Nezvyklá země

Nezvyklá země https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29974/bmid_nezvykla-zeme-aeF-29974.jpg 4 43 11

Nezvyklá země je druhá sbírka povídek známé americké autorky s bengálskými kořeny oceněné Pulitzerovou cenou. Povídky se zabývají přesazením do nové země (USA), která je pro přistěhovalce nejen první generace stále půdou nezvyklou. Povídky jsou kulturní meditací či reflexí na život mezi dvěma kulturami, kdy jsou lidé nuceni spolu vycházet a utvářet si životní prostor. Hrdinové v nové zemi zažívají osudové zvraty a po svém se vyrovnávají s životem mezi Východem a Západem, někteří najdou svoji lásku, jiní nikoliv, některým se splní americký sen, jiní propadnou alkoholu či odevzdané pasivitě. Titul vyhlásily New York Times i Publishers Weekly knihou roku 2008.... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Argo

Unaccustomed Earth , 2008

Greenfingers
19.12.2022 5 z 5

Že Jhumpa Lahiri psát umí, o tom mě přesvědčila již svou první sbírkou povídek Tlumočník nemocí. Nezvyklá země na ni navazuje tématy povídek, které se opět věnují otázce integrace indických přistěhovalců do americké společnosti. Autorka se opakovaně zaskvěla brilantním stylem psaní. Doporučuji!

kramver
04.05.2021 5 z 5

Sbírka povídek, které zaujmou. Rozhodně milé překvapení , koupila jsem knížku ve slevě a zasloužila by si vyšší cenu, stojí za to.

Disease
08.02.2021 3 z 5

Fajn čtení o střetu kultur, ke kterému ovšem nikdo nikoho nenutí.

Veggi
01.07.2019 3 z 5

Pro mě druhé setkání s indickou kulturou. Jednotlivé povídky se týkají vždy trošku jiného téma, ale jedno mají společné. Střet indické a americké kultury, marnou snahu rodičů vychovat "pravé" Indy v USA, snahu vymanit se z indických tradic, tolik vzdálených v USA. Příběhy působí obyčejně, ale jsou velmi lidské.

Gandalfek
24.09.2018 4 z 5

Nenásilný pohled do spletitých tradic indických rodin, ovlivňujících životy jednotlivců i daleko od indických hranic. Můžete se odstěhovat klidně půl světa, ale vliv tradic a rodiny sebou budete vláčet s sebou...

petrarka72
13.05.2018 5 z 5

Čistá krása. Všední příběhy, které mají velkou podmanivost, o rodičích a dětech, o kořenech, tradicích, odklonu z předurčené cesty a tu a tam pokorném návratu. Je to dojímavé a silné. A o lásce a smrti - jak jinak...

akdar72
02.05.2018 5 z 5

Libila se mi stejne jako Tlumocnik nemoci.

Merlinit
30.07.2017 4 z 5

Zajímavé. Ne právě povzbudivé, ale zajímavé.

bekule
04.06.2017 3 z 5

Zajímavé povídky z prostředí indických přistěhovalců.Moc dobře se čte ale Tlumočník nemocí je o dvě třídy lepší.

bob0985
27.06.2015 5 z 5

Knihy, jejichž autory jsou ženy, mě vždy poněkud odrazují. Nicméně toto jsou skvělé povídky, které skutečně stojí za to si přečíst. Autorka výborně vykresluje charaktery, vytváří situace a i způsob jejího vyprvění příběhů je vždy jiný a zajímavý.

tootsie
07.09.2013 4 z 5

Výborné poviedky, ale autorkinej prvej zbierke (Tlumočník nemocí) sa nevyrovnajú.