Nezbytné věci

V malém americkém městečku Castle Rock ve státě Maine si otevře sympatický cizinec na hlavní třídě obchod s podivným názvem "Nezbytné věci". Každý tu objeví věc, po které zatouží tak, že bez ní nemůže být, a dostane ji za směšně nízkou cenu. Ale neplatí se pouze penězi. Zákazník, který vytouženou věc získá, musí zároveň obchodníkovi slíbit, že provede nějaký "drobný žertík" jinému obyvateli městečka. Tak s plynoucím časem stoupá hladina vášní a nenávistí a stačí již jen drobný impuls, aby byl uveden do chodu mechanizmus vyřizování účtů... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1145/nezbytne-veci-1145.jpg 4.41306

Needful Things (1991)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

evvva

Opět super kniha, po "Řbitovu zvířátek" o hvězdičku míň, ale jen pro místy horší orientaci v množství postav a příběhů...které do sebe nakonec sice beze zbytku zapadnou, ale občas se může čtenář trošku ztratit. Možná je to jen můj pocit. I tak opět skvělý čtenářský zážitek a vyplnění nudného času v práci :)

Darknessfriend

Vyborna kniha s malomesta Castle Rock kde se tak nejak vsichni obyvatele aspon trochu znají, k tomu si pridejme demonickeho pana Gaunta a jeho kramek Nezbytné veci a netradiční obchodní podminky, ktere vyústí na konci v totalni chaos a peklo. Četlo se to výborně tech 734 stran uteklo strasne rychle a hodne sem se u tehle knihy bavil. Nicméně konec me přišel trochu pritaženy za vlasy a spousta postav u konci me trochu dala práci se v nich kdo je kdo ahaaa uz vim zorientovat, nicméně sem se naprosto skvěle bavil a napeti se dalo taky občas krájet doporucuji vsem obyvatelum malomesta velkoměsta za mě 4z5.

JaMar28

Na téhle knize mi King dokázal, že je skutečný mistr. Není to sice tak úplně hororová či vyloženě tajemná kniha, spíš tak krásně znepokojivá. Ani není plná zvratů a šokujících překvapení, dokonce je celkem předvídatelná. A vlastně obsahově není ani tak zajímavá - naprostá většina knihy sestává z líčení celkem banálních osudů a činů ne příliš zajímavých obyvatel městečka Castle Rock. A přesto jsou Nezbytné věci neuvěřitelně čtivé a pohlcující. Těch 600 stránek uplyne jako rozbouřená řeka. Jednoznačně doporučuji každému čtenáři a jednu hvězdičku ubírám za podle mě ne zrovna uspokojivý konec.

pedroK

Byla to má druhá kingovka. A v té době přečíst 600 stran mi přišlo nadlidské úsilí. Ale nešlo přestat. Musela jsem číst a číst. Výborný napínavý horor.

Danilla

Výborná kniha, která hned chytne a do konce nepustí. Ze začátku trochu víc postav ale Stephen King i v průběhu knihy nenápadně připomíná kdo je kdo, tak se čtenář v příběhu neztrácí.
Příběh je parádně propracovaný, děj svižný a já knihu odložila, až když se mi večer zavírali oči.

krevetinka

Co všechno jsou schopni lidi udělat pro to, co doopravdy chtějí?

Moje první knížka od Kinga. Začátek byl čtivý a byla jsem snad okamžitě vtažena do děje, nicméně čím více kapitol jsem měla přečtených, tím více jsem se nudila. Zkoušela jsem ještě pár jeho knih, ale jaksi mu nemůžu přijít na chuť. King zkrátka není nic pro mě.

denisa7400

Střed knížky jsem hltala, ale začátek byl příliš utahaný a konec zase přitažený za vlasy. Celkově jsem si ale knihu užila, byla to moje první Kingovka.

