Nezvěstný (Amerika)

Nezvěstný (Amerika) https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1214/bmid_nezvestny-amerika-4CE-1214.jpg 4 461 53

Nové české vydání nedokončeného románu vychází z původní rukopisné verze bez editorských zásahů Maxe Broda. Knihu provází ilustrace Jaroslava Róny z filmového projektu režiséra V. Michálka „Amerika“.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Labyrint

Amerika , 1927

momo01
02.03.2024 3 z 5

Začátek s kapitolou o topiči mi přišel silný, stejně jako scény v hotelu a pak už to byl sešup dolů a nedokázala jsem se naladit na vyprávění. Najednou jsem měla pocit mnohomluvnosti a neefektivnosti. Tím, že je kniha nedokončená, tak jsem ani nedošla k uzavření celého tvaru a prostě odcházím s pocitem nedotaženosti. Kafku jsem naposled četla v době dospívání (Proměnu) a tenkrát na mě zapůsobil mnohem lépe.

MíšaS.
23.02.2024 1 z 5

Bohužel, ale kniha mě úplně minula.

Luigi1
28.12.2023 2 z 5

Kafku jsem četl z povinosti ale nějak jsem ho špatně chápal a nemohl chytit ten správný rytmus

vslc66
10.09.2023 5 z 5

Dovolím si tvrdiť, že "Amerika" je to najlepšie, čo Kafka zo svojho knižného repertoára ponúka. Kniha sa vlečie v skleslej a viac-menej deprimujúcej nálade - ako je u Kafky zvykom - , ale nie je to až také hrozné (aspoň ja som mal taký pocit), aby ste s knihou museli skončiť raz a navždy. Práve tento pocit by Vás mal držať pri tom, aby ste vydržali do konca a verili, že sa hlavnej postave nakoniec podarí uniknúť všetkým problémom, ktorým doteraz musel čeliť. Vrelo odporúčam.

zedir
20.08.2023 4 z 5

Nemám rád překlad "Amerika", protože tento název nesděluje vůbec nic. Zato naopak "Nezvěstný" sděluje typický motiv veškerého Kafkova díla - člověk ztracený v nějakém obludném aparátu, ať už byrokratického či společenského rázu. Je to typický Kafka se vším všudy, s absurdností se setkáváme na každém kroku, ale zde celkové vyznění díla nebylo tak temné a depresivní jako například v Procesu nebo Zámku, které na mě obojí zapůsobily mnohem více, podobně jako mnoho krátkých Kafkových textů. Každopádně určitě stojí za přečtení a také mám v plánu se ke knize vrátit.

Doubravka1975
15.03.2023 5 z 5

Nezvěstný neboli Ztracený v Americe je 16letý Karel, kterého rodiče vyhodili z domu, protože ho svedla 36letá služka a čeká s ním dítě ( tak já nevím, ale za normálních okolností by měla vyletět služka, ne?)
Karla mi bylo líto, takový naivní slušňák a do cesty mu vstupují až na pár výjimek samé mazané prohnané figurky.
Čte se to dobře, příběh není dokončený, ale mě osobně to vůbec nevadí, kdo vi co by Karla ještě dalšího hrozného potkalo.....

adas44
30.01.2023 4 z 5

Ze všech Kafkových nedokončených děl mi tady asi ta nedokončenost vadí nejvíc. Škoda...

SirChico
28.01.2023 5 z 5

Nezvěstný aneb hledání ztraceného kufru. Snad jenom Karel dokáže ztratit a znovu objevit jeden kufr tolikrát. Anebo taky o tom jak podivný strýček vyhnal synovce, jako vážně? Je jeden prohřešek natolik vážný, že to stojí za to vyhnat člena rodiny z celého západního pobřeží? Ale vezměme to pěkně od začátku.

Šestnáctiletý Karel byl vyhoštěn z Evropy, protože byl sveden třiceti pěti letou služkou a jeho rodina to vyřešila tak že ho poslali do Ameriky- ani nevím jestli je dobře, nebo špatně že to dneska už tak nejde. No a jak vzpomíná na celou tu scénu svedení, která připomíná znásilnění, tak mi dochází Kafkův podivný postoj k ženám. Jediný typ ženy, který nějak psychicky zvládá jsou mateřské matróny - pěkně velké a starostlivé. Jenom ony se chovají tak nějak normálně, ostatní archetypy jsou spíše parodie, kdy ani hlavní hrdina (ani čtenář) nezná jejich motivaci a je neustále překvapen jejich chováním.

