Neviditelný

Neviditelný https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6123/bmid_neviditelny-gDz-6123.jpg 5 771 158

Ve svém románě Neviditelný z roku 1937 zachycuje postavu mladého, sobeckého a vypočítavého muže, který s chladnou sebeironií líčí svůj životní příběh, jímž se dovršuje zhouba jeho rodiny stižené rodovou kletbou – dědičným šílenstvím. Z díla prozaika Jaroslava Havlíčka se dodnes těší mimořádné čtenářské pozornosti zejména jeho pronikavé psychologické romány, v nichž se projevuje jeho umění nelítostné analytické psychologičnosti a groteskní tragičnosti.... celý text

Armin1984
22.06.2018 5 z 5

Bezkonkurenční!

kasavubu
16.03.2018 5 z 5

Další naprosto dokonalý Havlíčkův román, který právem dokazuje, že jako autor patří k absolutní špičce v české próze. Třebaže jsem zpočátku měla problém se do knihy začíst, osudy Petra Švajcara mě brzy natolik pohltily, že jsem nemohla v četbě přestat, dokud nezjistím, jak to všechno dopadlo. Petr Švajcar je jedním z největších pokrytců, s jakými jsem se dosud v literatuře potkala, ale ani zde není (a to je asi typický Havlíčkovský styl) vyloženě černo-bílou postavou. Autor si s ním coby hlavním hrdinou pohrál tak bravurně, že třebaže je to křivák všech křiváků, několikrát se při čtení pozastavíte nad tím, že vám ho je vlastně i líto. A takovýmito postavami, jež nejsou ani černé ani bílé, se to v knize doslova hemží. Například taková Soňa, jejíž osud je z celé knihy asi nejvíce politováníhodný, která mě ale zároveň dokázala vytáčet svojí neuvěřitelnou naivitou a mnohdy zcela zbytečnou přecitlivělostí. Ale i celá plejáda postav (stará prateta, Sonin otec a v neposlední řadě strýc Cyril alias Neviditelný) s jejichž psychologií postav si autor neskutečně pohrál. A jako tomu je u většiny psychologicky laděných románů, i zde se neubráníte otázce, zda-li za všechno mohl opravdu jen Petr Švajcar. Nakolik bylo na vině duševní zatížení v rodině či třeba Petrovo neradostné mládí, které zformovalo jeho charakter. Tahle kniha vás zaručeně donutí zamyslet se nad otázkou viny a míry provinění. Přečíst tuto knihu byl pro mě nezapomenutelný zážitek a doufám, že se k ní ještě někdy vrátím.

Rihatama
15.02.2018 5 z 5

Neviditelný mne k sobě lákal velice pozvolna, stejně jako byl pozvolný, popisný, až nezáživný, dlouhý začátek příběhu nadcházející budoucí rodinné tragédie rodiny Hajnových a Švajcarových. Jako byl neviditelný Cyril, neviditelné, ale stále pevnější, kratší a neodolatelnější bylo pouto, jakým mne k příběhu připoutával Jaroslav Havlíček. Již v druhé třetině knihy mi po jejím odložení činilo nemalé potíže odpoutati se myšlenkově od Soni a Petra a soustřediti se na jinou práci... a ano, začít myslet a mluvit "normálním" jazykem. Jaký to manipulátor, znalec psychologie nemocných duší i jejich blízkých. Vlastně je to ideální svět, v němž osudu a božím mlýnům člověk neunikne. Jenže v podání Havlíčkově rozervaný na kusy. Jaké obrazy přenášel Havlíček na papír, takové musel střežit i ve své hlavě a duši. Snad proto Havlíček zemřel ještě docela mladý. Knihu již určitě nebudu číst znovu. Nebude třeba. Jen tak mi z hlavy nevymizí.

