New York

V poutavě napsaném románu líčí autor tři a půl století vývoje New Yorku od holandské kolonie Nový Amsterdam, obchodující s místními indiány, přes ovládnutí Angličany, osamostatnění Spojených států až po dnešní světovou metropoli.

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47780/new-york-47780.jpg 4.555
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , BB art

New York, 2008

Kniha New York

1amu
23.12.2018

Jsem rád, že jsem před touto knihou přečetl sérii Beverly Swerling na obdobné téma, tedy pokud jde o NY.
Obdivuji autora již kvůli množství informací, které čtenáři poskytl. Před tím jsem od něj četl jen Paříž. Čeká mě Russka. A nejsympatičtější postava ? Sára z Brooklynu se svou úžasnou galerií.

surikata246
12.11.2018

Velmi pozoruhodná a čtivá knížka, která mi značně rozšířila povědomí o této mega-metropoli.

Klarinet
22.05.2018

New York jako město je naprosto úchvatné, proto jsem četla s radostí, že se dozvím další zajímavosti o bouřlivé historii města, které nikdy nespí. Děj stojí za starou belu :) , hloupé věty i osudy rodin vás nepohltí. Ale ten konec v září 2001 je nezapomenutelný. Paříž je prý nesrovnatelně lepší, tak uvidíme, jak se žije podle Rutherfurda na Seině.

Vesmich
14.01.2017

Měla jsem trochu obavu, jestli takhle rozsáhlý román učtu. Jestli si budu chtít pamatovat kdo je kdo a komu kým. Bylo to zbytečné. Je to román o městě a osudy lidí městu jenom pomáhají růst. Krásně se mi všechno pospojovalo v hlavě a zaplnily se mi mnohé mezery. Navíc mnohé události byly podané velmi originálně a text se čte snadno.

fina3210
19.08.2015

Nenucené vyprávění točící se kolem několika pokolení mnoha rodin a jejich přátel, jejichž osudy se tak nenápadně prolínají, až jsem musela leckdy obdivovat autorovu obratnost. Nejedná se o učebnici historie, nicméně lze dostatečně pochopit náladu, chování lidí před, během, po válce severu proti jihu, vývoj finančních trhů,... Velice nenáročná kniha, doporučuji.

JeKa
13.10.2014

Úžasné! Nejvíce jsem nak nize asi ocenila skutečnost, že místo aby se jednalo o typickou rodinou ságu, kde jsou osudy sledovány na pozadí historického dění, zde je tomu právě naopak. Osudy rodiny jsou sice zajímavé, ale jsou jen prostředkem poznání dějin větších - dějin jednoho města. Hrozně mě bavilo dovídat se o New Yorku pro mě mnohé nové a ocenila jsem zejména, že ty nejpodstatnější informace byly často umě zabaleny do děje. Příklad za všechny - hrůzy občanské války sděleny prostřednictvím fotografické výstavy!

kirkous
12.01.2014

Tak tlustou knihu jsem už dlouho nečetl... ale stálo to za to. Opravdu mne provedla po dějinách města i Spojených států, umožnila mi uvědomit si jistá specifika, která vyplývají např. z vrstvení etnik nebo z průběhů vojenských konfliktů či hospodářských dějin. A přitom je vše vysvětleno nenásilně, i když na druhou stranu literárně je to trochu kýčovité (s rodinou Masterových to vždy dobře dopadne a taky ta nevědomá neustálá propojení s potomky aktérů předchozích dějinných cyklů...). Ale přesto bych to doporučoval každému zájemci o americké reálie a o New York. Pojedu-li tam, budu poučen.

Boggy
23.12.2013

Pěkný historický román o dějinách tohoto města a Ameriky vůbec. Autor uplatňuje zajímavé schéma vyložit dějiny na konkrétním životě několika generací rodin. Má to však jednu chybu, každé generaci se věnuje pouze letem světem a jen někdy trošku důkladněji, a to je to co mi vadilo. Proto jenom 4 hvězdy.