Nevinná zrádkyně

Nevinná zrádkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78472/bmid_nevinna-zradkyne-32X-78472.jpg 5 191 66

Drama z tudorovské Anglie Skrze jímavý příběh jedné z nejtragičtějších postav tudorovské Anglie, mladičké „devítidenní královny“ lady Jane Greyové, nahlížíme do doby krátce po smrti Jindřicha VIII. Lady Jane Greyová, jíž koluje v žilách královská krev, odmalička ví, že se jednou má stát královnou, ale osud si někdy s životy lidí krutě zahrává. V prostředí plném intrik a vášnivých náboženských sporů, se stává šachovou figurkou v mocenské hře svých urozených rodičů, kteří ji vženou do nešťastného manželství a donutí ji přijmout královskou korunu.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Innocent Traitor , 2006

mistrikova
09.07.2023 5 z 5

Přiznám se, že jsem se velmi těšila, až si tento známý příběh, který byl i několikrát zfilmován, přečtu od Alison Weir. Vzhledem k tomu, že autorka evidentně studuje dostupné historické prameny, je i tato kniha zárukou historické fikce na reálných základech. Můžeme vidět, že v té době, plné intrik a mocenských bojů o trůn a vliv ve státě, jsou často nevinnými obětmi samotné děti hlavních strůjců intrik. Líbil se mi popis vnitřního života samotné Jane Grey, jejího dětství i vztahu ke Kateřině Parrové. Kniha je psána deníkovou formou z pohledu nejenom Jane Grey, ale i její matky a dalších postav.

natynka21
28.06.2023 5 z 5

Tak tahle kniha, si dovoluji říci, je zatím nejlepším počinem Alison Weirové! Autorka velmi poutavě popisuje historické dění a vykresluje postoje a názory hrdinky. Závěrečná část přináší dobový náboženský exkurz, které člověka vede k zamyšlení nad tím, jak jsou tyto hádky a pře malicherné a kolik kvůli nim bylo zbytečně prolito krve... Chudák Jana, byla obětí intrik jiných.

klara1550
13.06.2023 3 z 5

Příběh je moc zajímavý a čtení této knihy je skvělý způsob, jak se dozvědět něco o historii (ač za mě zůstává otázka, co je doložené a co jsou historky historiků).
Ale forma mě vůbec nenadchla . Něco mi na způsobu napsání hrozně vadilo - asi to způsobila ich-forma, skrze kterou se autorka snažila čtenáře/ky zasvětit do různých historických okolností, což někdy vyznívalo dost divně, protože takhle nikdo nepřemýšlí. Hlavně v začátku, kde se píše z pohledu 4letého dítěte. To bylo fakt zvláštní.

stanislava9718
15.05.2023 5 z 5

Velmi věrná kniha o historii vlády Tudorovců, kniha má správný název Nevinná zrádkyně - Jana Greyová, která byla v moci svých ctižádostivých rodičů, svého tchána z rodu Dudleyů. Milosti za svou "zradu" se nemohla dočkat ani od nové královny Marie, ta zase byla v moci katolické církve a svého budoucího manžela Filipa Španělského.

Thalin
08.04.2023 4 z 5

Opět velmi čtivá a poutavá kniha, jak je ostatně u Weirové zvykem. Jana opravdu neměla lehký osud a už odmala byla jen něčí figurkou. Zejména svých rodičů, kteří nikterak nedbali na svou dceru, ale jen na postavení, které jim může zajistit. Jako bohužel mnoho rodičů v té době, protože dcery byly většinou jen nástrojem sňatkové politiky. Jana měla ale tu smůlu, že jí matka navíc dávala najevo své pohrdání. Ta ženská mi byla celou knihu tak nesympatická. To prostě není matka citem, ale pouze biologicky, protože se k ní nikdy mateřsky nechovala. Nucený sňatek a intriky, aby z ní udělali královnu, už byly jen třešnička hořkosti.
Můžeme být jen rády, že žijeme v téhle době, kdy neplatí nic jako : "Povinnost manželky je ve všem se svému muži podrobit" kdy to navíc často vycházelo z úst žen, které neměly práva a ještě jim bylo vtloukáno do hlavy, že je to tak správně. Tohle všechno opět Alison popsala skvěle. Co mi ale bohužel na jejích knihách nikdy moc nesedí jsou popisy dětství hrdinek. Já zkrátka neberu, že se tříletá chová a mluví jako dospělá žena. Snad ani tehdy nebyla žádná holčička ve čtyřech letech tak uvědomělá, aby myslela na to, jak být jednou dobrou matkou a přemýšlela spíš jako dospělá žena. To mi moc nesedělo. Ale je to spíš takový detail, kterého jsem si u jejích knih všimla. A možná bych oželela pohled tolika postav, někdy mi to přišlo zbytečné. Jinak to byla další skvělá kniha, která přiblížila život a osud jedné z žen koruny. I když bohužel, opět, tragický a krátký.

Paulika419
04.04.2023 5 z 5

Jak jinak jak Alison krása.

