Něžná / Krotkaja

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Slavná povídka o jednom rysu ženského charakteru od Fjodora Michajloviče Dostojevského v dvojjazyčném vydání s jazykovým komentářem pod čarou.
Překlad Alena Morávková

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100466/nezna-krotkaja-100466.jpg 4.2355
Žánr
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Garamond
Orig. název

Krotkaja, 1876

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (35)

Kniha Něžná / Krotkaja

Přidat komentář
Marekh
23. srpna

Knihu jsem četl v minulosti.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

povídka NĚŽNÁ:

Dřívější rozhodnost může ztroskotat na novém, neobyčejném dojmu. Říká se, že lidé, kteří stojí hodně vysoko, jsou jako by přitahováni dolů, do propasti. Myslím, že mnoho sebevražd a vražd bylo spácháno jen proto, že revolver byl už v ruce. Je to také propast, je to sráz pětačtyřiceti stupňů a není možné nepozbýt rovnováhy; cosi člověka neodolatelně nutí stisknout kohoutek.

povídka BYTNÁ:

Myšlení z hoře pochází, myšlení hoře provází, a ve šťastné chvilce se nemyslí.

Je nemilé, vskutku nemilé, když člověk, kterého jsme mívali rádi právě pro jeho hloupost, náhle zmoudří.

povídka BÍLÉ NOCI:

Ano, jsme-li nešťastni, cítíme neštěstí druhých silněji; cit se netříští, ale soustřeďuje.

Poslyšte, proč se my všichni neumíme chovat jako bratr k bratru? Proč i ten nejlepší člověk jako by stále něco před druhým skrýval, jako by něco zamlčoval? Proč neříci přímo, že máme zrovna něco na srdci, víme-li, že neříkáme svá slova do větru. Ale každý se tváří, jako by byl nevlídnější, než opravdu je. Jako by se všichni báli dotknout svých citů, i když je za chvíli projeví...

povídka MALÝ HRDINA:

Několik osob se stalo středem pozornosti. Nechyběly ovšem pomluvy a intriky, protože bez nich se na světě nic neobejde a milióny lidí by pomřely nudou jako mouchy.

Kryštofka
21. února

Psychopatické a manipulativní jednání hlavního hrdiny postupně ubíjí jeho mladinkou ženu až k tragickému konci.
V hlavě se toho hlavnímu hrdinovi děje hodně, navenek ale působí chladně a odtažitě a tvrdě.
Stejně mám ale pocit, že Něžnou nejvíc vyděsí jeho citový výlev v závěru.
Kdybych chtěla nějaký dobrý příměr, tak hlavní hrdina hraje soustředěně šachovou partii, rozmýšlí každý krok, myslí si, že to má pod kontrolou, a nakonec je překvapený, že mu někdo smetl figurky z šachovnice.


Jadlut
01.12.2019

Něžná je asi jen 50 stránková novela, přesto je čtení hutné, atmosféra příznačně stísněná a typicky dostojevskovsky vyšinutá.

"Představte si muže, jemuž doma na stole leží žena, která před několika hodinami spáchala sebevraždu skokem z okna [...] mluví sám se sebou, vypráví, co se stalo, a chce si to ujasnit. Přes zdánlivou důslednost si během vyprávění několikrát odporuje, i v logice, i v citech. Ospravedlňuje se, všechnu vinu svádí na ni a zabíhá do vedlejších podrobností: je v tom zatrvzelost mysli a srdce i hluboký cit."

Něžná je čtivá, pohltí vás podobně, jako hlavní postavu pohlcují neurotické úvahy. Na rozdíl od Dostojevského románů, jako jsou Bratři Karamazovi nebo Zločin a trest, je zde příběh jen načrtnut, některé pohnutky postav stále zůstávají "za rouškou". Přiznám se, místy jsem se ztrácel a motivace postav mi přišla nesrozumitelná. Ano, Dostojevského postavy jsou často frenetické a iracionální, ale tady jsem těm hysterickým záchvatům a bláznivé velkodušnosti tolik nevěřil. Možná je to kvůli tomu menšímu rozsahu, např. bratři Karamazovi si mě po několika stech stránkách zcela získali.

VikyKleinik
29.09.2019odpad!

Oceňuji snahu o psychologické provedení protagonisty skrz jeho myšlenkové postupy, ale nezdálo se mi to příliš zajímavé, ani zábavné a kvůli afektovanosti závěru ani věrohodné.

sika444
29.07.2019

Něžná je dokonalá. Jak to vlastně bylo? Kdo je viník a kdo oběť? Klíč snad je v tom, že celý příběh je vylíčen z perspektivy manžela. A kdo si toho nevšimne, začne si přimýšlet.

Devorah
11.06.2019

Jedná se o psychologickou sondu do života dvou lidí, kdy žena hlavního hrdiny právě spáchá sebevraždu. A on se formou retrospektivy vrací na začátek jejich vztahu, myšlenky mu těkají sem a tam, jsou sice upřímné, o to více ale zmatené a neuspořádané.
Vypravěčem celého příběhu je postarší majitel zastavárny, který formou přemítání odhaluje postupně genezi svého vztahu k mladinké dívce, kterou si vzal za ženu. Ovšem zcela prostá a nezkušená dívka není na manželství připravena a v tomto svazku stále více trpí, až jediné východisko nalézá ve vlastní sebedestrukci.
Námět je to výborný, psychologicky vycizelovaný, nicméně forma podání značně pokulhává. V podstatě jde o záznam velmi zmatečných úvah nad mrtvolou milované ženy, o jejíž činech a pohnutkách jsme se vlastně ani nic nedozvěděli.

mi-380
19.01.2019

Zlomená hrdost, zmařené mládí. Zpověď člověka, při níž vylézá na povrch důvod jeho celoživotní neoblíbenosti jako červ z napadeného plodu.
85 % (298 hodnotících se shodným průměrem 85 %).

NeferNeferNefe
26.11.2018

Je to už hodně let, co jsem tuhle knížku četla. Nedokázala bych přesně popsat, co se v ní píše, ale zůstal ve mně silný pocit, vzpomínka na úžasné dílo o vztahu dvou lidí a co se stane, když člověk zůstane sám. Přečetla bych si jí znovu, ale bojím se, jak bych jí po letech vnímala, je zatím to nejlepší, co jsem kdy četla.

1

Doporučujeme

Rytíř Sedmi království
Rytíř Sedmi království
Návrat Sherlocka Holmese
Návrat Sherlocka Holmese
Devět povídek
Devět povídek
Já, legenda
Já, legenda