Nevinná zrádkyně

Nevinná zrádkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78472/bmid_nevinna-zradkyne-32X-78472.jpg 5 191 66

Drama z tudorovské Anglie Skrze jímavý příběh jedné z nejtragičtějších postav tudorovské Anglie, mladičké „devítidenní královny“ lady Jane Greyové, nahlížíme do doby krátce po smrti Jindřicha VIII. Lady Jane Greyová, jíž koluje v žilách královská krev, odmalička ví, že se jednou má stát královnou, ale osud si někdy s životy lidí krutě zahrává. V prostředí plném intrik a vášnivých náboženských sporů, se stává šachovou figurkou v mocenské hře svých urozených rodičů, kteří ji vženou do nešťastného manželství a donutí ji přijmout královskou korunu.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Innocent Traitor , 2006

Nazli
20.01.2019 4 z 5

Jedná z mých nejoblíbenějších knih, ke které se vždy dříve či později vrátím a přečtu si ji znovu. Až neuvěřitelně poutavý příběh mladé dívky, jejíž osud dospěl díky nejbližším k tragédii.

Barza
04.12.2018 4 z 5

Nekdy je vazne neuveritelne, jak se clovek muze bez sveho pricineni, nekdy i proti svemu smysleni, jen v dusledku jednani jinych dostat do situace treba zradce. Ze ktere uz nemusi byt uniku. Nejen hlavni hrdinka, ale tez jeji sestrenice je dotlacena k nekterym rozhodnutim proti sve vuli. Takze vysledek je jaky je.

mira.l
07.11.2018 5 z 5

Podobně jako životní příběh Anny Boleynové je i tento román o životě "devítidenní královny" Jany Greyové strhujícím, ale přesto srozumitelným vyprávěním, ve kterém se čtenář neztrácí, čehož jsem se zpočátku trochu obával. Kniha je napsána velice čtivě, zajímavý je i způsob vyprávění z pohledu několika osob.
Jak už tady v komentářích taky padlo, o Janině životní cestě bylo v hrubých rysech jasno vpodstatě ještě před jejím narozením, a po počátečním zklamání rodičů, že to není následník rodu, začali usilovně pracovat na tom, aby se z toho, že je to "jen holka", vytěžilo co nejvíc. Mimochodem, s takovými rodiči, se tak trochu dalo čekat, že to Jana nebude mít jednoduché. Ovšem Janini rodiče rozehráli za spolupráce ctižádostivého Johna Dudleyho velmi nebezpečnou sňatkovou hru, která ve víru ostatních událostí asi nemohla dopadnout jinak než špatně.
I když Jana nebyla zrovna vzorem ctižádostivé a na druhou stranu v názorech poddajné a poslušné mladé dámy a snažila se prosazovat si vlastní názory, v politických a mocenských hrátkách se stala pouze ubohou loutkou s neblahým koncem. Čest její památce!
A taky: Skvělá kniha!

dulcinea
07.09.2018 5 z 5

Historický román, u kterého již dopředu - jak to ostatně u všech historických románů bývá - znáte jeho konec.
Autorka nám umožnila několika úhly pohledů nahlédnout do krátké historie anglických dějin. Tím posledním pohledem je pohled katův. Krátkou výseč života devítidenní královny Anglie a Irska Jany Greyové jeho meč přetne 12. února 1554.
Královna je mrvá! Ať žije královna! Vítej na trůnu, ,,Krvavá Mary."
Pro mě velmi smutná kniha, protože naděje zde umírá hned na jejím počátku. Přesto mě ohromila.
Na konci nezbývá, než se zeptat: ,,Měla vůbec Jana Greyová šanci?"
Odpověď chybí. Já myslím, že s takovou matkou rozhodně NE, ale...
Nevytvářejme domněnky a raději se z historie poučme. Kluzkého, vypočítavého, proradného hada politiky však tím asi nezměníme.
Jak smutné ...

Linda969
15.08.2018

Znamenitá kniha, znamenitá autorka, doporučuji...

Mufa
24.07.2018 5 z 5

Druhá kniha od této autorky a nezklamala. Jana Greyová se trochu opomíjí, když už historie, tak Jindřich VIII. a Anna s Kateřinou. Kniha se mi moc líbila, věřila jsem, že to tak opravdu mohlo být včetně všech dialogů. Určitě zhltnu všechno, co autorka napsala

vvvecna
19.03.2018

Doporučuji knihu těm kteří se zajímají o historické romány - čte se úplně sama

LucKys
13.03.2018 5 z 5

Jeden děj, napsaný zajímavě z pohledu více osob.

