Nezaplatitelný

Nezaplatitelný https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239029/mid_nezaplatitelny-239029.jpg 4 91 29

Píše se rok 1944 . Hans Frank, nacistický pohlavár spravující Polsko, ukryje svou nejcennější ukradenou kořist. Vzácný umělecký předmět, který mu má po válce zaručit beztrestnost však za tajemných okolností beze stopy zmizí. Doktorka Sofia Lorentzová, historička umění zaměstnaná na Ministerstvu zahraničních věcí, je jednoho dne povolána do kanceláře premiéra v naléhavé a přísně tajné záležitosti. Bylo nalezeno Raffaelovo mistrovské dílo a ona ho musí dostat zpět do Polska. Neexistuje však způsob, jak toho docílit legálními prostředky — nezbývá než ho ukrást. Sofia výzvu přijímá. Pomáhat jí bude cynický mladý obchodník s uměním, tajný agent ve výslužbě a legendární švédská zlodějka, kterou za tímto účelem propustili z polského vězení. Nezaplatitelný je thriller, který v sobě kombinuje to nejlepší z Dana Browna, Artura Péreze-Reverteho a Umberta Eca. Hrdinové se při svém pátrání dostanou na stopu tajemství, které by mohlo obrátit moderní svět vzhůru nohama.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: ekniha , Host

Bezcenny , 2013

babicka_amalka
25.02.2022 3 z 5

co říct: cca 390 stránek docela šlo, posledních 40 byla taková směs fantasmagorie a konspiračních teorií, že to celou knížku naprosto zabilo.... škoda;

RyxiraAmyGinger
03.08.2021 5 z 5

Pročetla jsem si tady komentáře, které Nezaplatitelnému nejčastěji vytýkají překombinovanost a roztříštěnost. S tím vlastně souhlasím, ale zároveň mě to nějak nerušilo. Knížka pro mě byla neuvěřitelně čtivá (srovnání se Šifrou mistra Leonarda je naprosto na místě), hlavní postavy jsou zábavné a děj nemá hluchá místa. Určitě to není učebnice dějepisu, ale prostě špionážní, potažmo detektivní román, který funguje - a víc jsem ani nečekala. Jen ke konci mi připadalo, že autorovi trochu docházel dech, to ale s lehkým srdcem odpouštím.

Driftersoul
01.08.2018 3 z 5

Smíšené pocity. Oceňuji zajímavé téma (historie, umění, malířství) a napínavý děj (odehrávající se v různých zemích Evropy, chvíli i ve Spojených státech, ale především v Polsku). Oceňuji řadu vtipných postřehů a odkazů na reálie v daném konkrétním prostředí. Co však dle mne knihu značně deklasuje? Působí (a) jako počin namíchaný z Dan Browna říznutého občas Jo Nesboem; (b) je zabarvena přehnaně sebestředným (hrdým a patetickým) vlastenectvím autora. A hlavně (c), děj je postaven na vykonstruované konspirační teorii, která autora řadí do kategorie pilných (a možná řádně někým honorovaných) tvůrců fake news.

trudoš
07.07.2018 4 z 5

Zygmunt Miłoszewski trochu zbytečně kombinuje vícero motivů do jednoho románu, přičemž každý jeden z nich by si vystačil na vlastní knihu. Každopádně ústřední zápletka je nápaditá, jen maličko roztříštěná. V jednu chvíli děj sviští akcí, aby následně nesmyslně stagnoval. Tyhle momenty naštěstí záplatují informační výlety do historie umění nebo případně autorův ostrovtip, díky kterému získává čtenář od konspirační fabulace přiměřený odstup. Jen ty plány v plánech jsou občas až za hranou únosnosti.
Tím nejlepším na Nezaplatitelném tak pro mě byly hlavně postavy, především díky geniálně vystihnuté polské nátuře - chvilku se křičí, chvilku zas pláče, potom přijde smích, aby se vzápětí znovu křičelo. Záporáci jsou sice účelově pitomoučcí, jako kdyby jim od začátku nešlo o nic jiného, než se nechat chytit, ale ti jsou tu naštěstí vedlejší. Vpravdě nezapomenutelnou figurou pro mě zůstal Vasil Topilin, pracovník FSB, který se v duchu neustále ptá, co by na jeho místě udělal Vladimír Putin.

Dajine
20.04.2018 4 z 5

Dočteno. Jakž takž. Aspoň jsem se něco dozvěděla o výtvarném umění.

ladyka
11.02.2018 3 z 5

Slibný a čtivý rozjezd, ale pak se mi kniha četla hůř. Souhlasím s komentáři o překonspirovanosti...působilo to na mě příliš mohutně a kvantita není kvalita. Nicméně jsem na autora nezanevřela a zkusila jeho detektivky - ty doporučuji k přečtení, dle mého názoru rozhodně lepší než tento román! Zrnko pravdy u mě vede, pak Zapletení a chystám se na Hněv. Už se těším!

chanahd
01.02.2018 4 z 5

Četlo se mi dobře, jen konec byl takový hodně uspěchaný. Jako oddechovka s konspiračními teoriemi to bylo výborné. Takže opravdu takový polský Brown.

jaryn
16.10.2017 1 z 5

Bondovka, no...

fruitbueno
09.10.2017 3 z 5

Na můj vkus obsahovala kniha až moc mnoho věcných údajů, které se mi postupně začaly slévat a trochu brzdily jinak solidně ubíhající děj...

