Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko

Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476772/bmid_neznama-spolecnost-pohledy-na-souca-76y-476772.jpg 4 155 30

Sociologická expedice do nitra vlastní země Události posledních měsíců mohly v mnoha lidech zesílit pocit, že realita předstihuje možnosti fikce. Podobné pocity však nemusí být dezorientující ani nejsou důvodem k rezignaci. Společenské otřesy totiž přinášejí také nové pohledy na to, co se nám dosud jevilo jako samozřejmé. Kniha Neznámá společnost od sociologa Pavla Pospěcha tyto perspektivy otevírá a ukazuje, jak je můžeme využít. Vychází ze sociologických průzkumů, historických studií i filozofie, především se však nebojí klást si zdánlivě banální otázky a hledat na ně odpovědi na nečekaných místech. Proč má tolik lidí vlastní bazén? Proč si pořád opakujeme vtipy o frontách na banány? Proč je pro nás tak důležité být přirození a sami sebou? V Neznámé společnosti se čtenář stane profesionálním cizincem ve vlastní zemi. Najednou se i skutečnosti, které doposud dávaly smysl a působily nesporně, začnou zdát podezřelé — a naopak, zdánlivé historické nahodilosti a anomálie náhle začínají dávat smysl.... celý text

pkovarik
29.05.2022 5 z 5

Moc fajn knížka, čtivá, podnětná, objevná, napěchovaná tisíci postřehy, provokující a zábavná. Pavel Pospěch napsal knihu pro širší publikum, ve které formou esejů nabízí svou interpretaci vybraných fenoménů dneška. Líbí se mi, jak pracuje se zdroji a citacemi, nepředkládá je jako dogmata, ale spíše jako koření pro svůj výklad. Mě ta knížka prostě baví. V některých ohledech s autorem nesouhlasím, ale o to víc jdu do sebe a snažím se svůj postoj před jeho argumenty obhájit, protože co když má pravdu? Rozhodně doporučuji k přečtení. Jednotlivé eseje jsou tak akorát dlouhé, takže je můžete brát jako skvělou alternativu prázdnému sjíždění sociálních sítí :-).

Pokud si chcete přečíst o knize víc, můžete se mrknout na můj sociologický blog, kde jsem publikoval článek s přehledem pěti nejzajímavějších (čistě subjektivně z mého pohledu) konceptů z knihy Pavla Pospěcha.

Zde: https://sociolog.cz/neznama-spolecnost-5-zasadnich-konceptu-z-knihy-ktere-vam-nesmi-uniknout

V_M
09.05.2022 5 z 5

V mnohém objevná a brilantní sociologická reflexe současné české společnosti. Místy jsou sice různé koncepty, studie, experimenty atp. podávány poněkud ad hoc, bezmála jako lavina či záplava nápadů a asociací k danému tématu. Rozhodně tím nechci říct, že by Pospěchova kniha byla nekoncepční, ale jistě by se dalo bavit o tom, zda jsou pro popis daného fenoménu (nebo jeho zasazení do souvislostí) tím nejvhodnějším, neřkuli "jediným správným" interpretačním klíčem. Tyto mé dojmy však mohou být způsobeny např. autorskou či redakční snahou knihu co nejvíc zhutnit, zestručnit či komprimovat texty původních přednášek a diskusí na minimum. Z mého pohledu by tedy neuškodilo ještě víc popisované problémy rozvinout a prohloubit. Každopádně platí, že autorovi se podařilo úvodní premisu ("hledání a pojmenovávání souvislostí je nejen důležité, ale také zábavné") naplnit vrchovatě - jedná se o nesmírně čtivou, přímo strhující knížku. Asi nejobjevnější pro mě byly kapitoly Privatismus, Venkov, Přizpůsobivost, Klimatická změna a Sociologie, ale mnoho nového jsem našel i ve všech ostatních. Navíc mě těší, že se autor nebojí pouštět do třeba i hypotetického ohledávání historických kořenů některých fenoménů a v posledku ani do subtilně naznačovaných hodnotových soudů. To vše je v aktuální situaci velice inspirativní a potřebné.

Kmotr99
04.04.2022 3 z 5

Sociologické črty. Trochu nedotažené. Je to napsané tak přístupně, že jsem se občas přistihl, že moc nedávám pozor, co čtu.
Velkým přínosem je představení termínu privatismus (to by se mělo ujmout ve veřejné debatě) a poté objasnění kořenů pojmu "nepřizpůsobiví." U jiných témat bych se nebál jít víc do hloubky.