Rozmarýna Rozm
06.09.2022 5 z 5

Čtivá a poutavá kniha napsaná podle historických událostí. Příběh je vyprávěn Janou, její matkou, chůvou a dalšími osobami, které se s ní setkaly. Jako poslední vypráví kat. Každá osoba vždy příběh posune dál. Zaujalo mě, jak královna Marie Tudorovna "Krvavá Mary", dělala vše proto, aby Janu nemusela popravit a že Jana její pomocnou ruku nepřijala a nakonec zemřela pro víru.
Trochu mě zklamalo, že Alison Weir, píše v knize Kateřina Parrová: Šestá manželka, že měla Kateřina Parrová za prvního manžela mladíka
a v této knize píše, že měla všechny manžely staré. To bych u historičky nečekala, že si bude takto odporovat.
Co mě ovšem šokovalo, pokud je to pravda, že katovou odměnou bylo kromě peněz i oblečení popraveného a že ji kvůli tomu svlékli i ze spodního prádla.

Merynkaw
04.03.2022 5 z 5

dávám 6 hvězdiček z 5:) moc hezky a poutavě napsaný celkem jednoduchý příběh několika šlechtických rodin, bohužel s velmi, ale opravdu velmi smutným koncem. Knihu velmi doporučuji a těším se na další knihy od A. Weir.

JajaD13
16.07.2021

Díky této knize jsem "objevila" spisovatelku Alison Weir.
Ta dáma píše neuvěřitelně čtivě a plasticky. Její podání tragického osudu devítidenní mladičké anglické královny Jane Grey mě uchvátilo a samotná Jane se stala jednou z mých oblíbených hrdinek anglické historie.

Konvalinka987
15.04.2021 5 z 5

V knize je ukázáno, jak je nebezpečné, když jsou rodiče příliš ctizadostivy. Jinak moc hezký historický román. Velmi zajímavý příběh.

NikiGrouse
23.02.2021

Velmi smutný příběh lady Jane Greyové. A ty poslední chvíle před popravou... opravdu smutné.

Tana052
17.02.2021 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Už jsem od autorky přečetla par knih, ale tato vyhrála. Velmi poutavě napsaný příběh z vice úhlů pohledu, diky čemuž musíte číst pořád dál. Druhá půlka knihy je strhující.

Květ
14.10.2020 5 z 5

Historický román o lady Janě Greyové je tak jako jiné romány od této autorky precizně a podrobně zpracovaný a drží se pevně historických faktů. Kniha začíná ještě před Janiným narozením a monitoruje celý její život až do tragické smrti. Knížka je poutavá, čte se snadno a osud Jany, která je loutkou v rukám mocných, chytne za srdce. Mně se moc líbila.

Sinulka
19.07.2020 5 z 5

Velmi příjemně napsaná kniha, pojednávající o ne příliš známé fázi anglických dějin. Při vyslovení jména "Tudorovci" se většinou vybaví Jindřich VIII., popřípadě Alžběta I. Lady Jane Gray, která "usedla" na anglický trůn na pouhých 9 dní je však osobností neméně zajímavou. Knihu vřele doporučuji. :)

čef
22.02.2020 5 z 5

Krutá doba vlády Tudorovců v Anglii je v této knize zachycena velmi poutavě tak, jak je ostatně u autorky obvyklé. Děti jsou ve vyšších vrstvách společnosti vychovávány velice drsně a tak není divu, že Jane Greyová je poslušná a nábožensky dogmatická, ochotná přijmout jakýkoliv osud, který pro ní milostivý Bůh přichystá. Z dnešního pohledu je však její chování skoro nepochopitelné, takové oddání se osudu je již dnes hodně za čarou přijatelnosti. Proto nás tato kniha tak fascinuje a rádi si ji vždy znovu přečteme.

Dandy1
06.10.2019 4 z 5

Historické romány podle skutečných postav nepatří k mému oblíbenému žánru. Tato kniha je však skvěle napsána. Je to poutavý příběh zobrazující intriky, politikaření i krutost rodičů té doby. A nakonec si autorka pohrála i s mými city, tim jak napsala závěr své knihy.

VendulaB
05.10.2019 5 z 5

Alison Weir - jistota, která nezklame. Výborný historický román zkušené autorky, který je o to cennější, že popisuje strhující osud jedné z méně známých postav tudorovské Anglie - Janu Greyovou. Pro milovníky této epochy - nelze nepřečíst.

Karciina
27.09.2019 2 z 5

Celkově je téma knihy zajímavé, protože mi přijde, že z tohoto období je to samý Jindřich a jeho ženy, nebo Alžběta. Ale o Janě Greyové nic moc.
Kniha je psaná z pohledu několika osob, což rozhodně přidává na zajímavosti, ale celkově je to spíš takový horší oddych. Dobře je uvedena manipulace rodiči v té době.

dearkiki
27.08.2019 5 z 5

Smutná historie, ale velmi poutavě napsaná. Autorka se nádherně vcítila do jednotlivých postav, které se střídají ve vyprávění. Vše se čtenáři odvíjí před očima jako film. Knížka se mi moc líbila a těším se, že si přečtu i další příběhy od této spisovatelky. Mladičké Jane mi tu bylo vážně líto. Dopadla chudák jak se dalo čekat. Politika je ale neúprosná a ani Marie neměla moc na výběr.

katka134
01.03.2019 5 z 5

Krásně napsaná kniha, ale strašně smutný životní příběh mladičké Jane. Neměla vůbec šanci se svému osudu vyhnout.