Než jsme byly tvoje

Než jsme byly tvoje https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390809/bmid_nez-jsme-byly-tvoje-M4C-390809.jpg 4 650 227

Píše se rok 1939. Dvanáctiletá Rill Fossová a její mladší sourozenci si žijí bezstarostný život na Mississippi. Jenže vše se změní, když jejich otec musí odvést matku do nemocnice - a na dveře zabuší podivní cizinci, kteří sourozence odvlečou do krutého sirotčince. Rill bude muset najít způsob, jak ochránit sebe i své blízké, ale před krutou pravdou nebude moct zavírat oči dlouho. V současnosti se mladá úspěšná návladní vrací vypomoct rodičům s opravami domu a náhodou odhalí stopy dávného rodinného tajemství, které může vést jak k zatracení tak k vykoupení... Lisa Wingate vypráví příběh inspirovaný nechvalně proslulým skandálem organizovaného nedobrovolného prodeje dětí z chudých rodin bohatým náhradním rodičům, který otřásl celou Amerikou.... celý text

Romány Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Before We Were Yours , 2017

m_martina
27.02.2024 5 z 5

Překrásná a současně i smutná kniha, která mne vzala za srdíčko. Dostat se jako dítě do sirotčince muselo být strašné, protože milující rodiče nedokáže nahradit nic a nikdo. A v tomto příběhu to bylo ještě horší. Přesto se mi kniha dobře četla a měla svým způsobem pěknou atmosféru. Ale hodně mi vadily ty překlepy v knize, škoda.

sladkovka
25.02.2024 4 z 5

Tak tohle pro mě bylo hodně citlivé téma. Začátek knihy jsem měla problém se začíst, ale pak jsem stránky hltala, nedala se odložit.
Bylo tak smutné číst odloučení pěti sourozenců od rodiny žijící sice na obytné lodi na řece, která byla jejich šťastným domovem.
Hodně moc jsem prožívala jejich sourozenecký strach o sebe, odloučení od rodičů a domova, kde vyrůstali a byli šťastný.
Ještě když víte, že kniha byla napsána na základě skutečných událostí.
Nemohu pochopit jak se někdo mohl takového zvěrstva účastnit.
Myslím, že tato kauzu neotřásla jen Ameriku
Fakt síla!!!

escapelle
24.02.2024 3 z 5

(SPOILER) Chvíli mi trvalo,než jsem se začetla. Nakonec se mi příběh líbil, i když něco mi tam prostě chybělo. Možná hlubší pohled do duše a srdce Rill. Přišla o sourozence, rodiče a jak kdyby ji to bylo jedno. Nešly na mě žádné emoce.

Lenka276
06.02.2024 4 z 5

Velmi zajímavé i když hodně smutné téma. Neskutečné, čeho jsou někteří lidé schopni, týrání dětí, odebírání rodičům. Příběh mě moc bavil, na mě ale kolem jádra příběhu spoustu omáčky, která by tam být nemusela, díky tomu se kniha místy táhla. Přesto pěkné.

Stanislava27
21.01.2024 5 z 5

Ahojte :)

Prvá štafetka, ktorá mi robila spoločnosť v prvý deň v roku 2024 je kniha Kým sme boli vaši od Lisa Wingate.

A poviem Vám, že tento príbeh bol za mňa veľmi silný, miestami boli až zimomriavky...

Dúfam, že sa celý rok ponesie v tomto duchu
Plný silných príbehov....

Už ste mali niekedy pocit pri čítaní, že by ste niektorým postavám v príbehu dali takú otcovskú?

Ja som to práve pri čítaní tejto knihy zažila, už od samého začiatku mi bola Georgia Tannová nesympaticka :( (teda, komu by aj bola, však?), ale o tom všetkom sa dočítate v samotnom príbehu.

Od autorky si nenechám ujsť ani ďalšie jej knihy, určite budú stáť za to.

