Neviditelný ekniha

Koupit

Děj knihy se odehrává v bohaté rodině, která se postupně rozpadá. Hlavním hrdinou je inženýr Petr, který si vezme dědičku továrny. Po svatbě zjistí, že s nimi v domě žije bláznivý strýček, který si myslí, že je neviditelný. Tento stav postupně rozvrátí jeho manželství a Petrova žena se nakonec...

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/216054/neviditelny-216054.jpg 4.7514
Romány, Literatura česká
Vydáno (ekniha), Jiří Huslík

Kniha Neviditelný

Skawin
včera

Posloucháno jako audio kniha. Výborná dramatizace!

JP

Pomalá, plíživá psychologická próza, na kterou musíte mít tak nějak čas a chuť, což se dnes moc nenosí. Havlíček mi připomíná Fukse, jenže Fuks je vymazlenější, surrealisčtější a má svoji atmosféru, Havlíček je spíše soustředěný na dlouhý, "obyčejný", naturalistický text, který na vás působí časem. Je to o takových těch štiplavých lidských tragédiích. Stejně jako v Petrolejových lampách - motivy ze života jako syfilitida, sociální postavení apod. Takže, Neviditelný. Dlouho, dlouho jsem okolo toho kroužil. A pak jsem si knihu pořídil v luxusním vydání a nakonec jsem ji stejně sjel v rámci úspornosti v audio verzi. "Im a genius" -Bo Burnham. Věřím, že je to jedna z těch knih, co když se do ní skutečně začtete, tak vám literárně dá opravdu hodně (takovej ten ponor). I když je hlavní postava Petra Švajcara spíše antihrdinou (a jeho finále ironií), dokážete ho pochopit, ne-li se s jeho ambicemi přímo identifikovat - takže panoptikum, do kterého se přižení absolutně odvede vaši pozornost od toho, jak moc bílá nebo černá je jeho postava, coby vypravěče, protože v prvé řadě, vypráví z pozice a v momentě, kdy už nemá co ztratit a líčí události tak, jak se staly. A taky je ironie, jak se učíte o mnoha autorech na škole... a k některým se dostanete, k většině, třeba (pokud teda čtete), později a utvoříte si na ně názor. Havlíčka, po přečtení jeho dvou nejznámějších prací, považuju skutečně a jednoduše za ten "klasický literární kanón". Je tu spousta tradičních českých motivů a drobných detailů, co se mi líbily, dobře napsané postavy, kontinuita děje. Definitivně to stojí za přečtení, pokud vás to žánrově zajímá, je to sázka na jistotu.

Terezz1

Skvělá kniha. Perfektně vylíčené charaktery jednotlivých postav, syrový popis děje a prostředí v kombinaci s úžasným jazykem dělá z knihy opravdový skvost. Na chladné úvahy vypočítavého Petra Švajcara na pozadí dramatického děje dlouho nezapomenu.

Kerberos

Tragický psychologický román ze začátku minulého století.Choromyslnost,která se v rodině dědí z generace na generaci a není před ní úniku.Je tu mnoho věcí,které nutí k zamyšlení.Poslouchala jsem skvěle obsazenou rozhlasovou hru.

IvaKo

Velice působivě a chytře napsaný psychologický román. Chvilku jsem si musela zvykat na archaický jazyk, ale pak jsem si naopak každé již dávno nepoužívané slovíčko užívala. Panoptikum postav, nekonečně ponurá atmosféra a naprostá beznadějnost tohoto temného příběhu dělá z této knihy čtenářský zážitek, pro mě ale až moc depresivní.

Abia

Pro mě jsou v této knize vlastně vinni a nevinni všichni. Je skvěle napsána, vypointována. Postavy autor vykreslil tak dokonale, že ani nemá hlavní zápornou postavu, i v té záporné jsou záblesky citu, můžete jí litovat. Protože Petr je sice bezcitný, ale omlouvají ho jeho vlastní životní zkušenosti, obětoval moc, aby se dostal tam, kde je a nechce to ztratit. A stejně cíle nedosáhne, "osud" zasáhne do jeho života rázně. Velmi dobrá kniha.

martineden

Vynikající román autora psychologických románů, autora, který skvěle vykreslil mužské i ženské postavy. Neviditelný je jeden z nejlepších psychologických románů 20. století.

Edera

Uff... Tak na tuhle nádhernou knihu o vypočítavosti a rodovém šílenství si chystám slova už dlouho a vůbec není jednoduché vystihnout podstatu mého dojmu. Neviditelný je jedno z nejlepších, nejsugestivnějších a nejhlubších děl české psychologické beletrie.
Citižádostivec Petr se ožení s jedináčkem továrníka, psychicky křehkou Soňou, což se zpočátku projevuje jen v náznacích. Dívka se velice obává svého vyšinutého strýce Cyrila, který si o sobě myslí, že je neviditelný. Rodinní přílsušníci choromyslného pacienta v bludu utvrzují, dělají, že ho nevidí, protože když na jeho hru nepřistoupí, začne se chovat agresivně. Soňa je věčně ve stresu z obtížného příbuzného, marně prosí, ať je Cyril odvezený do ústavu, předtucha zlého se později vyplňuje a bezmocná dívka je strýčkem tělesně napadená. Tímto traumatem propukne její vlastní psychóza... A příběh se ubírá nelítostně dál, prokleté rodině není pomoci.

Neviditelný tu může mít mnoho podob: neviditelný je blud, neviditelný je teror falešné morálky a ohleduplnosti k těm, co nejsou ve skutečnosti vítáni (Cyrila miluje jen jeho teta, ostatním je na obtíž), neviditelný je osud, který nelze obelstít.

NENECHTE SE ODRADIT TĚŽKÝM NÁMĚTEM, DOPORUČUJI K PŘEČTENÍ:
Román pro toho, kdo ho nečetl, se může zdát neatraktivní, deprimující nebo námětem nezajímavý. Přitom je však i o rodinných vztazích, o Sonině kamarádce Katy, která pomáhá v domácnosti, s níž má Petr tajně poměr a která se pak dává na cestu lásky, obětavosti a pokání, o ctižádosti a vysněném zaměstnání, je to román se vším všudy, kterému nic neschází ani nepřebývá.
Mně se četl dobře v tom smyslu, že mi velmi zajímalo, co bude dál a autor má navíc bezvadnou stylistiku, s níž umí zdařile vylíčit i složitý příběh. Zůstane po něm ve Vás stopa, to ano, ale ta přínosná, jak už to u kvalitních knih bývá.

Hříšný kanec
Hříšný kanec