Než se pěšec stane králem

Než se pěšec stane králem https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/316949/mid_nez-se-pesec-stane-kralem-E21-316949.jpg 5 15 6

Kaspián je boháč: má dluhů na rozdávání, mizerné kamarády, nezaplacené školné, nemocnou matku a rodinu, kterou nedokáže vystát. A ještě něco má Kaspián: zaměstnavatele, který chce, aby pro něj špehoval a kradl, a ten zaměstnavatel má poskoka a ten poskok je psychopat a ten psychopat Kaspiána miluje. Ano, Kaspián má hlavně problém. Spoustu problémů.... celý text

dpxcz
12.11.2017 5 z 5

Velmi čtivá kniha, která mě neskutečně bavila. Opakuji již dříve vyřčená slova (Skylla): "...neskutečně syrová, upřímná a otevřená kniha..."

Jsem rád, že jsem vydání druhého dílu podpořil na startovači.

Litocha
04.11.2017

Čtivá kniha, srovnatelná se světovými mistry žánru, jako jsou Sapkowski či Abercrombie. Těším se na další pokračování.

il.fiore
08.03.2017 4 z 5

Než si člověk zvykne a při čtení přestane přemýšlet na úrovni kde a kdy a cože?, chvíli to trvá. Pak je to ale velmi osvobozující. Krásná směska moderního myšlení a jakési neidentifikovatelné romantické minulosti, prošpikovaná vtipnými dvojsmysly. Je pravda, že když už se začtete, je těžké přestat číst. Krásná práce s jazykem.
Škoda, že jsou některé pasáže tak temné a hrůzné, že je to pro ženu místy až náročné čtení. Když jsem knihu dočetla, řekla jsem si, že pokračování nedám. Už teď se ale přistihuju, že se sama sebe v duchu ptám, jak to asi všechno dopadne...

Blue.Shark
22.02.2017 5 z 5

Ano, Kaspián má spoustu problémů. S jeho problémy jsou propojeny i problémy čtenáře, protože přestat číst o Kaspiánovi, Ornetovi, Lilith a vůbec celé Vinegii je prostě zatraceně těžké. Syrový styl, který je pro vyprávění zvolen, působí jako magnet a protože je tento styl zachován i u dialogů, postavy působí nesmírně reálně a sympaticky, případně podle potřeby nesympaticky.

Jsou, stejně jako celý prapodivný alternativní svět, na povrchu uhlazené, ale čím hloub do nich člověk pronikne, na tím větší ěpínu a tajemství narazí. Přesto není těžké si obojí zamilovat a chtít víc. Víc postav, víc znalostí o tamní politice, magii, historii, dimenzích... Hlavně poslední čtyři zmíněné části světa by si z pohledu čtenáře jako jsem já zasloužily trochu více péče. Nedokážu totiž zahnat pocit, že příběh klouže pouze po jejich povrchu a v dalších detailech se skrývá obrovský potenciál.

Nýní jen doufám, že doba do vydání druhého dílu poletí stejně rychle, jako čas strávený četbou toho prvního.

DnyNK
17.01.2017 5 z 5

Zo začiatku som nevedela čo od tejto knihy čakať - bude to spletitá dráma alebo samá akcia?
Po prvých stránkach mi došlo, že na to prídem až po prečítaní úplne celej knihy.

Autor mi dodal vysvetlenie na väčšinu mojich otázok a spôsobil takmer tragickú bolesť, keď som prišla na to, že budem musieť čakať na vydanie druhého dielu.

No a na čo som prišla?
Je to strašne čtivé, až tak, že sa proste rozhodnete neučiť sa na skúšku a pokračovať v čítaní, pretože Kaspián, napriek trvajúcim popisom jeho neohrabanosti či nedokonalosti, je hrdinom úplne dokonalým a snáď až príťažlivým. Jednoducho, baví ma.

Rovnako ma ale bavia aj ostatné postavy a postupné odhaľovanie ich zámerov a pohnútok (celkovo 3x mi pri knihe spadla sánka, čo pri mojej náročnosti na knihy celkom obdivuhodné číslo). To čo si myslíte na začiatku knihy sa postupom času zmení, aspoň tak to bolo u mňa - niektoré postavy ma na začiatku otravovali a prišli mi úplne mimo, (Lilith, to je ale ženská!) a na konci som z nich bola unesená.

Kniha je od začiatku do konca premyslená a všetko do seba zapadne ako kúsky skladačky, ktoré ti zrazu dajú zmysel. Ako čerešnička na torte je to, že nad príbehom rozmýšľam aj po samotnom dočítaní a záver vo mne rezonuje tak, že sa neviem dočkať pokračovania.

Nie som veľmi dobrá v recenziách ale touto spleťou textu chcem povedať len to, že Než se pěšec stane králem stojí za prečítanie - a nie raz. :)

Skylla
09.12.2016 5 z 5

Než se pěšec stane králem je neskutečně syrová, upřímná a otevřená kniha.
Autor nejen že nezkrášluje příběh, ale vyžívá se v jeho krutém servírování.

Narazíte na všemožné "nepřirozené" úchylky a odchylky tehdejšího světa, který je ve skutečnosti tak podobný dnešní realitě.
Narazíte na postavy, které vám najednou jen tak zmizí z následujících stránek a vy si jen pomyslíte... eh?
Narazíte vlastně na svět takový, jaký je, ale jaký byste ho nejraději nevnímali. Je totiž jako šachovnice.

Mně osobně by nevadilo ubrání významu magii, ale i tak si plných sto procent na sto procent zaslouží.

Neumím moc doporučovat knihy, bude vám muset stačit informace, že za přečtení zkrátka a dobře rozhodně stojí. Stále se vracím ke knihovně, otevírám Pěšce a znovu si pročítám definice lásky. A přesně podle těchto definic si nejednu postavu jednoduše zamilujete.

Vojtěch Žák
česká, 1990
2016  91%Než se pěšec stane králem
2016  70%Koumáci v akci 2
2016  40%Koumáci v akci 4
2017  78%Než se pěšec stane králem: Šach mat
2016  0%Myju si ruce (v krvi)

Kniha Než se pěšec stane králem je v