Nezvěstný (Amerika)

od:

Nezvěstný (Amerika)

Nové české vydání nedokončeného románu vychází z původní rukopisné verze bez editorských zásahů Maxe Broda. Knihu provází ilustrace Jaroslava Róny z filmového projektu režiséra V. Michálka „Amerika“.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1214/nezvestny-amerika-1214.jpg 4.1254
Originální název:

Der Verschollene (1927)

Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Melantrich
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (20)

Přidat komentář
archandelka
05. srpna

Můj druhý boj s Kafkou a musím říct, že bohužel opět vyhrál. Nerozumím mu ani trochu, jeho styl mi vůbec nesedí, a nějak asi i ta výpovědní hodnota, kterou do této knihy vložil, se mi ztrácela v komplikovanosti celého textu.
Třeba do něj někdy dorostu.

MonkeyMarty
21. července

Knihu by neměl číst člověk, který nezná Kafkův život a pozadí jeho tvorby, nebo není:
- introvert
- oběť manipulátora
- oběť šikany

Snažíte se nějak upozornit hl. hrdinu, aby nějak jednal, ale on se stále nechá manipulovat ostatními.
Hodně rysů má podobné s Procesem od Kafky, ale tohle byla pro mě o mnohem větší psychická zátěž.

Amalberga
08. června

Je pro mě těžké hodnotit něco, co ještě nebylo ani zdaleka dokončené. Narozdíl od Procesu je to na Americe daleko více znát. Kniha se mi nečetla ani snadno ani obtížně, nenudila jsem se, ani se nebavila. Hodně mě mrzí, že není objasněno, jak Karel odešel od Robinsona a Delamarche nebo jak se seznámil s Fanny. Nevím, jestli by se tohle nedokončené dílo mělo vydávat zvlášť, spíš bych ho doporučila jako dodatek ke Kafkově tvorbě, ne jako plnohodnotný román, když vývoj Karla nebyl ani zdaleka dokončen a my viděli z Ameriky tak málo.
P. S. Když jsem kniho začala číst, působila na mne dost silně, protože tři dny po sobě jsem měla zajímavé sny, které v sobě obsahovaly prvky z Ameriky.

Isew
05. června

Nezvěstný ... pocit zmaru, deziluze. Bála jsem se otočit na další stránku, co Karla zase čeká, kdo ho využije a odkopne. Oproti Zámku a Procesu, kde se bezmoc a zmar projevil naprosto krystalicky, tak u Nezvěstného byl naznačen poměrně pozitivní vývoj ... možná, je to nedokončené. Z jelimana patnáctiletého Karla, který se plavil na lodi do Ameriky, se postupně stával o trochu menší jeliman. Kdo ví, co by se z něj stalo na konci, pokud by to Kafka dopsal, ale pozitivní vývoj trochu vidět byl. Což u Kafky není moc obvyklé.

Ema22
28. února

Podle mě nejslabší Kafkův román. Spousta slov, které bych redukovala na polovinu, a ještě by zbyla rezerva. Podobně jako u Murakamiho Kafky na pobřeží mi nesedí věk hlavního hrdiny. Nebo to byl autorů(v) záměr?

Ajrad1981
05.08.2016

Kniha má dva názvy, ale nejvýstižnější by byl název třetí - Trouba Karel :-D Vůbec jsem nechápala, co to jako vyvádí. A taky mě hned na začátku začaly napadat různé konspirační teorie, jak je možné, že člověk, který nesl Karlovi dopis od strýce, dorazil na místo setkání dříve než Karel, přestože ze strýcova domu musel logicky odjet později :-D :-D
Četlo se to mnohem líp jak Zámek, ale stejně jako u Zámku jsem absolutně nepochopila, co tím chtěl autor říct. Víc jak tři hvězdičky nevydoluji a Kafku posílám minimálně na pár let k vodě ;-)

habs
08.02.2016

Znatelně jiný děj než film V.Michálka. Hlavní hrdina Karel Rossman se tak nějak nechává okolnostmi vláčet životem. Kniha se četla dobře, pořád jsem byl v napětí jak se bude děj dále vyvíjet čemuž občas nelogické jednání hlavního hrdiny dávalo grády.

Eventful
02.10.2015

Pro mě solidní zklamání, asi mi tenhle styl nesedí. Na to, že to má 200 stran jsem to četla tak 2 týdny...hrůza...jindy přelouskám 500 stran za 2 dny. Naprosto příběh o ničem...jen o tom, jaký je hlavní hrdina s prominutím debil. Jsem si jistá, že kdyby to nebylo od Kafky, byl by to propadák..Ale už jsem četla i horší věci. Každopádně pro mě nulová zábava, spíš utrpení.

štuclinka
21.06.2015

Moje druhé setkání s Kafkou. Poprvé jsem se pokoušela číst Zámek asi v devatenácti letech, ale nezaujal mě a nedočetla jsem ho. Nezvěstný se mi četl velmi dobře. To, že je dílo nedokončené je pro mě velmi zajímavé a dává příběhu nádech tajemna, člověk více vnímá to, že román opravdu psal člověk, více se dokáži vžít do té skutečnosti, že nejde jen o příběh jistého Karla, ale že příběh vznikl v něčí hlavě, někdo ho psal slovo po slově, přemýšlel nad dalším dějem a větou, nezdál se mu dost dobrý....
Pro mě velmi příjemné překvapení, po minulé zkušenosti jsem si myslela, že Kafka mě bavit nebude, ale naopak, bavil mě, měla jsem chuť do příběhu vstoupit a Karlovi pomoci, rozčiloval mě tím, jak se nebránil a nechal ovlivňovat jinými, poslouchal je. Po přečtení Nezvěstného se určitě pokusím vrátit i k Zámku (po jedenácti letech).