pollyanna
27.09.2017 1 z 5

Katastrofa. Autorovy detektivky jsou přece jen o chlup lepší. Ale pokud je jeho tvorba obecně o třídu lepší než další současná polská tvorba (jak tvrdí jakási recenze na obalu knihy), tak už si asi nic polského ze současnosti nepřečtu. Zápletka nevěrohodná, po poměrně slibném začátku se všechno zvrtlo do béčkového románu, na téměř 500 stranách žádná pořádná akce, která chytí... Navíc si autor opět bere na na mušku Polsko, zejména to „katolické Polsko“ ho velice dráždí, jak je to ostatně patrné i z jeho dalších knih. Působí to ale dost křečovitě.

pm...
26.07.2017

Strhující thriller „polského Dana Browna“ o tom, co by se asi tak mohlo stát, kdyby se dostaly na světlo světa super tajné informace o zákulisí 2. světové války, především pak ta, že pravou rukou Adolfa Hitlera byl vlastně nastrčený americký špion se zálibou v umění, který měl tak supertajný úkol, že by jeho odhalení mohlo v dnešní globální době obrátit svět vzhůru nohama...

lenka7348
11.03.2017 5 z 5

Nemám nijak v lásce tento druh knih a prvních asi 150 stran mi tento pocit jen potvrzovalo. Ztrácela jsem se v množství událostí, postav a střídání pohledů. Najednou do sebe ale vše začalo zapadat jako puzzle, a nutilo mě to číst dál a dál. Rozhodně doporučuji vydržet, i když vás kniha zpočátku nebude moc bavit.

hellena1523
04.02.2017 3 z 5

Nejsem zrovna milovníkem konspiračních teorií, takže tahle kniha už proto nebyla nejlepší volba, přesto jsem ji chtěla vyzkoušet. Autor velmi dobře píše a musím říct, že hned zpočátku knihy jsem se velmi pobavila (lanovka). To bylo skvělé! Obvykle mi vůbec nevadí střídání pohledu, ale tady toho bylo trochu moc, takže bylo někdy těžké se začíst.
Celkově ale autor píše velmi čtivě. Jsem ráda, že jsem ji vyzkoušela.

šipek
19.12.2016 4 z 5

Mě tato kniha dost překvapila. Četl jsem jí na doporučení u nás v knihovně a nebyl jsem zklamaný. Bál jsem se tématu tohoto thrilleru a v pohodě. Trošku mě zklamal bláznivý konec knihy pro to čtyři hvězdičky.

Shardlake
05.11.2016 3 z 5

Mé první setkání s tímto autorem. Až na jistá místa uprostřed knihy se kniha nečetla až tak špatně.

sagasir
02.11.2016 3 z 5

Zase něco od sousedů

Na této knize jsou velmi dobře sepsané drsné scény a celé dílo působí, tak nějak akčně. Kvituji i začlenění strohých čísel, o co vše Polsko během druhé světové války přišlo. Líbí se mně i ono silné vyřazování vlastenectví z celého díla. Poláci můžou být právem na tohoto autora a jeho dílo hrdí.
Na můj vkus se ale v knize objevuje až moc historického líčení. Celé dílo pak dále působí místy dost zamotaně a zdlouhavě. Naopak docela poutavé jsou pak popisy prostředí. Rozsahově je pak kniha trochu většího kalibru, ale není to nic hrozného (480 stran). Dále u ní oceňuji samotný námět a je vidět, že si na příběhu dal autor záležet a vyhledal si k němu mnoho potřebných informací. Z postav naší hlavní čtveřice se mně zalíbila jen ta ženská část. Jak zlodějka propuštěná z vězení, tak i historička umění jsou propracovaně a zajímavě sepsané. Naopak tajný agent ve výslužbě a cynický obchodník s uměním mě chvílemi i nudili či vyloženě otravovali a štvali. Co se závěru příběhu týče, tak ten se mně líbil. Kniha jako taková je dobrá, ale od tohoto autora mám přesto radši jeho sérii s prokurátorem Szackým. Toto dílo hodnotím 70%

marrrsch
18.07.2016 3 z 5

Mně to přišlo jako parodie na americký thrillery a tím pádem jsem se bavila. Spotřební kniha, ideální do vlaku nebo ke kadeřnici. Nemá smysl hodnotit uvěřitelnost a literární kvality, takový ambice si neklade, chce jenom pobavit a udržet vás v napětí. Mě to bavilo... a pozejtří už nebudu vědět, o čem to bylo.

amenta
28.04.2016 4 z 5

Čtivý příběh, zajímavá myšlenka i hrdinové a skvělý konec. Jen chvílemi to ztrácelo spád a bylo trochu překombinované, zejména v prostředku knihy. Možná méně písmenek by bylo lepší. Ale jinak palec nahoru.

bondula
18.04.2016 4 z 5

Remeselne zručne zvládnutý thriller. Miloszewski tu zamiešal všetky overené ingrediencie. Strieľačky, naháňačky na autách, vlámačky. Rambovia, špecialisti, agenti a vysokí politici. Dejiny, tajomstvá a poklad. Romantika, dráma a rodinné histórie. A to celé zabalené do obalu z východoeurópskych konšpirácií. Bolo v tom cítiť trochu iný pohľad na svet, ako u bežných západných thrillerov. Celkom osviežujúco na mňa pôsobilo napríklad, že neporaziteľný agent môže byť napríklad aj Poliak. Nezaplatiteľný rozhodne nie je zlá kniha, no musím konštatovať, že mne osobne sa Miloszewskeho detektívky páčili viac.

Dimas
22.03.2016 4 z 5

Velmi napínavá, konspirační kniha. S ohledem na současnost i víc než aktuální.

druhá světová válka (1939–1945) výtvarné umění napětí

2014  85%Zrnko pravdy