Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419535/bmid_nezlomna-hrabenka-ktera-se-postavil-f0Q-419535.png 4 87 36

Československo, říjen 1937. Národ ještě oplakává smrt uctívaného T. G. Masaryka, za hranicemi se rozpíná hrozivá třetí říše – a spřádá plány na útok. V tísnivé atmosféře se do východních Čech sjely obrovské davy na nejprestižnější sportovní událost země: Velkou pardubickou steeplechase. Říká se jí „ďáblův dostih“, je vyhlášená extrémně nebezpečnými překážkami i vyčerpávajícími úseky oranice a mnozí ji považují za vrcholnou zkoušku mužnosti a bojovnosti. Nacistické Německo sem opět vyslalo elitní příslušníky svých polovojenských jednotek: nelítostné důstojníky SS, kteří mají roznést na kopytech jimi opovrhované Slovany. Důstojníci československého jezdectva ani nedoufají, že by je mohli zastavit. Ale je tu ještě jedna jezdkyně – hraběnka se stříbrnými vlasy na zlaté kobylce… Příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a nejinspirativnějším v dějinách sportu. Narodila se do privilegované rodiny, přesto prožila dlouhá desetiletí v bídě. Odmítla přijmout omezení, kterými tehdejší společnost svazovala ženy. Místo toho s tichou kuráží opakovaně dosáhla něčeho, co ostatní prohlašovali za nemožné. Skandál, který vypukl kolem jejího prvního pokusu ve Velké pardubické, vyvolal ohlas v celé Evropě. O deset let později se stala nadějí národa v hodině temna. A pak přišla odplata… Nezlomná je příběh o odvaze, zármutku a vzdoru v době předsudků a strachu. Hýbou jím síly – sexismus, třídní nesnášenlivost, nacionalismus –, jejichž stíny dopadají i na dnešní svět. Dominují mu excentričtí šlechtici, salonní špioni, bezhlavě riskující jezdci – a dostih tak brutální, že mnozí považují už jen účast v něm za známku šílenství. A v jeho středu stojí mimořádná hrdinka a její jedinečný vztah ke koni.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Mladá fronta

Unbreakable: The Woman Who Defied the Nazis in the World’s Most Dangerous Horse Race , 2019

KatarínaK.
27.12.2020 5 z 5

" V hloubi duše Lata věřila Normě. A Ra v hloubi duše věřil Latě. " Tak skvěle napsanou knihu jsem již dlouho postrádala. Zapůsobil na mě neobyčejný, krásný i neuvěřitelně smutný příběh ženy s velkým Ž, Laty Brandisové. Kniha nám vylíčí život a poměry v společnosti v Československu skrz téměř celé 20.století prostřednictvím Laty,její rodiny a dostihu Velké pardubické. Velmi zajímavé čtení. Mrzí mě, že střípků z života hraběnky Laty se zachovalo tak málo. O to větší je můj obdiv k autorovi, jak vše geniálně skloubil dohromady. Tento příběh mi nebyl neznámý, když jsem knihu otvírala. Hrobka rodiny Brandisů, kterou nemám daleko od domova, je zvláštní místo. A přivedla mě k tomu,abych se o této rodině něco dozvěděla.Kniha Nezlomná mi k tomu dopomohla mnohem více než jsem očekávala. Vřele doporučuji.

AnnaKreon
07.12.2020 5 z 5

Jméno Marie Immaculata Brandisová asi málokdo z vás zná. Je ale možné, že ji znáte jako Latu Brandisovou, což je československá dostihová jezdkyně, která dosud jako jediná žena zvítězila ve Velké pardubické steeplechase.
~~~
Kniha Nezlomná je biografie právě této nesmírně odvážné ženy, která se dokázala postavit mužům a vlastně celé společnosti a šla si za svým snem.
~~~
Lata se narodila roku 1895 v Úmoníně v Rakousku-Uhersku do dodnes žijící staré tyrolské šlechtické rodiny Brandisů, která byla v roce 1641 povýšena do hraběcího stavu. Měla osm sourozenců a už od malička milovala jízdu na koni. Jejím snem bylo jet dostih a vyhrát. A to se jí v roce 1937 (měsíc po smrti TGM) povedlo na 56. Velké pardubické s klisnou Normou. Dodnes je jedinou ženskou vítězkou. Zemřela ve věku 85 let v roce 1981 na zápal plic v rakouském městě Reiteregg.