Ka-čí
15.11.2023 2 z 5

Někdy mi děj přišel zbytečně protahovaný,celkově bych asi knihu o něco zkrátila,ale i tak se to četlo dobře.Příběh byl smutný a možná jsem očekávala úplně jiný konec.Z knihy si odnáším smíšené pocity .... určitě to není kniha,kterou bych chtěla v budoucnu číst znovu.

DJDunda
13.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha bola velmi smutna. Mne osobne sa viac pacili kapitoly Rill. Pri niektorych castiach som rozmyslala ci by nebol jej zivot lepsi keby sa postavila za to co chcela a dosiahla to. Napriklad ked bola prvykrat zalubena do Silasa, ked odisla od Gabbyho atd. Trochu mi v pribehu chybalo popisane aky zivot mala Lark a ako ju nasli. Romanticky doplnok v podobe Avery a Tranta bol pre mna prijemnym pozitivom pribehu. Obrovsku lasua Brinyho ku Kralovnicke a jeho smutok respektive az zrutenie po jej smrti bolo opisane tak autenticky ako malo kedy na druhu stranu asi aj malo kedy niekto az taku lasku zazije.

VMJoze
28.10.2023 3 z 5

Posloucháno jako audio kniha, moje vůbec první :) příběh smutný, dojemný, neuvěřitelný. Jak se vůbec něco takového mohlo kdy dít? Nejlepší byl prostředek knihy, hodnocení u mě sráží začátek a konec. Ale i tak bylo poslouchání skvělé a kniha dobrá. Ještě musím vyzdvihnout prostředí od řeky, mělo wow atmosféru.

Tereza0107
18.10.2023 5 z 5

Knížku jsem začala číst, na doporučení mojí mamky, protože z ní byla nadšená. Ze začátku jsem si říkala, že asi nebudeme sdílet stejný názor, protože ta politická část s Avery mě moc nebavila. Když se však kapitoly překlopily do pohledu Rill a my se ocitly plující s celou její nomádí rodinou na Arkádii, tam mě příběh chytil.
Nestačila jsem zírat, co bylo v té době v Americe možné. Sice jsem četla knihu od K. Rimmerové Utajená dcera, která věnuje podobnému tématu, v trochu jiném kontextu, ale únosy dětí, od milujících rodin, z důvodu aby bylo dostatečné množství "zboží k výběru" pro bohaté a vlivné lidi, to je úplně jiné kafe.
Líbilo se mi, že rozuzlení zápletky nebylo tolik sluníčkové, tudíž působilo realisticky. Autorka však mohla ještě před únosem dětí pověnovat trochu více prostoru vytvoření vztahu Rill a Silase, protože takhle mi ta jejich "první velká láska", jak ji později popsala May, nepřišla tolik věrohodná.
Každopádně knížku doporučuji, líbila se mi moc, moc, moc.

"Odmlčí se, jako by už k tomu nechtěl nic víc říkat, ale v jeho očích se zrcadlí můj vlastní strach. Neseme si vinu za hříchy přechozích generací? A pokud ano, uneseme tíhu toho břemene?"

"Je zvláštní, jak lidé považují za správné to, na co jsou zvyklí, dokonce i když je to špatné."

"Co si hlava nepamatuje, to zůstane v srdci. Láska je to nejsilnější pouto ze všech. Silnější než cokoliv jinýho. Vemte svojí babičku za slečnou May. Srdce bude vědět. Srdce vždycky ví, koho miluje."

"Bez ohledu na to, jak moc milujeme melodii minulých dnů nebo si představujeme písně těch budoucích, tančit musíme na hudbu dneška, nebo navždy ztratíme krok a budeme se potácet za zvuku něčeho, co se pro tu chvíli nehodí."

