Nevítaní

Nevítaní https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222935/bmid_nevitani-222935.jpg 4 448 113

Nevítaní série

Genetická informace nikdy nelže. Pokud se v ní píše, že jsi vrah, jednou se jím určitě staneš. Je rok 2021 a ve Spojených státech amerických se několikanásobně zvýšil počet vražd. Čím dál tím více lidí má totiž tzv. HTS syndrom – jejich DNA obsahuje vraždicí gen. Davy je téměř dokonalá studentka prestižní střední školy, je krásná, chodí s úžasným klukem a je velmi talentovanou hudebnicí. Ale jednoho dne se celý její perfektní život sesype jako domeček z karet. Do jejího domu dorazí zástupci vlády a řeknou jí, že je nositelkou, tedy že je HTS pozitivní. Vlastní rodiče se jí začnou bát, přestože nikdy nikomu neublížila, vyhodí ji ze školy a ztratí všechno, co měla, o co se snažila, svou budoucnost. Nositelů přibývá a svět, jak ho známe, se mění. Nikdo už se necítí v bezpečí. Lidi s HTS se začnou zavírat do internačních táborů. Davy má ale nakonec štěstí. Ocitne se ve speciálním výcvikovém táboře. Pokud se to dá považovat za štěstí – co z ní bude, když výcvik přežije? Vraždící monstrum? A dokáže se ubránit vlastním genům, nebo se stane vražedkyní?... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Uninvited , 2014

E.T.007
09.11.2023 4 z 5

Nápad celkom originálny, kniha obsahuje aj zopár zaujímavých myšlienok, no vzhľadom na nosnú tému by som očakávala viac akcie. Nečítalo sa to zle, ale ani ma to nezaujalo natoľko, aby som sa od knihy nedokázala odtrhnúť alebo z nej bola doslova hotová.

Thalin
08.06.2023 4 z 5

Celou knihou se nese mrazivá myšlenka nespravedlnosti a předpojatosti a samotnou mě překvapilo, jak moc mě to vtáhlo. V mnohém tenhle svět připomíná nacistické smýšlení, kde se z dotyčného najednou stal odpad společnosti a namalovali mu v podstatě terč na záda, kvůli něčemu, co nemohl ovlivnit.
Při představě, že by se tohle mohlo stát, se musí člověk oklepat. Že by na mě najednou ze dne na den všichni zírali, jako na potencionální vraždící monstrum a odvrhli mě, kvůli nějakému genu. Kniha hodně řeší, co takový Nositelé mohou způsobit společnosti, ale už se tu vůbec neřeší, co společnost může udělat Nositelům.
V podstatě stačí ukázat prstem a obvinit takového člověka z čehokoliv, ať už právem nebo ne. Protože kdo by věřil potencionálnímu vrahovi, který vlastně nemá práva na nic? Obyčejnou facku může někomu vrazit v afektu kdokoliv a nedělá to z něj vraždícího psychopata. Ale ne v případě Nositele.
Docela by mě zajímalo, jak přísně se v takovém světě nahlíží na zločince, který žádný takový gen nemá. Nebo se s tímhle vůbec neoperuje a tvrdí se, že ho mají všichni zločinci? Po celou dobu čtení jsem nad tímhle přemýšlela. Jak moc to dokáže člověku zničit život. Sama Devy je toho důkazem, té to sebralo vlastně všechno. Takový Sean se s tím dokázal poprat líp. Oba mi dost seděli a stejně tak i vedlejší postavy.
Hodně se mi líbilo i prokládání děje zprávami ze světa nebo krátké hovory. A část v táboře mě bavila o něco víc než ta předchozí. Celkově jsem se bavila, celá ta myšlenka je zajímavá a vcelku dobře zpracovaná. Jsem zvědavá na další díl.

Aveli
14.09.2022 5 z 5

Tak tahle kniha mě mile překvapila. Sáhla jsem po ní v knihovně spíše náhodou podle anotace. Začátek knihy byl na mě sice příliš pomalý a vláčný, ale jak se začal řešit HCT gen, tak mě to začalo bavit a děj nabral spád. Druhá část knihy z výchovného tábora mě bavila ještě víc. Zklamal mě trochu otevřený konec, ale zase má kniha pokračování, takže mě na něj aspoň nalákala. Líbí se mi taky ta myšlenka provázející celý příběh, zda můžeme někoho hodnotit podle určité "nálepky", genu, vzezření? Často jsem se přistihla při tom, že jsem si říkala, ale Davy je jiná, jak ji mohou takto odsoudit. A tohle platí i pro běžný život a veškerou generalizaci. Nikdy nevíme, jak jiný než předpokládáme daný člověk může být.