Ivanule
18.09.2017 5 z 5

Moje první knížka od této autorky a rozhodně se vrhnu na další,píše fantastiky! Krásně se mi četla,děj ubíhal od první stránky svižně a já jsem si říkala jen ať to neskončí:) Mám ráda tyto knihy z dob,kdy vládly různí králové jak v Anglii,která mě asi zajímá nejvíc,pak taky Španělsko,Francie,v této se vykresluje příběh Jany Greyové,devítidenní královny s jejím bohužel nešťastným koncem. Je zde krásně vykreslena doba,kdy Jana žila,v jaké rodině (tu rodinu jsem jí vůbec nezáviděla,naštěstí měla svou Ellen,která jí lásku matky vynahrazovala),jak se dívky v té době vzdělávaly,co je čekalo,jakmile vyrostly,to že vlastně byly jen loutkami svých rodičů,kteří rozhodovali co s nimi bude,a na jejich názor nebo spíše děvčata té doby svůj názor ani mít nemohla,ale Jana byla na svou dobu velice chytrá,uvědomělá a stála si za svým přesvědčením a názory,a na konci jsem si říkala,sakra proč to takhle dopadlo měla možnost,ale za to její přesvědčení jsem ji vlastně obdivovala...Rozhodně doporučuji přečíst,aspoň tomu,kdo se o tuhle dobu zajímá :)

Marunik
16.08.2017 5 z 5

Krásná výpravná kniha. Autorka odhaluje historii v krátkých kapitolách, střídají se zde vypravěči jakožto jednotlivé postavy románu. Což činí knihu čtivější a zajímavější. Kniha se mi velmi líbila, doporučuji všem milovníkům anglické historie.

Jana38
08.07.2017 5 z 5

Moje oblíbená autorka,velice smutný příběh,přečteno jedním dechem

Měňavka
02.07.2017 5 z 5

Výborné čtení. Autorka mne opět nezklamala. Těším se na další knihu.

Ssojka42
18.06.2017 5 z 5

Krásná kniha, smutný příběh. Zůstane ve mě dlouho...Obdiv Janě. Statečná to dívka do samého konce. Těžko se mi kniha odkládala.

gigi77
16.06.2017 5 z 5

Poutavý příběh plný citu, intrik a nespravedlnosti, který vás vtáhne do děje. Velice dobře popsané mezilidské vztahy a myšlení ... tak rozdílné od současných až vás bolí u srdce. Jak velké je hrdinství, když pro vlastní umíněnost vsadím vlastní život?

orinka3
16.05.2017 5 z 5

Srdce se mi svírá nad tou nespravedlností. Od začátku je vidět, že lidé hodní, slušní, charakterní a ušlechtilí dopadají nejhůře. Ubohé Janě nedopřáli ani dětství. Stále srážená, stále ponižovaná, drezírovali ji jako psa. Zastání u nikoho, pouze u chůvy, která musela poslouchat stejně jako Jana. Nikdy nemohla být sama sebou. Nechutné intriky kolem krále Eduarda jen potvrzují teorii, že lumpové mají nad těmi slušnými vždycky navrch. Dobro vítězí nad zlem jenom v pohádkách a tady jde bohužel o historická fakta. Můžeme je posuzovat i odsuzovat, ale osud dávných hrdinů už změnit nemůžeme. A já bych tolik stála o to Janě pomoci... Krásná kniha, čteno jedním dechem. A do jedné v noci jsem nemohla usnout, jak mě to vzalo.

akdar72
30.11.2016 5 z 5

Ich forma nastíní psychologii jednotlivých aktérů doby. Je to krásné čtení jedním dechem, a zároveň šokující...

Red_Fox
28.11.2016 4 z 5

Kéž by mě již v období mých studentských let napadlo dovzdělat se prostřednictvím historických románů.
Díky této knize jsem se naprosto nenásilnou formou dozvěděla velké množství informací z období vlády Tudorovců a oproti školnímu šrocení mi toho v hlavě hodně zůstalo.

Jana měla těžký život, tolik jsem jí přála štěstí...

Blanchi
21.08.2016

zajímavě a čtivě psaná kniha... velmi ráda jsem nahlédla do "krutého" středověkého života šlechtičny, která se stala loutkou ve velké hře o trůn.

Leome
18.07.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem a musím pochválit jak samotnou autorku, tak samozřejmě překladatele. Tato kniha trochu vybočuje z řady, jelikož nepojednává o Kateřině Medicejské, ani královně Alžbětě, takže příjemné zpestření. Navíc, jen v málokterých školách se učí o tom, kdo to ta Jana Greyová byla, takže člověk se dozví mnoho nového ;-).

kyssling
27.05.2016 5 z 5

Skvěle úžasně napsaná kniha, ke konci jsem se dokonce neubránil slzám.