~~~
Tato audiokniha byla neskutečná! Hlas Antonína Navrátila mi k vyprávění sedl a moc hezky se poslouchal. Kromě života Laty jsem se dozvěděla opravdu hodně z historického hlediska a taky o samotném dostihu a jeho překážkách (zejména pak o nebezpečném velkém taxisu). Bylo to pro mě vážně hodně přínosné a moc jsem si poslech užívala.

GYROTOURBILLON
11.11.2020 5 z 5

Tady již není co dodat. Absolutně best kniha od RA. Stejně jako jeho kniha o E. Zátopkovi, prostě čtivě psaná , barvitá, jako by tu autor prošel všemi lokalitami , ať už Chlumcem , Řitkou , či třeba zámkem Orlík.
A že to není jen biografie Laty Brandisové , dostizích a světa okolo šlechtických rodů. Prostě , kniha od A do Z. Samozřejmě doporučuji přečíst všem fandům koní, ale i Pardubic a okolí. Též Praze a Velké Chuchle.

yloveiou
20.09.2020 5 z 5

Moc nemusím životopisy, ale tohle je úžasné dílo a ještě více obdivuhodné je,že tonpsal zahraniční autor.Velice čtivé, doporučuji každému.Pan spisovatel je veliký sympaťák a na můj email dokonce česky odepsal.

LadyCotton
04.08.2020 5 z 5

Wow, naprosto skvělá kniha i pro ty co se nezajímají o Velkou pardubickou & dostihy.
Kniha je něco mezi životopisem a literaturou faktu, jelikož autor pojednává relativně podrobně i o dané době, ve které se dané události odehrávají. Popisuje zde události od počátku 20. století až do začátku 80.let
Kniha je brilantně badatelsky připravená a zcela upřímně si myslím, že Čech by ji nedokázal napsat lépe, jelikož my Češi máme tendenci si třeba Prvni republiku značně idealizovat, což autor rozhodně nedělal. Navíc k tomu má velmi čtivý styl psaní (u popisu dostihů, hlavně toho z roku 37 jsem měla pocit, že na něj koukám "živě").
Příběh hraběnky Brandisové je velmi inspirující. Bylo mi ctí si tuto knihu přečíst.

tittanie
17.07.2020

Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst dlouho a dozvědět se víc o Latě Brandisové. Kniha se mi líbila. Dozvěděla jsem se nové informace o dostizích, životě šlechty. Co mě překvapilo, že knihu o jediné Češce, která vyhrála Velkou pardubickou napsal Angličan.

Horselen
14.07.2020 5 z 5

Fascinuje mě, že autor je Angličan a dal si tu práci, seznámit čtenáře s osudem osobnosti, která je významná především pro Česko (Československo).
Byla to jedna z nejzajímavějších a nejlépe napsaných biografií, jaké jsem četla. Zároveň je v knize nenásilnou formou zmíněn historický kontext.
A přestože spousta informací jsou pouze spekulace, já jsem si knížku užila.

Kaspiy
02.04.2020 5 z 5

Velmi pěkná knížka, poutavě podaná fakta o jedné velké osobnosti, kterou asi většina lidí vůbec nezná. A není se čemu divit. O lidech, kteří se nechtějí podřídit režimu (v tomto případě nacistům a komunistům) se moc dřív nepsalo. Sama jsem příběh Laty Brandisové neznala, byť mám svět koní moc ráda. Oceňuji autora, jak se příběhu zhostil, nastudoval fakta a zpracoval je. Všem vřele doporučuji i v případě, že se zrovna o dostihy nezajímáte. Kniha krásně ukazuje obrázek našich dějin 20. století.