zuzikis
24.07.2022 5 z 5

Miluji knihy na téma antiutopie a ani tato kniha mě nenechává chladnou!! Příběh je vymyšlený dobře a celkem z toho mrazí, když si představíte, že by se to mohlo stát. Lidé se v podstatě bojí všeho, co neznají a nechápou - celkem originální námět. Hlavní hrdiny jsem si oblíbila, jsou sympatičtí. A hlavní hrdina, která je hvězdou ve škole a dokonalá dcera, přítelkyně, dívka a náhle se zničehonic objeví gen, který jí uvrhne na úplné dno... Děj je pořádně napínavý, ale zároveně nepostrádá lehkou romantiku. Postavy se postupem knihy utvářejí, něktěří se přizpůsobí a mají sílu a odvahu přežít tento systém, někteří podlehnou, protože nemají na výběr. Děj mě nutil k zamyšlení. Skvělá kniha!

KájaKoxík
28.03.2022 4 z 5

(SPOILER) No teda wau!
Tuto knihu jsem četla až letos (2022) a v kontextu covidové doby je to neskutečné. Děj v knize se odehrává v roce 2021.

Námět knihy je velmi originální a pro USA naprosto pochopitelný. Jejich dlouhodobý boj s kriminalitou ve skutečnosti, by klidně mohl vyústit v hledání příčiny i v lidské DNA, tak jako v knize.
Jelikož již nejsem cílové skupina, první část knihy, která řeší klasické pubertální problémy na americké střední mne moc nezaujala. Ale jakmile se rozjede kolotoč s objevením HTS genu u hlavní hrdinky, začíná to být zajímavé.
V knize se s dějovou linkou hlavního příběhu střídají zprávy z médií, či konverzace Davyných přátel a kongresu. Právě toto mne osobně donutilo přečíst knihu jedním dechem.

OBSAH - SPOILER
Davy byla velmi úspěšná studentka s neskutečným hudebním nadáním a jasnou budoucností na Juilliardu. Vše se změní ve chvíli, kdy je u ní potvrzen gen HTS. Odvrátí se od ní její prestižní škola, kamarádi, nakonec i kluk a vlastní matka. V knize je velmi krásně popsané, jak plíživě se mezi lidi vkrádá nedůvěra, předsudky a jak pouhý předpoklad a hlavně strach mění chování lidí. Také jak se situace s HTS zhoršuje a jak vláda dává více a více pravomocí agentuře, řešící tuto otázku.
Davy je kvůli zradě svých bývalých přítel označena jako nositelka genu a to za pouhou facku klukovi, který si jí naprosto zasloužil. Je tak konfrontována s tím, že ne každý označený nositel musel spáchat nějaký závažný trestný čin.
Nově chodí na státní střední školu, kde se neučí v normální třídě, ale je zavřená v "kleci", kde s dalšími nositeli pouze vypracovává úkoly od učitelů. Nakonec si zde najde i přítele Gila a ochránce Seana.
Další zvrat v politice státu přijde po velkém útoku na stadionu, kde 4 nositelé postřílí téměř 200 osob. Jsou vyhlášeny internační tábory pro nositele a je nařízeno jejich shromáždění.
Davy, Gil a Sean mají to štěstí, že se dostanou do speciálního tábora pro své schopnosti. Záhy ale zjistí, že to není žádná výhoda. Snaží se je vycvičit jako zbraně, aby zabíjeli na rozkaz. A když si Davy musí vybrat, jestli velitel tábora zastřelí Seana nebo ona zastřelí jiného nositele, je její volba jasná. V tu chvíli je jasné, že z tábora musí uprchnout a to se jim nakonec podaří.
Kniha končí v karavanu na hranici s Mexikem, kde Gil, Sean, Davy a její kamarádka Sabine čekají na přechod.

Hodnotím nakonec 4 hvězdami, začátek byl trochu mimo moji preferenci a konec je trochu otevřený. Ale rozhodně doporučuji :)

janka2000
31.01.2022 5 z 5

Děj se odehrává v budoucnosti, kde dokáží rozeznat v DNA gen, který člověk předurčuje k tomu být vrah. Tyto lidi pak segregují. Hlavní hrdinka je oblíbená, hodná a talentovaná dívka, ale když se zjistí, že má tento gen, všichni ji hned odsoudí a najednou nemá žádnou budoucnost.
Hrozně se mi líbí ta myšlenka za dějem. Nemůžeme někoho soudit dle jednoho činu a hlavně ne bez historie. Zároveň spousta vězňů i v dnešní době díky stigma vězně, nemůžu žít normální život...
Podle mě velmi skvělá kniha pro děti a dospívající, která otevře oči.