"Lidé nám nevstupují do života náhodou. Žena nemusí dovolit, aby její minulost určovala její budoucnost. Jestli chce, může tančit na novou hudbu. Na svou vlastní. A aby tu melodii zaslechla, musí přestat mluvit. Tím myslím, sama k sobě. Vždycky se samy sebe snažíme přesvědčit o všem možném."

verculka
23.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Smutný příběh o násilně odebraných dětech.
Knížka je velice čtivá a rozdělena do dvou časových linií. Ta současná je slabší a zavání červenou knihovnou, naproti tomu ta o dětech je sýrová a v určitých místech vám pěkně zvedne žluč.

Jen mě máte věk u postav. Rill bylo 12 když se Judy narodila, v druhé linii je Judy 80, tudíž by May mělo být 92, a je velice aktivní a přežila všechny sourozence i Stevieho...ale asi jsem jen přílišna detailistka.

lenkaabooks
26.08.2023 4 z 5

Pět sourozenců Fossových je násilně odvlečeno do sirotčince. Pryč od milujících rodičů, pryč od života na řece. Jejich jména jsou změněna, jejich důstojnost je pošlapána. Jsou z nich věci na prodej co nejmovitějším klientům. Na druhé straně máme Avery, která pátrá po babiččině tajemství. Když opomenu chyby v textu, příběh se četl moc pěkně.

sidonka
11.08.2023 5 z 5

Miluju knizky, kde jsou dvě časové linie, linie historická byla smutná, neuvěřitelná, linie v současnosti pohodová, Avery a Trenta nejde nemilovat

pohoda58
11.08.2023 5 z 5

Opravdu nádherná kniha, velmi zajímavý a smutný příběh. Dlouho jsem už takový román nečetla, doporučuji.

Airelle
06.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Než jsme byly tvoje je tak srdceryvný příběh inspirovaný skutečnými událostmi, že jsem si ho musela dávkovat. Opravdu nešlo číst najednou a musela jsem i knihu prokládat odlehčenější četbou. Věřte, že i thriller byl v tomhle případě odlehčenější četba.

Kniha je vyprávěna ze dvou pohledů a dvou časových období současnosti a minulosti. Linky příběhu se vzájemně doplňují, někdy to literárně trochu zaskřípe a někdy je linka současnosti zbytečně natahovaná a zdlouhavá. Má tam ale za mě jednoduchou funkci, a tou je odlehčení tak drásajícího tématu jakým je násilí na dětech.

Dokud jsem knihu nezačala číst neměla jsem o kauze krádeže dětí v Americe ani potuchy, netušila jsem, že ta kauza sahá až na nejvyšší místa a že se brali děti milujícím rodičům z chudých poměrů, že než je vůbec prodali novým bohatým rodičům spousta z nich zemřela.

Rill je jedno z těchto dětí, jí spolu s jejími čtyřmi sourozenci ze dne na den odvezou do ústavu plné dětí jako ona. Postupně mizí jak děti v ústavu, tak její sourozenci. Některé děti zmizí nenávratně v adopčním systému některé neznámo kde.

Knihu byste neměli minout a rozhodně si jí přečíst.

boxas
18.06.2023 4 z 5

Násilí na dětech je asi nejsmutnější téma, které může literatura nabídnout. Zároveň je to ovšem téma čtenářsky velmi vděčné. Obojího autorka ve své knize náležitě využila.
Pasážím popisujícím těžký život dětských říčních nomádů a jejich život v dětském domově není co vytknout. Dějová linka ze současnosti je ovšem slabá. Autorka jakoby nevěděla, co vlastně píše. Jestli sociálně kritický, detektivní, společenský nebo romantický příběh a z této její nejistoty vyplývá i závěr knihy, který se jí bohužel nepovedl a je až příliš kýčovitý.