"Zachmuřený vrátný, takový nějaký Charon... stojí netrpělivě u vrátek perónu. Jsou stanice, do nichž nevstoupíš, než za cenu všech radostí života."

micha-ella
13.11.2017 5 z 5

Přitáhl mě už sám název - a potom jsem se už neodtrhla.

houston
09.11.2017 5 z 5

Dokonalý psychologický román Jilemnického rodáka. V případě této knihy doporučuji přečíst i autorův doslov. Má větší sdělení, než se může zdát.

emma24
14.10.2017 5 z 5

Kniha, která ovlivnila i mé sny. Četla jsem jí několikrát.

Renaat
04.10.2017 5 z 5

Četla jsem před rokem a stále mne mrazí, když si na ni vzpomenu.

Vesmich
15.09.2017 5 z 5

Petrolejové lampy jsou vedle Neviditelného lehkou letní četbou k vodě. Jaroslav Havlíček vládne tak nádhernou češtinou, že to lahodí oku (v případě poslechu Audioknihy, čtené Jiřím Schwarzem zase uchu) a oči po textu jen běží. Petr Švajcar, který se zprvu jeví býti jasným ,chladným vypočítavcem, se postupně ukazuje v jiném světle a kontextu a provází nás historií rodinného zatížení, které je děsivé a nekonečné. Člověk stále čeká, kdy to skončí, kdy se kruh uzavře, ale ono to nekončí a nekončí a kruh se nezavírá. Některé současné knihy z tohoto žánru jsou strhující, ale pořád se mi zdá, že Havlíček nemá konkurenci. Temné až do samého konce, famózní! Kdyby to tak natočili v Americe….byl by z toho náramný biják!!!!

druzickaster
10.09.2017 5 z 5

Druhá kniha pana Jaroslava Havlíčka a opět jen samá chvála. Kniha jako taková je drsný psychologický román od začátku až dokonce, ale nic v životě není černobílé, nic není snadné ani přímočaré a lidské osudy jsou velmi propletené.
Knihu mohu jen doporučit!

KvF
24.05.2017 4 z 5

Číst knihu,kde ani jedna postava není čtenáři sympatická,je občas vcelku depka. Pro mě trochu náročnější čtení, žádná oddechovka,ale stálo to za to.

"Rozum dovede jít mužně a statečně vstříc nejistotám, ale cit se chová jako malé dítě, vzpírá se, pláče a bojí se tmy."

PeťkaW.
23.03.2017 5 z 5

Úžasný román, který někomu může přijít nudný a o ničem, ale mě jeho provedení, výstavba a celkový ráz, naprosto pohltily. Vše je naprosto přesně a do detailu vystavěné. Vše má v příběhu svůj důvod, který se vysvětlí dříve či později. Kniha ve mně vyvolala snad všechny možné emoce a vryla se mi hluboko pod kůži.

Seteh
12.03.2017 5 z 5

Skvělý psychologický román! Ke knize jsem se dostala přes povinnou literaturu a nevěděla jsem, co od díla čekat, ale nakonec jsem byla velmi příjemně překvapena. Postavy jsou bravurně propracované, atmosféra zvláštně ponurá...
Hodnotím pěti hvězdičkami a každopádně mám v plánu přečíst si od tohoto autora i něco jiného. :)

Crimble
09.03.2017 5 z 5

Tíživé a přesto velmi epické a čtivé. Postavy veskrze negativní, až děsivé. Mimořádně přesvědčivé. Těžko si vybírám v české literatuře, ale toto je excelentní. Určitě si přečtu od Havlíčka více!