Micifuza

Při tolika stránkách jsme nevěřila že příběh bude tak čtivy a nebudu se moct od knihy odtrhnout.Výborná kniha.Doporučuji

simecef

Přestože jsou Nezbytné věci tučnou bichlí, text má spád a přečtete to za pár večerů. K páté hvězdičce chybí autorovi často opakovaný nešvar - zakončení se topí v apokalyptické béčkovině, přitom atmosférické napětí funguje Kingovi celou dobu, není důvod ho měnit.

Dáma s hrnstjm

Nezbytné věci aneb Příručka zkušeného manipulátora... Líbily se mi cestičky do hlubin lidského nitra. Dál mě ale nic moc nezaujalo. Pořád jsem přemýšlela nad motivem pana Gaunta k jeho jednání a pořád mě napadalo slovo "malichernost" - a to je hodně málo na to, aby mě kniha ohromila. Přišlo mi, že příběh má dlouhý, pomalý rozjezd, postavy přibývají jak houby po dešti a polovina z nich by tam snad ani nemusela být. Ke konci jsem se přistihla, že už vůbec nevím, o co šlo na začátku. Závěrečná třetina je hodně akční, bouře zuří, kosti praskají a potoky krve tečou proudem. Brutalita je místy až přílišná... ale je fakt, že jsem delší dobu od Kinga nic nečetla, nejspíš jsem si odvykla.
Navzdory nadšeným komentářům hodnotím průměrně, jednu hvězdičku přidávám za postavu šerifa Pangborna, která mě bavila ze všeho nejvíc.
A neodpustím si poznámku k českému překladu: přechodníky přítomné v "moderním" textu působí jako pěst na oko. Opravdu.

Hellrampage

Kniha s nevinným názvom začína veľmi nevinne, všetko je krásne, všetko krásne funguje až príde ten okamžik a auto bez bŕzd nekontrolovane zvyšuje rýchlosť až do velkolepého finále, ktoré si neviem predstaviť lepšie. Kniha sa číta nesmierne ľahko a konca sa nebudete vedieť dočkať a tak budete hltať stranu za stranou. Súhlasím s komentárami vyššie. Autor odhalí ľudskú dušu bez servítok a sami si začnete po čase namýšľať, že ste presne taký istý. Výborná kniha!

misantroop

Plíživě rozehraný příběh o tom jak pro lidi znamenají více jejich představy o věcech než jejich opravdový význam. Příběh o starých křivdách, které šikovný manipulátor dokáže využít k svému prospěch. Jedna z Kingových nejlepších knih.
Ale počkat. Vy už jste tu někdy byl.

kyssling
24.12.2016

Díky závěru knihy, který román posouvá do úplně jiného žánru dávám o hvězdu méně. Ale čte se moc pěkně a námět je skvělý !

radka2752
15.12.2016

Pribeh byl ve finale dobry a i tema dabelskeho obchodnika. Jen pro me to bylo hoodne zdlouhave, kniha me vlastne zacala bavit az cca od poloviny.

123Lussy
11.12.2016

Za mě skvělá knížka a skvělý děj. Určitě si ji jednou opět ráda přečtu. :)

ajucha
05.12.2016

Pan King prostě umí. Je to skvělý vypravěč, dokáže upoutat, ať už mluví o čemkoli. Člověk jeho knihy čte, modlí se, aby ještě nebyl konec, ale tam se stejně najednou ocitne. Každá postava má skvěle vykreslený charakter, tahle kniha je poněkud temná, alespoň ve smyslu zla, které se skrývá v každém z nás. Rozhodně kniha, o které přemýšlíte ještě dlouho po dočtení.

Triplex
29.11.2016

Asi nejslabší kniha, co jsem od Kinga četla - a jako že jich již pár za sebou mám. Nebudu zmiňovat fakta, o kterých se obecně u Kinga ví - jako že je to pán, co prostě umí psát.
Kniha je sama o sobě s velmi hlubokou pointou. Ovšem - osobně mě moc neupoutala, přes to jsem se dočetla až ke konci - a že je to jedna z jeho delších knih - a ten mě dost zklamal. Jak již zmínil někdo předemnou - bylo to jako velké kouzelnické představení. Ale naopak ten poslední dovětek za knihou to trochu vytáhl.
Nejlepší pro mě byla pasáž z vyvrcholení v kostele.

