Newtonův mozek a jiná romaneta

Newtonův mozek a jiná romaneta https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44996/newtonuv-mozek-a-jina-romaneta-44996.jpg 4 344 33

Zázračná Madona, Svatý Xaverius a Newtonův mozek - ta nejlepší romaneta z díla Jakuba Arbesa.

holkadonepohody
28.02.2016 4 z 5

Kniha ve všech ohledech předběhla svou dobu svým tématem, otázkami s ním spojeným atd. Oproti tomu závěr není příliš nápaditý a dalo by se říci, že až trochu zbabělý.

anah.avonilez
16.02.2016 5 z 5

Pro mě největší překvapení z povinné četby. Na hodně stránkách mě spisovatel donutil zastavit se a přemýšlet. Doporučuji přečíst, a udělat si vlastní názor na první vydané romaneto.

anthraxCZ
01.04.2015 4 z 5

Stylisticky mistrně napsané romaneto. Klasika Jakuba Arbese, v níž se zcela jasně odráží vliv Edgara Allana Poea. Zatímco Poe je čistě anglosaskou záležitostí, Arbes čistě českou. Navíc se mi zdá, že právě Praha v pozadí jakoby příběhu dodávala ještě zajímavější, ponurnější atmosféru. Nádherně vystavěný a vystupňovaný příběh s racionálně se tvářícím, leč iracionálním závěrem, kvůli kterému si budete klást otázky o věrohodnosti konce. Není přece jen závěr další z mystifikací Arbesových?

mdracek
02.03.2015 4 z 5

Velice mě překvapila autorova znalost vědeckých objevů i kultury té doby. Arbes se ukázal jako srovnatelný se světovými autory realismu, dokázal navodit kouzelně temnou atmosféru na docela jednoduchém, avšak přesto originálním motivu a skvěle to celé zakončil. Inspirace Edgarem Alanem Poem je zde zřejmá, na kvalitě díla to však nic neubírá a jsem ráda, že jsem objevila autora devatenáctého století na opravdu světové úrovni - v porovnání s věčně chváleným Nerudou je to podle mě mnohonásobně lepší spisovatel.

herotabe53
23.02.2015 3 z 5

10x lepší než Svatý Xaverius, ale každý na to má samozřejmě jiný názor. Je to kniha, která mě donutila přemýšlet o tom, že si přečtu další autorova díla.:)

Terusta
24.10.2014 4 z 5

Mám moc ráda tajemno a tudíž mě tato kniha, i když přidělena jako povinná četba, dost zaujala a nakonec ve mě zanechala docela dobrý dojem. Možná se nečte úplně nejlépe, ale ve finále je to docela pěkný tajuplný příběh.

Sklenička
08.08.2014 5 z 5

Finduilas, lepší spoiler jsme si nemohli přát...

alexpo
07.04.2014 4 z 5

Proč je to 94. nejhorší kniha? Proč to není nějaký ten Božský bastard? Vždyť toto romaneto je napsané tak nádherným stylem, je tajemné, filozofické, symbolické. Je fakt, že je složité, některé pasáže jsem si musela číst víckrát, ale ta výpovědní hodnota je veliká.

whiterose
15.02.2014

Vyjmenovávání těch válek mě taky nebavilo, to jsem jen rychle přeletěla očima, ale jinak je to poutavá kniha. :)

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

Jeden z mých referátů,který mě zaujal názvem,takže jsem se rozhodla jej přečíst. To, jakým způsobem si Arbes pohrává s textem, je úžasné. Nenechá vás ani chvilku vydechnout. Také o překvapivé zvraty není nouze. Na tuhle knížku jsem navíc měla stejný názor, jako moje učitelka a to ten, že ta kniha je velmi poutavá, ale všichni, kdo mají rádi tajemno, by si ji měli přečíst..

Klaudiana
02.01.2013 4 z 5

Stejně jako ostatní Arbesova romaneta můžu hodnotit jen kladně, fantastický příběh s atmosférou jako od E. A. Poea.

raisen
13.02.2012

Newtonův mozek jsem měla číst jako povinnou četbu do školy (tu mám mimochodem ráda) a musím říct, že mám na ni příjemné vzpomínky. A naopak jsem seznam vyjmenovaných válek a bitev hltala jedním dechem.

Breburda
25.05.2011 3 z 5

Přečetla jsem pouze Newtonův Mozek a až na to, že jsem několik pasáží, ve kterých autor, vyjmenovává díla, autory, války apod., přeskočila - zajímavé čtení. Ale asi stačilo.

české novely

Část díla

Jakub Arbes
česká, 1840 - 1914
2009  71%Svatý Xaverius
2008  70%Newtonův mozek
2006  90%Romaneta (5 romanet)
2004  74%Erotomanie
1951  62%Štrajchpudlíci

Kniha Newtonův mozek a jiná romaneta je v