callahanh
30.01.2015

Kafka se velkého světa hodně bojí a Nezvěstný je výsledek tohoto strachu a nutno říct, že i když je román skoro sto let starý, je hodně nadčasový v mnoha rovinách. Chování lidí se za tu dobu moc nezměnilo a Kafka tu skvěle vykresluje pocity člověka, který je ztracen v obrovské zemi, potácí se od ničeho k ničemu a krutě doplácí na svou naivitu. Je možná příjemný fakt, že Nezvěstný není tak depresivní, jak by člověk od Kafky čekal a vlastně nikdy neskončí hlavní hrdina úplně beznadějně. Z dostupných fragmentů je poznat, že román měl být mnohem rozsáhlejší a je veliká škoda, že ho Kafka nedokončil, protože by bylo zajímavé sledovat, kam až Karla dovede a jaký další osud mu nachystá. V této nedokončené podobě jde vlastně jen o velmi dobrou úvodní část, která přináší několik napínavých momentů, je poměrně čtivá a disponuje hodně zajímavou pasivní hlavní postavou, které nelze přát nic špatného. Rozhodně je dobře, že záznamy nebyly spáleny, jak to Kafka chtěl a kniha nakonec vyšla, jen opravdu mrzí, že toho nestihl dopsat víc a takhle si můžeme jen domýšlet, co se dělo dál. Oproti jiným kafkovým knihám tu chybí zapamatovatelný moment a něco, co by čtenáře nějak fyzicky "dostalo", jinak opravdu nemám co vytknout. 75%

panKubik
29.01.2015

Můj "první" Kafka, knihu jsem dočetl až na podruhé, poprvé jsem ji nemohl přijít na chuť a po pár stránkách jsem ji odložil. Naopak na podruhé tomu bylo jinak, nemohl jsem se o ní odtrhnout, ale z konce jsem byl nešťastný. Nevím, zdali měli splnit Kafkovo přání a vše po jeho smrti spálit, což by byla hrozná škoda, ale to, že je Amerika nedokončená je rovněž nesmírná škoda.

Domuly
04.09.2014

Ne a ne, tohle prostě není můj styl. Kniha byla neuvěřitelně nečtivá, nic mě nenutilo číst dál. Hlavní hrdina mě jedním slovem rozčiloval. Lepší byla až druhá půlka knihy, ovšem otevřený konec se mi také moc nelíbil. Myslím si, že když s ní Kafka nebyl spokojený a nikdy ji nevydal, mělo to být respektováno.

Atuin
11.10.2013

Na Kafku velice "živý příběh", samozřejmě že to není nic smavého, ale na každý pád je to citlivé vyjádření někoho kdo si připadal tak neúplně stotožněn s širokou masou kolem. Prožil jeden jediný život a každé jeho dílo proto musí být notně horečnatým vyjádřením právě toho onoho života s nímž se potýkal.

Skjaninka
09.06.2013

Ďalší nedokončený Kafkov román. Na rozdiel od Zámku, ma Nezvestný nijak zvlášť nenadchol. Obyčajný príbeh, ktorý ma síce zaujal, ale celý čas ma sprevádzal pocit, že toto sa na Kafku ani v najmenšom nepodobá. A ako by to dopadlo keby román dokončil?

Pink Martini
08.06.2013

Číst Kafku může každý, ale jen málo lidí jej opravdu pochopí a oblíbí si ho. Já jsem splnila jen tu první část, Kafkova tvorba mi zkrátka neříká absolutně nic. I když se snažím už dlouho. Ne, prostě ne. 2/5

mgeisselreiter
09.05.2013

Poté, co mám již přečtený Proces, nebyl jsem již Kafkou překvapen. Přesto jeho romány jsou zcela výjimečné. Jsou psány velmi živě a poutavě, obsahují mnoho podivností, hrdina často není schopen provést to, co by měl, čtenář ho přímo tlačí do správného kroku, ale není to nic platné. Svým způsobem geniální román, škoda, že nedokončen, ale zas tolik toho nechybí a konec konců konec ani netřeba. 90% a 5*, 9.5.2013.

Clash
15.08.2011

Velice odlišné dílo od ostatních Kafkovských zplodin. V knize jsou velice dobře rozepsané povahy a chování osob v této společnosti, zcela pravdivá ale i částečně méně kvalitní kniha, kterou vnímám jako další potěšení z druhé ruky mistra Kafky.

WEIL
12.08.2011

První kapitola vyšla ještě za jeho života, a na svět jí pomohla více náhoda, než jeho snaha něco vydat.

Violetti
31.07.2011

Hned v úvodu mě překvapilo množství děje. Nezvěstný je po obsahové stránce celkově ucelenější a promyšlenější než ostatní Kafkovy delší prózy. Přesto a nebo možná právě proto pro mě neměla kniha ten typicky Kafkovský nádech, který mi velmi chyběl.

WEIL
02.07.2011

Tento román - jeho první část - Topič - vyšla ještě za života F.Kafky.

Kniha je opět o hiearchii lidí, podivné, kterou F. Kafka hodnotí svět, se kterým chce i splynout, ale současně nemůže jen tak, aniž by si dostatečně neověřil s kým se stýká.
Z toho patrně pramení i jeho celoživotní osamělost, a únik z ní prostřednictvím psaní, žen a psaní dopisů ženám.

Zajímavý film natočil režisér Michálek. Obzvláště skvěle hraje Jiří Lábus.


Štítky

tragédie samoty

Autor a jeho další knihy

Franz Kafka

Franz Kafka
česká, 1883 - 1924

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených8x
v Přečtených393x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených13x
v Knihotéce134x
v Chystám se číst84x
v Chci si koupit15x