Snapeova
11.06.2023 3 z 5

Na knihu jsem se docela těšila, ale nakonec jsem byla celkem zklamaná.
Linka z minulosti, o děsivém a dechberoucím osudu mnoha dětí, byla skvělá. Brala za srdce a byla vcelku dobře napsaná. Pokud bych měla číst jen tento příběh samotný, asi bych byla s knížkou spokojená. Bohužel tam byla ještě linka ze současnosti. Normálně mám v knize prolínání různých linek a časů ráda, ale tady se to vyloženě nepovedlo. Chápu asi o co se autorka snažila, ale vážně jí to nevyšlo. Celkem jsem se u těchto kapitol nudila, postavy byly nijaké a romantická zápletka naprosto zbytečná a uměle našroubovaná do příběhu.

whiolet
18.05.2023 4 z 5

Silný příběh.
Když se vyprávění točilo okolo sirotčince nešlo nepodlehnout citům a modlit se,aby děti nalezly svůj šťastný konec. No... ačkoliv to vše dopadlo jinak, příběh se mi líbil.

Metla
26.04.2023 4 z 5

Srdcervoucí příběh, který od čtenáře (spíše čtenářky) vyžaduje jistou míru soustředění, aby nevznikl hokej v jednotlivých postavách. Se smutkem jsem sledovala osudy Rill a jejích sourozenců a od začátku věděla, že u tohoto tématu nelze doufat v úplný happy end. Nebo ano? Nechte se překvapit. Linie z pohnuté minulosti drtivě válcuje tu současnou, ale celkově jde o dobře napsanou, čtivou knihu se zajímavou atmosférou. Pár procent přidám za pěkně zpracovanou audioverzi. 80%

Kristýna91
08.04.2023 3 z 5

Je to už delší doba, co jsem knihu četla, a hodnotím tedy s časovým odstupem.

Příběh pojednává o tématu, o kterém jsem toho moc nevěděla, a to o zprostředkovávání adopce (resp. obchodu s dětmi) v 1. polovině 20. století v USA. V historické dějové lince se setkáváme s Rill a jejími mladšími sourozenci, jež se po náhlé matčině smrti ocitnou v osidlech jedné takové organizace. Tito lidé děti v jejich "péči" vidí pouze jako zboží, na jehož prodeji mohou utržit slušný peníz. To, že děti jsou lidské bytosti s minulostí a rodinnými pouty je jim šumafuk. Rill se sebe a své sourozence snaží udržet pohromadě, ale jako dítě toho proti této mašinerii příliš nezmůže.

Musím autorku pochválit, že dokázala skvěle popsat bezmoc Rill a jejích sourozenců, když jsou oškubáni o svá vlastní jména, minulost, příbuzné i známé a jeden o druhého. Byl to zrůdný systém vedený lidskými bestiemi. Žila jsem v domnění, že v té době bylo v sirotčincích více než dost osiřelých nebo opuštěných dětí, kterých by se tyto instituce rády zadarmo zbavily, takže mě poměrně překvapilo, že byl obchod s dětmi takto výdělečný a obchodníkům s lidmi se vyplatil.

Z dějové linky zasazené v moderní době si již nepamatuji téměř nic a vzpomínám si, že i když jsem knihu právě četla, moc mě nezajímala. Její vypravěčka není sama o sobě vůbec nijak pozoruhodná (tedy kromě toho že své vlastní matce říká "Honeybee"; kdo tohle dělá?!) a prokousávat se jejími myšlenkovými pochody pro mě bylo dost nezáživné. Chápu, že jsme díky tomu dostali nějaké rozuzlení - kteří sourozenci se vzájemně opět našli a kteří zmizeli navždy, nicméně to by jistě bylo možné zjistit z krátkého epilogu vyprávěného Rill nebo jiným sourozencem. Myslím, že by bývalo lepší, kdyby celý příběh chronologicky vyprávěla Rill.

kramlinka88
06.04.2023 5 z 5

Nádherná, smutná kniha inspirovaná skutečnými osobnostmi, institucemi...Příběh nám vypráví Rill - asi jedenáctileté děvče, které se snažilo zachránit všechny své mladší sourozence ze spárů šílené Giorgie - Zlodějce dětí :-( Druhou dějovou linku nám vypráví Avery, která pátrá po své minulosti a minulosti celé své rodiny :-)