I když I mužské postavy jsou docela šílené taky a celá ta vize Ameriky docela mrazí. Prostě, musíš se probojovat a zviditelnit, nebo zemřít. O to víc mě trochu zaráží ta mouchy-sežerte-si-mě povaha Karla. No prostě, je to Kafka jako vyšitý; hlavní hrdina je podivně smýkán kýmkoliv koho potká a chová se jako malé dítě, které přejímá manýry a názory všech okolo. Taky většina lidí, které potká ho na první pohled nenávidí, snaží se ho zneužít nebo ho bezmezně zbožňuje.

No, ale i když mě ta bezcharakternost Karla pěkně sere, asi to dělá svoji práci a nastavuje to pěkné zrcadlo společnosti. Je trochu škoda, že je to další Kafkovo nedokončené dílo. Jak by to asi dopadlo s Bruneldou nebo Divadlem? Jak znám Kafku nebylo by to nic pěkného.

Jirka430
16.07.2022 5 z 5

Kniha je velmi čtivá. Absurdní smůla hlavního hrdiny je až k nevíře. Po pár stránkách jsem Karlovi začal strašně fandit. Dopadlo to s ním dobře? Přečtěte si.

Lubomeer82
20.12.2021 4 z 5

Amerika je trochu jinačí Kafka než Proces či Proměna, mnohem méně absurdní, bezvýchodnost je zde vykreslena neustálými špatnými rozhodnutími hlavního hrdiny, který je takto zahnán do zdánlivě neřešitelných situací. Jeho problémy jsou ovšem více než aktuální. Opět jako u Procesu platí, že kdyby byl román dokončen, šel bych s hodnocením výše. Dá se ovšem předpokládat, že by to určitě dobře nedopadlo.

wimpzk
28.07.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem poprvé četl asi tak před 26-27 lety ještě na gymnáziu a nyní podruhé. Mezitím jsem viděl podle mě poměrně dobře natočený film Amerika od Vl. Michálka na motivy románu. Samozřejmě po tolika letech a ve zralém dospělém věku jsem si letos četbu vychutnal zcela jinak. U Kafky zde nejde ani tak o děj, ale o neustále se nečekaně proměňující situace mladého nezkušeného člověka vrženého do cizího prostředí, větší či menší konflikty s lidmi, na nichž je existenčně závislý a vnitřní (ne)schopnost se s tím vyrovnat. Kafka byl velmi dobrým pozorovatelem s velkým literárním talentem, takže jeho jazyk je vskutku tvůrčí a živý. Nezvěstný je vynikajícím nadčasovým románem, který léty jen zraje.

KapitánSmrt
18.07.2021 3 z 5

Jeden z těch horších Kafků, přesto jde o kvalitní počtení. Onen důraz na absurdno a groteskno zde není takové, jak u Zámku nebo Procesu. Zde jde spíše o popis bezmoci hlavního hrdiny, který stále znovu a znovu čelí bezpráví a dalším příkořím, které nemají žádný vyšší smysl nebo důvod, než-li jen obyčejnou lidskou hloupost, podlost či závist. Hrdina všechny rány osudu kafkovsky přijímá, bez snahy něco změnit či se snad obhájit. Vše je totiž, zdá se, marné.

Romanka89
05.02.2021 4 z 5

Tohle dílo mě mile překvapilo tím, že bylo o mnoho čtivější než Zámek, s kterým jsem se dlouho prala, ač se mi líbil. Jak už tu bylo řečeno, pocity osamění, zoufalství a nepochopení se objevují i v tomto díle, které ale na rozdíl od zmiňovaného Zámku nebo Procesu je protkáno občasnou komikou, nebo spíš tragikomikou. Jsem zvědavá, jak si s tím poradili ve filmovém zpracování.

Set123
26.01.2021

Obecně vzato byla Amerika asi nejméně podivnou knihou od Kafky, tedy alespoň z mého pohledu. Proces je oproti Americe příliš tajemný, moc depresivní, Zámek zase působí až moc kouzelně. Proměna… no Proměna je Proměna. Amerika je svým osobitým způsobem asi nejrealističtější z nich. Pro mne tím pádem také nejméně zajímavá.

Chápejte mne, když píši, že je nejrealističtější, rozhodně netvrdím, že odpovídá skutečnosti, pouze je její děj na rozdíl od ostatních nejméně ujetý. Mladý Rossmann se ovšem stejně jako všechny ostatní Kafkovy postavy chová příšerně. Pro mne osobně dosti bolestivě.

Mladý Karel Rossmann, šestnáctiletý chlapec. Šestnáct let to je takové to období, kdy u vás už pomalu klíčí vzdor, začínáte kritizovat všechno kolem sebe a tak vůbec. Mno, Karel to má maličko jinak. Jedná se o osobu bez vůle, bez charakteru, o slabocha a kvůli tomu také neschopného ubožáka.

