándora, který chce (a má co) vyprávět. Současně sledujeme Vivienino hledání sebe samé, její pokusy a omyly, odehrávající se v multikulturním Londýně 70.let. Je to kniha o rodině, o vzájemné toleranci, hledání pravdy a smyslu života. Ani jsem nečekala, že se mi to bude tak líbit. Je to dobrý společensko-psychologický román, zachycující dramatické lidské osudy v době válečné, i dlouho po ní.


Doporučujeme

Rozkoše léta
Rozkoše léta
Pekařova dcera
Pekařova dcera
Doktoři
Doktoři
Kořeny
Kořeny