Metcheque
03.04.2022 5 z 5

„Sociologů rozhodně nemáme moc. Máme jich málo,“ uzavírá Pavel Pospěch svou novou knihu odvážnou tezí. Tezí, kterou se humanitně vzdělaný vědec v současném Česku málokdy odváží vyslovit nahlas, jelikož by byl ihned konfrontován rozlíceným davem bojujícím proti nadbytku neproduktivních liberálních mudrlantů. Přitom autor umí toto tvrzení pomocí jasně tematicky ohraničených kapitol doložit tak, že i člověk mimo obor pochopí, k čemu jsou vlastně ti sociologové důležití.

Neznámá společnost je zatím nejsrozumitelnějším pokusem vysvětlit běžnému lidu důležitost sociologie. Přesto si myslím, že k překonání kulturních válek bude třeba ještě mnoho trpělivosti.

lukas9656
21.03.2022

I přes varování od kolegy jsem ji zhltl na jeden nádech a musím říct, že v mnoha ohledech obohacující. Autor jednoduchým způsobem přibližuje "povahu" Čechů a demonstruje to na mnoha příkladech (peníze, veřejný prostor, důvěra v instituce a sami v sebe, vztah k životnímu prostředí). Zároveň jednotlivá témata rámuje aktuálními poznatky ze svého oboru, ale i dalších, jemu příbuzných oborů. Velmi inspirativní čtení, přispívající k pochopení nejen českého národa, ale i sama sebe.

Pasadenka
05.03.2022 3 z 5

I když kratší, tak málo úderná knížka. Autor se odkazuje na některé knížky z posledních let, nebo i na své předchozí :), a i s jejich pomocí se snaží obsáhnout stereotypy, s nimiž se v současném česku setkáváme.

No po přečtení úplně nevím, co si odnést. Že potřebujeme více sociologů? :D Témata, které autor zvolil jsou docela profláklá a pohledy zde zvolené nijak objevné. Mě nejvíc oslovil historický kontext, nad kterým autor dokresluje chování současné společnosti. Však při některých závěrech, které učinil mě argumentačně neutáhl.

Nicméně, pořád je to docela podnětná knížka k zamyšlení. :)

Jana_Hlus
02.03.2022 3 z 5

Privatismus. Dlouhodobý odklon od věcí veřejných k věcem soukromým. Zajímavá sonda do mentality českého občana. Díky za to, že autor své poznatky sepsal a čtenář má tak možnost se nad jeho poznatky zamyslet a vytvořit si svůj privátní názor:-).

Janek
07.02.2022 5 z 5

Srozumitelná a velmi aktuální sonda do české společnosti ukazuje přínos sociologie k porozumění nám samým.

plejtvák
05.01.2022 4 z 5

Knihu považuji za jednu z mála publikací, které pojednávají o aktuálních tématech společnosti, které se týkají přímo mě nebo lidí v mém okolí. U mnoha témat jsem byl velmi rád, že je konečně někdo zmiňuje. Je poznat, že se autor dívá na českou společnost očima člověka, který delší dobu žil v zahraničí. Když tedy Pospěch ne úplně lichotivě píše o "přechytračování systému", o kterém všichni víme a do jisté míry si ho i hýčkáme, o politické korektnosti, bezdomovcích, obchodních centrech a stěhováním z měst na předměstí, klimatické změně nebo "pravdě" o covidu, buď často souhlasně přikyvuji anebo se nad věcí alespoň zamýšlím.

Neznámou společnost řadím k povedeným publikacím z oboru aplikované sociologie hned vedle Slepých skvrn od Daniela Prokopa (na něhož je mimo jiné také v knize odkazováno).

8422
25.12.2021 5 z 5

Kniha srozumitelným jazykem popisuje co se děje a proč se to děje. Z několika výpisků, které jsem si udělal cituji tento, který ji charakterizuje asi nejlépe:

"Já tomu říkám Desinformační exploze. Informací je čím dál víc, jejich zdroje jsou čím dal nejasnější a skoro ke každé informaci najdeš informaci opačného významu." Autorem tohoto postřehu není nikdo ze slavných mediálních teoretiků, nýbrž Jan Haubert, zpěvák a frontman skupiny Visací zámek, který se o své pozorování podělil ve filmu Knoflíkáři z roku 1997.

Pavel Pospěch
česká, 1980