Díky absenci vůle se nechává ponižovat a pomalu ničit svým okolím, stává se z něho zmetek. Zajímavý nápad stran pana Kafky, ze čtenářského hlediska to pro mne však znamenalo utrpení.

Prostředí, do kterého se Karel dostal je zajímavé, za což může i pro Kafku dosti netypické popisování. Jak se říká jiný kraj, jiný mrav, ale to zde platí pouze částečně. Ano, zvyky jsou v Americe jiné, Kafka na to zvláště upozorňuje, ale charaktery postav zůstávají zde stejné, jako kdekoliv jinde v Kafkově díle.

Tím myslím, že se jedná v zásadě o postavy bez logiky a schopnosti chovat se smysluplně. Je ovšem pravdou, že alespoň některé postavy zde mají relativně velkou hloubku, což pro Kafku taktéž není typické. Chování Robinsona, Delmarche, nebo například vrchní kuchařka, se chovají relativně konzistentně.

Kniha se četla o poznání lehčeji než ostatní Kafkovy knihy a to říkám i přes to, že jsem si v polovině dal dvouměsíční pauzu. Lehčeji ale v tomto případě znamená i tak nějak nudněji. Obávám se, že toto je jediné dílo z pera našeho drahého Kafky, ke kterému se nejspíše nevrátím.

ViktorieMars
30.12.2020 2 z 5

No čekala jsem mnohem víc. Kniha se mi nelíbila, děj byl nezajímavý... pro mě zklamání. Proměna byla lepší.

gabisha
13.07.2020

Moje druhá kniha od Kafky. Čistě za mě se mi nezdá nedokončená. Co když autoř řekl vše co říci chtěl ? Dle mého postava Karla, Robinsona a Delmarche jsou jednou a tou samou osobou ( setkávají se v jedné místnosti tj. v jednom těle. Něco jako nadvědomí, podvědomí a vědomí ). Po snu = psychoanalýze ostatní mizí a Karel zůstává sám, smířen se svým osudem, táhne svou těžkou káru dál ( Brunelda na káře)

Marekh
14.06.2020 4 z 5

Od Franze Kafky jsem už přečetl více knih – Proces, Zámek, Proměna a jiné povídky. Jak už jsem psal v jiných komentářích, knihy od tohoto autora jsou náročnější na četbu, čtenář se musí více soustředit na text, pro mnohé čtenáře včetně mě jsou jeho texty v některých částech těžce pochopitelné a složité, ačkoliv vím, kam autor svými myšlenkami směřuje a co kritizuje. Jeho knihy si nestačí přečíst jen jednou, ale vícekrát.

Musím říci, že kniha AMERIKA se četla celkově dobře, neměl jsem větší problémy s porozuměním textu oproti třeba knihám PROCES nebo ZÁMEK. Kniha pojednává o mladíkovi Karlu Rossmanovi, který se musí odstěhovat do Ameriky, poněvadž ho svedla služka a čeká s ním dítě. Karel se potkává se svým strýcem, následně musí od něj odejít a postavit se na vlastní nohy. Získá práci, na své cestě se seznamuje s novými lidmi. Některé z nich má rád, jiných by se nejraději zbavil a už je nikdy neviděl. Některé scény mi přišly legrační, zejména se to týkalo Bruneldy. Četl jsem komentáře, že román není dokončený. Z jednoho hlediska by určitě autor vymyslel další příhody Karla, ale z druhého hlediska i tímto způsobem mohl být román ukončený. Kniha obsahuje dodatky. Knihu hodnotím na 80 %.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

… každý využívá své moci a nadává tomu, kdo je v nižším postavení. Když si člověk na to jednou zvykne, nezní to jinak, než jako pravidelné bití hodin.

lukas0475
28.02.2020 4 z 5

Z Kafkových románu asi nejslabší. Autor jakoby se zde zatím jen rozcvičoval. Přesto opět skvělá atmosféra, pro něj tak typická.

princesse
12.02.2020 1 z 5

Příšernost. S velkým přemáháním jsem dočetla ... neskutečně mě štval jak styl psaní, tak postavy a celkově příběh. Něco tak "nablblýho" jsem už dlouho nečetla.

fifa51
21.01.2020 2 z 5

Dvě hvězdičky za stylistickou stránku. Jinak je to patos a nuda. Postavám bych bez výjimky nafackoval, submisivnímu Karlovi zvláště.

středoevropská literatura

Franz Kafka