Pedestrian
07.11.2016

Strašně zlá věc ve své podstatě. Škoda toho béčkového konce. Jakoby King nevěděl, jak to řádně zakončit.

EnaryFeniel
15.09.2016

Uf, to zase byl nápor na nervy. Ale od začátku.. kniha mě nepohltila hned od první stránky, ale až někde od ustrašené Nettie, jejíž postava mi byla v celku sympatická..Nu hledejte v tomto jmény přeplněném příběhu někoho sympatického, když jsou lidé tak zlí a krutí. Několikrát jsem pocítila nad příběhem upřímný vztek, ne protože by byl špatně napsaný, ale jelikož je naopak geniálně a tak ..i s tím nadpřirozenem .. moc ze života. Hromada jmen a náhledy do jejich nitra, přátelství, nenávist. Souhlasím že konec je takový nic moc, ale po té apokalypse jsem ho přijala. :)

LadyKet
06.09.2016

Skvělý nápad. Moc dobře zpracované. Jen něco se mi úplně nelíbilo. Konec trochu zaváněl kouzelnickým představením v cirkuse... Ale celkově je to jedna z jeho nejlepších knih (alespoň podle mě).

Pampalini
01.09.2016

King píše, píše, píše a … píše. Človeka to baví, ani nevie, ako obracia stránky. A zrazu je koniec. To, že nie je nič moc a je uponáhľaný a nedomyslený a naivný napokon ani nevadí. Dôležité sú tie chvíle, ktoré pri knihe prežil. Pán Leland Gaunt je dokonalý. Môže žiť dnes, ale aj kedykoľvek v minulosti a určite aj v budúcnosti.

Lenny33
23.08.2016

Rozhodně zajímavý a originální námět, začátek byl dobré uvedení do děje. Pak se (na můj vkus) děj vlekl a bohužel jsem se pár desítek stran i nudila. Vývoj příběhu mrazivý, ale nějak se mi do děje nehodily prvky nadpřirozena. Nakonec zklamání. 2,5*

Briv
02.08.2016

King opravdu umí. Každá stránka v knize byla (až nemilá) sonda do naší duše. Dokáže naprosto přesně popsat to nepěkné v nás a ještě si s tím nebezpečně pohrát. Velice výstižně vykreslil celé městečko, vztahy v něm i jeho obyvatelé samotné. Některé momenty byly až děsivě mrazivé a to je důvod proč čtu ráda Kinga. Děkuji a zase někdy na shledanou.

Fififjonka
18.07.2016

Super knížka, zatím asi "nejčtivější" z toho, co jsem od Kinga četla. Nejvíc miluju to, jak je to zároveň mysteriozní, napínavý, lehoučce hororový (opravdu jen lehce) a k tomu všemu ještě na mnoha místech parádně černohumorný. King si u mě opět potvrdil svůj neuvěřitelně rozsáhlý talent. Pana Gaunta doporučuji!

kiki11
06.07.2016

Konec mě trochu zklamal, ale jinak se mi kniha jako celek líbila opravdu moc - po celou dobu čtení jsem byla napjatá jak kšandy. Takže i když ten konec nebyl úplně podle mých představ, dávám 5*.

Martasek5
29.06.2016

Super nápad, bezva napsané jen samotný závěr(v co se změnil pan Gaunt) trošku přitažený za vlasy.

themarksokol
28.06.2016

Kinga miluju a tohle mě teda bavilo od začátku do konce..Paráda! :)

3nitka
27.06.2016

Panejo! Výborná napínavá desivá. Ako ľahko možno ľuďmi manipulovať. Pravdaže je príbeh nadsadený, ale v podstate….

dajo26
20.06.2016

King ma zatial este nesklamal, uz sa tesim na film.

Palorizek85
16.06.2016

Hodně zajímavý pohled do zákoutí lidské mysli podaný humorným až absurdním způsobem chování.