sick.boy
04.02.2017 5 z 5

Strýček Cyril si každé ráno míchal svůj elixír neviditelnosti. Já se každé ráno těšil, jak se během dne posunu dál v tomto skvostném psychologickém příběhu.
Psychologické knihy mají občas, na můj vkus, sklon se táhnout, babrat se v nicotnostech, jimž by místo dvou kapitol stačila jedna stránka. Neviditelný je naštěstí úplně opačný případ.
Sice se též zabývá stále dokola několika motivy, ty ale gradují s takovou razancí a do takového dna až tu tíhu fyzicky cítíte.
Rodinné šílenství Hajnů. Postavy se mění před očima, chátrají, mysl dostává zabrat a hlavní hrdina, vypravěč, zůstává chladný a tvrdý jako kámen. Přiženěný Petr Švajcar byl totiž mnohem větší tvrďák než jsem já a tak jsem jeho jednání čas od času nerozuměl, respektive sem nedokázal pochopit jak může přemýšlet tak jak přemýšlí, vypočítavě a odtažitě, bez náznaku empatie. Pod jeho taktovkou příběh dojede do konce, který románu přesně sedne.
Osmdesát let stará deprese, která vám nedá spát.
Perfektní.

antonin0999
30.10.2016 5 z 5

Neviditelný je všude a po přečtení knihy se dostane i do vašich snů. Havlíčkův psychologický román nutí čtenáře přemýšlet nejen o postavách z knihy, ale i o nich samotných. Tak silná káva to je. A to vše krásnou češtinou.

buccaneerka
18.10.2016 5 z 5

Geniální psychologický román.

VeronikaJak
12.08.2016 5 z 5

Neviditelný. Vzpomínám si, když jsem o něm prvně slyšela na střední škole v hodinách literatury. Podruhé jsem se s ním setkala formou filmu v jedné suplované hodině. Viděla jsem asi 40 minut. Ani jednou jsem nedošla k tomu, o čem příběh skutečně je, až do doby, než se Neviditelný objevil na mém seznamu povinné četby při studiu na vysoké. Tři setkání – nepřipadá nikomu z vás trojka jako číhající, zlé zvíře? Skvělý román. Zvláštní je, že ačkoli jsem k žádné z hlavních postav nechovala sympatie, nemohla jsem se odtrhnout.

RyxiraAmyGinger
18.07.2016 5 z 5

Tak tohle bylo pro mě těžké. Byla jsem povahou hlavního hrdiny a jeho pokřiveným vnímáním světa strašlivě znechucená... ale strašlivě. Nepamatuji si, že by mě jiná kniha kdy tak vykolejila. Je to samozřejmě mistrovsky napsané, psychologický román v té nejhutnější podobě, prostě brrr :o.
P. S. Překvapilo mě, jak rozdílné názory mají lidi na vypravěče. Už je to nějakou dobu, co jsem knihu četla, a do teď si pamatuju, jak mi byl odporný, ale když tady lidi vypisují, jak je jim ho líto, skoro mě to cuká, abych Neviditelného znovu otevřela a pokusila si znova udělat názor. Škoda, že se už nemůžeme zeptat autora, co si o tom myslí on.

yoshimii
27.06.2016 5 z 5

Kultovní psychologický román vyšel nově v nakladatelství Take Take Take s ilustracemi od Marii Makeevy a s novým doslovem od Marie Mravcové – doporučuji.

GreenMagritte
25.06.2016 5 z 5

Výjimečný český psychologický román, dle mého názoru nejucelenější Havlíčkovo dílo. Nádherná čeština a nezvyklá souvětí, radost číst!

Román, o střetu Petra Švajcara s prokletím rodu Hajnů, je i přes svou rozsáhlost doslova strhující. Nejsou zde žádná nudná místa a děj má neustále spád. Atmosféra románu je velmi tíživá a dusivá, přesto se nelze od knihy odpoutat. Čtenář je hnán touhou zvědět, co vše je Petr Švajcar ochoten položit na oltář své touze po „dokonalém“ životě. Disfunkční rodinné vztahy tak typické pro Havlíčkovu tvorbu, v Neviditelném dostávají zase trochu jinou podobu.

Jen upozorňuji další čtenáře, aby si dali pozor na některá vydání této knihy od nakladatelství XYZ, ve kterém chybí text - kniha obsahuje nepotištěné strany.