clouds
01.04.2020 5 z 5

Autor je cizinec, a přesto si pro své knihy neváhá vybrat velké české osobnosti. Vedle E mila Zátopka také Latu Brandisovou - tu jsem přiznám se - neznala vůbec, její jméno jsem nikdy neslyšela - a přece to byla žena velmi obdivuhodná, která se prala se životem a hrdě a statečně nesla příkoří, jimiž prošla. Krásně napsaná biografie o zapomenuté české hrdince . Díky za to.

Gerbasin
29.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha o podivuhodném životním příběhu jedné naší odvážné vlastenky. Stále se tomu nechce věřit, ač takových příběhů je nespočet, jak může totalitní režim zadupat slušného, odvážného a inspirujícího člověka doslova pod zem. Mám však nesmírnou radost, že v případě Laty Brandisové se snad i díky této publikaci tzv. pohnuly ledy. A doufám, že se tato kniha dostane k vícero očím, myslím a hlavně srdcím. Trochu mě mrzí jen to, že autorem není náš krajan, ale na druhou stranu - klobouk dolů před Richardem Askwithem, který se ujal úkolu takřka nezdolného. Každý kdo jen trochu sleduje Velku pardubickou ví, že každoročně se v den jejího pořádání jede i "Cena Laty Brandisové" - to je snad jediná každoroční vzpomínka na tuto neuvěřitelnou ženu, která by zasloužila více. Tak se snažme nezapomenout, všichni.

Mishi
19.03.2020 5 z 5

Ačkoliv je to životopisná knížka, tak se velmi dobře čte.
Lata musela být úžasná žena. Život neměla rozhodně jednoduchý. Zažila obě světové války a jako hraběnka, tak byla trnem v oku komunistickému režimu, který jí sebral co mohl. Ale ona se nikdy nevzdala a v poslední Velké pardubické před II. sv. válkou dokázala porazit německé jezdce a dodat Československu alespoň trochu optimismu. Nehledě na neuvěřitelný sportovní výkon v nejtěžším dostihu.
Je škoda, že její jméno zná kromě dostihových fanoušků jen velmi málo lidí. Doufám, že i díky této knížce se to změní a tahle silná žena nezůstane zapomenuta.

stejsdan
18.03.2020 5 z 5

Dokud jsem nenarazila na tuhle knížku, neměla jsem tušení, že Velkou jezdí ženy, natož, že jí jedna vyhrála...Navíc se její životní příběh částečně dotýká i mého rodiště, takže dvojnásobná neznalost...Moc mě mrzí, že se o téhle skvělé odvážné ženě prakticky nemluví a její životní příběh nám vypráví cizinec. Znám koně plaváky, jsou nádherný a je obrovské štěstí, že se stále chovají. Před paní Latou hluboce smekám klobouk, byla nejen odvážná, bořila mýty, ale musela se popasovat s životními peripetiemi - válka, pak komunisti, ale nikdy si nestěžovala. Navíc je v knížce krásně popsaná atmosféra první republiky a tu já miluju:) Krásné čtení.

cori
30.12.2019 4 z 5

Kniha líčí strhující životní příběh Marie Immaculaty Brandisové (1895-1981) ovlivněný dvěma totalitními režimy. Lata se narodila jako starší dvojče Marie Kristýny, měla dalších 5 sester a dva bratry (Leopold zemřel jako devítiletý na spálu, Mikuláš padl ve věku 24 let v roce 1917 v Itálii). Nejen díky své vytrvalosti a houževnatosti se dokázala vzepřít společenským předsudkům a jako první žena se i přes velký odpor mužské veřejnosti postavila na start Velké pardubické. Velkou roli hrál i její příbuzenský vztah s rodem Kinských, neboť její babička z otcovy strany Barbara byla sestrou hraběte Oktaviána Kinského, který roku 1874 Velkou pardubickou zakládal. Syn Oktaviánova synovce Zdenko Radslav Kinský, Latin o rok mladší "bratranec", se stal v roce 1927 předsedou Čs. Jockey Clubu a dokázal Latu protlačit na startovní listinu a půjčoval jí koně z jejich vyhlášeného chovu (dnes equus Kinský).
