Cena zítřka

Cena zítřka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168770/bmid_cena-zitrka-pUP-168770.jpg 3 23 4

New 52: Superman série

Superman je strážcem Metropolis... ale Metropolis se mění. Staré budovy uvolňují místo moderním, tradiční novinářské způsoby ustupují do pozadí i v Daily Planet – Superman musí čelit novému světu. Světu, v němž jeho láska k Lois Laneové není opětována a obdiv jeho Metropolis kráčí ruku v ruce s podezřívavostí a nedůvěrou. A navíc se zdá, že obavy jeho odpůrců nejsou jen projevem strachu omezenců. Nová mimozemská hrozba rozsévající smrt a zkázu, která nemilosrdně pustoší Metropolis... jakýmsi záhadným způsobem souvisí s Kryptonem i Supermanem. Je Superman za toto nové nebezpečí nějak zodpovědný? A co znamená jeho podivná a děsivá proměna?... celý text

Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , BB art

What Price Tomorrow? , 2012

Lenka.Vílka
13.04.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem si koupila s očekáváním naprosté bomby. Superman s rudýma očima a slavnou Daily Planet koulí nad hlavou na obálce? To bude super, ne? Hmm...

...ze začátku to tak vážně i vypadalo. Od Péreze jsem ještě nic nečetla (mám připravenou jednu WW), tak jsem byla zvědavá. A začátek byl skvělej. Věci se mění. Nejenom ohledně scénáře, ale i ohledně postav vevnitř. Celé je to sice proti myšlení postav, ale už není nezávislé ani Daily Planet a jejich nový zaměstnavatel nemá Supermana vůbec v lásce. Po tuhle linku se z toho za mě dalo vytěžit strašně moc. Udělat ze Supermana nepřítele číslo jedno. Jenže ono se to straně táhlo, než přišel "zlý Superman". Ne, to je asi špatný výraz. Přišlo mi, že se to opakuje. Kdo četl, ví co tím myslím. A když se konečně dozvíme, co se děje, tak je konec tak rychle, že mě to mrzelo :(

Naštěstí se to zdá jako hlavní linií uzavřený příběh (teď půjdu na Tajnosti a lži) a myslím, že to je dobře. Jediné, co mi vadilo, byly nějak divně uchopené vztahy. Lois stále tvrdí, že je kamarádka, ale nechová se tak. Chová se jako mrcha. A asi bude ještě větší. A možná bude i žárlit? Na jeden díl ale až moc situací, kdy "je Clark divně pryč" a stále je zmiňovano jeho lhaní. To mohlo být rozmělněno.

Málem bych zapomněla na kresbu, jsem to ale popleta. Ta mě bavila. A velkým plusem je samozřejmě, že knihu sice dělali tři kreslíři, ale bylo to podobné, spolupracující spolu. Cena zítřka je krásně barevně provedený a bravurně nakreslený komiks, který tímto získává plusové body, které ubere vlastně jednoduchý příběh. Ale tak to u Supermana je vždy, ne? Buď je to moc "bum bum" a to je špatně. Nebo je to moc "jdeme na to filozoficky" a to je podle někoho taky blbě. Tady mi trochu vadil nepoměr, kdy tam autor chtěl dát obojí, ale víc se tam dalo toho "bum bum", ale ve výsledku a sečteno s kresbou, to byl dobrý čtenářský zážitek. 90%. Zasloužených.

Dávám do poličky Cenu zítřka, vytahuji Tajnosti a lži. (A napravim poté restík. Nemám zde komentáře k Action Comics. Hmm, tak je jasné, co se bude dělat na víkendovém sluníčku...)

trudoš
20.01.2020 3 z 5

Nebylo to zlé - což je, uznávám, naprosto nicneříkající hodnocení. Jenže já si nemůžu pomoct. Zpočátku mě bavil přístup George Péreze i to, jakým způsobem navázal na tvorbu Granta Morrisona, ale ono je otázkou, co všechno nás mezi oběma řadami minulo. Takže těžko posuzovat kvality. Potíž jsem měl navíc se zápletkou. Ta se rozjíždí k uzoufání pomalu, aby pak zběsile vyvrcholila v nekonzistentním finále. Tady se autor pokouší o jakýsi filozofický přesah, jenže přitom nevymyslí nic, co by Lex Luthor neřešil už dávno před Cenou zítřka. Nehledě na to, že mi téma, jak za všechny zlouny světa může sám Superman, přijde neskutečně slabomyslné a hlavně obehrané. Pak už jenom ryc pic a Země je zachráněna, hrdinova pověst také a my se můžeme směle těšit na další dobrodružství. Fajn každopádně je, že jde o uzavřený příběh, vyprávěný v šesti sešitech. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že v týmovkách funguje Suprák mnohem lépe, než v sólovkách, kde mu chybí jakákoli inteligenční i fyzická protiváha.

Davies182
20.02.2015 3 z 5

Znovu se marně snažím pochopit, kde berou talentovaní comicsoví scénáristé příběhů pro dospělejší čtenáře tu snahu, roubovat do svých děl tolik infantilních kliček. Na to, jak se Cena zítřka často tváří vážně a dobrodružně, je v ní až příliš mnoho nepatřičně odlehčených scének, které zbytečně odvádějí pozornost od jinak osudového děje. Silnějších sedm, ale v sérii bohužel pokračovat nehodlám. Kasto Metabaronů, here I come.

3DD!3
18.09.2014 3 z 5

Docela dost odkazů na Action Comics 1, který jsem zatím neměl příležitost si přečíst. Pár věcí mátlo. Jinak nový Superman zaujme zápletkou i protivníky. Lidské příběhové linie jsou ale téměř zbytečné a docela ruší v jinak příjemně ubíhajícím, avšak béčkovém, příběhu. Morrison je jiné kafe.