Ermeston009
31.01.2022 5 z 5

Moc krásný a poutavý příběh. Po tomhle jen si přečetla i dvojku a musím říct že ani ta mě nezklamala.
Doporučuji ️️

Kniholapka
10.01.2022

Tahle kniha se mi do ruky dostala spíše náhodou, ale zaujala mě anotace, i když takovéhle knihy moc nečtu. Řekla jsem si, proč ne... A jsem ráda. Nebyla zde sice akce na každé třetí straně, chvílemi to bylo rozvláčné vyprávění, ale originální a ne nereálné. Co my víme, třeba k podobnému stavu jednou dospějeme. Rozhodně nelituji, že jsem ji přečetla.

Charmedka
10.10.2021 4 z 5

Sophie Jordan přišla s velmi zajímavým námětem knihy a když se tak zamyslím, tak možná ani ne s úplně nesmyslným. Dokážete si představit, že by se časem začalo díky DNA zkoumat, jestli v sobě nemáte předpoklady k násilí? Co by ne, že...Tohle mě hodně bavilo, čtivé, zajímavé.

Ailee
15.05.2021 3 z 5

Zajímavý nápad, ale celé to bylo takové nemastné, neslané. Nejvíc mi asi vadilo samotné jednání lidí. Nebylo uvěřitelné. Pochybuji, že by alespoň polovina takhle skutečně reagovala. Postrádalo to skutečnou akci.

Nikychlupova
02.04.2021 3 z 5

Rozhodně super nápad. Příběh sice nebyl nijak napínavý, ale špatný taky nebyl. Dávám tři hvezdicky.

Ivet_V
04.03.2021 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou, když jsem se procházela v knihkupectví. Zaujala mě originální anotace a nesklamala mě. Opravdu to bylo originální. Nechápu, jak někoho napadne napsat knihu o vraždícím genu. Chvíli mi trvalo, než jsem si hlavní hrdinku oblíbila, ale potom mi sedla. Ostatní hrdiny jsem si oblíbila skoro okamžitě. Mám v plánu přečíst 2. díl.

sydneysage04
16.01.2021 5 z 5

Kniha mě bavila, je zajímavá a napínavá, vraždící gen je originální nápad. Určitě si přečtu další díl.

Witness
13.12.2020 3 z 5

Neurazí, nenadchne.. Vlastně se toho za celou knihu příliš nestane.. první "akce" jsem si všiml vpodstatě až kolem dvou sté strany...

Jana.ch
11.12.2020 5 z 5

Úžasná kniha❤️
Už se těším, až si přečtu další díl.

Xena011
02.12.2020 5 z 5

Krásný příběh plný napětí. Musela jsme číst stále dál a dál, dokud nebyl konec. Velmi zajímavé téma, které v dnešní době (stejné roky i v knize) je velmi aktuální, protože ve zprávách denně slyšíte o násilí. Moc hezky je vykreslen psychický vývoj hlavní postavy, s kterou jsem soucítila a s ní si i poplakala. Ze dne na den se jí změnil život a ona se moc dobře držela s pomocí podobných kamarádů. Lépe bych to nesvedla ani já.

NatyNaa
08.08.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem zatím četla, velmi zajímavý děj a skvělé zpracování. Určitě se chystám pořídit si druhý díl a doufám, že splní má očekávání.
Knihu rozhodně doporučuji všem milovníkům drama.

šneki
02.07.2020 4 z 5

Po druhém přečtení stále 4*, navíc mi s odstupem času více docvakla celá hlavní myšlenka, která je vlastně velmi aktuální.

hanjana
27.04.2020 3 z 5

Mělo to skvělý potenciál, hlavní myšlenka je dobrá, ale všechno ostatní to táhne ke dnu.

vlkove
05.04.2020 5 z 5

Prvních dvacet nebo třicet stran bylo nudný a já si říkala, že to nebude nic pro mě ale pak se to rozjelo a já jsem knihu přečetla na jeden zátah. Opravdu dobré dystopické čtení. Kniha mi připomínala kombinaci knih Vadná a Reset, takže knihu doporučuji všem, kterým se tyto knihy líbily.

antiutopie, dystopie, kakotopie napětí

Sophie Jordan