Lata na Velké pardubické startovala celkem 9x (1927 - 5.místo - s pěti pády, 1930 - 4.místo s jedním pádem, 1931 - 3.místo s třemi pády, 1933 - 3. místo s jedním pádem s Normou, 1934 - 2.místo s Normou, 1935 - 5.místo s jedním pádem s Normou, 1937 - 1.místo s Normou o sedm délek, 1946 - pád na Taxisu a zlomená klíční kost, 1947 - vzdala pro neposlušnost koně).
str. 185 "Ať právem, nebo ne, nadcházející dostih byl teď širokou veřejností vnímán jako souboj dobra se zlem. Na jedné straně stáli dobyvační árijští váleční jezdci třetí říše, kteří se přijeli rozdrtit Čechy na dostihové trati v rámci přípravy na podobné budoucí vítězství na bitevním poli. Na druhé straně byla hrstka statečných Čechů, připravených jim vzdorovat a všemi silami bránit ideály Masarykova národa. Jejich vlajku nesla nejméně pravděpodobná národní hrdinka: stříbrovlasá hraběnka na zlaté kobylce. Nikdo, kdo takovým věcem rozuměl, si nemohl vážně představovat, že by Lata s Normou vyhrály."
Lata dokázala, že se mužům vyrovná, a i přes četné pády se nevzdávala a opět nasedla, aby závody dokončila. Stejně bojovala i s nepřízní doby a lidskou závistí, kdy byl rodině třikrát vyvlastněn majetek - pozemkovou reformou z roku 1919, nacisty a komunisty. V roce 1953 musely sestry opustit zámeček v Řitce a nastěhovat se do chaty v lesích bez vody a elektřiny. Lata už v té době byla invalidní a nemohla pracovat, protože pří svém posledním dostihu v Pardubicích na Kinského memoriálu v roce 1949, kdy poprvé nejela v barvách Kinských, ale jako jezdkyně státního hřebčína Slatiňany, a bez svého ochranného medailonku s Pannou Marií, který věnovala své příbuzné, která rok předtím s malými dětmi přešla hranice na Západ, utrpěla při pádu na Hadím příkopu těžká zranění (lebky, páteře, levé nohy, žeber, křížové kosti).
Nikdy si však na nic nestěžovala.
str. 282 "Pravda, narodila se do privilegované vrstvy. Co je na jejím životě hodno zapamatování, je důstojnost, s níž překonávala těžkosti. Celý život jí někdo něco bral. Utrpěla nespočet ran fyzických i emocionálních, a posledních třicet let života prožila o hladu, v chudobě, pohrdání a odmítání. Přesto nikdy nechtěla, aby ji litovali."
Richard Askwith dokonale zachytil dobové reálie Československa 20.století a složil hold výjimečné ženě. Škoda, že nám její nevšední život musel připomenout cizinec.

Mojepočteníčko
26.12.2019 5 z 5

Životopis o životě silné a odvážné ženy, který rozhodně musím doporučit. Je čtivě a poutavě vyprávěný, obsahuje velký kus dostihové historie i špetku poznatků či výpovědi ze současnosti. V dostihovém prostředí jsem prožila několik let a o to víc mi tato kniha byla milá. Doufám, že si ji užijete stejně jako já!

blanka5960
09.12.2019 5 z 5

Vůbec jsem netušila, že Velkou pardubickou jezdily i ženy. Smekám před jejich odvahou, nezlomnou vůlí, ale i rebelstvím prosadit se ve své době v mužském světě závodů. Lata byla odvážná, cílevědomá a měla velkou touhu jít za svým snem a cílem. V knize najdeme nejen příběh Laty a její rodiny, ale dozvíme se i technické věci o těchto závodech. Například kolik měřily překážky, jak hluboké byly příkopy tehdy a kolik měří nyní. Knížka se mně libila, dozvěděla jsem spoustu zajímavých věcí o kterých jsem nevěděla, moc ráda jsem si ji přečetla.

Mikiem
16.11.2019

Četla jsem a dobrý

20. století české ženy Velká pardubická jezdectví první republika, 1918-1938 osudy žen koňské dostihy česká šlechta Lata Brandisová, žokejka, 1895-1981 hraběnky (šlechta)

2019  87%Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě
2017  93%Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka
2016  66%Stopy v oblacích

Kniha Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě je v