Neználek na Měsíci

Lze bez přehánění říct, že Neználek patří u nás k nejznámějším postavám dětské literatury 20. století. Celé generace vyrůstající v průběhu posledních padesáti let Neználka četly anebo o něm alespoň slyšely. Nic na tom nemění fakt, že ruku v ruce s věhlasem tohoto hrdiny sovětské literární trilogie jde i stín zcela evidentní ideologické propagandy – dokonce se zdá, že právě zjevná tendenčnost námětu nabyla v průběhu času jistého kuriózního půvabu, který dodnes může vzbuzovat ne-li snad sympatie, tedy alespoň shovívavost. Neználek na Měsíci představuje dětské sci-fi pro děti od 8 let. Tradičně knihu doprovází ilustrace Jaromíra Zápala....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326917/big_neznalek-na-mesici-GjZ-326917.jpg 4.1386

Neználek 3.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub

Незнайка на Луне (Neznajka na Lune), 1966

Kniha Neználek na Měsíci

Lukioso

Nejpropagandističtější díl, ale začátek s meteoritem jsem miloval.

Luigi1
25.07.2021

Tak jsem byl opravdu smutný.Tento díl mě ani vnoučatům se moc nelíbil.Stále jsem musel vysvětlovat různé pasáže kterým děti vůbec nerozuměli.Škoda očekávali jsme od toho mnohem víc.

lukas5944
22.05.2021

Úžasné a na tu dobu neskutečně nadčasové dobrodružství. Pamatuji, že jsem z téhle knihy byl úplně vedle a četl ji s ostatníma dvěma díly stále dokola.

HelenBarbora
17.05.2021

Wow, toto že je kniha pro čtenáře od 9 let? Fantazii autor má, o tom bez pochyb, zajímalo by mě, co ho inspirovalo.

muf-rodrigo
06.04.2021

Hodnotím průměrem z rozpačitosti. Když jsem kdysi dávno knížku četl, ještě jako dítě, byl to pro mne prostě jen napínavý příběh spousty človíčků se zábavnými jmény, pěkně sepsaný, dobrodružný a čtivý, s pěknými obrázky. Dítě není do určitého věku přemýšlet v odstínech šedi a polární rozdělení mu vyhovuje. Dalo by se říct za pět hvězd. Brutální politický podtext jsem pochopil až později, a kdybych to měl hodnotit z tohoto pohledu, je to čistokrevná propaganda, a účelově už odmala, musel bych snad dát odpad. Tak co poradíte, fakt nevím.

RoBertino27
15.03.2021

Těžko se budeme přetvařovat, že socialistická revoluce na Měsíci mohla proběhnout za podpory Neználka & his best friends. Ale svůj půvab kniha neztrácí, vlastně poukazuje i na některé nešvary, které sužovaly zcela určitě kohokoliv. Propaganda bujela na obou stranách ideologicky rozděleného světa a způsob, jakým ji podal autor Neználka rozhodně nebyla taková, že bych vrhl knihu do ohně...

tygřík2
31.01.2021odpad!

Krásný případ politické propagandy propašované do literatury, tentokrát zaměřený na děti, které ji nedokáží rozpoznat, neboť takové podlosti jsou jim cizí.

DominaCZ
31.01.2021

Tenhle se mi nikdy nelíbil, ani kresbama, ani dějem.